Azyl dla 4-osobowej rodziny

Azyl dla 4-osobowej rodziny

Trzykondygnacyjny dom przeszedł niebagatelną metamorfozę. Podczas remontu zaadaptowano poddasze i zmieniono układ funkcjonalny, dzięki czemu udało się wyodrębnić przytulne wnętrze dla 4-osobowej rodziny.
5:00 min
0
0

Gruntowna zmiana


Realizacja ta jest idealnym przykładem, jak można zaadaptować dostępną przestrzeń pod dyktando zmieniających się potrzeb inwestorów. Z dwóch pięter z poddaszem stworzono dwa samodzielne mieszkania. Te znajdujące się na piętrze połączono z dotychczas nieużytkową górą. Zanim do tego doszło, należało wykonać gruntowne prace i zaplanować układ funkcjonalny, który umożliwi stworzenie azylu dla 4-osobowej rodziny. Dostaliśmy za zadanie połączenia poddasza z niższym piętrem i wyodrębnienia w ten sposób oddzielnego mieszkania dla 4-osobowej rodziny. Prace należało wykonać w porozumieniu z konstruktorem, zwłaszcza przy wybijaniu otworu w stropie i wstawianiu schodów pomiędzy kondygnacjami. Tak powstała część dolna z dużym salonem z jadalnią, otwartą kuchnią, gabinetem i łazienką. Na poddaszu wyodrębniliśmy pokoje dla dzieci i sypialnię z garderobą. Nie zabrakło również drugiej łazienki – opowiada arch. Radosław Wójcik. 

Autor:
Redakcja
Data:
16.06.2023
Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy salon dom Wesoła  3.jpg
Przestronna przestrzeń dzienna z granatową ścianą. Fot. Bartek Zaborowski
Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy salon dom Wesoła 4.jpg
Tapeta w geometryczne wzory w salonie. Fot. Bartek Zaborowski

Przestronne wnętrze

Mimo trudu, jaki został włożony w realizacje wnętrza, efekt zachwyca. Architekci z pracowni Interiorsy stworzyli przestronne, pełne ciepła wnętrze o powierzchni liczącej 130 m2. Dla optymalnego układu metraż ten został podzielony na piętra i strefy użytkowe. W dolnej części znajduje się zatem przestronny salon, stylowa jadalnia oraz otwarta kuchnia. Pod skosami ulokowano zaś pokoje dzieci oraz sypialnię rodziców z garderobą. Ponadto na obu piętrach znajdują się łazienki, a na dole wyodrębniono dodatkowo miejsce na gabinet do pracy. Otwartą przestrzeń dzienną podzielono na trzy strefy funkcjonalne. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne korzystanie każdego z nich mimo efektu przenikania. W przestronnym salonie, który jest idealnym miejscem do wypoczynku, znajduje się sporych rozmiarów sofa narożna, na której spokojnie zmieści się cała rodzina. Przytulny klimat pomieszczenia budują kolory utrzymane w palecie barw ziemi oraz subtelne w odbiorze białe, stylizowane meble. Nie sposób nie wspomnieć o żółtym fotelu typu uszak, którego kolor podkreślono przy użyciu intensywnego granatu na ścianie z szafką RTV. Dzięki temu zabiegowi uzyskano efekt pozytywnej energii. 

Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy jadalnia dom Wesoła 5.jpg
Lustro ze szprosami na ceglanej ścianie. Fot. Bartek Zaborowski

Strefa dzienna i prywatna

Pełna ciepła jadalnia prowadzi z salonu do kuchni. Utrzymana została w oficjalnym tonie, co podkreśla jej charakter. Na pierwszym planie pojawia się biały, rozkładalny stół, przy którym znajdują się stylizowane krzesła z granatowym obiciem, co jest świadomym nawiązaniem do stylistyki utrzymanej w salonie. Uwagę niewątpliwie przykuwa lustro w kształcie okienka ze szprosami, które znajduje się na ścianie z białą cegłą. W kuchni, którą ulokowano w drugiej części otwartej strefy dziennej, utrzymano w duchu minimalizmu i funkcjonalności. Układ został stworzony w taki sposób, aby móc swobodnie gotować ulubione potrawy bez obawy o przenikanie zapachów do miejsc, w których znajdują się goście. W pomieszczeniu znajduje się biała zabudowa z pojemnymi szafkami do przechowywania, a jej gładkie fronty są łatwe w utrzymaniu czystości.

Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy sypialnia Dom Wesoła.jpg
Jasna sypialnia rodziców z drewnianą podłogą. Fot. Bartek Zaborowski
Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy łazienka dom Wesoła 3.jpg
Szara łazienka przełamana drewnianym blatem. Fot. Bartek Zaborowski

Nie sposób nie wspomnieć o duży blacie roboczym, który został poprowadzony na całą długość ściany z oknem. Na piętrze natomiast znajdują się pokoje domowników. Pokój dziewczynki urządzono w pastelowym różu, a pokój chłopca utrzymano w stonowanych szarościach. W tej części znajduje się również sypialnia rodziców o buduarowym charakterze. Jedynie łazienka przełamuje się z reżimu jasnych barw zachowanym w strefie prywatnej, która została zainspirowana stylistyką loftową. Szare okładziny ścienne służą jako dopełnienie mebli w tym samym kolorze wraz z czarnym, industrialnym oświetleniem. Jej surowy charakter ocieplono drewnianymi blatami, a aranżację dopełnia biała ceramika i armatura w chromie.


Projekt wnętrza: Interiorsy

Zdjęcia: Bartek Zaborowski

Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy pokój chłopca dom Wesoła.jpg
Pokój chłopca w szarościach. Fot. Bartek Zaborowski
Projekt Interiorsy Fot. Bartek Zaborowskiinteriorsy Pokój dziewczynki dom Wesoła.jpg
Pokój dziewczynki w różu. Fot. Bartek Zaborowski

Polecane artykuły:

Dwa poziomy w dobrym świetle
Zapraszamy do odwiedzenia dwupoziomowego apartamentu na Żoliborzu Artystycznym. Projekt pracowni iHome Studio w realizacji...
Urokliwa willa na skarpie
Wspaniale prezentujące się przestrzenie zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół. Idealnie dobrane kompozycje służą odpowiednim...