Jak wykończyć łazienkę w stanie deweloperskim?
Kiedy można dokonać zmian lokatorskich? Jak najwcześniej, najlepiej zaraz po otrzymaniu planów mieszkania. Dopytajmy dewelopera o ostateczny termin deklaracji poprawek, aby uniknąć niespodzianek i dodatkowych kosztów.
Wielu deweloperów na wczesnym etapie prac oferuje wprowadzenie modyfikacji oryginalnego planu mieszkania, tak zwanych zmian lokatorskich, bez dodatkowych opłat. Możemy zmienić elementy wnętrza w taki sposób, aby nie kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych budynku ani ścian konstrukcyjnych. Do możliwych modyfikacji możemy zaliczyć np. przesunięcie ścianek działowych, zmiana przebiegu instalacji elektrycznej (oświetlenie, włączniki, gniazdka), lub umiejscowienie drzwi wewnętrznych i grzejników. W bloku nie możemy zmienić np. położenia okien ani wyglądu elewacji budynku.
Jak powinna wyglądać łazienka w stanie deweloperskim?
Łazienka, zaraz obok kuchni, jest jednym z pierwszych pomieszczeń, jakie będziemy wykańczać w nowym mieszkaniu. Zakup płytek i wyposażenia, czyli wanny, prysznica i ceramiki zazwyczaj leży już po stronie właściciela mieszkania. W teorii – najlepiej, aby łazienka w stanie deweloperskim była gotowa do wykończenia: instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne wyprowadzone już w ostatecznych miejscach montażu urządzeń. Dlatego wczesne zmiany lokatorskie pozwalają ograniczyć czas i koszty związane z kolejnymi przebudowami w łazience.
W praktyce łazienka w stanie deweloperskim może wyglądać różnie, w zależności od standardu oferowanego przez dewelopera. Wielu podwykonawców decyduje się na pozostawienie instalacji bez wkucia w ścianę, część je zabudowuje. Warto jak najwięcej rozmawiać i dokładnie precyzować swoje oczekiwania, dotyczące wymarzonego M.
Jak się do tego przygotować? O pomoc możemy zwrócić się do architekta wnętrz. W zależności od oferowanego zakresu pracy specjalista pomoże zaplanować układ funkcjonalny, dobrać kolory i wzory kafli i wyposażenia, zrobi listę zakupów, przygotuje wizualizację i niezbędne rysunki techniczne dla wykonawców.
Ile kosztuje projekt łazienki?
Koszt projektu łazienki zależy od wielu czynników i może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zakres zagadnień, które mają zostać poruszone. Im większy zakres prac, tym projekt będzie droższy – przed podjęciem decyzji zastanówmy się, czego potrzebujemy najbardziej. Jeśli chcemy zmienić rozkład funkcji w łazience, ponieważ mamy małe lub nieustawne wnętrze, potrzebujemy kompleksowego projektu z nowymi rysunkami technicznymi dla wykonawców. U architekta wnętrz możemy otrzymać kompleksowy projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub szczegółowo rozrysowanych elementów budowlanych (w przypadku przesunięcia ścianek, drzwi lub stworzenia podwieszanego sufitu). Ważna jest również wizualna strona projektu – chcemy zobaczyć kolor, fakturę i kształt płytek, rozmiar urządzeń etc. Do tego potrzebujemy wizualizacji, przygotowanej w programie graficznym.
Oferty takich poglądowych projektów możemy otrzymać również w salonie z wyposażeniem łazienek, a wiele osób decyduje się na projekt łazienki online. To dobra opcja dla osób zabieganych, które potrzebują pomocy z decyzją w wyborze wyposażenia lub szukają potwierdzenia swojego pomysłu na wnętrze.
Czas i koszt. Ile trwa i kosztuje wykończenie łazienki?
Całkowity koszt wykończenia łazienki również będzie zależał od wielu czynników – rozmiaru i stylu łazienki, ceny wybranych kafli lub innych materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Ważna jest również cena i jakość robocizny – niestarannie i nieprawidłowo wykonane zlecenia mogą skutkować dodatkowymi kosztami nawet w późniejszym okresie użytkowania łazienki. Sprawdź, od czego zależy zakres i wycenia prac glazurniczych w łazience. Koszt wykończenia łazienki w stanie deweloperskim może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Planując czas remontu, weźmy pod uwagę:
- dostępność wybranych materiałów i wyposażenia – być może na niektóre elementy będzie trzeba zaczekać
- doświadczenie, czas i możliwości wykonawcy – fachowa ekipa powinna szybko uwinąć się z pracą. Uzgodnij z wykonawcą, jakiego rodzaju wskazówek potrzebuje do pracy. Im dokładniejszy i bardziej szczegółowy będzie nasz projekt wykonawczy, tym łatwiej uzyskać oczekiwany efekt.
- koordynację prac – jeśli mamy kilku wykonawców pracujących na jednej budowie, ich współpraca powinna być ścisła, dobrze skoordynowana i zgrana. Świetnym „łącznikiem” między ekipami a inwestorem jest architekt oferujący nadzór autorski nad projektem. Doświadczony projektant pomoże rozwiązać ewentualne problemy i konflikty, dzięki czemu inwestor może spokojnie zająć się innymi sprawami. Ciekawą opcją jest również zamówienie projektu łazienki wraz z wykonaniem.
- czas na nieprzewidziane problemy – uszkodzone płytki, opóźnienia w produkcji elementów na zamówienie czy niedotrzymanie terminu przez wykonawcę. W miarę możliwości pamiętajmy o nieprzewidzianych sytuacjach i starajmy się elastycznie podchodzić do planowania remontu.