Monochromatyczny minimalizm w małym mieszkaniu

Monochromatyczny minimalizm w małym mieszkaniu

58-metrowe mieszkanie znajduje się w Iławie i obecnie należy do trzyosobowej rodziny. Wnętrza są utrzymane w stonowanych, chłodnych odcieniach bieli i szarości. Mieszkanie z rynku pierwotnego nie potrzebowało większych zmian w układzie ścian zaproponowanym przez dewelopera. Pojawiły się za to liczne przemyślane schowki i rozwiązania skrojone na miarę potrzeb każdego z domowników. Nad projektem i kolejnymi etapami realizacji czuwało wprawne oko architektki Aurelii Palczewskiej.
3:00 min
0
0

Pierwotnie mieszkanie było projektowane dla singla — w poszukiwaniu pomysłu na idealne wnętrza trafił do pracowni ap. studio architektoniczne, którego właścicielką jest Aurelia Palczewska. Po 2 latach w mieszkaniu do inwestora dołączyła partnerka i synek, dlatego projekt trzeba było uzupełnić o dziecięcy pokoik.


Obecnie na niewielki metraż składa się przedpokój, salon z aneksem kuchennym i małą jadalnią, łazienka oraz sypialnia i pokój synka. Podczas projektowania architektka starała się pogodzić oczekiwania każdego z domowników: pan domu jest miłośnikiem szarości i stylu minimalistycznego, natomiast pani ceni sobie biel i elegancję. Najmłodszy z domowników lubi dinozaury i rolnictwo. Dodatkowo niezwykle ważnym aspektem była ergonomia projektu. Właściciel mieszkania jest wysokim mężczyzną, dlatego projektantka zaproponowała m innymi wyższą wysokość umywalki oraz prysznica w łazience. Ponadstandardową długość ma również łóżko w sypialni.

Autor:
Redakcja
Data:
01.06.2022
Nowoczesny, biały salon z dodatkiem betonu
W mieszkaniu króluje elegancki minimalizm, który podkreślają czarne dodatki i akcesoria. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Wnętrza są utrzymane w stonowanych, neutralnych kolorach. Wszystkie elementy metalowe takie jak uchwyty meblowe, nóżki mebli i armatura są wykończone w eleganckiej, matowej czerni. Projektantka dodała też nieco ciemnych tkanin, a na posadzkach pojawia się jasne drewno, które nieco przełamuje wszechobecną surowość. Podczas projektowania Aurelia Palczewska stara się myśleć nie tylko o bieżących, ale i przyszłych oczekiwaniach Inwestorów. -Kompozycja kolorystyczna została tak zbudowana, aby mogła stanowić bazę do ewentualnych zmian kolorystycznych. Sprawdzą się tu zarówno dodatki w ciepłych beżach, jak i zimnych błękitach. Podobnie jest ze stylistyką, będą tu pasować zarówno elementy klasyczne, jak i minimalistyczne, czy nawet industrialne — wylicza projektantka.

Kropka nad i w przedpokoju

Strefa wejściowa oferuje praktycznie wykorzystaną, zabudowaną do sufitu przestrzeń. Wysoka, biała szafa z ukrytym cokołem stworzyła dużo miejsca do przechowywania – w dolnej części mebla architektka ukryła praktyczne półki i szuflady na buty. To jedna z wielu zabudów wykonanych do tego wnętrza według projektu pracowni ap. Studio architektoniczne. -Bardzo ingerowałam w konstrukcję mebli, aby wszystko zostało wykonane tak, jak zaprojektowałam. - mówi Aurelia Palczewska. 


Na końcu białej zabudowy z czarnymi uchwytami pojawia się czarny moduł z siedziskiem i wieszakami. W tym samym miejscu szare płytki przechodzą w drewniane panele podłogowe – ten zabieg ciekawie łączy strefę dzienną z przedpokojem i pozwala go lepiej doświetlić. 

Czarna szafka z wieszakiem w przedpokoju
W małym przedpokoju liczył się każdy centymetr. Praktyczne szafki z szufladami pomieszczą różne rodzaje obuwia. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Jak urządzić wąski przedpokój w bloku?
sprawdź

Łagodny beton w strefie dziennej

Biały salon z aneksem to ulubione miejsce domowników. Część wypoczynkowa jest wyposażona w szary narożnik i okrągły stolik ze wzorem czarnego marmuru na blacie. Sofa musiała być przede wszystkim komfortowa, dlatego projektantka postawiła na model wykonany na wymiar do wnętrza. Nad sofą zawisły piękne grafiki autorstwa siostry projektantki wnętrz: Weroniki Palczewskiej, studentki grafiki. -Dzień przed sesją zdjęciową uratowała mi życie swoją szybką akcją — śmieje się Aurelia Palczewska.

Nowoczesne, białe mieszkanie z szarymi i czarnymi akcentami
Salon z aneksem jest wyposażony w praktyczną, wykonaną na zamówienie kanapę o długości 220 cm. Rozkładany mebel może służyć jako łóżko gościnne. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Aranżacja ściany naprzeciwko kanapy jest punktem centralnym wnętrza i skupia na sobie całą uwagę. Za telewizorem pojawiają się płyty z szarego betonu architektonicznego, o którym marzył Inwestor. Jego surowość łagodzą białe szafki i regał w tym samym odcieniu. Całą kompozycję w klamrę spina wysoki panel z dekoracyjnym frezowaniem. Projektantka jest znana ze swojej niezwykłej dokładności i doskonałej dbałości o detale. Podczas pracy zwracała uwagę na proporcje mebli -Cała ściana w salonie oparta jest na kompozycji modułów o wielokrotności 30 cm. Płyty betonowe są szerokości 120 cm, witryna jest szerokości 60 cm, panel z lamelami także 60 cm, a szafka RTV jest długości 300 cm. - wyjaśnia projektantka.

Ściana RTV z betonem i bielą w salonie
W aranżacji salonu pojawił się wymarzony przez Inwestora beton. Aby nadać mu lekkości, architektka otoczyła płyty białymi, wiszącymi szafkami. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Praktyczne rozwiązania w aneksie

Tuż przy kanapie znajduje się niewielki, ale funkcjonalny aneks w kształcie litery L. Białe szafki z gładkimi frontami rozdziela fartuch ze spieku kwarcowego z motywem marmuru. Dolne szafki oraz słupek z zabudową AGD są wyposażone z cienkie, czarne uchwyty i doskonale komponują się z sąsiadującym obok salonem. -Realizacja na początku przebiegała sprawnie, przy robotach wykończeniowych wykonawca spisał się na medal. Za realizację odpowiadał Radek Olszta. Schody zaczęły się przy realizacji zabudów stolarskich. Po montażu kuchni rozpoczęła się pandemia i wykonawca przedłużył montaż o ponad 2 miesiące. W trakcie montażu wyniknęło też kilka drobnych problemów, na które szybko reagowałam i nie pozwoliłam na błędy. - wspomina Aurelia Palczewska.

Biały aneks z marmurowym fartuchem
Niewielka kuchnia musiała zostać zaplanowana bardzo starannie — wysokie do sufitu szafki wiszące ukrywają dużo miejsca do przechowywania. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Mały aneks z jadalnią w bieli i marmurze
Aneks kuchenny dyskretnie wpisuje się w aranżację strefy dziennej. Proste zabudowy z czarnymi akcentami nie dominują przestrzeni. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Pomiędzy aneksem a salonem przycupnęła mała jadalnia. Okrągły, biały stolik polskiej marki Halex Meble z niskimi, szarymi krzesłami Snap stanowi estetyczny łącznik pomiędzy obiema strefami. Kształt stołu sprzyja integracji przestrzeni dziennej i nie znalazł się tu przypadkowo -Pokazywałam Inwestorowi ścieżkę przejścia przy stole okrągłym i przy prostokątnym, rozmawialiśmy o wszystkich wadach i zaletach. Okrągły stół pozwala na swobodny komunikację pomiędzy częścią wypoczynkową i przedpokojem oraz pomiędzy częścią wypoczynkową a aneksem kuchennym. – wyjaśnia Aurelia Palczewska. Nad białym blatem zawisła dekoracyjna, czarna lampa z odsłoniętymi żarówkami.

Biały, okrągły stół przy małym aneksie kuchennym
Inwestor zrezygnował z wyspy na rzecz stołu z krzesłami w aneksie. Ich wysokość została dobrana w taki sposób, aby nie kolidowały z otwarciem drzwi lodówki. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Pogodzone przeciwieństwa w sypialni

Biała sypialnia jest również utrzymana w stylu minimalistycznym. Architektka odwróciła plan funkcjonalny wnętrza, zamieniając miejscami łóżko i szafę, dzięki czemu komunikacja pomiędzy meblami jest prosta i odbywa się od razu na wprost wejścia.

Tutaj główną atrakcją pomieszczenia jest długie na 220 cm łóżko Azzardi, dostosowane do wysokiego wzrostu Inwestora. Po obu stronach mebla znajdują się białe szafki nocne oświetlone wąskimi, czarnymi oprawami sufitowymi. W sypialni nie mogło zabraknąć tworzących przytulność tkanin – wysokiego, tapicerowanego zagłówka, szarej wykładziny i rolet. Miękka pościel i narzuty na łóżko łagodzą surową kolorystykę. Po drugiej stronie pomieszczenia znajduje się pojemna szafa ubraniowa z dużym lustrem, regał na książki oraz szafka na sprzęty gospodarstwa domowego.

Minimalistyczna, biała sypialnia z ciemnymi roletami
Ciemne dodatki na jasnej bazie zbudowały efekt eleganckiego kontrastu w sypialni. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Biała, nowoczesna sypialnia z czarnymi akcentami
Dzięki bieli ścian mała sypialnia wydaje się optycznie powiększona. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Detale aranżacji sypialni z ciemnymi dodatkami
Tapicerowany zagłówek również został wykonany na zamówienie. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Nowoczesna natura w łazience

W malutkiej, bo o powierzchni zaledwie 5 m2 łazience, króluje biel i jasne odcienie szarości. Bazą wystroju stały się wielkoformatowe płytki inspirowane kamieniem -W łazience długo szukałam odpowiedniego wzoru szarego marmuru. Nie chciałam stosować, oklepanej wtedy już imitacji betonu. Podobnie z białą matową płytką, były wtedy dostępne w połysku. Znalazłam oba wzory z Tubądzina. - wspomina Aurelia Palczewska. 


W łazience projektantka postawiła na praktyczne wykorzystanie przestrzeni. Pojawiła się tu sporych rozmiarów zabudowa – z wysokim słupkiem skrywającym pralkę. Pod umywalką projektantka umieściła szufladę z koszem na pranie, szuflady na kosmetyki oraz szafki na chemię do sprzątania i drobne AGD. Na aranżację wnętrza wpływ miał wzrost Inwestora – wysoki blat umywalkowy i montowana wyżej niż standardowo deszczownica ułatwiają mu korzystanie z łazienki na co dzień. Dla równowagi najmniejszy domownik może skorzystać z dostawianego do umywalki podestu. W kącie pomieszczenia znajduje się kwadratowa kabina z czarnymi szprosami. Prysznic bez brodzika podkreśla nowoczesny charakter i optycznie powiększa niewielką łazienkę.


Ciekawym wyzwaniem podczas projektowania łazienki stało się oświetlenie przy lustrze. Wszystkie dostępne na rynku lampy do łazienki miały ciepłą barwę światła (3000K), natomiast reszta mieszkania jest wyposażona w źródła światła o neutralnej barwie (4000K). Światło neutralne sprawia, że twarz w lustrze wygląda bardziej naturalnie i łatwiej jest wykonać makijaż czy ogolić twarz. -Tu z pomocą przyszedł nam Marek Klimik z MK System, który postarał się o zmianę barwy źródła światła w tej oprawie. On odpowiadał za zaopatrzenie we wszystkie oprawy oświetleniowe inwestycji.- wyjaśnia projektantka.

Szara łazienka z kabiną bez brodzika
Dzięki dużej ilości zabudów i schowków mała łazienka jest bardzo pojemna i wygodna w użytkowaniu. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Nowoczesna, szara łazienka z białymi szafkami
Kabina bez brodzika z czarnymi profilami doskonale wpasowuje się w minimalistyczną aranżację. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Biała strefa umywalkowa z okrągłym lustrem
Wszystkie rozwiązania takie jak schowki i szuflady w łazience zostały starannie zaplanowane i doskonale spełniają swoje funkcje. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Aranżacje małych mieszkań - inspiracje i pomysły
Przygotowując się do remontu lub wykończenia małego mieszkania, warto zastanowić się nad układem funkcjonalnym pomieszczeń...
czytaj więcej
Jak urządzić 40-metrowe mieszkanie w bloku?
Nie wiesz, jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Niewielki metraż wcale nie musi ograniczać naszej kreatywności! Podpowiadamy...
czytaj więcej

Marzenia małego farmera w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym projektantka stworzyła praktyczną przestrzeń do zabaw i nauki. Najmłodszy z domowników jest wielkim fanem dinozaurów i rolnictwa, dlatego drewniane łóżeczko Luletto nawiązuje kształtem do wiejskiej stodoły. Na ścianie obok zawisła lampka nocna We Love Wood w formie traktora z przyczepą w ulubionym, czerwonym kolorze chłopca. Neutralna biel przełamana ciepłym drewnem stanowi doskonałe tło do ekspozycji kolorowych książeczek i zabawek. Zabudowa jest wykonana z gotowych mebli modułowych z Ikei. Dzięki temu pokoik może rosnąć razem z chłopcem.

Biały pokój dziecięcy z drewnianym łózkiem-domkiem
Pokój 6-latka wpisuje się zarówno w dziecięce zainteresowania, jak i główny motyw przewodni aranżacji mieszkania. Fot. Mikołaj Dąbrowski
Biały regał na zabawki w pokoju dziecięcym
Zaletą mebli modułowych jest ich uniwersalność — dobierając inne elementy z tej samej kolekcji szybko można przearanżować pokój zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami rosnącego dziecka. Fot. Mikołaj Dąbrowski

-W mieszkaniu jest przemyślana każda linia, każda kompozycja, dzięki temu powstała bardzo spójna całość. Mieszkanie jest bardzo funkcjonalne, nie jest ani zbyt nudne, ani nie ma tu chaosu. Dzięki zaufaniu inwestora udało się zrealizować wszystko według początkowych założeń. Dzięki jego otwartości mogliśmy dopasować wszystkie rozwiązania do dysponowanego budżetu. Wszystkie moje pomysły były akceptowane z aprobatą. Dzięki nadzorowi autorskiemu udało się zrealizować wszystko według projektu lub alternatywnych rozwiązań, ale zgodnie z początkową ideą. Osobiście też dobierałam tkaniny obiciowe zastosowane we wnętrzu. Jestem bardzo zadowolona z pracy tapicera, Łukasza Elerta, zgadza się tu każdy centymetr -mówi z dumą autorka projektu, Aurelia Palczewska.


Projekt: ap. studio architektoniczne Aurelia Palczewska

Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski


Podobne artykuły

Jak urządzić małe mieszkanie?
Udało się, w końcu kupujemy wymarzone mieszkanie w bloku! Co dalej? W poszukiwaniu pomysłów na wystrój małego mieszkania...
czytaj więcej
Dom z efektem WOW
Czerń, czyli najbardziej tajemniczy i elegancki z palety kolorów stała się bazą wystroju wnętrz bardzo odważnych i otwartych...
czytaj więcej