Jak wyczyścić zlew ze stali nierdzewnej?
Czyszczenie powierzchni zlewu stalowego - co warto wiedzieć?
Podstawową zasadą w dbaniu o rzeczy codziennego użytku jest „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nie inaczej jest w przypadku stalowych zlewozmywaków. Regularne dbanie o wyposażenie pozwoli utrzymać je w dobrej formie i zapewnić komfortowe użytkowanie na długie lata. Unikniemy dzięki temu także długiej i żmudnej walki z wykształconymi na przestrzeni czasu zanieczyszczeniami i zaciekami z twardej wody. W idealnym przypadku zlewozmywak stalowy powinno się myć codziennie miękką gąbką z ciepłą wodą i niewielką ilością delikatnego detergentu, a następnie wytrzeć całość, by zapobiec zaciekom.
Należy przy tym pamiętać o tym, by czyścić stalową powierzchnię zlewu w sposób odpowiedzialny. Odradzamy stosowanie agresywnych, mocnych środków czystości, wybielaczy oraz narzędzi takich jak twarde czyściki, szczotki druciane itd. Tego typu metody mogą sprawić, że zlewozmywak ze stali ulegnie uszkodzeniu, nawet jeśli rysy pierwszy rzut oka nie będą zauważalne. Mikrouszkodzenia stopniowo niszczą warstwę ochronną tali szlachetnej, skracając tym samym żywotność zlewozmywaka. Lepiej sprawdzą się miękkie gąbki do mycia naczyń lub szmatki.
Domowe sposoby czyszczenia
Istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów, które pomogą nam w utrzymaniu powierzchni stali nierdzewnej czystości. Zaletami tych rozwiązań jest mniejsza inwazyjność oraz brak obciążenia dla środowiska naturalnego. Domowe metody mycia zlewu ze stali mogą śmiało konkurować pod względem skuteczności z dedykowanymi do tego środkami, a do tego nie generują dodatkowych kosztów.
Najlepiej znanym i najpopularniejszym domowym środkiem czystości jest soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać ją po powierzchni zlewozmywaka, a następnie dodać nieco wody. W efekcie powstanie piana, którą należy wyszorować powierzchnię przy użyciu szorstkiej strony zmywaka i/lub starej szczoteczki do zębów. W przypadku bardziej uporczywych zanieczyszczeń warto dodać do sody wody utlenionej. W przypadku złogów kamienia warto spróbować mieszanki wody i octu w proporcjach 1:1.
Ciekawą alternatywę stanowi także mąka. Należy najpierw przemyć wstępnie i wytrzeć zlew do sucha, usuwając w ten sposób powierzchowne zabrudzenia. Następnie trzeba rozsypać mąkę i wypolerować nią przy pomocy szmatki powierzchnię. To skuteczne rozwiązanie w przypadku zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach. Po wszystkim należy zebrać mąkę (dobrze sprawdzi się w tym zadaniu ręcznik papierowy), a następnie spłukać całość i wytrzeć do sucha.
Chemiczne środki czystości
Czyszczenie zlewozmywaka ze stali nierdzewnej przy pomocy dedykowanych środków czystości powinno być ostatecznością, gdy inne opcje zawiodą. Silna chemia, w przypadku regularnego stosowania, może uszkodzić powłokę zlewu, co skraca żywotność konstrukcji. Należy pamiętać o tym, by wybierać rozsądnie, sięgając po środki przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej. Należy przy tym wykorzystać delikatne narzędzia – miękką gąbkę, ściereczkę lub szczotkę z naturalnym włosiem.