Jaki brodzik wybrać do łazienki?
Jakie są rodzaje brodzików prysznicowych?
Brodzik akrylowy – to najbardziej popularny segment brodzików, do którego pasują niemal wszystkie kabiny prysznicowe. Najlżejszy, gładki i przyjemny w dotyku, zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wykonana z poliuretanu kształtka pokryta na wierzchu warstwą akrylu to najpopularniejszy rodzaj brodzika. Konstrukcja brodzika zachowuje sztywność dzięki dodatkom z włókna szklanego. Akryl można pokryć specjalną powłoką, która uodporni go na zabrudzenia. Nowoczesne brodziki akrylowe dostaniemy w różnych kolorach, a dzięki dodatkom mogą imitować inne materiały, np. kamień.
Brodziki akrylowe:
Brodzik ceramiczny – trwalszy i bardziej odporny na zarysowania niż brodzik akrylowy. Brodziki ceramiczne można łatwo utrzymać w czystości. Wadą brodzików ceramicznych może być jednak ich waga (ok. 40 kg dla brodzika o wymiarach 90 × 90 cm) i cena, często dwu lub trzykrotnie wyższa niż cena brodzika akrylowego.
Brodzik z konglomeratu – Jest ciepły i przyjemny w dotyku, odporny na zabrudzenia i czyszczenie domowymi środkami czystości. Konglomerat to tworzywo mineralne, które składa się z mieszanki marmuru (80% składu) z żywicami syntetycznymi i barwnikami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że brodziki konglomeratowe są tańsze i lżejsze niż ich ceramiczne odpowiedniki.
BRODZIKI MINERALNE:
Brodzik stalowy – jest wykonany z blachy pokrytej warstwą emalii o grubości 1,5 do 3 mm. Stalowe brodziki prysznicowe są chłodne i nieprzyjemne w dotyku, nie tłumią również uderzeń wody. Brodzik prysznicowy emaliowany jest odporny na zarysowania, ale nie na uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście odpryski powstałe na emalii da się łatwo naprawić.
Brodzik kamienny – to ciekawy sposób na „zamaskowanie” obecności brodzika w łazience. Jeśli wykonamy go z tego samego materiału co posadzka, na pierwszy rzut oka pozostanie niewidoczny. W odwrotnej sytuacji może być akcentem kontrastowym w stosunku do reszty aranżacji. Kamień długo utrzymuje ciepło i dobrze tłumi uderzenia wody i łatwo go utrzymać w czystości. Dno kamiennego brodzika powinniśmy uprzednio zmatowić, ponieważ na śliskiej powierzchni łatwo będzie o wypadek. Poza jego niezaprzeczalnymi zaletami brodzik kamienny ma jedną wadę: koszt wykonania może przyprawić o zawrót głowy: to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Zakup brodzika warto połączyć z wyborem kabiny prysznicowej. Aby sprzęty były funkcjonalne, muszą idealnie do siebie pasować. Wielu producentów oferuje gotowe, dedykowane zestawy brodzików prysznicowych z kabiną w swoich kolekcjach, dzięki czemu szybko i łatwo możemy wybrać najlepsze rozwiązanie.