Dom w stylu Hamptons

Dom w stylu Hamptons

Morska bryza i wakacyjny szyk nadmorskich domów z Long Island są znane na całym świecie. Do tej sławy przyczyniły się również filmy z postaciami nowojorczyków, którzy wyjeżdżali ze swych eleganckich willi na brzegu morza.
5:00 min
0
0

Czym jest styl Hamptons?

I charakter, i nazwę wziął od nadmorskich miejscowości, które leżą na Long Island w odległości dwóch godzin jazdy samochodem od Nowego Jorku. Mowa o East Hampton i Southampton, określanych często łącznie jako The Hamptons – wyjaśnia Monika Bielska, dyrektor kreatywna Miloo Home. – To ulubione miejsce wypoczynku zamożnych nowojorczyków. Stoją tu stare i nowe, ale na ogół dość tradycyjne w formach domy. Ich wyposażenie też jest klasyczne, bezpretensjonalnie eleganckie, ożywione akcentami marynistycznymi lub wzbogacone o odrobinę blasku. Dlatego styl Hamptons ma wiele wspólnego z modern classic, a niekiedy nawet wykorzystuje elementy glamour, jednak zawsze w lekkim, niezobowiązującym wydaniu. Nowością są wpływy stylu boho, pełnego z kolei wakacyjnej swobody. Wszystkie te inspiracje warto we własnym domu twórczo łączyć w niepowtarzalną całość. Chodzi przecież o to, by samemu sobie zafundować wakacyjną atmosferę, która będzie trwała przez okrągły rok – zachęca ekspertka.


Autor:
Redakcja
Data:
26.06.2023
Miloo Home, fot. Budzik Studio dla Educoncept (2)-min.jpg
Komfortowe łoże na drewnianej podłodze. Fot. Budzik Studio dla Educoncept

Ukłon w stronę The Hamptons

Styl Hamptons bazuje na naturalnych materiałach. Istotną rolę odgrywa tu drewno, gdyż rezydencje w The Hamptons są na ogół drewnianymi budynkami pokrytymi tradycyjnym szalunkiem. Materiał ten króluje również we wnętrzach, gdzie pojawia się w postaci desek, boazerii i drewnianych stropów. Z reguły występują w bieli lub w naturalnym kolorze, w matowej strukturze. Unikając połysku można zyskać imitację wpływu natury na ten materiał, oraz upływu czasu. Oprócz drewna do aranżacji wnętrz w tym stylu warto sięgnąć po naturalne tkaniny o grubym splocie takie jak len i surowa bawełna. Z kolei użyta ceramika powinna być elegancka, a mile widziane są również elementy w rustykalnym charakterze. Kolejnym mile widzianym materiałem będzie najlepiej nieregularnie formowane szkło z bąbelkami powietrza oraz metal, a zwłaszcza ten spatynowany i pordzewiały. Doskonałym pomysłem będą również plecionki z rattanu, wikliny, bambusa i trawy morskiej. 

Miloo Home_Hamptons-min.jpg
Ciemna sofa na białej podłodze. Fot. Materiały prasowe Miloo Home

Nadmorski pejzaż

Styl Hamptons to również charakterystyczna gama kolorów i wzorów. Inspirację czerpią ze stylu marynistycznego i elegancji modern classic. We wnętrzach odnajdziemy zatem dużo bieli w różnych odcieniach. Łączy się ona z różnorodnymi odcieniami niebieskiego w całym przekroju – od błękitu, aż po granat. Dla każdego, kto chciałby nieco ożywić aranżację, dobrą propozycją będą akcenty czerwieni w ostrej, mocnej postaci bądź spokojniejszego bordo. Ukłonem w stronę elegancji będzie duet bieli i czerni. Doskonałym uzupełnieniem będzie uniwersalna i zyskująca ostatnimi czasy popularność – subtelna szarość. Wszystkie z wymienionych barw można spotkać nie tylko w The Hamptons, ale i również w polskich nadmorskich miastach takich jak Gdynia, Sopot czy Kołobrzeg. 

Miloo Home_Hamptons 4-min.jpg
Dodatki w kolorze nieba. Fot. Miloo Home
Miloo Home, fot. Budzik Studio dla Educoncept-min.jpg
Stylowe łoże w sypialni. Fot. Budzik Studio dla Educoncept

Meble w tym stylu powinny być klasyczne i niebanalne z charakterem upływu czasu, w różnych odcieniach platyny: biały, niebieski, szary czy zielonkawy. Naturalne niedoskonałości w wykonaniu doskonale podkreślą charakter aranżacji. Najważniejsze jest jednak, aby wybrane przez nas meble były wygodne i komfortowe.  Świetnym rozwiązaniem będzie również dodanie do naszych wnętrz wysmakowanych dodatków takich jak lustra, świeczniki, obrazy, antyki, a także porcelana i kryształy. Warto również postawić na finezyjne plecionki, ażurowe lampiony oraz okazałe palmy i pióropusze trawy pampasowej.


Fot. Materiały prasowe Miloo Home

Miloo Home_Hamptons 3-min.jpg
Białe meble doskonale kontrastują z ciemną sofą. Fot. Miloo Home

Polecane artykuły:

Chata z piernika Jagny Niedzielskiej
W Szczawnie-Zdroju znajduje się urokliwy projekt nazywany przez inwestorkę „Domem z piernika”. Zamieszkuje go Jagna Niedzielska...
Urokliwa willa na skarpie
Wspaniale prezentujące się przestrzenie zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół. Idealnie dobrane kompozycje służą odpowiednim...