Wybieramy kabinę prysznicową

Wybieramy kabinę prysznicową

Jest wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania wyposażenia kąpielowego. Za wyborem kabiny prysznicowej do łazienki przemawia nie tylko oszczędność zużywanej wody, ale również często niewielki gabaryt pomieszczenia. Jak jednak wybrać najlepszą kabinę do łazienki, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania?
2:00 min
0
0

Biorąc prysznic, zużywamy nawet kilkaset litrów wody mniej niż podczas kąpieli w tradycyjnej wannie! Szybka kalkulacja pozwoli obliczyć oszczędność, jaką w ciągu roku zobaczymy na rachunkach. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy przeprowadzić generalnego remont łazienki wyposażonej w wannę, warto wybrać parawan nawannowy. Na rynku dostępne są opcje, które łatwo dopasujemy do istniejących rozwiązań: składane lub montowane na stałe.

Jaki kształt kabiny wybrać?

Szukając odpowiedniej kabiny prysznicowej do swojej łazienki, wybierzmy model dopasowany gabarytami do wnętrza i potrzeb użytkowników. Warto też dobrze przemyśleć jej lokalizację. W ofercie producentów kabin spotkamy najpopularniejsze wersje narożne, o różnych kształtach: prostokąta, ćwiartki koła lub kwadratu. Nowoczesne kabiny występują również w kształtach trójkąta, pięciokąta lub innych, nawet asymetrycznych. Zajmują niewiele miejsca i są łatwe w utrzymaniu czystości. Aby korzystanie z narożnego prysznica było komfortowe, rozstaw ścianek powinien wynosić 90 × 90 lub 80 × 80 cm. Do wnętrz o małej powierzchni, domków letniskowych lub sporadycznie użytkowanych, dostaniemy również 70 × 70 cm, jednak z pewnością nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Coraz popularniejsze są kabiny prostokątne o dłuższym boku podstawy 100,120 lub nawet 140 cm.

Niewątpliwym plusem kabin prefabrykowanych jest dostępność i szeroki wybór dedykowanych im brodzików. Kupując gotowy zestaw prysznicowy warto zawęzić poszukiwania do linii jednego producenta. Uzyskamy najlepszą kompatybilność kabiny i brodzika.

Autor:
Redakcja
Data:
21.01.2019
Aranżacja łazienki z linią New Trendy Reflexa
Przestronna kabina prysznicowa o minimalistycznym wyglądzie. Fot. New Trendy
New Trendy Reflexa EXK-1218
New Trendy Reflexa EXK-1218
Kabina prysznicowa lewa, 110x80x200 cm
sprawdź

Prysznice we wnęce i wolnostojące

W pomieszczeniach niewielkich lub o nietypowym kształcie możemy stworzyć prysznic we wnęce, montując tylko drzwiczki. Wykonując prysznic we wnęce, możemy dobrać do niej prostokątny brodzik lub zastosować rozwiązanie typu walk-in. Tradycyjny syfon w takim przypadku zastąpimy odpływem miejscowym, liniowym lub ściennym.

Kabiny wolnostojące są najmniej popularnym, ale najbardziej efektownym rodzajem kabin prysznicowych. To wyszukana propozycja do wnętrz przestronnych salonów kąpielowych. Takie rozwiązanie powinno być jednak starannie zaplanowane, ponieważ wiąże się z precyzyjnym doprowadzeniem instalacji wodnej i prawidłowym wykonaniem odpływu.

Minimalistyczna kabina z serii Roca Capital
Prysznic z niskim brodzikiem idealnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach osób starszych. Niskie, bezprogowe kabiny umożliwiają swobodne wejście pod prysznic. Fot. Roca
Roca Capital AM4410012M
Roca Capital AM4410012M
Ścianka boczna z powłoką MaxiClean, profile aluminiowe chromowane, 100x195 cm
sprawdź
Capital
Capital
Marka Roca
sprawdź