Wybieramy kabinę prysznicową

Wybieramy kabinę prysznicową

Jest wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania wyposażenia kąpielowego. Za wyborem kabiny prysznicowej do łazienki przemawia nie tylko oszczędność zużywanej wody, ale również często niewielki gabaryt pomieszczenia. Jak jednak wybrać najlepszą kabinę do łazienki, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania?
2:00 min
0
0

Biorąc prysznic, zużywamy nawet kilkaset litrów wody mniej niż podczas kąpieli w tradycyjnej wannie! Szybka kalkulacja pozwoli obliczyć oszczędność, jaką w ciągu roku zobaczymy na rachunkach. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy przeprowadzić generalnego remont łazienki wyposażonej w wannę, warto wybrać parawan nawannowy. Na rynku dostępne są opcje, które łatwo dopasujemy do istniejących rozwiązań: składane lub montowane na stałe. 

Autor:
Redakcja
Data:
21.01.2019
Aktualizacja:
18.03.2022

Jaki kształt kabiny wybrać?

Szukając odpowiedniej kabiny prysznicowej do swojej łazienki, wybierzmy model dopasowany gabarytami do wnętrza i potrzeb użytkowników. Warto też dobrze przemyśleć jej lokalizację. W ofercie producentów kabin spotkamy najpopularniejsze wersje narożne, o różnych kształtach: prostokąta, ćwiartki koła lub kwadratu. Nowoczesne kabiny prysznicowe występują również w kształtach trójkąta, pięciokąta lub innych, nawet asymetrycznych. Zajmują niewiele miejsca i są łatwe w utrzymaniu czystości. Aby korzystanie z narożnego prysznica było komfortowe, rozstaw ścianek powinien wynosić 90 × 90 lub 80 × 80 cm. Do wnętrz o małej powierzchni, domków letniskowych lub sporadycznie użytkowanych, dostępne są również 70 × 70 cm, jednak z pewnością nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Coraz popularniejsze są kabiny prostokątne o dłuższym boku podstawy 100, 120 lub nawet 140 cm.

Dobierając kabinę prysznicową do brodzika o zaokrąglonych brzegach, punktem odniesienia powinien być promień brodzika. Najpopularniejszymi wymiarami są R500 (500mm) i R550 (550mm).


Niewątpliwym plusem kabin prefabrykowanych jest dostępność i szeroki wybór dedykowanych im brodzików. Kupując gotowy zestaw prysznicowy warto zawęzić poszukiwania do linii jednego producenta. Uzyskamy najlepszą kompatybilność kabiny i brodzika. 

Aranżacja łazienki z linią New Trendy Reflexa
Przestronna kabina prysznicowa o minimalistycznym wyglądzie. Fot. New Trendy
New Trendy Reflexa EXK-1218
Kabina prysznicowa lewa, 110x80x200 cm
sprawdź

Kabina prysznicowa bez brodzika

Coraz częściej stosuje się w łazienkach nowoczesne kabiny bez brodzika. Podstawą przy tego typu rozwiązaniach jest zastosowanie jednego z kilku systemów odpływu. Dostępne są w różnych wersjach, więc na pewno znajdziemy coś pasującego do naszej łazienki. Więcej o rodzajach odpływów możecie przeczytać w tym artykule. Warto zadbać o odpowiednią izolację kabiny prysznicowej bez brodzika, aby uniknąć zawilgotnienia wnętrza. Do tego typu prac należy wybrać wysokiej jakości folię w płynie lub membranę hydroizolacyjną, która zabezpieczy strefę prysznica.

Minimalistyczna kabina z serii Roca Capital
Prysznic z niskim brodzikiem idealnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach osób starszych. Niskie, bezprogowe kabiny umożliwiają swobodne wejście pod prysznic. Fot. Roca
Roca Capital AM4410012M
Ścianka boczna z powłoką MaxiClean, profile aluminiowe chromowane, 100x195 cm
sprawdź
Capital
Marka Roca
sprawdź

Nowoczesna kabina walk-in

Kabina walk-in, czyli bez standardowych drzwi coraz częściej wypiera klasyczne kabiny w nowoczesnych aranżacjach. Z czego zrobić ściankę do kabiny prysznicowej? Kabinę walk-in możemy stworzyć za pomocą szklanej tafli, dostępnej w wielu rozmiarach i rodzajach wykończeń. Do wyboru mamy modele z czarnymi, chromowanymi, czy złotymi profilami, dzięki czemu bez trudu dopasujemy wybraną kabinę do naszej aranżacji. Prysznic ze szkła jest łatwy do utrzymania w czystości, transparentne szyby nie zaburzają koncepcji wnętrza. W zależności od planu funkcjonalnego naszej łazienki, w niektórych przypadkach możemy wykonać prysznic bez szyby. W takim przypadku obok ściany zewnętrznej naszej łazienki możemy dostawić pełną, murowaną ścianę, lub konstrukcję wykonaną z płyt gipsowo-katonowych tworząc wnękę na strefę prysznica. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest wykonana na wymiar kabina prysznicowa z murkiem, która łączy pełną ściankę np. do wysokości 120 cm wraz ze szklaną taflą, umieszczoną nad pełną zabudową.

Prysznice we wnęce

W pomieszczeniach niewielkich lub o nietypowym kształcie możemy stworzyć prysznic we wnęce, montując tylko drzwiczki. Do wyboru mamy kilka interesujących opcji. Najbardziej typowe będą drzwi uchylne. Zawiasy do nich można zamontować zarówno z lewej jak i prawej strony. Zajmują jednak trochę miejsca, więc najlepiej sprawdzą się w większych łazienkach. Drzwi prysznicowe przesuwne z kolei doskonale dopasują się do małych miejsc i będą bardzo dobrze wyglądać. Wymagają jednak precyzji przy montażu, by sprawnie funkcjonowały jak bezawaryjnie i nie wypadały z prowadnic. Należy też bardzo dbać o ich czystość, gdyż w szczelinach lubią gromadzić się zanieczyszczenia. Ciekawą alternatywą są drzwi składane. Otwierają się one szerzej niż przesuwne, zajmując zarazem mniej miejsca niż uchylne. To dobra opcja, by powiększyć optycznie łazienkę. Należy mieć na uwadze, by wybrać dobrej jakości model, by mieć pewność, że mechanizm nas nie zawiedzie i drzwi będą nam służyły bezawaryjnie przez długie lata. 

Prysznic wolnostojący

Kabiny wolnostojące są najmniej popularnym, ale najbardziej efektownym rodzajem kabin prysznicowych. To wyszukana propozycja do wnętrz przestronnych salonów kąpielowych. Takie rozwiązanie powinno być jednak starannie zaplanowane, ponieważ wiąże się z precyzyjnym doprowadzeniem instalacji wodnej i prawidłowym wykonaniem odpływu prysznicowego

Podobne artykuły

Kabina prysznicowa bez brodzika - wady i zalety
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz popularyzują wszechobecny minimalizm – skromna paleta kolorystyczna, proste linie mebli...
czytaj więcej
Rodzaje odwodnienia prysznicowego
W nowoczesnych łazienkach coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się kabiny bez brodzika. W tego typu aranżacji niezbędne...
czytaj więcej