Umywalki stawiane na blat

Umywalki stawiane na blat

Umywalki stawiane na blat są coraz bardziej popularne. Bogactwo form, kolorów daje nam możliwość dowolnej aranżacji strefy umywalkowej. Czym kierować się wybierając umywalkę nablatową?
2:00 min
0
0

Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy rozważyć, decydując się na umywalki stawiane na blat, jest jej rozmiar. Sprawdźmy ile mamy miejsca na całą strefę umywalkową, zastanówmy się, czy lepiej ustawić umywalkę symetrycznie na środku, czy może np. przesunąć ją do krawędzi, tak, żeby wygospodarować więcej blatu. Wolna przestrzeń obok umywalki jest dobry miejscem na postawienie dozownika, im większa, tym bardziej funkcjonalna. Wybór kształtu jest kwestią indywidualną. Jeśli w aranżacji łazienki zdecydowaliśmy się na owalne, zaokrąglone formy, polecamy wstawienie umywalki o podobnych kształtach. Jeśli dominują proste kąty, wybierzmy prostokątną lub kwadratową umywalkę. Pamiętajmy, żeby nie wprowadzać do wnętrza zbyt wielu kształtów ceramiki i armatury, niech aranżacja łazienki będzie spójna. Zwróćmy także uwagę na głębokość umywalki, grubość ścianek. Nowością na rynku są umywalki nablatowe z bardzo cienkim rantem, które dodają wnętrzu elegancji i lekkości.

Strefa umywalkowa Roca Inspira
Fot. Roca
Roca Inspira A32753000M
Roca Inspira A32753000M
Umywalka nablatowa Square FINECERAMIC® z powłoką MaxiClean, 50x37x14 cm
sprawdź

Wybór baterii

Baterię umywalkową montowaną bezpośrednio na blacie powinniśmy dopasować do wielkości umywalki. Pamiętajmy, że im wyższa bryła umywalki, tym wyższa powinna być bateria. Zwróćmy uwagę również na kąt wylewki oraz na położenie baterii wolnostojącej. Czy będzie wygodniej, jeśli ustawimy ją symetrycznie względem umywalki, czy bliżej prawej lub lewej krawędzi? Ten problem znika, gdy zdecydujemy się na umywalkę nablatową z otworem na baterię.

Slider Ravak
Umywalka nablatowa Formy 02. Fot. Ravak
SLIDER elita 01.jpg
Umywalka Oxy. Fot. Elita

Blat drewniany, kamienny…

Jeśli decydujemy się na umywalkę stawianą na blat, jedną z najważniejszych kwestii do rozważenia jest materiał, z jakiego został wykonany blat. Dużą popularnością cieszą się blaty drewniane, kamienne. Wybierając drewniany blat, pamiętajmy o jego odpowiedniej impregnacji. W wilgotnych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się egzotyczne gatunki: iroko, merbau.

Blaty kamienne są wytrzymałe, odporne na zarysowania, wilgoć, ścieranie. Ich montaż wymaga wzmocnionej konstrukcji szafki, dlatego, jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, należy wybrać odpowiednio wytrzymałą podstawę. Często stosowane w łazienkach marmury powinny być systematycznie impregnowane. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć dobrze sprawdzają się blaty z kamieni nienasiąkliwych: granity, alabastry.

Umywalka z wysoką baterią z serii Excellent Oxalia
Fot. Excellent
Excellent Oxalia AREX.9002CR
Excellent Oxalia AREX.9002CR
Bateria umywalkowa wysoka
sprawdź
Excellent Jima CEAC.2001.820.WH
Excellent Jima CEAC.2001.820.WH
Umywalka nablatowa, 82 cm
sprawdź

W łazience często sięgamy również po blaty z konglomeratu, które powstają z połączenia zmielonego kamienia (np. granitu, marmuru) z dodatkiem żywicy. Konglomerat jest odporny na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, jest łatwy do utrzymania w czystości. Umywalkę możemy postawić także na blat z płytek. Wykonany zgodnie z indywidualnym projektem potrafi idealnie zgrać się z aranżacją łazienki. Do tego typu rozwiązań idealnie nadają się płytki wielkoformatowe, wycięte na odpowiedni wymiar stworzą gładką powierzchnię, pozbawioną fug.

Aranżacja umywalki stawianej na blat CeraStyle Olive
Umywalka Olive o asymetrycznym kształcie i delikatnych, opływowych liniach. Fot. Cerastyle
CeraStyle Olive 071300-u
CeraStyle Olive 071300-u
Umywalka stawiana na blat, 75 cm
sprawdź