Apartament z widokiem na Pałac Kultury

Apartament z widokiem na Pałac Kultury

Z ogromnych okien apartamentu rozpościera się przepiękny widok na centrum Warszawy. Architektura wieżowca Cosmopolitan projektu architekta Helmuta Jahna stanowi niezwykłe wyzwanie, zarówno przestrzenne, jak i wizualne. Życzeniem inwestora było maksymalne wykorzystanie potencjału wnętrza. Magdalena Dusińska i Magda Jeziorowska z pracowni de novo doskonale sobie z tym zadaniem poradziły.
2:30 min
0
0

Punkt wyjścia prac projektowych zaczynał się w innym miejscu, niż w przypadku większości projektów realizowanych w pracowni de novo. Apartament, podobnie jak inne lokale w tym wieżowcu miał wykończone łazienki, kuchnię, garderobę oraz podłogi. W sufitach podwieszanych zamontowano systemy oświetleniowe. Co jeszcze wyróżnia te wnętrza? Ogromne słupy konstrukcyjne i prostokątne cięgna, które tworzą konstrukcję wieżowca. Starannie zaprojektowany szkielet wewnętrzny pozwolił uzyskać lekką, szklaną elewację, z niezakłóconymi ciągami okien.

Autor:
Redakcja
Data:
20.07.2021
Aktualizacja:
13.02.2023
Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (1).jpg
Stonowana, ale przemyślana kolorystyka sprytnie koryguje kształt i proporcje wnętrza. Fot. Kinga Wysocka, de novo

Aby w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni, architektki zdecydowały się na znaczną ingerencję w zastany układ funkcjonalny. Nowa aranżacja zamieniła funkcję jednej z sypialni na wygodną, dużą kuchnię. Powstała funkcjonalna i estetyczna strefa przygotowywania posiłków, od strony salonu niemal niewidoczna. Słupy znajdujące się w salonie pozwoliły z kolei wydzielić strefę do pracy. Każda z części apartamentu przeszła mniejszą lub większa funkcjonalną metamorfozę. 

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (2).jpg
Dzięki zmianom układu funkcjonalnego udało się wydzielić ustronne miejsce na dużą kuchnię. Fot. Kinga Wysocka, de novo

Salon - do pracy i wypoczynku

Życie mieszkańców apartamentu będzie skoncentrowane w części dziennej, głównie wypoczynkowej strefie salonu. O wygodny wypoczynek zadbają kanapy Toot (Cassina) i fotel Gaston (Poliform). Ta część została wydzielona zróżnicowaną wysokością i kolorystyką sufitu. Jest to szczególnie widoczne przy oknach – poziom sufitu nie przesłania pięknego widoku. Obniżenia zastosowano m innymi w miejscach przebiegu instalacji klimatyzacyjnej, aby ukryć nieestetyczne orurowanie.


Wnętrze jest utrzymane w łagodnych odcieniach kawy z mlekiem i bieli. Na tle jasnej bazy ciekawie wybijają się czarne szyny oświetleniowe. Oprawa pozwala zniwelować optycznie różnice wysokości wnętrza. Jasny brąz zastosowano też na kolumnie przy oknie – ten zabieg pozwolił odsunąć ją nieco z widoku i bardziej wyeksponować wielkomiejską panoramę za oknem.


Strefę wypoczynkową zdobi też doskonała kompozycja faktur. „Zależało nam, by zrównoważyć gładkie i nieco chłodne w odbiorze powierzchnie szkła, forniru na ścianie TV czy skóry na sofach. Zagrałyśmy więc fakturami. Stąd dywan jakby z grubej włóczki i tkaniny o wyrazistych splotach” – zaznacza Magdalena Dusińska. Liczne tkaniny i poduszki wprowadzają do nowoczesnego wnętrza wrażenie ciepła i przytulnego komfortu.

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (4).jpg
Projektantki de novo wykorzystały słupy konstrukcyjne jako integralne elementy aranżacji. Fot. Kinga Wysocka, de novo
Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (6).jpg
Zabudowa kuchni ze ścianką RTV po drugiej stronie płynnie integruje ją z częścią wypoczynkową. Fot. Kinga Wysocka, de novo

Kącik do pracy od salonu wydzielają dwa słupy – również tutaj architektki posłużyły się sprytnymi zabiegami optycznym. Na pierwszy rzut oka możemy nawet nie dostrzec konstrukcji.

 „Tu, gdzie największą wartością jest widok, tworzenie takich przesłon byłoby nieporozumieniem” – zaznacza Magdalena Dusińska. Słupy umieszczono w gablocie ze szkła wykończonego ażurową folią lustrzaną Antalis. Pora dnia w niezwykły sposób zmienia postrzeganie wnętrza – elementy konstrukcyjne odsłaniają się oświetlone promieniami padającego słońca. Od strony gabinetu odbija się w niej też widok na centrum stolicy z Pałacem Kultury i Nauki.

Jeśli folię oświetla silne światło sztuczne, zachowuje się jak lustro — optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki niej słupy stały się elementem wzbogacającym aranżację wnętrza. 

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (5).jpg
Lustrzana folia świetnie maskuje słupy konstrukcyjne między salonem a częścią do pracy. Fot. Kinga Wysocka, de novo
  • Płytka ścienno-podłogowa (gr. 8 mm), 19x119,8 cm

    136,50 PLN

    Dostępność: 232,14 m2

  • Płytka podłogowa (gr. 8 mm), 19x119,8 cm

    136,50 PLN

    Dostępność: 54,06 m2

  • Płytka uniwersalna (gr. 9 mm), 19,8x119,8 cm

     
     
  • -3%
    Paradyż Soulwood Coconut Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
    132,00 PLN
    -3% od 135,60 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

We wnętrzu nic nie jest przypadkowe – aranżacja podkreśla atuty i przekuwa wady apartamentu w jego największe zalety. Słupy obudowane szkłem zachowują swoją funkcję konstrukcyjną oraz optycznie dzielą przestrzeń dzienną na wypoczynkową i kącik do pracy. Surowe, betonowe słupy nie pasowały do eleganckiego wnętrza, które pragnął uzyskać inwestor.

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (8).jpg
Część wypoczynkową wyposażono w doskonałe wzornicze perełki — kanapy Toot (Cassina) i fotel Gaston (Poliform). Fot. Kinga Wysocka, de novo

Przepis na dobrą kuchnię

Na pierwszy rzut oka niemal niezauważalna – wysoka, ciemna zabudowa płynnie przechodzi przez kilka pomieszczeń. W holu tworzy regal, od strony kanapy natomiast tworzy tło dla ścianki TV, ale to jeszcze nie wszystko. -„Pokryty eleganckim fornirem kubik kryje w sobie szacht, mieści sprzęt AGD marki Miele, a jednocześnie samą swoją bryłą przysłania cały kuchenny mikrokosmos” – objaśnia Magdalena Dusińska. Zabudowa zawiera szuflady i szafki, dlatego część szafek po drugiej stronie ściany można było zostawić niskich. Dzięki temu półotwarta kuchnia jest niemal niedostrzegalna z części wypoczynkowej. Na funkcję pomieszczenia wskazuje stół Simplico z Take Me Home, przy którym zgromadzono krzesła Piuma marki Kartell.


O efekcie kuchni niemal idealnie wtopionej w otoczenie decydują przemyślane i doskonale dobrane rozwiązania. Część wspomaga nowoczesna technologia - np. wyjeżdżający z blatu okap. Część to kreatywna inwencja projektantek. Słup przy oknie w kuchni pomalowano na kolor szklanej okładziny nad blatem. Subtelna aranżacja tej części kuchni chowa się za przykuwającym uwagę fragmentem ściany TV

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (10).jpg
Przy kuchni znalazł się także czarny stół jadalny z krzesłami. Fot. Kinga Wysocka, de novo
  • Płytka uniwersalna mat, 24,7x150 cm

     
     
  • -15%
    Paradyż Heartwood Latte Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat

    Płytka uniwersalna (gr. 9 mm), 19,8x119,8 cm

    131,80 PLN
    -15% od 155,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 4,03 m2

  • -3%
    Paradyż Soulwood Vanilla Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
    132,00 PLN
    -3% od 135,60 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 2,38 m2

  • Płytka uniwersalna mat, 19,3x120,2 cm

    134,10 PLN

    Dostępność: 531,28 m2

  • -3%
    Paradyż Soulwood Almond Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
    132,00 PLN
    -3% od 135,60 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 155,89 m2

Panorama stolicy w sypialni

Widok rozpościerający się z okien sypialni stał się główną atrakcją aranżacji sypialni. Atrakcyjna panorama z Pałacem Kultury i Nauki zachwyca, niezależnie od pory dnia. Projektantki ujęły ją w antracytową ramę ścian i sufitów. Na kolejnej ścianie znalazło się też grafitowe lustro, które dodatkowo powiększa przestrzeń. Pomimo „otwartego” charakteru sypialni, wnętrze pozostało bardzo przytulne. Architektki wybrały wygodne łóżko Nap z tapicerowanym, wełnianym zagłówkiem. Miękkie tkaniny, zasłona i dekoracyjna potęgują wrażenie zacisznego kącika relaksu.

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (3).jpg
Karnisz odsunięty od szklanej ściany pozwala cieszyć się widokiem w ciągu dnia. Fot. Kinga Wysocka, de novo

Otwarty na możliwości

Drugą sypialnię przekształcono na pokój gościnny o lżejszej, mniej formalnej aranżacji. Projektantki chciały pozostawić wnętrzom większą swobodę, która pozwoli w przyszłości łątwo zmienić jego funkcj na osobny gabinet do pracy czy pokoik dziecięcy. Kolorystyka nawiązuje do aranżacji reszty mieszkania. W aranżacji gościnnej sypialni projektantki wykorzystały łózko marki Nap oraz lampa wisząca Random firmy Moooi.

Projekt wnętrza: de novo

Zdjęcia: Kinga Wysocka, de novo 

Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (7).jpg
Nieduże wnętrze sypialni gościnnej można łatwo przearanżować. Fot. Kinga Wysocka, de novo
Archistory_de novo_Cosmopolitan_fot. Kinga Wysocka (9).jpg
Fragment sypialni gościnnej. Fot. Kinga Wysocka, de novo

Podobne artykuly

Aranżacja mieszkania na warszawskiej Woli
Realizacja projektu mieszkania na Warszawskim osiedlu Wola to doskonały przykład konsekwentnego i przemyślanego projektowania...
Przebudowa domu w Poznaniu
W tym przestronnym, 90-metrowym domu zdecydowano się na jasną kolorystykę połączoną z ciepłym odcieniem drewna. Białe ściany...