Urokliwa willa na skarpie
– Wielu architektów tworzy wnętrza w oparciu o zebrane przez inwestora inspiracje. W pracowni Modeko wiemy natomiast, że to, co się komu podoba, nie zawsze jest tożsame z tym, gdzie i jak chce się żyć – zaznacza Paweł Łęczycki z pracowni Modeko, autor projektu. – Wychodząc od kwestii funkcjonalności i oczekiwanego komfortu życia, w rozmowach z klientami dochodzimy do wątku emocji. Tego, jak właściciele chcą korzystać z poszczególnych przestrzeni i jak się w nich czuć. Właśnie w sferze emocji, jakie budzi dom, upatrujemy nowoczesnego luksusu – podkreśla. Prace rozpoczęto od rozeznania się i zapoznania z potrzebami inwestorów. Paweł Łęczycki oprócz wieloletniego doświadczenia połączonego z wykształceniem kierunkowym kształci się z zakresu psychologii, co wykorzystuje w pracy z klientami. Wynikiem przeprowadzonych konwersacji jest szczegółowo zaplanowana strona funkcjonalna domu w zestawieniu z dużą dawką uczuciowości w strefie wizualnej, którą tworzą starannie dobrane materiały, struktury, faktury oraz wyreżyserowane sceny świetlne.
Inteligentne rozwiązania
Powszechnie wiadomo, iż oświetlenie odgrywa ważną rolę. W przypadku domu na skarpie bazuje ono na rozwiązaniach systemowych firmy Modular. Od typowych rozwiązań odróżnia je szczegółowość obliczeń, dzięki którym można zaprojektować temperaturę barwową i natężenie światła. Ponadto możliwa jest regulacja wymienionych parametrów według indywidualnych potrzeb, dzięki czemu można uzyskać idealną kompozycję wnętrza. Wszystkie instalacje takie jak ogrzewanie, wentylacja, rolety zewnętrzne, czy nawet audio i video sterowane jest z systemu smart home. O bezpieczeństwo mieszkańców zadba z kolei sygnalizacja alarmowa oraz czujniki dymu i zalania. Wisienką na torcie jest elegancki osprzęt elektryczny marki Jung, dzięki któremu ujednolicono wszystkie sterowniki w domu.
Ponadczasowa stylistyka
Wysmakowane wnętrza zostały zaprojektowane z rozwagą. Brak w nich odczucia przesytu, co uzyskano dzięki rozbudowanym i jednocześnie subtelnym zabudowom meblowym. Na pierwszym planie widoczne są zatem wyselekcjonowane dzieła sztuki i designu przy jednoczesnym zachowaniu materiałów najwyższej jakości. Zróżnicowana gama skłania nas do czerpania inspiracji z wszechobecnej natury. We wnętrzu odnajdziemy wiele rodzajów drewna litego oraz w formie grubego obłogu. Na pierwszy plan wychodzi wędzony i bejcowany dąb szczotkowany o indywidualnie dobranym odcieniu. Podobne walory fakturowe prezentują tynki dekoracyjne oraz tkaniny. Dzięki zastosowaniu spójnych barw w całym budynku emanuje on ciepłem i przytulnością.
Wyższe sfery
Wejście do domu ulokowane zostało na górnej kondygnacji, która jest widoczna z ulicy. Hol zgrabnie przechodzi w antresolę pod salonem, do której prowadzą, schody z liniami dekoracyjnego światła, umieszczonymi w stopniach. Na tapicerowanej ścianie w wiatrołapie znajduje się miękka płaskorzeźba złożona z modułów o zmiennej grubości i różnych fakturach tkanin włoskiej firmy Dedar. Aranżację dopełniono za pomocą wieszaków w nieoczywistych formach oraz lustrzanej ściany, w której ukryte jest również wejście do garderoby. Antresola służy również za miejsce do lektury, zatem znajdują się w niej biblioteczka oraz komfortowe fotele Togo włoskiej marki Ligne Roset.
Strefa dzienna
Przestronny salon prezentuje imponujący widok na taras i naturę, a klimatyczną atmosferę dopełniono przy pomocy kominka. Na uwagę zasługuje spektakularna kompozycja rzeźbiarska na pełną wysokość ściany, którą podkreślono za pomocą oświetlenia LED. Strefę dzienną pokryto szarobeżową wylewką z mikrocementu. W centralnej części ulokowano kameralny i elegancki stół, nad którym zawieszono sferyczną lampę włoskiej marki Catellani & Smith. Kompozycję dopełniono kwarcytowymi słupami przy schodach oraz w części kuchennej, która składa się z zabudowy ściennej oraz imponującej wyspy wykonanej z kwarcytu Patagonia.
Sala projekcyjna i przestrzeń biurowa
W domu wygospodarowana została przestrzeń na salę projekcyjną, w której inwestorzy spędzają wolne chwile i przyjmują gości. Obok znajduje się robiąca niebagatelne wrażenie winiarnia i strefa barowa. Pozbawioną światła dziennego przestrzeń starannie oświetlono przy użyciu wspomnianego wcześniej systemu Modular. Nastrój buduje również starannie zaprojektowany system przechowywania alkoholi, wykończony w rzeźbiarskim stylu, który sprawia wrażenie, jakoby butelki z trunkiem lewitowały. O maksymalne odprężenie w pomieszczeniu zadba również odpowiednio wyciszona przestrzeń z systemem muzycznym skoordynowanym z projektorem, dla uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku. Do strefy dziennej należy również dwustanowiskowy gabinet. Jego minimalistyczny wystrój zapewnia harmonię i spokojną pracę. Z tym zamysłem wykonana została zabudowa, w której skrywają się segregatory z dokumentami.
Strefa master
W komfortowej strefie master znajduje się sypialnia, dwie indywidualne garderoby oraz prywatna łazienka. Przytulna sypiania z wielkim łożem zachwyca widokiem na skarpę już po otworzeniu oczu. Obok niego ulokowano toaletkę wraz z pomysłowo ukrytą zabudową meblową służącą do przechowywania kosmetyków. Do prywatnej łazienki prowadzą doskonale skomponowane drzwi ukryte, Zrównoważona kompozycja ciepłej bieli i szlachetnego kamienia buduje idealny klimat do odpoczynku, a bielone drewno wprowadza swoistą harmonię. W łazience nad wanną wolnostojącą powstał świetlik projektujący seanse nieba.
Fot. Paweł Łęczycki / MODEKO.STUDIO