450 metrów naturalnej doskonałości
Prosty układ
Czterokondygnacyjny budynek o imponującej powierzchni 450 m2 stał się ciekawym, kreatywnym wyzwaniem. Na spektakularny sukces miał wpływ też układ funkcjonalny pomieszczeń. Układ wnętrza o głębokim trakcie i doświetleniu w strefie parteru niemal wyłącznie od strony ogrodu, stanowiły wyzwanie w organizacji przestrzeni. Inwestorom zależało, by najgłębiej umieszczona i najlepiej oświetlona część strefy dziennej została przeznaczona na salon, w której w pełni mogą się zrelaksować – wspomina Agnieszka Zaremba.
Dzięki temu najważniejszym punktem wnętrza stał się okrągły stół, wokół którego toczy się codzienne życie domowników. Klatka schodowa prowadząca na kolejne kondygnacje budynku jest ukryta za dekoracyjną ścianą z mchem. Na poziomie -1 architekci stworzyli garaż i siłownię. Na parterze, przy jadalni znajduje się kuchnia z dużą wyspą i dodatkowym blatem, przy którym domownicy mogą zjeść posiłek. Po prawej stronie od wejścia znalazło się miejsce na gabinet. Piętro zajęła strefa prywatna – główna sypialnia domowników z garderobą i łazienką, oraz pokoje i łazienki należące do trójki dzieci.
W jedności z naturą
Inwestorzy marzyli o domu, w którym główną rolę grają naturalne materiały. Na pierwszy plan wysuwa się fornir kamienny z ciekawą, strukturalną powierzchnią, którzy architekci wykorzystali na ścianach w otwartej strefie dziennej i na drzwiach wejściowych. Kamień stanowi kontrast dla betonu, który doskonale eksponuje tkankę budynku. Surowe powierzchnie równoważy drewno, wykorzystane w postaci posadzek i forniru na ścianach. Ciepła kolorystyka i bogaty wzór słojów nadają przestrzeniom przyjazny, domowy charakter, na którym zależało domownikom. Aby nadać aranżacji dynamizmu, architektki połączyły ze sobą różne faktury, które oddziałują na zmysły odbiorców i nadają domowi niezwykły nastrój. Betonowe płytki o nieregularnych kształtach doskonale komponują się z fornirami betonowymi i kamiennymi. W małej toalecie na parterze znalazło się miejsce na umywalkę ze spieku. Ścianę w tym wnętrzu zdobią czarne płytki z fakturą surowego drewna. Wrażenie, jakie na domownikach i gościach robią wnętrza, dopełniają też doskonale zaprojektowane i wykonane detale. Są to między innymi stalowe elementy, regularnie powtarzające się w aranżacjach kolejnych pomieszczeń. Doskonałym przykładem mogą być stalowe elementy regularnie przewijające się we wnętrzach.
- Nasz autorski projekt na wytrawioną stal był wyzwaniem dla wykonawcy, ale gdy udało się osiągnąć zamierzony efekt, nie krył entuzjazmu do tego rozwiązania. Wytrawioną stal zastosowano w ścianie kominkowej, w glifach okiennych i monumentalnej dekoracji jadalni. Precyzyjnie zarysowana linia nadaje tym elementom wyrazistość – opowiada Magdalena Kostrzewa-Świątek.
Wypoczynek w wyjątkowym salonie
Koncepcja wnętrz uwzględnia też otoczenie budynku. Strefa wypoczynkowa jest otwarta przeszkleniami na ogród i tworzy doskonałe miejsce do relaksu po ciężkim dniu. Domownicy mogą odpocząć na dużej, narożnej sofie, z której roztacza się piękny widok na otaczający dom ogród ale także na kominek oraz domowe centrum rozrywki z dużym telewizorem. Główną ozdobą salonu jest kamienna ściana telewizyjna z gazowym kominkiem pasmowym. Kominek wykończony jest ręcznie, z wytrawionej stali. W trakcie seansu duże okna można przesłonić miękkimi, welurowymi zasłonami, które dodatkowo poprawią akustykę wnętrza.
Przy wspólnym stole
Jadalnia to serce tego domu. Tworzy ją okrągły stół z wygodnymi, tapicerowanymi krzesłami. Kształt stołu i mebli został dobrany tu nieprzypadkowo – ułatwia komunikację i podkreśla intensywne natężenie ruchu, jakie panuje w tej przestrzeni. Podobną funkcję spełnia ściana dekoracyjna wykończona mchem.
- By podkreślić miejsce spotkań rodziny, stworzyłyśmy wyjątkową ścianę, która stanowi tło dla jadalni. Na betonowej powierzchni ściany zawieszono ogromny krąg ze stali wypełniony mchem o nieregularnym układzie. Żywą zieloną strukturę przecina pasmo lustra pozwalając odbijać się światłu i ożywiając przestrzeń. Geometryczna forma dekoracji podświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pokreślona jest jej trójwymiarowość – wyjaśniają projektantki.
Wysmakowana kuchnia w dobrym stylu
Kuchnia jest nieco wycofana w stosunku do strefy wypoczynkowej, aby to na nie skupiała się cała uwaga. W tej strefie pierwsze skrzypce gra wyspa kuchenna z czarnym okapem. Inwestorom marzyl się drewniany blat umieszczony na poziomie stołu, przy którym stoi 5 krzeseł, po jednym dla każdego z domowników. Zabudowa kuchni za jednym z frontów dyskretnie ukrywa wejście do spiżarni. Jasne szafki podblatowe na głównej ścianie kontrastują z ciemną, fornirowaną zabudową po prawej stronie. Kompozycja kuchni została starannie zaplanowana – pionowe i poziome linie doskonale się równoważą, a aranżację podkreśla patynowane lustro sięgające aż do sufitu. Odbija się w nim strefa dzienna co dodatkowo daje poczucie większej przestrzeni.
Strefa master bedroom
Sypialnia właścicieli domu nie należy do największych pomieszczeń, jednak ma ogrom walorów estetycznych, takich jak widok na ogród. Wnętrze ma przytulną, wypoczynkową atmosferę. Tworzą ją odpowiednio dobrane materiały. Cała aranżacja jest oparta na ciepłym, drewnianym fornirze. Architektki konsekwentnie kontynuują tu estetykę rozpoczętą w innych pomieszczeniach. W sypialni także powtarzają się patynowane lustra dające ciekawą grę świateł i optycznie powiększające wnętrze.
Spójność podkreśla też wystrój łazienki przynależącej do sypialni. Okno dachowe znajdujące się tuż nad wanną pozwala na wzięcie kąpieli z widokiem na niebo. W aranżacji pojawiają się beton i drewno. Przestrzeń wymodelowana światłem oddziałuje na zmysły domowników, dając niepowtarzalne uczucie odprężenia i realizacji.
Efekt wow
Na sukces projektu składa się wiele czynników – w tym przypadku była to nić porozumienia i współpracy między inwestorami a architektami. Spójna i konsekwentna kompozycja, oparta na naturalnych materiałach, fakturach i doskonale dopracowanych detalach oferuje domownikom wyjątkowe doznania. Architektki z pracowni Tissu stworzyły przestrzeń uporządkowaną i zorganizowaną pod kątem potrzeb jej użytkowników. To dom, w którym dobrze się mieszka a aranżacja opiera się codziennym wyzwaniom.
- Realizacja wnętrza tego domu była wyjątkowym doświadczeniem opartym na zaufaniu. Stopniowo, krok po kroku, tworzyłyśmy z inwestorami więź, dobrze się rozumieliśmy. Wybierałyśmy najlepsze środki do celu, jakim było nowoczesne wnętrze bogate w faktury, dające odpoczynek wszystkim zmysłom. Proces powstawania domu zbliżył nas i bardzo nas cieszy, że efekt finalny spotyka się z entuzjazmem właścicieli – zgodnie potwierdzają Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu Architecture.
Nagroda The European Property Awards
Projekt wnętrz zyskał uznanie międzynarodowego jury największego i najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego The European Property Awards. Pracownia Tissu Architecture otrzymała główną nagrodę w kategorii Residential Interior Private Residence.The European Property Awards to nagroda, którą przyznaje komisja złożona z 80 ekspertów z branży wnętrzarskiej. Podczas oceny, jury bierze pod uwagę wzornictwo, jakość, usługi, innowacyjność, oryginalność oraz realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Panel Jurorów obraduje pod przewodnictwem Lorda Caithness, Lorda Best oraz Lorda Waverley, członków Izby Lordów brytyjskiego parlamentu. Nagrody są przyznawane od 3 dekad w 50 różnych kategoriach w różnych miejscach na świecie, od Arabii, po Europę, Afrykę, Kanadę, kraje Ameryki Centralnej i Południowej, Karaibów, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji Pacyficznej.
Projekt wnętrz: Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek, Katarzyna Dąbek
Tissu Architecture