
Lastryko w aranżacji wnętrz
Do niedawna lastryko kojarzone było przede wszystkim z klatkami schodowymi, parapetami, podłogami, czy nagrobkami, które powstawały w okresie PRL-u. Dziś lastryko dumnie wkracza na salony, chętnie pojawia się w projektach zarówno wnętrz, jak i wzornictwa przemysłowego, śmiało można powiedzieć, że lastryko jest jednym z najnowszych trendów. Projektanci zainspirowani tym charakterystycznym wzorem, tworzą nowe kolekcje płytek, okładzin i wiele przedmiotów codziennego użytku, które idealnie komponują się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Lastryko możemy zastosować zarówno w kuchni, jak i łazience, czy salonie.
Płytki lastryko
Kolekcje płytek inspirowanych wzorem lastryka możemy zastosować w każdym wnętrzu. W zależności od tego, jak bardzo będzie intensywny wzór na płytce, możemy połączyć go z gładką, jednolitą powierzchnią. Płytki lastrykowe dobrze prezentują się zastosowane na danym fragmencie, np. na jednej ścianie w łazience, czy umieszczone między blatem a szafkami górnymi w kuchni. Sięgając po taki wyrazisty wzór, musimy pamiętać o zachowaniu równowagi i odpowiednich proporcji.
Płytki inspirowane wzorem lastryko dostępne są także w stonowanych odcieniach, w szarościach, ciemnych grafitach. Tego rodzaju kolekcje pięknie prezentują się zarówno na mniejszy, jak i większych powierzchniach.
Parapety z lastryko
Lastryko jest uniwersalnym materiałem, wytwarzanym z naturalnych materiałów. Trwałość oraz niewielki koszt w porównaniu np. do naturalnego kamienia sprawia, że ten materiał często wykorzystywany jest do produkcji parapetów, czy schodów. W starym budownictwie parapety z lastryko zazwyczaj nie pasują do nowych aranżacji, dlatego często szukamy sposób na ich odnowienie. Malowanie, czy oklejenie parapetu pomoże nam dostosować istniejący parapet z lastryko do nowego wnętrza. Dużo łatwiej będzie w przypadku wstawiania nowych parapetów, gdzie mamy możliwość dopasowania wybranej kolorystyki, odpowiedniego rodzaju powierzchni do nowo projektowanego wnętrza. Parapety wykonane z lastryko dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy model pasujący do naszej aranżacji.
Blat z lastryko
Projektując kuchnię, wzór lastryko możemy wprowadzić np. na blat kuchenny. Blaty wykonane z lastryko są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lastryko źle reaguje w kontakcie z produktami o kwaśnym odczynie, których nie brakuje w kuchni, dlatego w przypadku blatów lastrykowych poleca się impregnację, która zabezpieczy powierzchnię przed zabrudzeniami. Blaty terazzo w połączeniu z nowoczesną formą zabudowy meblowej i odpowiednio dobraną posadzką, kolorystyką stworzy ciekawą przestrzeń. Blaty z lastryko możemy zastosować także w łazience. Razem z wyszukaną formą ceramiki łazienkowej i ozdobną armaturą będzie tworzyć wyjątkową aranżację.

Jak czyścić lastryko?
Charakterystyczna, dekoracyjna struktura, połączenie różnych elementów sprawia, że powierzchnia ma dobre parametry techniczne. Terazzo cementowe jest idealnym materiałem do stosowania na zewnątrz, nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych, jest odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Lastryko możemy wyczyścić za pomocą wody z płynem do naczyń, do podłóg możemy użyć standardowych, uniwersalnych płynów. Nie polecamy stosowania środków czystości, które zawierają mikro granulki, które mogą powodować uszkodzenia powierzchni. Przy większych zabrudzeniach polecamy zastosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia lastryko.
Podobne artykuły

