Eklektyczny dom pod Krakowem
Ekologiczne rozwiązania
Projekt budynku został wykonany na indywidualne życzenie inwestorów. Na pięknej działce z niebywałym potencjałem stanął budynek pasywny, gdyż inwestorom zależało na odnawialnych źródłach energii. Straty ciepła zminimalizowano poprzez zamontowanie wysokowydajnych okien, a wnętrze dodatkowo ocieplane jest dzięki wpadającemu światłu słonecznemu. W budynku ogrzewanym pompą ciepła zamontowano rekuperację. Inwestorzy zdecydowali się na inteligentny system sterowania, dzięki czemu dom jest w pełni samowystarczalny, a odpowiednie mechanizmy dobierają odpowiednią temperaturę, oświetlenie oraz odsłaniają rolety w oknach. Każdy z tych elementów samoistnie dopasowuje się do pory roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest kreowanie nastroju według indywidualnych potrzeb.
Inspiracja hotelem
Gospodarze marzyli o klasycznych wnętrzach z nutą nowoczesności. Chcieli, aby aranżacja w ich wymarzonym domu była uniwersalna i ponadczasowa, a do tego ciepła i przytulna. – Kiedyś mieliśmy okazje zatrzymać się w londyńskim hotelu Ampersand – opowiada właścicielka. – Te wnętrza nas urzekły i chcieliśmy bardzo, żeby nasz podkrakowski dom choć w niewielkiej mierze był ich polską interpretacją. Marzenia o pięknym domu spełniły architektki Mango Investments. – W architekturze, inaczej niż w modzie, nie warto podążać za przelotnymi trendami – mówi Karolina Drogoszcz. – Wnętrza nie starzeją się tak szybko, ale powinny być ponadczasowe, żeby zachwycać nawet po wielu latach – wyjaśnia. Właściciele zamarzyli, aby ich wymarzona przestrzeń była przede wszystkim funkcjonalna oraz piękne urządzona. Hotel Ampersand, nowoczesny, ale z duszą – pomyślały architektki. Gospodarzy urzekł niezwykły klimat butikowego hotelu. W jej okolicy widnieje odrobina wiktoriańskiej fantazji, zabytkowa architektura zestawiona ze współczesną elegancją.
Niebanalny klimat udało się odtworzyć w domu pod Krakowem. W sypialni znajduje się bowiem komfortowy pikowany zagłówek obity luksusową tkaniną w charakterystycznym granacie. Inspirację odnajdziemy również w przedpokoju, gdzie znajduje się tapeta we florystyczne wzory, fantazyjne pikowania na ścianach i tapicerowane schody na piętro. – Dużym wyzwaniem było zastosowanie wykładziny na schodach i w sypialni – mówi Karolina Drogoszcz. – Schody były bardzo krzywo wylane, trzeba było przed położeniem tkaniny idealnie je wyrównać. No i tak lawirować, żeby wykładzina idealnie się na nich ułożyła, zwłaszcza na zakrętach. Kolejnym wyzwaniem była tapicerowana ściana z ledami, znajdująca się na klatce schodowej. Tego trudnego zadania podjął się doświadczony tapicer, który wykonał je z należytą dokładnością i dbałością o każdy detal. W pomieszczeniu znajduje się również imponująca, trójwymiarowa posadzka, która została wykonana na indywidualne zamówienie.
Czas na relaks
Sypialnia masters z garderobą została w całości zainspirowana wnętrzami Ampersand. W strefie relaksu znajdują się zatem miękkie i łagodne tkaniny. Na komfortowym łożu znajduje się sterta poduch w stonowanych kolorach. W sporych rozmiarów oknach zawieszono suto drapowane zasłony zaciemniające. W pomieszczeniu zwrócono uwagę na każdy detal. Na podłodze ułożono posadzkę, która w całości pokryta została jasnym, długim włosiem. Charakter aranżacji podkreślony został za pomocą sztukaterii na ścianach, w których ukryto drzwi. W pomieszczeniu znalazło się również miejsce na wymarzoną przez gospodynię toaletkę.
Imponującą sypialnię połączono z łazienką, w której to na tle wielkiego lustra ulokowano strefę umywalkową, w której znajduje się podwieszana komoda. Obok znajduje się wykonana na wymiar zabudowa. Co ciekawe kolor, w którym zostały zachowane fronty, pochodzi z palety barw lakierów samochodowych. Inwestorzy zdecydowali się na odcień kawowego brązu z dodatkiem lakieru z drobinkami złota, co sprawia, iż doskonale odbijają światło. Pokaźną strefę prysznicową ulokowano za przeszkloną ścianką. Posadzkę w całym pomieszczeniu pokryto płytkami marki Tubądzin.
Serce domu
Na parterze znajdziemy strefę dzienną składającą się z salonu i niewielkiej kuchni. Jako że rodzina uwielbia spędzać czas na wspólnych seansach, zdecydowano się na rzutnik. Klimatu aranżacji nadaje kominek, który rozpalany jest gdy robi się chłodno. Jego prostą bryłę pokryto lakierowaną płytą meblową od strony schodowej oraz spiekiem od frontu. Do ściany dostawiono sporych rozmiarów kanapę rogową. Przed nią, na efektywnym dywanie w strukturalny wzór, stanęły designerskie stoliki. Strefę jadalni od salonu oddzielono za pomocą sofy. Obok niej znajduje się duży stół z tapicerowanymi krzesłami.
Kuchnia została nieco cofnięta nieco w głąb, aby móc zachować kontakt z gośćmi przy jednoczesnym ukryciu bałaganu towarzyszącemu przygotowywaniu potraw. Pomieszczenie mimo swych niewielkich rozmiarów zostało urządzone niezwykle funkcjonalnie. Dodatkowo półwysep od strony salonu został wykończony dekoracyjnymi frontami. Charakteru aranżacji nadają chromowane ramki okalające czarne wypełnienie ułożone w geometryczny deseń, który nawiązuje do wzornictwa art deco. W kuchni zrezygnowano z górnych szafek, aby optycznie otworzyć pomieszczenie. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń ozdobiono za pomocą ciepło beżowej farby z domieszką brązu.
Projekt: Mango Investments
Fot. Yassen Hristov