Jak zaaranżować funkcjonalny przedpokój

Jak zaaranżować funkcjonalny przedpokój

Przedpokój jest wizytówką domu i mieszkania. Pierwsze wrażenie, jakie na nas wywiera, jest niezwykle ważne. Wchodząc do środka, chcemy, aby przestrzeń była zapraszająca, przestronna i funkcjonalna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując przedpokój.
2:00 min
0
1

Na niewielkiej przestrzeni przedpokoju rozgrywa się znaczna część naszego życia. Potrzebujemy miejsca, w którym przygotujemy się do wyjścia: założymy obuwie i kurtkę, a po powrocie do domu odstawimy torebkę czy siatki z zakupami. To miejsce pozostaje w ciągłym ruchu, dlatego bardzo ważne jest funkcjonalne wydzielenie stref przechowywania i odkładania.

Autor:
Redakcja
Data:
18.03.2019
Efektowna ściana z cegły w korytarzu
W korytarzu możemy zaaranżować również minigalerię do ekspozycji ulubionych dzieł sztuki. Fot. Synage

Wieszak, lustro, siedzisko

Podstawowym wyposażeniem przedpokoju jest szafa lub wieszak na odzież, której domownicy używają na bieżąco. Jeśli pozwala na to przestrzeń, wybierz szafę zamykaną, ograniczy to powstawanie bałaganu. Warto również pomyśleć o dedykowanej przestrzeni do przechowywania obuwia. Możemy kupić gotową szafkę na buty lub wykonać na wymiar. Kompleksowy projekt mini garderoby w tym miejscu to najlepsze rozwiązanie. Dzięki indywidualnemu rozplanowaniu przestrzeni, każdy centymetr korytarza będzie funkcjonalnie wykorzystany. Jeśli nie ma lepszego miejsca na ścienne lustro w tym miejscu, wykorzystaj fronty szafek. Lustrzana powierzchnia optycznie powiększy nawet niewielką przestrzeń. Warto wygospodarować miejsce na umieszczenie w przedpokoju siedziska, chociażby w postaci krzesła lub tapicerowanej ławeczki.

Szarość rozświetlająca każde wnętrze - płytki Nowa Gala Aquamarina
W przedpokoju nie może zabraknąć lustra i miejsca do odstawienia torebki i kluczy. Fot. Nowa Gala
Nowa Gala Aquamarina AQM 01
Nowa Gala Aquamarina AQM 01
Płytka ścienno-podłogowa, 59,7x29,7 cm
sprawdź
Aquamarina
Aquamarina
sprawdź

W zależności od rozmiaru przedpokoju często znajdzie się tam jeszcze większa szafa do przechowywania wierzchniej odzieży sezonowej, pościeli i koców oraz innych rzeczy. Przedpokój stanowi swego rodzaju neutralny grunt, na którym miejsce znajdują te wszystkie rzeczy, na które nie ma miejsca w innych pomieszczeniach. Warto wybrać więc szafę, która posiada regulowane półki. To znacznie ułatwi utrzymanie porządku.

Drzwi zlicowane ze ścianą - korytarz

Ciekawą propozycją mebla do przedpokoju są konsole. Ten niewielki przyścienny pomocnik jest wygodnym rozwiązaniem do małych przestrzeni. Półka lub szufladka pomieści korespondencję, klucze i inne drobiazgi.

Ściany i podłogi

Przedpokój powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Podłogi w tej części domu najczęściej zdobią płytki podłogowe, gres lub winylowe panele. Materiał na podłodze przedpokoju powinien być trwały, odporny na wilgoć i zarysowania. Materiał na ścianie również nie powinien utrudniać utrzymania czystości w pomieszczeniu. Wybierzmy np. zmywalną farbę lub tapetę. Wąskie przestrzenie optycznie otworzą lustra i jasne kolory. Kolorystyka przedpokoju powinna jednak korespondować ze stylem reszty wnętrz. Dzięki temu uzyskamy efekt spójnej, przemyślanej przestrzeni i wizualnie powiększymy pomieszczenie.

Przedpokój w brązach Domino Walnut Red Brown
Fot. Ceramika Domino
Domino Walnut Red STR
Domino Walnut Red STR
Płytka podłogowa (gres szkliwiony), 59,8x29,8 cm
sprawdź
Domino Walnut Brown STR
Domino Walnut Brown STR
Płytka podłogowa (gres szkliwiony), 59,8x29,8 cm
sprawdź

Drobne dekoracje

W przedpokoju nie ma miejsca na zbyt wiele bibelotów. Nadmiar dekoracji może zdominować i przytłoczyć przestrzeń. Wieszak na klucze, ramka ze zdjęciem lub lustro wystarczą, aby pomieszczenie nabrało wyjątkowego charakteru. Aranżując niewielkie pomieszczenia, warto dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania związane z tym miejscem. Zbyt wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni to częsty błąd popełniany przy projekcie przedpokoju. Dla poprawy komfortu użytkowania wnętrza czasem musimy pójść na kompromis.