Wielki potencjał na 34 metrach kwadratowych

Wielki potencjał na 34 metrach kwadratowych

Niewielkie wnętrza to duże wyzwanie aranżacyjne. Każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, więc nie można tu pozwolić sobie na żadne zbędne elementy. Trudno pogodzić to z pragnieniem stworzenia pięknego i wyjątkowego miejsca. Małgorzata Staniek reprezentująca pracownię MARBOU podjęła próbę połączenia tych aspektów, aranżując 34-metrowy apartament w Krakowie. Efekt jej starań zdecydowanie robi wrażenie.
4:00 min
0
0

Aranżację krakowskiego mieszkania postanowiono oprzeć na otwartym układzie, wykorzystując przy tym symboliczny podział na poszczególne strefy. Zabieg ten sprawił, że niewielkie wnętrze wydaje się optycznie większe niż w rzeczywistości. Inwestor wyraził życzenie, by wystrój oparty był na odcieniach szarości oraz matowej czerni. Całość uzupełniają elementy w odcieniach naturalnego dębu, który wizualnie ociepla kompozycję. W rezultacie powstała wyrazista, nowoczesna przestrzeń.

Autor:
Redakcja
Data:
08.06.2022
Nowoczesna strefa dzienna w szarościach
Otwarta kompozycja i duża ilość światła sprawiają, że niewielkie wnętrze sprawia wrażenie przestronnego.. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Klient od początku kładł duży nacisk na aspekty funkcjonalne, uporządkowany układ przestrzenny, zastosowanie najwyższej jakości materiałów, a także zastosowanie zabiegów poprawiających optykę tego niewielkiego mieszkania. Mieszkanie miało mieć nowoczesny, ale zarazem ponadczasowy charakter. Jeśli chodzi o detale, inwestor preferował proste formy – opisuje projekt architekt Małgorzata Staniek.

Przestrzeń wejściowa

Pomimo niewielkiego metrażu, projektantce udało się znaleźć miejsce na oddzielną, komfortową strefę wejścia. Szafa z przeszklonymi drzwiami oraz pojemne szafki dają duże miejsca na przechowywanie wszystkich, niezbędnych rzeczy, dzięki czemu przestrzeń jest uporządkowana i niezwykle praktyczna. Miękki materiał, którym wykończono siedzisko oraz fragment ściany za nim sprawia, że wnętrze zyskuje na przytulności. Kompozycję dopełnia ażurowa, ciemna ścianka z metalu, która podkreśla odrębność tej przestrzeni, ale zarazem pozwala na zajrzenie do czekającej tuż obok strefy dziennej.

Hol w szarościach i drewnie
Ciemna ażurowa ścianka wprowadza ożywienie stonowanej przestrzeni. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Tapeta, którą dobrano do przedpokoju, wyglądem przypomina kartkę papieru złożoną w harmonijkę. Taka faktura wnosi dynamikę do zaprojektowanego mieszkania – podkreśla znaczenie detalu projektantka.

Salon z niespodzianką

Strefa dzienna wydaje się niezwykle prosta. Znajdują się tam komfortowe meble wypoczynkowe w towarzystwie stolika kawowego z charakterystycznym blatem, którego funkcję pełni wyrazisty spiek kwarcowy marki Laminam, imitujący wygląd czarnego kamienia o pięknym, miedziano-złotym użyleniu. Miękkie materiały zdobiące obicie sofy oraz zasłony pod względem kolorystycznym dobrze komponują się z wnętrzem i zarazem ocieplają wizualnie przestrzeń, która wydaje się dzięki temu rozwiązaniu bardziej przestępna i przyjazna.

Szara strefa dzienna w niewielkim mieszkaniu
Dzięki jednemu, świetnie przemyślanemu rozwiązaniu, elegancka strefa dzienna... Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Wnętrze skrywa jednak niespodziankę, która diametralnie odmienia jego postrzeganie. Okazuje się bowiem, że szafa z szarym frontem skrywa w sobie rozkładane łóżko.

Rozkładane łóżko w nowoczesnym wnętrzu
... zamienia się w komfortową sypialnię. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Zaskoczeniem dla odwiedzającego to mieszkanie może być brak widocznej na pierwszy rzut oka strefy spania. Została ona subtelnie ukryta w strefie dziennej za szarym panelem meblowym. Wystarczy delikatny docisk płyty meblowej, by łóżko samodzielnie się otworzyło dzięki dedykowanemu systemowi do tego typu rozwiązań. Wewnątrz zaprojektowano komfortowe łóżko z wygodnym materacem, miękki, welurowy zagłówek oraz chowane lampki nocne. Boczne szafy skrywają w sobie wygodne wysuwane stoliki nocne, a także strefę do przechowywania ubrań – opisuje nieszablonowe rozwiązanie architektka.

Stolik kawowy z blatem ze spieku
Spiek kwarcowy, który wykorzystano jako blat stolika kawowego możemy zauważyć również w innych miejscach w mieszkaniu. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Kuchnia i jadalnia z kamiennymi motywami

Ze strefy dziennej płynnie przechodzimy do kuchni połączonej z jadalnią. Umowną granicę między strefą wypoczynkową i kuchenną wyznacza stół jadalniany wraz z krzesłami o wygodnych, szarych obiciach. Podobnie jak w przypadku stolika kawowego, jako blat wykorzystano piękny spiek Laminam. Materiał ten doskonale sprawdza się w roli elementu łączącego przestrzeń wypoczynkową i kuchenno-jadalną. Nie jest to zresztą jedyne miejsce, gdzie zastosowano ten materiał.

Czarny kamień i drewno w kuchni
Drewno oraz ciemny kamień sprawiają, że strefa kuchenno-jadalniana jest zyskuje na wyrazistości. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Możemy go bowiem ujrzeć na ścianie w przestrzeni roboczej. Doskonale współgra z frontami mebli o teksturze jasnego drewna, przełamując tym samym dominującą we wnętrzu szarość. Bezuchwytowe szafki kuchenne ulokowane na wysokości wzroku podkreślają nowoczesny minimalizm aranżacji.

Prosta elegancja w łazience

Łazienka również została zdominowana przez szarości. Betonowe szarości świetnie łączą się z czarną armaturą, tworząc nowoczesną, interesującą kompozycję. Szczególnie istotną rolę odgrywają w tym wnętrzu lustra. 

Nowoczesna, szara łazienka
Nowoczesny minimalizm w łazience sprawia, że łazienka zyskuje optycznie na metrażu, a przestrzeń sprawia wrażenie uporządkowanej i spójnej.. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Imponujących rozmiarów zwierciadło w strefie umywalkowej powiększa przestrzeń wizualnie, jednak prawdziwym, cichym bohaterem jest mniejsze, ulokowane obok. Jest to efekt wyburzenia fragmentu ściany dzielącej kuchnię i łazienkę. Wykorzystano tam oprawione w czarną ramę lustro weneckie, które nie tylko sprawia, że łazienka zyskuje dostęp do światła dziennego, ale również poprawia optykę strefy kuchennej.

Duże lustro w łazience
Wykorzystanie lustra weneckiego sprawia, że wnętrze jest lepiej oświetlone i sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości. Fot. Karol Kleszyk/PROMO FOCUS

Projekt autorstwa pracowni MARBOU pokazuje, że małe wnętrze może być nie tylko estetyczne i funkcjonalne. Udowadnia również, że nawet w niewielkiej przestrzeni znajdzie się miejsce na ciekawe rozwiązania projektowe i niespodzianki.


Jest to jeden z moich ulubionych projektów. Dzięki dobrej komunikacji z klientem oraz zaufaniu, jakim mnie obdarzył, udało się stworzyć nowoczesne, minimalistyczne, ale zarazem komfortowe wnętrze. Dzięki wprowadzeniu do projektu ciepłego odcienia drewna, zastosowaniu eleganckich, welurowych tkanin i zróżnicowanych faktur, mieszkanie nabrało domowego charakteru – podsumowuje projekt Małgorzata Staniek.


Więcej projektów pracowni, dodatkowe informacje i dane kontaktowe mogą państwo znaleźć na oficjalnym profilu biura projektowego MARBOU

Zobacz również

Nowoczesny modernizm w warszawskiej kawalerce
W świecie designu nic tak naprawdę nie przemija. Formy, które niegdyś były krzykiem mody, wracają w nowych pracach w zmienionej...
czytaj więcej
Monochromatyczny minimalizm w małym mieszkaniu
58-metrowe mieszkanie znajduje się w Iławie i obecnie należy do trzyosobowej rodziny. Wnętrza są utrzymane w stonowanych...
czytaj więcej