Biuro w domu - praktyczne wskazówki
Wybór aranżacji domowego biura to kwestia indywidualna, warto dopasować do reszty mieszkania i stylu, w jakim zostało urządzone niezależnie czy zachowane zostało w stylu glamour, stylu skandynawskim czy stylu boho. Wiele zależy od jego rozmiaru – czy mamy do dyspozycji cały pokój, fragment sypialni czy przygotowujemy biurko do pracy w salonie. Unikajmy jednak intensywnych kolorów – mogą zbytnio pobudzać i utrudniać skupienie na wykonywanym zadaniu. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie w naszym biurze domowym.
Ergonomia to podstawa
Podczas pracy biurowej spędzamy długi czas w pozycji siedzącej. Procesy fizjologiczne zwalniają, a mięśnie kręgosłupa i pleców są bardzo obciążone. Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia powoduje bóle pleców, może prowadzić do poważnych zwyrodnień i problemów zdrowotnych, co w rezultacie wpływa na efektywność pracy. Zachowanie zasad BHP powinniśmy stosować również w domu – prawidłowa organizacja biura w domowym zaciszu pozwoli zachować wysoką jakość pracy, samopoczucie i poziom naszego życia.
Ergonomia to również zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu skupienia – zwróćmy uwagę na swoje potrzeby i ilość bodźców potrzebnych do efektywnej pracy. Niektórzy najlepiej pracują tylko w otoczeniu notatek i tablic korkowych z potrzebnymi materiałami. Innym nie przeszkadza nawet włączony telewizor. Biuro do pracy w domu powinno być przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.
Efektywna praca zdalna - jakie meble wybrać
Priorytetem są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu meble. Fotel lub krzesło biurowe do pracy o ergonomicznie profilowanym oparciu. Zwróćmy uwagę na takie elementy jak możliwość regulacji ustawienia poszczególnych elementów, wygodne krzesło – odpowiednia wysokość siedziska i kąt oparcia dostosowane do naszego wzrostu pozwolą uniknąć bólu pleców i późniejszych zwyrodnień kręgosłupa. Krzesło powinno posiadać podłokietniki oraz kółka. Aby uniknąć zniszczenia posadzki, pod krzesłem można umieścić matę zabezpieczającą.
Równie ważne jest biurko – jego wysokość powinna pozwalać na swobodną i bezpieczną pracę. Warto bliżej przyjrzeć się modelom z mechanizmem regulującym wysokość i/lub kąt nachylenia blatu. Praca w pozycji stojącej jest bardzo korzystna dla kręgosłupa. Tego rodzaju biurka są jednak o wiele droższe od standardowych modeli. Doskonale jednak sprawdzają się w przypadku osób na stałe pracujących z domu przy komputerze, np. prowadzących własną działalność w miejscu zamieszkania.
Rozmiar blatu biurka również powinien zależeć od dostępnego miejsca i rodzaju wykonywanej pracy. Pod laptopa wystarczy nawet nieduży stolik o wymiarach 35x65 cm. Do pracy z komputerem stacjonarnym i monitorem potrzebny będzie długi i solidny blat.
Jeśli potrzebujemy miejsca na dokumenty, przydadzą nam się szafki pod blatem lub półki. Rozmiar mebli do przechowywania segregatorów i potrzebnych papierów będzie nieco większy, niż zwykłe półki na książki. Warto zainwestować nawet w niedużą szafkę na dokumenty – pomoże utrzymać porządek i zabezpieczy poufne dane przed przypadkowym wyciekiem czy zniszczeniem.
Zadbaj o dobre oświetlenie
Naturalne światło dzienne jest najzdrowsze dla naszych oczu, więc domowe biuro warto umieścić przy oknie. Oświetlenie strefy do pracy powinno niwelować zbyt duże kontrasty, które nie sprzyjają koncentracji. Całe pomieszczenie oświetlamy równomiernie lampą sufitową. Oświetlenie punktowe przy biurku nie powinno mieć znacznie różnego natężenia od światła górnego. Lampkę biurkową najlepiej ustawić w taki sposób, aby nie świeciła nam bezpośrednio w oczy. Osoby praworęczne muszą mieć światło po lewej stronie, aby go sobie nie zasłaniać dłonią. Odwrotnie jest w przypadku osób leworęcznych.
Jaką barwę światła wybrać do pracy? Do pracy biurowej sprawdza się światło zimne (powyżej 5300 K) lub neutralne (3300–4000 K), naśladujące kolor światła dziennego. Unikajmy biurek szklanych i wykończonych na wysoki połysk – blat będzie odbijał światło i powodował dyskomfort.
Rośliny i dodatki w domowym biurze
Dodatki dobierzmy zgodnie z własnymi upodobaniami – uniwersalnym dodatkiem do biura w domu będą zegarki i kalendarze. Wybierzmy model pasujący do estetyki. Aranżacje nowoczesne możemy podkreślić nowoczesnym zegarkiem elektronicznym. Do biura skandynawskiego będzie pasował zegar z drewnianą tarczą. Jeśli robimy notatki, listy czy zbieramy inspiracje do projektów – przyda nam się tablica korkowa, flipchart lub tablica magnetyczna. W małej przestrzeni możemy pomalować fragment pomieszczenia farbą kredową lub magnetyczną, tworząc na ścianie miejsce na notatki. Z pewnością przyda się też organizer na przybory do pisania oraz kosz lub niszczarka do dokumentów.
Warto postawić na rośliny w biurze. Zieleń pozytywnie wpływa na samopoczucie i poprawia skupienie, koi zmęczone oczy. Rośliny do domowego biura oczyszczą powietrze i uregulują jego wilgotność to między innymi:
- Sanseweria – Sansewerie mają dekoracyjne, podłużne liście. To rośliny bardzo odporne na trudne warunki, suszę, zanieczyszczenie powietrza i wysokie temperatury.
- Dracena – ta roślina ma wiele dekoracyjnych odmian. Rośliny wytwarzają długie pnie bez pędów bocznych z podłużnymi, wąskimi liśćmi. Draceny preferują stanowiska w jasnym, ale rozproszonym świetle.
- Fikus (Figowiec Beniamina) – mają ciekawy kształt w formie małego drzewka ze skórzastymi liśćmi w pięknych odcieniach. Figowce Beniamina lubią jasne światło, ale bezpośrednie słońce może poparzyć liście. Regularnie zraszajmy nasze Figowce i unikajmy stawiania ich bezpośrednio przy grzejnikach w okresie zimowym, aby nie przesuszyć rośliny.
- Skrzydłokwiat – ma piękne kwiaty w kształcie żagielków. To kwiat mało wymagający w uprawie, preferuje stanowiska półcieniste i wysoką wilgotność powietrza.
- Zamiokulkas – grube gałązki z dużymi, owalnymi liśćmi pięknie się prezentują. Nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji – musimy uważać, aby rośliny nie przelać i nie zraszać bezpośrednio. Dobrze tolerują nawet cieniste stanowiska, dlatego świetnie sprawdzają się jako kwiaty na parapetach północnych i wschodnich.
- Palma Koralowa (Chamedora) – rośnie wolno, ale może osiągnąć nawet 2-3 metry wysokości. Tworzy piękne, dekoracyjne pióropusze. Preferuje jasne stanowiska, ale również nie w bezpośrednim słońcu. Dobrze pielęgnowana palma koralowa zakwitnie - ma wiechowate, wiszące kwiatostany w pomarańczowym, lub biało-żółtym kolorze.