Wezgłowia do łóżek. Poznaj wskazówki, jak je wybierać
Czym jest wezgłowie do łóżka?
Wezgłowie do łóżka to element, który znajduje się na ścianie za stelażem i materacem. Dzięki niemu wyznacza się miejsce, w którym powinny leżeć poduszki. Zagłówek zabezpiecza ścianę, umożliwiając jednocześnie wygodne opieranie się podczas czytania, oglądania telewizji lub relaksowania się przed snem w inny sposób. Dodatkowo wezgłowia do łóżek podkreślają styl mebli i całej sypialni, stanowiąc elegancką ozdobę pomieszczenia.
Jak dobrać zagłówek do łóżka?
Wezgłowia do łóżek dobiera się na kilka sposobów. Często można je zakupić wraz z łóżkiem, decydując się na gotowe rozwiązanie prosto od producenta mebli. Zagłówek można również kupić oddzielnie, wybierając spośród wielu różnorodnych modeli. Wśród nich znajdzie się zarówno zagłówki tapicerowane o masywnej formie, jak i znacznie lżejsze zagłówki drewniane, rattanowe lub wykonane z innych naturalnych materiałów.
Wezgłowie do łóżka można wykonać samodzielnie. Do tego celu wystarczy przygotować wybrany materiał, a następnie nadać mu pożądany kształt. Klasyczny zagłówek jest prostokątny, jednak gdy ma się więcej umiejętności oraz niezbędne sprzęty, wezgłowie może przyjąć dowolną formę. Dzięki temu można pozwolić sobie na całkowitą dowolność w dobieraniu wezgłowia do łóżka. Jednocześnie powinno się pamiętać, by unikać przesady w zdobieniach i formach zagłówków. Sypialnia to miejsce, w którym powinno się unikać nadmiaru bodźców, utrudniających spokojne zasypianie i wyciszanie umysłu.
Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
Wezgłowie powinno być dobrane do stylu całej sypialni oraz do jej wielkości. We wnętrzach glamour idealnie sprawdzą się pikowane, tapicerowane zagłówki, przetykane błyszczącymi nićmi, kryształkami lub perełkami. W minimalistycznych aranżacjach znacznie lepiej jest postawić na prostą deskę z naturalnego, niemalowanego drewna. W stylu skandynawskim zagłówek może być wykonany z naturalnego drewna, białej płyty meblowej lub obity jednolitą tapicerką w jasnych barwach.
Zagłówek w sypialni powinien być eleganckim dodatkiem, dlatego nie może zajmować całej ściany. Jeśli sypialnia jest niewielka, wezgłowie powinno być możliwie proste i jasne. Dzięki temu uniknie się zagracania przestrzeni i optycznie się ją powiększy. W przypadku sypialni na poddaszu ze skośnymi ścianami zagłówek również powinien być dość niewielki. Wezgłowie łóżka powinno znajdować się jedynie na prostej części ściany, dlatego w bardzo niskich pomieszczeniach konieczna może być rezygnacja z zagłówka.
Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
Zagłówek może być wykonany z wielu materiałów. Popularne są zwłaszcza te tworzone z drewna, pianki tapicerskiej z welurowym obiciem, a także z metalu. Drewniane wezgłowia są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i uniwersalne. Łatwo łączy się je z dekoracjami i meblami w różnych stylach. Drewno można malować, dlatego zagłówek z niego wykonany łatwo się odnawia.
Tapicerowany zagłówek jest elegancki, przyjemny w dotyku i przytulny. Świetnie komponuje się zwłaszcza z łóżkami kontynentalnymi. Dzięki niemu sypialnia staje się o wiele cieplejsza, a przebywanie w niej pozwala naprawdę się odprężyć. Metalowy zagłówek jest za to ciekawym wyborem do nowoczesnych, industrialnych aranżacji. Można łatwo wkomponować go w aranżacje w stylu high-tech lub loftowe. Jego atutem jest wysoka trwałość i łatwość utrzymywania w czystości.
Obicie zagłówka - na co zwrócić uwagę?
Jeżeli stawia się na tapicerowane wezgłowie do łóżka, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość materiału. Zagłówek powinien być pokryty tkaniną odporną na przecieranie, odbarwienie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo obicie powinno być łatwe do utrzymania w czystości. Welur, aksamit i inne podobne materiały są ciepłe i miłe w dotyku, lecz pojawiające się na nich plamy są dość trudne do usunięcia. Znacznie łatwiej czyści się skórę naturalną lub ekologiczną, która jest odpowiednia na obicie wezgłówka dla alergików. Na koniec powinno się przyjrzeć kolorom tkanin obiciowych. W małych sypialniach lepiej wyglądają jasne zagłówki, natomiast w przestronnych wnętrza można pozwolić sobie na większą dowolność.