Jaki brodzik wybrać do łazienki?

Jaki brodzik wybrać do łazienki?

Brodzik to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. To on definiuje rozmiar kabiny prysznicowej. Jednak poza odpowiednim gabarytem, brodzik ma wiele innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę wybierają wyposażenie do swojej łazienki.
2:00 min
0
0

Dostępne na rynku modele brodzików znajdziemy w wysokościach od 3 do ok. 40 cm. Nawet w niewielkiej łazience możemy zaprojektować wysoki brodzik. Możemy wybrać wariant z siedziskiem lub bez, jest wiele wariantów do wyboru. Niski brodzik z racji bezpieczeństwa i wygody użytkowania, polecamy osobom starszym lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Warto jednak pamiętać, że pod brodzikiem potrzebujemy zachować miejsce na montaż syfonu. Brak miejsca na wpust w podłodze może więc utrudnić montaż niskiego brodzika, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych w starym budownictwie.

Autor:
Redakcja
Data:
25.04.2019
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem kolekcji Dafne marki Schedpol
Półokrągły, wysoki brodzik jest praktycznym rozwiązaniem do małej łazienki. Fot. Schedpol
Schedpol Dafne 3.220
Schedpol Dafne 3.220
Brodzik półokrągły, 80x80 cm
sprawdź

Jakie są rodzaje brodzików?

Brodzik akrylowy – najlżejszy, gładki i przyjemny w dotyku. Wykonana z poliuretanu kształtka pokryta na wierzchu warstwą akrylu to najpopularniejszy rodzaj brodzika. Konstrukcja zachowuje sztywność dzięki dodatkom z włókna szklanego. Akryl można pokryć specjalną powłoką, która uodporni go na zabrudzenia. Nowoczesne brodziki akrylowe dostaniemy w różnych kolorach a dzięki dodatkom mogą imitować inne materiały, np. kamień.

Brodzik ceramiczny – trwalszy i bardziej odporny na zarysowania niż brodzik akrylowy. Łatwo go utrzymać w czystości. Wadą brodzików ceramicznych może być jednak ich waga (ok. 40 kg dla brodzika o wymiarach 90 × 90 cm) i cena, często dwu lub trzykrotnie wyższa niż cena brodzika akrylowego.

Brodzik z konglomeratu – Jest ciepły i przyjemny w dotyku, odporny na zabrudzenia i czyszczenie domowymi środkami czystości. Konglomerat to tworzywo składa się z mieszanki marmuru (80% składu) z żywicami syntetycznymi i barwnikami. Ten rodzaj brodzików jest tańszy i lżejszy niż ich ceramiczne odpowiedniki.

Akrylowy brodzik kwadratowy Excellent Zero
Brodzik z serii ZERO doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Klapka jest wykonana z tego samego materiału co brodzik, dzięki czemu odpływ jest prawie niewidoczny. Fot. Excellent
Excellent Zero BREX.1202.090.090.WHN
Excellent Zero BREX.1202.090.090.WHN
Brodzik akrylowy kwadratowy z klapką, 90x90 cm
sprawdź
Wybieramy kabinę prysznicową
Jest wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania wyposażenia kąpielowego. Za wyborem kabiny prysznicowej...
czytaj więcej

Brodzik stalowy – są wykonane z blachy pokrytej warstwą emalii o grubości 1,5 do 3 mm. Stalowe brodziki są chłodne i nieprzyjemne w dotyku, nie tłumią również uderzeń wody. Są odporne na zarysowania, ale nie na uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście odpryski powstałe na emalii da się łatwo naprawić.

Brodzik kamienny – to ciekawy sposób na „zamaskowanie” obecności brodzika w łazience. Jeśli wykonamy go z tego samego materiału co posadzka, na pierwszy rzut oka pozostanie niewidoczny. W odwrotnej sytuacji może być akcentem kontrastowym w stosunku do reszty aranżacji. Kamień długo utrzymuje ciepło i dobrze tłumi uderzenia wody i łatwo go utrzymać w czystości. Dno kamiennego brodzika powinniśmy uprzednio zmatowić, ponieważ na śliskiej powierzchni łatwo będzie o wypadek. Poza jego niezaprzeczalnymi zaletami brodzik kamienny ma jedną wadę: koszt wykonania może przyprawić o zawrót głowy: to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Brodzik prostokątny Roca Terran
Dostępny w wielu rozmiarach i kolorach brodzik Roca Terran dedykowany jest dla zwolenników innowacyjnych rozwiązań. Fot. Roca

Zakup brodzika warto połączyć z wyborem kabiny prysznicowej. Aby sprzęty były funkcjonalne, muszą idealnie do siebie pasować. Wielu producentów oferuje gotowe, dedykowane zestawy w swoich kolekcjach, dzięki czemu szybko i łatwo możemy wybrać najlepsze rozwiązanie. 

Patchworkowa ściana w łazience
Niskie brodziki zestawmy z nowoczesnymi, kabinami prysznicowymi o minimalistycznym wyglądzie. Fot. Excellent
Excellent Tuto MLCE.0101.3617.800.WHCO
Excellent Tuto MLCE.0101.3617.800.WHCO
Szafka z umywalka, 80 cm
sprawdź
Łazienka z brodzikiem Roca Helios
Brodzik Helios wykonany z kompozytu oferowane w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów. Fot. Roca
Roca Helios AP2013E82BC0120P
Roca Helios AP2013E82BC0120P
Brodzik prostokątny, 100x70x2,5 cm
sprawdź

Podobne artykuły:

Umywalki stawiane na blat
Umywalki stawiane na blat są coraz bardziej popularne. Bogactwo form, kolorów daje nam możliwość dowolnej aranżacji strefy...
czytaj więcej
Wybieramy prostokątną wannę
Ma swoich zagorzałych fanów i równie wielu przeciwników. Przez część uważana za niepraktyczny relikt, traktowana po macoszemu...
czytaj więcej