Lastryko w aranżacji wnętrz

Lastryko w aranżacji wnętrz

Lastryko, terazzo, lastriko – wiele nazw oznacza jeden materiał, który coraz częściej pojawia się w projektach wnętrz. W artykule odpowiadamy na pytania, czym jest lastryko, gdzie możemy je zastosować, o czym powinniśmy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.
3:00 min
0
0

Lastryko jest materiałem stosowanym od dawna w budownictwie i architekturze wnętrz. Jest to mieszanka cementu, wody, grysu i barwników. W tym kompozytowym materiale głównym surowcem są naturalne kamienie: granit, marmur, bazalt, które łączy się z cementowym spoiwem, dlatego lastryko często nazywane jest „sztucznym kamieniem”.

Dziś coraz częściej cement jest zastępowany przez elastyczne spoiwa wykonane z żywicy syntetycznej. Przy terazzo żywicznym mamy większe możliwości kolorystyczne, ale nieco słabsze parametry techniczne, nie powinniśmy stosować go na zewnątrz. Do jego produkcji projektanci coraz częściej dodają metaliczne elementy, czy szkło, tworząc unikalny materiał. Lastryko z żywicą jest znacznie droższe od standardowego lastryka cementowego.

Autor:
Redakcja
Data:
23.04.2020
Biało-różowa łazienka z płytami Cersanit Hika
Płytki lastryko doskonale komponują się ze złotymi dodatkami. Fot. Cersanit
#Pink chic
sprawdź
#We dwoje w łazience
sprawdź
Cersanit Hika terazzo mix colors lappato W1010-002-1
Płytka uniwersalna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Hika
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Crea 38 K114-020
Umywalka okrągła, 38x38 cm
sprawdź
Cersanit Hika white lappato W1010-006-1
Płytka uniwersalna, 39,8x119,8 cm
sprawdź

Do niedawna lastryko kojarzone było przede wszystkim z klatkami schodowymi, parapetami, podłogami, czy nagrobkami, które powstawały w okresie PRL-u. Dziś lastryko dumnie wkracza na salony, chętnie pojawia się w projektach zarówno wnętrz, jak i wzornictwa przemysłowego, śmiało można powiedzieć, że lastryko jest jednym z najnowszych trendów. Projektanci zainspirowani tym charakterystycznym wzorem, tworzą nowe kolekcje płytek, okładzin i wiele przedmiotów codziennego użytku, które idealnie komponują się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Lastryko możemy zastosować zarówno w kuchni, jak i łazience, czy salonie.

Umywalka w otoczeniu lastrico Cersanit Hika
Płytki z kolekcji Hika marki Cersanit dostępne są w formacie 39,8 x 119,8 cm. Fot. Cersanit
Cersanit Hika terazzo mix colors lappato W1010-002-1
Płytka uniwersalna, 39,8x119,8 cm
sprawdź
Hika
Marka Cersanit
sprawdź

Płytki lastryko

Kolekcje płytek inspirowanych wzorem lastryka możemy zastosować w każdym wnętrzu. W zależności od tego, jak bardzo będzie intensywny wzór na płytce, możemy połączyć go z gładką, jednolitą powierzchnią. Płytki lastrykowe dobrze prezentują się zastosowane na danym fragmencie, np. na jednej ścianie w łazience, czy umieszczone między blatem a szafkami górnymi w kuchni. Sięgając po taki wyrazisty wzór, musimy pamiętać o zachowaniu równowagi i odpowiednich proporcji.


Płytki inspirowane wzorem lastryko dostępne są także w stonowanych odcieniach, w szarościach, ciemnych grafitach. Tego rodzaju kolekcje pięknie prezentują się zarówno na mniejszy, jak i większych powierzchniach.

Parapety z lastryko

Lastryko jest uniwersalnym materiałem, wytwarzanym z naturalnych materiałów. Trwałość oraz niewielki koszt w porównaniu np. do naturalnego kamienia sprawia, że ten materiał często wykorzystywany jest do produkcji parapetów, czy schodów. W starym budownictwie parapety z lastryko zazwyczaj nie pasują do nowych aranżacji, dlatego często szukamy sposób na ich odnowienie. Malowanie, czy oklejenie parapetu pomoże nam dostosować istniejący parapet z lastryko do nowego wnętrza. Dużo łatwiej będzie w przypadku wstawiania nowych parapetów, gdzie mamy możliwość dopasowania wybranej kolorystyki, odpowiedniego rodzaju powierzchni do nowo projektowanego wnętrza. Parapety wykonane z lastryko dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy model pasujący do naszej aranżacji.

Blat z lastryko

Projektując kuchnię, wzór lastryko możemy wprowadzić np. na blat kuchenny. Blaty wykonane z lastryko są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lastryko źle reaguje w kontakcie z produktami o kwaśnym odczynie, których nie brakuje w kuchni, dlatego w przypadku blatów lastrykowych poleca się impregnację, która zabezpieczy powierzchnię przed zabrudzeniami. Blaty terazzo w połączeniu z nowoczesną formą zabudowy meblowej i odpowiednio dobraną posadzką, kolorystyką stworzy ciekawą przestrzeń. Blaty z lastryko możemy zastosować także w łazience. Razem z wyszukaną formą ceramiki łazienkowej i ozdobną armaturą będzie tworzyć wyjątkową aranżację.

Tapeta ferm LIVING Terrazzo Grey.jpg
Tapety inspirowane wzorem terazzo to szybki i efektowny sposób na zmiany w naszym mieszkaniu. Na zdjęciu tapeta Tapeta Terrazzo Grey od Ferm Living. Fot. Ferm Living

Jak czyścić lastryko?

Charakterystyczna, dekoracyjna struktura, połączenie różnych elementów sprawia, że powierzchnia ma dobre parametry techniczne. Terazzo cementowe jest idealnym materiałem do stosowania na zewnątrz, nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych, jest odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Lastryko możemy wyczyścić za pomocą wody z płynem do naczyń, do podłóg możemy użyć standardowych, uniwersalnych płynów. Nie polecamy stosowania środków czystości, które zawierają mikro granulki, które mogą powodować uszkodzenia powierzchni. Przy większych zabrudzeniach polecamy zastosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia lastryko.

Aranżacja rodzinnej łazienki pod skosami
Połączenie butelkowej zieleni i kolorowego lastryko dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu. Fot. Excellent
#Na poddaszu
sprawdź
Excellent Lupio CEAC.3818.600.WH
Umywalka wpuszczana w blat, 60 cm
sprawdź
Cerrad Concrete grey poler 43841
Płytka ścienna, 162x324 cm
sprawdź
Excellent Keria Czarna AREX.2014BL
Bateria umywalkowa podtynkowa
sprawdź
Excellent Comfort+ WAEX.CMP17WH
Wanna wolnostojąca, 175x78 cm
sprawdź

Podobne artykuły

10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
czytaj więcej
Płytki jak marmur - 6 modnych kolekcji
Płytki imitujące naturalne materiały są jednym z wiodących trendów aranżacji wnętrz. Zobaczcie pięć propozycji płytek inspirowanych...
czytaj więcej