Wybieramy kabinę prysznicową
Dobierając kabinę prysznicową do brodzika o zaokrąglonych brzegach, punktem odniesienia powinien być promień brodzika. Najpopularniejszymi wymiarami są R500 (500mm) i R550 (550mm).
Niewątpliwym plusem kabin prefabrykowanych jest dostępność i szeroki wybór dedykowanych im brodzików. Kupując gotowy zestaw prysznicowy warto zawęzić poszukiwania do linii jednego producenta. Uzyskamy najlepszą kompatybilność kabiny i brodzika.
Kabina prysznicowa bez brodzika
Coraz częściej stosuje się w łazienkach nowoczesne kabiny bez brodzika. Podstawą przy tego typu rozwiązaniach jest zastosowanie jednego z kilku systemów odpływu. Dostępne są w różnych wersjach, więc na pewno znajdziemy coś pasującego do naszej łazienki. Więcej o rodzajach odpływów możecie przeczytać w tym artykule. Warto zadbać o odpowiednią izolację kabiny prysznicowej bez brodzika, aby uniknąć zawilgotnienia wnętrza. Do tego typu prac należy wybrać wysokiej jakości folię w płynie lub membranę hydroizolacyjną, która zabezpieczy strefę prysznica.
Nowoczesna kabina walk-in
Kabina walk-in, czyli bez standardowych drzwi coraz częściej wypiera klasyczne kabiny w nowoczesnych aranżacjach. Z czego zrobić ściankę do kabiny prysznicowej? Kabinę walk-in możemy stworzyć za pomocą szklanej tafli, dostępnej w wielu rozmiarach i rodzajach wykończeń. Do wyboru mamy modele z czarnymi, chromowanymi, czy złotymi profilami, dzięki czemu bez trudu dopasujemy wybraną kabinę do naszej aranżacji. Prysznic ze szkła jest łatwy do utrzymania w czystości, transparentne szyby nie zaburzają koncepcji wnętrza. W zależności od planu funkcjonalnego naszej łazienki, w niektórych przypadkach możemy wykonać prysznic bez szyby. W takim przypadku obok ściany zewnętrznej naszej łazienki możemy dostawić pełną, murowaną ścianę, lub konstrukcję wykonaną z płyt gipsowo-katonowych tworząc wnękę na strefę prysznica. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest wykonana na wymiar kabina prysznicowa z murkiem, która łączy pełną ściankę np. do wysokości 120 cm wraz ze szklaną taflą, umieszczoną nad pełną zabudową.
Prysznice we wnęce
W pomieszczeniach niewielkich lub o nietypowym kształcie możemy stworzyć prysznic we wnęce, montując tylko drzwiczki. Do wyboru mamy kilka interesujących opcji. Najbardziej typowe będą drzwi uchylne. Zawiasy do nich można zamontować zarówno z lewej jak i prawej strony. Zajmują jednak trochę miejsca, więc najlepiej sprawdzą się w większych łazienkach. Drzwi prysznicowe przesuwne z kolei doskonale dopasują się do małych miejsc i będą bardzo dobrze wyglądać. Wymagają jednak precyzji przy montażu, by sprawnie funkcjonowały jak bezawaryjnie i nie wypadały z prowadnic. Należy też bardzo dbać o ich czystość, gdyż w szczelinach lubią gromadzić się zanieczyszczenia. Ciekawą alternatywą są drzwi składane. Otwierają się one szerzej niż przesuwne, zajmując zarazem mniej miejsca niż uchylne. To dobra opcja, by powiększyć optycznie łazienkę. Należy mieć na uwadze, by wybrać dobrej jakości model, by mieć pewność, że mechanizm nas nie zawiedzie i drzwi będą nam służyły bezawaryjnie przez długie lata.
Prysznic wolnostojący
Kabiny wolnostojące są najmniej popularnym, ale najbardziej efektownym rodzajem kabin prysznicowych. To wyszukana propozycja do wnętrz przestronnych salonów kąpielowych. Takie rozwiązanie powinno być jednak starannie zaplanowane, ponieważ wiąże się z precyzyjnym doprowadzeniem instalacji wodnej i prawidłowym wykonaniem odpływu prysznicowego.