Dom z efektem WOW

Dom z efektem WOW

Czerń, czyli najbardziej tajemniczy i elegancki z palety kolorów stała się bazą wystroju wnętrz bardzo odważnych i otwartych Inwestorów. Bryłę nowoczesnego budynku przecinają liczne przeszklenia, dzięki czemu ten nasycony odcień nie wydaje się ponury i przytłaczający, a wnętrza w stylu loftowym są wyjątkowo przytulne i nastrojowe. Realizacja projektu Patrycji Sobańskiej-Andryszczak z pracowni SO INTERIORS z pewnością nie należy do typowych – zajrzyjmy więc do środka.
3:00 min
0
1

Inwestorzy na co dzień pracują w handlu, dlatego potrzebowali przystani, w której mogą wypocząć po stresującym dniu. Mieli jasno sprecyzowane oczekiwania dotyczące charakteru nowej przestrzeni. Marzyli o ciemnym, loftowym wnętrzu z betonem i drewnem. Dzięki kilku projektowym sztuczkom udało się uzyskać wnętrza z „efektem wow”, zachowując wrażenie przytulności i ciepła.


Inwestorzy od początku wiedzieli, że chcieliby powiększyć jadalnię i sypialnię kosztem zadaszonego tarasu i balkonu, a także zmienić klatkę schodową na schody samonośne. Zmieniliśmy także układ pomieszczeń na piętrze, tak aby dostosować je do potrzeb klientów i całej rodziny. Zaczęliśmy współpracę na bardzo wczesnym etapie budowy, co często rekomenduję klientom. Dzięki temu od samego początku mogliśmy zaplanować i dostosować każdą składową do naszego projektu wnętrza – począwszy od ścian wewnętrznych, poprzez instalacje hydrauliczne czy elektryczne, aż po każdy detal wykończenia wnętrza. Tym samym nie zostały poniesione dodatkowe koszta w późniejszym czasie, aby wprowadzić zmiany w wykonanych wcześniej instalacjach." - wyjaśnia Patrycja Sobańska-Andryszczak, architekt z pracowni SO INTERIORS. Na etapie prac projektowych powstał jeszcze pokój dorosłej córki, jednak ta zdążyła wyprowadzić się na swoje, zanim budynek nabrał rzeczywistych kształtów. Mimo tego większość założeń została zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami Inwestorów.

Autor:
Redakcja
Data:
19.05.2022
Beton i czerń w loftowym przedpokoju
Ciemne wnętrza kryją wiele nietypowych smaczków i rozwiązań. Fot. Media&More

Cały na czarno

Hol wejściowy zdradza, co zastaniemy w kolejnych pomieszczeniach. Wąski korytarz z czarnymi ścianami jest wyposażony w praktyczną zabudowę na odzież. Jedną ze ścian pokrywa duże lustro – to jedno z wielu luster, które będą przewijały się w aranżacji całego domu. Ich obecność równoważy wszechobecną czerń. Pojawiają się też dekoracyjne, pionowe lamele z płyty laminowanej- optycznie podnoszą ciemnoszary, betonowy sufit z czarnymi listwami oświetleniowymi. Surowy sufit z widocznym szalunkiem to kolejny element wspólny aranżacji parteru. Inwestorzy byli czynnie zaangażowani w proces projektowy. „Kilka elementów, które zastosowaliśmy podczas aranżacji, były sugestią klienta – surowy betonowy sufit, który zachowaliśmy, zdecydowanie nadaje niepowtarzalnego charakteru, a duże lustra – których także jestem fanką – robią niesamowite wrażenie” - podkreśla architektka Patrycja Sobańska-Andryszak.

Czarne okładziny i lustra w przedpokoju
Z przedpokoju możemy dostrzec efektowne, wiszące schody. Fot. Media&More

Panoramiczny salon

Korytarz z czarnymi ścianami przechodzi w otwartą część dzienną z wypoczynkowym salonem. Króluje tu ogromna kanapa w pięknym, granatowym kolorze, przełamana akcentami żółtych i lawendowych poduszek. Domownicy chętnie spędzają tu czas wolny. Strefę relaksu uzupełnia mały, czarny stolik z asymetrycznym blatem. Naprzeciwko kanapy znajduje się wysoka, czarna ściana telewizyjna, wykończona strukturalnymi lamelami z płyt laminowanych. W tym samym kolorze jest utrzymany sąsiadujący z oknem narożny kominek. Wysokie przeszklenia na całej ścianie wpuszczają do pomieszczenia dużo naturalnego światła a żaluzje tworzą dekoracyjną grę światła i cieni. 


W salonie warto zwrócić uwagę na pozornie niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale bardzo istotne detale aranżacji – dom został wyposażony w inteligentny system Deimic, umożliwiający tworzenie scen oświetleniowych i sterowanie roletami i innymi funkcjami z poziomu aplikacji w telefonie. Pan Inwestor jest przedstawicielem marki i bardzo ceni sobie wygodę i nowoczesne rozwiązania oferowane przez system inteligentnego domu. 

Czarne lamele na ścianie telewizyjnej w salonie z antresolą
Otwarta przestrzeń domu jest pełna naturalnego światła dzięki dużym przeszkleniom. Fot. Media&More
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź
Salon w domu z antresolą - widok z góry na strefę wypoczynkową
Z antresoli roztacza się piękny widok na salon i ogród Fot. Media&More
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź
Granatowa kanapa w loftowym salonie
Niebieski narożnik doskonale wpasował się z rozmiar i styl salonu. Fot. Media&More

Kuchenne rezolucje

Piękna i funkcjonalna kuchnia była priorytetem na liście oczekiwań Pani Domu. Starannie zaplanowany układ funkcjonalny i rozkład szafek pozwolił stworzyć maksymalnie komfortową przestrzeń do przygotowywania posiłków. Półwysep kuchenny od strony jadalni zamykają lamele z płyty MDF, lakierowane na kolor czarny.


Estetyka kuchni była równie ważna, jak jej funkcjonalność. Cała zabudowa łącznie z frontami została w całości wykonana z laminowanych płyt marki Egger.  „-Istotne w tym pomieszczeniu było to, aby przełamać surowość betonu, szarości, czerni i nadać nieco ciepła – dlatego też część zabudowy meblowej i podwieszanego sufitu jest wykończona płytą meblową, imitującą drewno” - wspomina Patrycja Sobańska – Andryszczak. Gładkie, jednolite fronty są wyposażone w system bezuchwytowego otwierania  Sevroll Gola L. Szafki przykrywa czarny blat kompaktowy Getalit „-To świetna sprawa, kiedy budżet nie pozwala na blat kamienny, a chcemy mieć cienkiej grubości blat i podwieszany zlew. Jednocześnie jest lepszym, bardziej wytrzymałym materiałem od blatu laminowanego” wyjaśnia projektantka. Nietypowym smaczkiem było zastosowanie lustra na ścianie pomiędzy szafkami. Efektownie odbija światło i powiększa przestrzeń ciemnej kuchni.

Beton na suficie loftowej kuchni
Kuchnia ma zapraszający kształt podkowy. Udało się tu mieścić wszystkie marzenia i oczekiwania Inwestorki. Fot. Media&More

Smaczny kącik

Jadalnia jest otwarta na ogród dzięki dużym oknom. Pojawia się tu więcej wcześniej wspomnianego drewna: w postaci dekoracyjnego panelu na suficie oraz ciekawie rozwiązanej, przeszklonej witrynki na zastawę stołową. Meble jadalni i kuchni, podobnie jak wszystkie inne zabudowy meblowe i także stół jadalny z drewnianym blatem zostały wykonane na zamówienie przez pracownię stolarską  BG Meble. Całość przełamują chabrowe plamki tapicerowanych krzeseł – niebieskie akcenty przewijają się w aranżacji wszystkich pomieszczeń.

Czarny aneks otwarty na jadalnię z akcentami drewna
Sąsiadująca z kuchnią jadalnia to miejsce wspólnych, rodzinnych spotkań. Fot. Media&More

Mała czarna

Na parterze znajduje się również niewielka łazienka gościnna. Ciemne płytki z motywem kamienia przełamuje fragment drobnoelementowej mozaiki. Monochromatyczne wnętrze jest wyposażone w czarną ceramikę sanitarną, armaturę i kabinę prysznicową z dekoracyjnymi szprosami. Na ciemnym tle wyróżnia się jednak drewniana konsola pod umywalką i efektowne klosze lamp z formowanego szkła. Aranżacja przełamuje stereotyp, że tak małych wnętrz nie powinno urządzać się w czerni – umiejętnie opracowany kolor daje ponadczasowy i elegancki efekt, który na długo nie wyjdzie z wnętrzarskiej mody.

Czarna umywalka na konsoli w ciemnej łazience
Drewniana konsola pod umywalkę i dodatki wyraźnie wyróżniają się na tle ciemnego otoczenia. Fot. Media&More
Detale czarnej łazienki
W łazience nic nie jest przypadkowe — nawet akcesoria łazienkowe są idealnie dopasowane kolorystycznie. Fot. Media&More

Lot poduszkowcem

Aranżacja sypialni na piętrze jest prosta, ale nowoczesna i bardzo efektowna. W centrum pomieszczenia znajduje się duże łóżko. Dzięki podświetlanej ledami ramie mamy wrażenie, że mebel lewituje nad powierzchnią drewnianej podłogi. Warto zwrócić uwagę na nietypowe ustawienie łóżka – tyłem do drzwi. Czarny zagłówek przytula się do wąskiego, ażurowego przepierzenia z czarnych lameli. Wisi na nim lampa Minimal marki Nowodvorski z okrągłymi elementami. Na tle sąsiedniej ściany znowu pojawia się dekoracyjny panel, tym razem wykonany z jasnego drewna.

Podświetlane łóżko w sypialni
Rozproszone, ciepłe światło nadaje sypialni relaksujący klimat i sprawia, że łóżko wydaje się unosić nad podłogą. Fot. Media&More
Detal ażurowej ścianki w sypialni
Krótkie ażurowe przepierzenie stanowi oparcie dla efektownej lampy. Fot. Media&More

Skąpana w mroku

W drugiej części pomieszczenia znajduje się prywatna łazienka Inwestorów. Od sypialni oddziela ją szklana ścianka z czarnymi szprosami. Również tutaj projektanci wykorzystali iluzje optyczne: dzięki lustrom na ściance kolankowej pomieszczenie wydaje się większe. Domownicy mogą zanurzyć się w relaksującej kąpieli z pianką w wolnostojącej wannie. Obok wanny znajdują się wiszące sanitariaty: bidet i WC oraz szafka podwieszana z czarnym blatem. Czarne wnętrze przełamuje drewno i biel ceramiki sanitarnej – zróżnicowanie materiałów, kolorów i wzorów pozwoliło uzyskać niezwykłe, zaskakujące efekty!


Jestem dumna z tej realizacji. Z tego, że spotkałam odważnych Inwestorów, otwartych na nowe rozwiązania. Jak również z tego, że mam wokół siebie wspaniałych wykonawców, a przede wszystkim stolarzy, dzięki którym ta realizacja robi ogromne wrażenie!” - cieszy się autorka projektu Patrycja Sobańska-Andryszczak.


Projekt: SO INTERIORS Patrycja Sobańska-Andryszczak.

Współpraca przy realizacji: BG Meble 

Zdjęcia realizacji: Media&More

Strefa kąpielowa w czarnej łazience przy sypialni
Prywatna łazienka Inwestorów jest utrzymana w klimacie nowoczesnego SPA. Fot. Media&More
Czarne skosy i drewno w łazience na poddaszu
W ciemnym otoczeniu zaskakująco dobrze odnalazły się duże rośliny doniczkowe. Fot. Media&More
Bateria na lustrze w loftowej łazience
Przy strefie umywalkowej nie zabrakło kolejnego, dużego lustra. Fot. Media&More

Podobne artykuły

Przytulne mieszkanie w Poznaniu
Wystrój tego jasnego mieszkania wprowadza w przyjemny, relaksujący nastrój. Stonowana kolorystyka, dyskretne kształty mebli...
czytaj więcej
Kobiecy eklektyzm w Warszawskim mieszkaniu
Przestrzeń mieszkania na warszawskim Powiślu musiała pasować do osobowości nowej właścicielki: barwnej, świadomej i odważnej...
czytaj więcej