Umywalki nablatowe - co warto o nich wiedzieć?

Umywalki nablatowe - co warto o nich wiedzieć?

Umywalki montowane na blacie stanowią nowoczesne, chętnie wybierane rozwiązanie. Ciekawa forma ceramiki dyktuje styl całego wnętrza, staje się jego ozdobą. Na jaki model warto się zdecydować, na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
4:30 min
0
1

Cała strefa umywalkowa, powinna być zaprojektowana w praktyczny, odpowiadający na potrzeby domowników sposób. Wybór umywalki powinniśmy zacząć od dokładnego ustalenia wymiarów szafki, blatu lub zabudowy meblowej, na której umieścimy umywalkę. Zaplanujmy całą przestrzeń dookoła: miejsce, w którym będzie stał dozownik na mydło, ręcznik, wysokość montażu oraz rodzaj lustra. Zgodnie z zasadami ergonomii, odległość między górną krawędzią umywalki a podłogą powinna wynosić min. 85 cm, ale warto tę wielkość dopasować do wzrostu domowników. Pamiętajmy również o zachowaniu co najmniej 20 cm odstępu od ścian bocznych. Jeśli planujemy dwie umywalki obok siebie, przestrzeń między krawędziami powinna wynosić minimum 25 cm. Po precyzyjnym określeniu wymiarów, które znacznie zawęzi nasze pole poszukiwań, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego kształtu ceramiki.

Autor:
Redakcja
Data:
19.08.2019
Aktualizacja:
18.03.2022
Aranżacja umywalki stawianej na blat CeraStyle Olive
Umywalka Olive o oryginalnym kształcie będzie ozdobą każdej łazienki. Fot. Cerastyle
CeraStyle Olive 071300-u
Umywalka stawiana na blat, 75 cm
sprawdź

Jaki kształt umywalki wybrać?

Pamiętajmy, że umywalka powinna być dopasowana do pozostałego wyposażenia naszej łazienki, tak, żeby cała przestrzeń była spójna. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na ciekawą formę ceramiki łazienkowej. Umywalka Olive swoim asymetrycznym kształtem sprawia, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Opływowy kształt, delikatne, płynne linie przypominają kroplę wody. Umywalkę możemy zestawić z elegancką formą baterii montowanej na blacie.


Jeśli zależy nam na baterii sztorcowej montowanej na umywalce połączonej z  oryginalnym kształtem ceramiki, dobrym wyborem będzie umywalka Nova. Nieoczywiste linie tworzą asymetryczne wnętrze misy. Praktyczna powierzchnia po prawej stronie umożliwia montaż baterii, tworzy miejsce na odstawienie dozownika, czy akcesoria łazienkowe. Całkowita długość umywalki wynosi 70 cm, dzięki czemu, korzystanie z niej jest wygodne i komfortowe.

Aranżacja Umywalka nablatowa CeraStyle Nova
Umywalka Nova z miejscem na baterię sztorcową. Fot. Cerastyle
Nova
Marka CeraStyle
sprawdź
CeraStyle Nova 074400-u
Umywalka stawiana na blat, 70 cm
sprawdź

Umywalki z cienkim rantem

W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na proste, geometryczne formy ceramiki, dominującym trendem są umywalki z cienkim rantem. Umywalka Zero o średnicy 46 cm zachwyca lekkością i delikatnym kształtem. Cienki rant o grubości 10mm sprawia, że bryła umywalki prezentuje się niezwykle lekko, podąża za najnowszymi trendami. Umywalka doskonale sprawdzi się w połączeniu z baterią wolnostojącą oraz bateriami montowanymi na ścianie.

Umywalka nablatowa CeraStyle Zero w łazience
Umywalka Zero o śr.46 cm to ponadczasowa propozycja do łazienkowych wnętrz. Fot. Cerastyle
Zero
Marka CeraStyle
sprawdź
CeraStyle Zero 071600
Umywalka stawiana na blat, 46 cm
sprawdź

Jaki blat do łazienki?

Blat łazienkowy powinien być przede wszystkim praktyczny, łatwy do utrzymania w czystości, odporny na działanie wody. Do wyboru mamy blaty drewniane, kamienne, fornirowane, wykonane z kompozytu, szkła, płyty MDF, czy płytek. Blaty wykonane z drewna doskonale współgrają z łazienkami utrzymanymi w skandynawskim stylu. Drewno na blat powinno być odporne na działanie wody, dobrze sprawdzą się egzotyczne gatunki drewna: teak, iroko, merbau. 


Blat łazienkowy - jaki wybrać?
Drewniany, kamienny, albo z płytek - materiałów z których możemy wykonać blat łazienkowy, jest wiele. Jaki więc wybrać?
czytaj więcej

Blaty kamienne są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, najczęstszym materiałem używanym do produkcji blatów łazienkowych jest marmur, granit i trawertyn. Praktycznym i nieco tańszym rozwiązaniem są blaty wykonane z konglomeratu, dostępne w wielu kolorach i rodzajach wykończenia. Odporne na zachlapania, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania będą trwałym wyborem do naszych wnętrz.

Umywalka nablatowa Lal Cerastyle
Umywalka Lal z praktyczną powierzchnią do odkładania akcesoriów łazienkowych. Fot. Cerastyle
Lal
Kolekcja CeraStyle
sprawdź
CeraStyle Lal 072400-U
Umywalka wpuszczana w blat, 80 cm
sprawdź

Dobór baterii umywalkowej

Armatura łazienkowa jest subtelnym dopełnieniem całej aranżacji. Rodzaj oraz wielkość baterii powinniśmy dobrać do konkretnej umywalki. Do wyboru mamy baterie podtynkowe i natynkowe, modele montowane na blacie oraz na umywalce. W przypadku montażu baterii na blacie zwróćmy uwagę, na wysokość umywalki. Wiele umywalek posiada otwór przygotowany pod montaż baterii. Średnice otworów są standardowe, dzięki czemu możemy dobrać dowolną armaturę.

Umywalka nablatowa CeraStyle One 076100-u
Umywalka One o owalnym kształcie dobrze komponuje się z wysokimi bateriami montowanymi na blacie. Fot. Cerastyle
One
Marka CeraStyle
sprawdź
CeraStyle One 076100
Umywalka stawiana na blat, 46 cm
sprawdź

Zalety umywalek stawianych na blat

Poza eleganckim wyglądem, zaletą umywalek montowanych na blacie, jest wolna przestrzeń pod blatem. W porównaniu z umywalkami wpuszczanymi w blat, mamy do dyspozycji wiele dodatkowego miejsca, które możemy wykorzystać do przechowywania. Zyskujemy również cenne miejsce nad blatem – idealne do odstawienia dozownika, przyborów łazienkowych. Umywalki nablatowe to praktyczny wybór do Twojej łazienki.