Jak wykończyć łazienkę w stanie deweloperskim?

Jak wykończyć łazienkę w stanie deweloperskim?

Stało się, kupiliśmy pierwsze, nowe mieszkanie! Super, ale.. co teraz? Od czego zacząć remont łazienki w stanie deweloperskim? Jak się przygotować do tego zadania, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać pomocy – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące wykończenia łazienek w stanie deweloperskim.
3:00 min
0
0

Nazwą „stan deweloperski” określa się najczęściej budynek w kondycji gotowej do dekoracyjnego wykończenia i aranżacji, z otynkowanymi wewnątrz ścianami, przygotowanymi pod malowanie. Stolarka, czyli drzwi, okna i parapety są zamontowane a podłogę pokrywa wylewka pod posadzkę. W pomieszczeniach są doprowadzone i wykończone instalacje. Warto jednak dokładnie sprawdzić zapisy indywidualnej umowy o stanie mieszkania, którą podpisaliśmy z deweloperem i zweryfikować, jak wywiązał się ze swoich obietnic.

Autor:
Redakcja
Data:
18.01.2022
Aktualizacja:
15.11.2023
ciekawe pomysły

Kiedy można dokonać zmian lokatorskich? Jak najwcześniej, najlepiej zaraz po otrzymaniu planów mieszkania. Dopytajmy dewelopera o ostateczny termin deklaracji poprawek, aby uniknąć niespodzianek i dodatkowych kosztów.

Wielu deweloperów na wczesnym etapie prac oferuje wprowadzenie modyfikacji oryginalnego planu mieszkania, tak zwanych zmian lokatorskich, bez dodatkowych opłat. Możemy zmienić elementy wnętrza w taki sposób, aby nie kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych budynku ani ścian konstrukcyjnych. Do możliwych modyfikacji możemy zaliczyć np. przesunięcie ścianek działowych, zmiana przebiegu instalacji elektrycznej (oświetlenie, włączniki, gniazdka), lub umiejscowienie drzwi wewnętrznych i grzejników. W bloku nie możemy zmienić np. położenia okien ani wyglądu elewacji budynku.

TOP 30 najpopularniejszych projektów łazienek w 2022
Szukacie inspiracji na wymarzoną łazienkę? W naszym zestawieniu przygotowaliśmy 30 najchętniej oglądanych projektów, mniejszych i większych łazienek. Sprawdźcie...
czytaj więcej
Jasnoszary beton i czerwone kafle w łazience z kabiną walk-in.jpg
Pomysly na łazienę w stanie deweloperskim znajdziesz także w galerii inspiracji domni. Fot. Domni.pl
Elita Soho 80 2S Forest Green Matt 169083
Szafka podumywalkowa, 80 cm
sprawdź
IÖ Eno ENO4P1100607
Kabina walk-in (ścianka prysznicowa, wolnostojąca), szkło przezroczyste, profile czarny mat, 110x200 cm
sprawdź
IÖ Lars P67-0190-0256
Przycisk spłukujący, czarny mat
sprawdź
Omnires Parma SYSPM10BL
Zestaw prysznicowy podtynkowy z baterią, czarny mat
sprawdź
IÖ Moss GL.MOSS157450.CMS
Grzejnik łazienkowy, 45x157 cm, czarny mat
sprawdź
Tubądzin Torano White LAP
Płytka podłogowa gresowa (gr. 11 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Neve Creative Terracotta Ściana Mat
Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
Elita Skappa 80 146063
Umywalka meblowa, 81,5x1,8x46,6 cm, forest green matt
sprawdź
Elita Soho Black Matt 168648
Uchwyt meblowy, 80 cm
sprawdź

Jak powinna wyglądać łazienka w stanie deweloperskim?

Łazienka, zaraz obok kuchni, jest jednym z pierwszych pomieszczeń, jakie będziemy wykańczać w nowym mieszkaniu. Zakup płytek i wyposażenia, czyli wanny, prysznica i ceramiki zazwyczaj leży już po stronie właściciela mieszkania. W teorii – najlepiej, aby łazienka w stanie deweloperskim była gotowa do wykończenia: instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne wyprowadzone już w ostatecznych miejscach montażu urządzeń. Dlatego wczesne zmiany lokatorskie pozwalają ograniczyć czas i koszty związane z kolejnymi przebudowami w łazience.


W praktyce łazienka w stanie deweloperskim może wyglądać różnie, w zależności od standardu oferowanego przez dewelopera. Wielu podwykonawców decyduje się na pozostawienie instalacji bez wkucia w ścianę, część je zabudowuje. Warto jak najwięcej rozmawiać i dokładnie precyzować swoje oczekiwania, dotyczące wymarzonego M. 


Nowoczesna łazienka z drewnem i jasnym kamieniem Paradyż Horizon
W małych łazienkach ciekawym rozwiązaniem jest montaż wanny i parawanu nawannowego. Fot. Domni.pl
Deante Alpinia BGA 021K
Bateria umywalkowa stojąca, wysoka, chrom
sprawdź
Deante Alpinia NAC 01AM
Zestaw prysznicowy z baterią wannową, chrom
sprawdź
Stylowa łazienka z jasnym kameniem Paradyż Horizon
autor: Domni.pl
sprawdź
Paradyż Horizon Gold Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 120x120 cm
sprawdź
Horizon
Marka Paradyż
sprawdź
Cersanit Moduo K116-049
Umywalka nablatowa, 50 cm, biała
sprawdź
Paradyż Soulwood Chocolatte Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Cersanit Octavia S301-252
Wanna prostokątna 160x70 cm
sprawdź

Jak się do tego przygotować? O pomoc możemy zwrócić się do architekta wnętrz. W zależności od oferowanego zakresu pracy specjalista pomoże zaplanować układ funkcjonalny, dobrać kolory i wzory kafli i wyposażenia, zrobi listę zakupów, przygotuje wizualizację i niezbędne rysunki techniczne dla wykonawców.

Biała łazienka z mozaikową ścianą i wyposażeniem Cersanit City
Zaprojektowanie łazienki na wczesnym etapie pozwala nam uniknąć późniejszych przeróbek instlacji. Fot. Cersanit
Cersanit City S701-405
SET B220 Miska podwieszana City Square z deską Slim wolnoopadającą
sprawdź
City
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit City S951-344
Jednouchwytowa bateria wannowo-prysznicowa, chrom
sprawdź

Ile kosztuje projekt łazienki?

Koszt projektu łazienki zależy od wielu czynników i może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zakres zagadnień, które mają zostać poruszone. Im większy zakres prac, tym projekt będzie droższy – przed podjęciem decyzji zastanówmy się, czego potrzebujemy najbardziej. Jeśli chcemy zmienić rozkład funkcji w łazience, ponieważ mamy małe lub nieustawne wnętrze, potrzebujemy kompleksowego projektu z nowymi rysunkami technicznymi dla wykonawców. U architekta wnętrz możemy otrzymać kompleksowy projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub szczegółowo rozrysowanych elementów budowlanych (w przypadku przesunięcia ścianek, drzwi lub stworzenia podwieszanego sufitu). Ważna jest również wizualna strona projektu – chcemy zobaczyć kolor, fakturę i kształt płytek, rozmiar urządzeń etc. Do tego potrzebujemy wizualizacji, przygotowanej w programie graficznym. 


Oferty takich poglądowych projektów możemy otrzymać również w salonie z wyposażeniem łazienek, a wiele osób decyduje się na projekt łazienki online. To dobra opcja dla osób zabieganych, które potrzebują pomocy z decyzją w wyborze wyposażenia lub szukają potwierdzenia swojego pomysłu na wnętrze.

Kwadratowa łazienka - pomysły i inspiracje
Regularne wnętrze, bez wnęk i wykuszy pozwala nam na aranżacje nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni. Niezależnie od rozmiaru, kwadratową łazienkę...
czytaj więcej

Czas i koszt. Ile trwa i kosztuje wykończenie łazienki?

Całkowity koszt wykończenia łazienki również będzie zależał od wielu czynników – rozmiaru i stylu łazienki, ceny wybranych kafli lub innych materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Ważna jest również cena i jakość robocizny – niestarannie i nieprawidłowo wykonane zlecenia mogą skutkować dodatkowymi kosztami nawet w późniejszym okresie użytkowania łazienki. Sprawdź, od czego zależy zakres i wycenia prac glazurniczych w łazience. Koszt wykończenia łazienki w stanie deweloperskim może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 


Ile kosztuje wyposażenie łazienki?
Na ostateczną cenę łazienki składa się wiele elementów. Dwa najważniejsze to rodzaj wyposażenia oraz koszt prac ekipy remontowej...
czytaj więcej
Widok z góry na nowoczesną łazienkę w drewnie i kamieniu
Wizualizacja pomoże zaplanować finalny wygląd pomieszczenia. Fot. Domni.pl
Opoczno Grand Wood Rustic Chocolate OP498-028-1
Płytka podłogowa, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Excellent Aquaria WAEX.AQU17WH
Wanna prostokątna, 170x75 cm
sprawdź
Meer
Marka Opoczno
sprawdź
Grand Wood
Marka Opoczno
sprawdź
Elita Skappa 70 145835
Umywalka meblowa, 71,2x1,8x46,7 cm
sprawdź
Opoczno Meer Stone Gris Satin NT577-001-1
Płytka ścienna, 24x74 cm
sprawdź
Deante Alpinia NAC 01AM
Zestaw prysznicowy z baterią wannową, chrom
sprawdź

Planując czas remontu, weźmy pod uwagę:


- dostępność wybranych materiałów i wyposażenia – być może na niektóre elementy będzie trzeba zaczekać


- doświadczenie, czas i możliwości wykonawcy – fachowa ekipa powinna szybko uwinąć się z pracą. Uzgodnij z wykonawcą, jakiego rodzaju wskazówek potrzebuje do pracy. Im dokładniejszy i bardziej szczegółowy będzie nasz projekt wykonawczy, tym łatwiej uzyskać oczekiwany efekt.


- koordynację prac – jeśli mamy kilku wykonawców pracujących na jednej budowie, ich współpraca powinna być ścisła, dobrze skoordynowana i zgrana. Świetnym „łącznikiem” między ekipami a inwestorem jest architekt oferujący nadzór autorski nad projektem. Doświadczony projektant pomoże rozwiązać ewentualne problemy i konflikty, dzięki czemu inwestor może spokojnie zająć się innymi sprawami. Ciekawą opcją jest również zamówienie projektu łazienki wraz z wykonaniem.


- czas na nieprzewidziane problemy – uszkodzone płytki, opóźnienia w produkcji elementów na zamówienie czy niedotrzymanie terminu przez wykonawcę. W miarę możliwości pamiętajmy o nieprzewidzianych sytuacjach i starajmy się elastycznie podchodzić do planowania remontu.

Podobne artykuły

Najczęstsze błędy przy projektowaniu łazienki
Remont łazienki nie należy do najtańszych przedsięwzięć, dlatego aby uniknąć późniejszego rozczarowania czy nawet problemów...
czytaj więcej
Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?
Łazienka to pomieszczenie, w którym często brakuje naturalnego światła. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest więc niezwykle...
czytaj więcej