Czemu płytka wielkoformatowa wypiera małe płytki?
Wielkoformatowe płytki mogą imitować inne materiały: beton, drewno, marmur, tkaninę lub skórę. Dekoracyjne powierzchnie możemy dopasować do niemal każdego stylu wnętrzarskiego. Zaletą dużych kafli jest wysoka trwałość oraz korzystna cena. To świetna alternatywa dla drogich rozwiązań: betonu architektonicznego czy naturalnego kamienia.
Gresy są również lżejsze, niż płyty z betonu i marmurowe slaby — będą mniejszym obciążeniem dla ścian.
Do zalet płytek wielkoformatowych należy też szybki montaż – klejenie i fugowanie dużych kafli można wykonać szybko i sprawnie. Równa powierzchnia nada wnętrzom klasy i elegancji, niezależnie od wybranego stylu. Wielkoformatowe kafle rektyfikowane można układać z cienką, niemal niewidoczną fugą (1.5-2mm). Ze względu na rozmiar i ciężar płytek do montażu potrzebne są co najmniej dwie specjalnie przeszkolone osoby oraz specjalistyczne narzędzia. Montaż płytek wielkoformatowych najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie remontowej.
Małe płytki dostępne są w licznej gamie kształtów, kolorów i wzorów. Możemy znaleźć kafle kwadratowe, prostokątne, lub o kształcie heksagonów. Warto zwrócić uwagę na płytki dekoracyjne – łuski, arabeski lub mozaiki. Małe płytki często występują w formie mozaiki na siatce – drobne elementy mogą mieć nawet po 1x1 cm. Elastyczny materiał ułatwia układanie i fugowanie elementów. Drobne płytki można też z powodzeniem układać na obłych powierzchniach, takich jak zabudowy wanien narożnych, łukach czy kolumnach.
Jaki format płytek wybrać?
Wśród bogatej gamie dużych rozmiarów warto zwrócić uwagę na warianty 60x120 oraz 120x120 cm. Kwadratowe kafle 120x120 cm to optymalne rozwiązania do aranżacji dużych i małych wnętrz — uzyskamy bardzo estetyczne, bezspoinowe powierzchnie nawet w wąskich toaletach i na korytarzach. Wybór najbardziej pasującego formatu płytek ułatwi wykonanie prostego rysunku — zmierzmy szerokość i wysokość ściany, aby lepiej wyobrazić sobie podziały kafli na jej powierzchni.
Inwestorzy oraz architekci wybierają małe płytki do łazienki celowo i świadomie wykorzystują je jako zabieg stylistyczny. Wybierzmy płytki pasujące do wybranego przez nas stylu aranżacji i rozmiaru wnętrza. Pamiętajmy o proporcjach – mniejsze płytki i mozaiki mogą dodatkowo optycznie pomniejszyć wnętrze. Do zalet małego rozmiaru z pewnością należy łatwy montaż i transport: opakowania małych płytek łatwo przenosić. Łatwiej też dopasować małe płytki do cięć i kształtów powierzchni, dzięki czemu mamy mniejsze straty materiałowe. Płytki występują w wielu rodzajach kolorów, kształtów i wzorów, dzięki czemu mamy niemal nieograniczone możliwości realizacji wymarzonych wnętrz.
Gdzie stosować małe, a gdzie duże płytki?
Duże płytki można stosować we wnętrzach o różnej powierzchni, w zależności od oczekiwanego efektu. Gładkie, szkliwione bądź polerowane kafle świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, ponieważ nie mają widocznych podziałów. Gres wielkoformatowy pięknie odbija światło i optycznie powiększy wąską łazienkę, mały przedpokój czy ciemną kuchnię. Do mniejszych wnętrz wybierzmy dyskretne i nienachalne wzory w jasnych kolorach. W małych wnętrzach możemy bawić się konwencją – zarówno małe, jak i duże płytki pasują niewielkich przestrzeni.
Płytki wielkoformatowe w salonie stworzą eleganckie, wypoczynkowe przestrzenie. Ciekawie połączą otwarte, wielofunkcyjne strefy dzienne z aneksem. Na większej powierzchni możemy efektownie wyeksponować kafle wzorzyste i w nasyconych kolorach. Drewnopodobne płytki wielkoformatowe zastąpią panele lub parkiet. Gres dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym: dobrze przewodzi i długo oddaje ciepło do pomieszczenia. Latem z kolei posadzka gresowa w salonie pozostanie przyjemnie chłodna.
Jak układać płytki wielkoformatowe?
Montaż płytek wielkoformatowych jest bardziej skomplikowany, niż klejenie płytek w standardowym rozmiarze. Cięcie i dopasowanie otworów wymaga ogromnej precyzji oraz stosowania narzędzi dostosowanych do obróbki twardych, wielkoformatowych gresów. Tego rodzaju płytki są bardzo ciężkie, dlatego powinny je montować co najmniej dwie osoby. Kleimy na równe, odporne na obciążenia podłoża przy pomocy wysokoelastycznej masy klejowej. Kleje rozpływne muszą mieć podwyższone parametry przyczepności w klasie min. C2. Kafle podczas klejenia należy podnosić na specjalne przyssawki i dobijać do podłoża gumowym młotkiem.
Montaż płytek wielkoformatowych powinny wykonywać osoby z przeszkoleniem i doświadczeniem w klejeniu płytek wielkoformatowych. Nieprawidłowy montaż może powodować pękanie, odpadanie i uszkodzenia nie tylko płytek, ale również konstrukcji ściany.
Polecane produkty
Jak wcześniej wspomnieliśmy, przed położeniem płytek wielkoformatowych na ścianie czy podłodze warto przygotować rysunek poglądowy, ułatwiający zaplanowanie układu kafli na ścianie. Prawidłowe określenie położenia płytek względem krawędzi ścian, otworów drzwiowych i okien, a także gniazdek czy kratek wentylacyjnych pozwoli ograniczyć czas i nakład pracy potrzebnej do cięcia płytek, przygotowania otworów itp. Możemy też oszczędzić ilość powstałego odpadu — mniej płytek pójdzie na śmietnik.
Planując układ płytek na ścianie należy też pamiętać o fugach - do płytek dodajemy szerokość spoiny zarówno w pionie, jak i w poziomie. Starajmy się planować jak najbardziej symetrycznie powierzchnie - estetyczne posadzki i ściany układamy z pełnymi płytkami od środka, aby skrajne kafle były docięte co najmniej w połowie pierwotnego rozmiaru. Jeśli płytki ścienne i posadzkowe mają jednakową szerokość, fugi obu powierzchni powinny spotykać się w tych samych miejscach. Podobnie w przypadku posadzek przechodzących przez dwa przyległe pomieszczenia — zachowajmy kontynuacje fug i wzoru. Całe płytki umieszczamy w widocznych miejscach i w narożnikach zewnętrznych, natomiast docięcia chowamy we wnękach i narożnikach wewnętrznych.
Duży format w małym pomieszczeniu
Decydując się na wybór dużych gresów do niedużej łazienki, musimy dokładnie przemyśleć ich rozkład, aby uniknąć powstawania zbędnego odpadu. Pomoże w tym wykonanie wcześniej wspomnianego, prostego rysunku technicznego z wymiarami ścian i posadzek, na którym zaznaczymy położenie każdego elementu.
Kafle wielkoformatowe pomogą optycznie skorygować proporcje wnętrza. Aby wydawało się szersze, prostokątne płytki możemy położyć w poprzek. Świetnie nadają się do tego podłużne płytki inspirowane drewnem. Płytki wielkoformatowe do kuchni można wykorzystać na posadzce lub jako wykończenie fartucha nad blatem. Niewielka ilość fug sprawia, że są bardzo łatwe w czyszczeniu.
Wybierając płytki do małych pomieszczeń, warto postawić na jasną kolorystykę. W połączeniu z wykończeniem wysoki połysk lub polerowaną powierzchnią będą optycznie powiększały małe łazienki. Płytki wielkoformatowe gresowe inspirowane naturalnymi kamieniami to tańszy substytut spieków kwarcowych i naturalnych kamieni – marmuruów, trawertynów czy bazaltów.