Płytki wielkoformatowe w przestrzeni publicznej

Płytki wielkoformatowe w przestrzeni publicznej

To, co duże zawsze przyciąga uwagę i zachwyca, niezależnie czy mówimy o dziełach matki natury, czy budowlach wytworzonych przez człowieka. Wielki znaczy interesujący, wyjątkowy, zachwycający. Nie inaczej jest z płytkami.
3:00 min
0
0

Modele wielkoformatowe płytek wyróżniają się i nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter. Dlatego właśnie są dobrym wyborem przy aranżowaniu przestrzeni publicznych. Sięgając po duże formaty, sprawiamy, że wyróżnimy naszą przestrzeń na tle innych miejsc. Wzornictwo płytek wielkoformatowych pozwala wybierać spośród imitacji kamienia, betonu lub innych, oryginalnych powierzchni. Łatwo dopasujemy kafle do wnętrz w niemal każdym stylu aranżacyjnym. Potrzeba kreowania pięknych publicznych przestrzeni jest coraz wyraźniejsza, a wnętrzarska moda  w częściach reprezentacyjnych również podlega trendom i wpływom.

Autor:
Redakcja
Data:
17.06.2021
Restauracja w stylu glamour w wielkoformatowym, białym marmurze
Wielkoformatowe płytki na posadzki doskonale sprawdzają się w dużych przestrzeniach publicznych. Fot. Cerrad
Statuario
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Statuario Nuovo
Płytka ścienno-podłogowa, 120x280 cm
sprawdź

Wielki format, czyli jaki?

Za płytki wielkoformatowe według klasycznej definicji uchodzą takie, których powierzchnia jest równa lub większa 1600cm2. Jednak przy obecnych trendach, gdy popularne bywają formaty 30x30 i 45x45 cm, trudno nazwać wielkimi nawet te o wymiarach 60x60cm. Ma teraz miejsce coś, co można nazwać ewolucją wymiarową, co nie pozostaje bez odpowiedzi ze strony producentów. Obecnie płytki wielkoformatowe, to takie, które mają min. 50x100cm.  Dostępne są, rzecz jasna, o wiele większe rozmiary, nawet do 160x320cm.

Duże i praktyczne

Przy wyborze płytek wielkoformatowych należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Płytki formatowe we wnętrzach publicznych powinny być odporne na ścieranie. W takich miejscach zazwyczaj panuje ruch, dlatego należy zadbać o to, by nasza posadzka nie uległa zniszczeniu. Do wnętrz takich jak często uczęszczane centra handlowe, lotniska czy dworce kolejowe najlepiej wybrać płytki o najwyższych parametrach z klasy PEI 5. Do nieco mniej zatłoczonych miejsc, jak kuchnie przemysłowe, salony sprzedaży czy hotele, wystarczą płytki formatowe z klasy PEI 4.

Restauracja glamour w biało-złotym marmurze
Złocone wielkoformatowe płytki sprawiają, że restauracja wygląda elegancko i luksusowo. Fot. Cerrad
Calacatta Gold
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Calacatta gold Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 6 mm), 120x120 cm
sprawdź

Innym istotnym czynnikiem jest antypoślizgowość. Płytki wielkoformatowe do wnętrz publicznych powinny cechować się wysoką antypoślizgowością o minimalnym parametrze określonych w przepisach prawa budowlanego o wartości R11 lub wyższej.

Istotna jest również grubość płytek. Może wynosić od 3mm (płytki slim), aż do 12mm. Najcieńsze modele płytek zazwyczaj znajdują się na ścianach. Często wzmacnia się je siatką z włókna szklanego.

Płytka wielkoformatowa Cerrad Statuario przy basenie
Płytki wielkoformatowe dobrze odnajdą się również w mniej oczywistych miejscach jak chciażby basen. Fot. Cerrad
Cerrad Statuario white polished 43896
Płytka ścienna, 162x324 cm
sprawdź
#Inspirowane marmurem
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Statuario
Marka Cerrad
sprawdź
Płytki inspirowane marmurem
sprawdź

Ważny jest również materiał wykonania. Najczęściej stosuje się płytki wielkopowierzchniowe z gresu. Tworzywo to jest trwałe i odporne na zarysowania. Nadaje się również dobrze na powierzchnie zewnętrzne budynków dzięki mrozoodporności. Popularnymi tworzywami są również glazura i terakota, jednak jest to wybór, który sprawdzi się zdecydowanie lepiej we wnętrzach prywatnych niż publicznych.

Zalety płytek wielkoformatowych

Bardzo istotną zaletą jest aspekt wizualny. Płytki wielkoformatowe wyglądają bardzo efektownie i atrakcyjnie, co jest ważnym czynnikiem we wnętrzach publicznych. Ponadto wnętrza nimi wyłożone wydają się większe niż w rzeczywistości. Zastosowanie płytek wielkoformatowych oznacza również mniejszą ilość spoiw. Efekt jednolitej, gładkiej ściany pozbawionej spoiw jest bardzo imponujący. Mniejsza liczba spojeń oznacza też mniej fug, co przekłada się na to, że wnętrza nimi wyłożone łatwiej utrzymać w czystości. 

Wnętrze sklepu wykończone wielkoformatową płytką Paradyż Visioner
Płytki wielkoformatowe inspirowane naturalnymi kamieniami zawsze wyglądają niezwykle efektownie. Fot. Ceramika Paradyż
Visioner
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Visioner Grey Gres Szkl. Rekt. Poler
Płytka uniwersalna, 120x280 cm
sprawdź
#Inspirowane marmurem
sprawdź

Gdzie zastosować płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe można stosować niemalże wszędzie. Jedynym problemem może być mała powierzchnia danego pomieszczenia, co sprawi, że kafle nie będą wizualnie powiększać, a wręcz przeciwnie, przytłaczać. 

Sypialnia w stylu glamour w czarnym, polerowanym marmurze
Dobrze użyte duże formaty doskonale odnajdą się również w sypialni lub pokoju hotelowym. Fot. Cerrad
Cerrad Marquina Nero Poler
Płytka ścienno-podłogowa, 120x280 cm
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Marquina
Marka Cerrad
sprawdź

Duże formaty są doskonałym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane płytki wielkoformatowe w holu i recepcji sprawią, że wnętrze będzie wyglądać ekskluzywnie i luksusowo. Z tego samego powodu dobrze wybrać je również do wnętrza restauracji. W kuchni lub łazienkach będą nie tylko dobrze wyglądać, ale też ułatwią utrzymanie czystości, co w tym pomieszczeniach ma bardzo duże znaczenie. Płytki wielkoformatowe odnajdą się dobrze nawet w pokoju hotelowym, gdzie będą stanowiły efektowny dodatek do wystroju. 

Stylowa recepcja w marmurze
Recepcje i hole, w których użyto płytek wielkoformatowych, zawsze wyglądają efektownie. Fot. Opoczno
#Bestsellery
sprawdź
Calacatta Marble
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Calacatta Marble White Matt OP934-017-1
Płytka uniwersalna, 59,8x119,8 cm
sprawdź

Jak widać, płytki wielkoformatowe nie tylko dobrze wyglądają. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w każdej przestrzeni użyteczności publicznej. Jeśli jesteście zainteresowani płytkami wielkoformatowymi, w sklepie domni.pl znajdziesz szeroką ofertę w przystępnych cenach.

Zobacz również:

Wnętrza publiczne - strefa wejścia
Projektując recepcję w hotelu, lokalu usługowym czy biurze, coraz większą uwagę zwracamy na jej estetykę. Potrzeba kreowania...
czytaj więcej
Płytki gresowe - rodzaje i właściwości
Płytki gresowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do wnętrz, tarasów i balkonów. Ze względu na swoje...
czytaj więcej