Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Ogrodzenie jest ważną częścią naszej posesji. To pierwsza rzecz, jaką widzimy przed wejściem, prawdziwa wizytówka domu. Dlatego też warto dobrze przemyśleć jego wybór, tak by cieszyło oczy, ale zarazem było praktyczne i służyło niezawodnie przez lata.
5:00 min
0
0

Jeśli chodzi o ogrodzenia, istnieje kilka niezwykle popularnych rozwiązań, które są używane od lat. Niezależnie od specyfiki domu, jak i samej posesji, co najmniej jedno z tych rozwiązań doskonale odnajdzie się na obrzeżach Waszego podwórka. Każdy z prezentowanych materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przemyśleć, co będzie najlepszym rozwiązaniem akurat w Waszym wypadku. Weźcie pod uwagę dostępny budżet, wygląd domu i podwórka, a także zastanówcie się jaki efekt chcecie osiągnąć wybierając taki, a nie inny typ ogrodzenia. Opcji jest niemało, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie.


Autor:
Redakcja
Data:
20.05.2021
Aranżacja tarasu w stylu nowoczesnym
Drewniany płot doskonale wkomponował się tutaj z otoczeniem, jak i z domem. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź

Ogrodzenie drewniane

Drewno to wyjątkowo szlachetny budulec. Płoty z niego wykonane wyglądają elegancko, ale zarazem swojsko i przystępnie. Szczególnie dobrze odnajdą się w ogrodach utrzymanych w stylu wiejskim lub śródziemnomorskim. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnych wzorów i wiele gatunków drewna. Do tego drewniane ogrodzenie doskonale łączy się z elementami z innych surowców jak np. kamień. Jest to budulec nie tylko łatwo dostępny, ale również prosty w obróbce. W razie uszkodzenia można dokonać wymiany nawet na własną rękę. Nie bez znaczenia jest również niewysoka cena takiego rozwiązania.

Nie jest to, rzecz jasna, opcja pozbawiona wad. Drewno nie jest najtrwalszym materiałem. Co prawda dobrze zakonserwowany drewniany płot przetrwa całe dekady, jednak żeby tak się stało, wymagane jest regularne doglądanie jego stanu oraz impregnacja. Takie ogrodzenie nie jest też równie wytrzymałe na potencjalne uszkodzenia, jak chociażby beton. Nie wolno zapominać również o tym, że jest to materiał stosunkowo łatwopalny.

Ogrodzenie z siatki

Siatka to opcja surowa, ale niewątpliwie praktyczna. Ogrodzenie nią podwórka jest tanie i proste, dobrze też dostosuje się do terenu, nawet nierównego. Nie wymaga przy tym częstych konserwacji, w zależności od tego jakiego materiału użyliśmy. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak również ono ma swoje wady. Siatka, nawet ta wykonana z mocnych materiałów, nigdy nie będzie równie solidna i wytrzymała co cięższe konstrukcje. Dużym mankamentem takiego rozwiązania jest też wysoka przezierność, co może być decydującym czynnikiem dla tych, którzy cenią sobie prywatność. Nie jest to też rozwiązanie, które będzie zachwycać pod względem estetycznym. Nie ma zbyt dużego wyboru, jeżeli chodzi o kształt oczek. Co prawda siatka stanowi dobre rusztowanie dla roślin pnących, jednak utrudnia to konserwację, co może przełożyć się na krótsze życie takiego płotu.

Ogrodzenia panelowe

Ogrodzenie panelowe można określić jako ewolucję rozwiązania z siatką. Jest proste w montażu i dobrze spełnia swoje zadanie zarówno samodzielnie, jak i z podmurówką. Płoty tego typu są też o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie od siatki, doskonale wkomponują się zarazem w nowoczesne, jak i klasyczne budownictwo. Dużą zaletą jest również prostota montażu, tego typu ogrodzenie można postawić w zaledwie jeden dzień. Jednak, pomimo licznych plusów są również minusy tego rozwiązania. Chociaż jest to opcja tańsza niż inne, solidne konstrukcje, to dalej przegrywa pojedynek cenowy z siatką. Wysoka przezierność również może być problemem, jednak możliwe jest zastosowanie przesłon. Generuje to jednak dodatkowe koszta.

Nowoczesny taras w drewnie i betonowych płytach
Pomysł na przestronny taras z drewnianym, panelowym ogrodzeniem. Fot. Ceramika Paradyż
Path Płyty Tarasowe 2.0
Path Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Path Grys Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Path Grys Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,5x59,5 cm
sprawdź

Ogrodzenie betonowe

Stosowanie betonu w ogrodzeniach prywatnych nadal jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Tego typu płoty wciąż kojarzą się z terenami przemysłowymi, niemniej zyskują wielu zwolenników, którzy potrafią docenić użyteczność tego materiału. Największą zaletą ogrodzeń betonowych jest ich solidność i niezawodność. Mają wysoką odporność na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Płot tego typu gwarantuje też prywatność, dzięki niskiej przezierności. Jednak tego typu bariera może stanowić problem dla roślin, gdyż rzuca dużo cienia. Tego typu ogrodzenia są kłopotliwe w montażu. Często też trudno wkomponować tego typu płot w otoczenie. Problemem może się okazać również cena tego rozwiązania.

Taras wykończony płytką gresową Cersanit Mosabi
Wysoka podmurówka dopasowana do koloru domu świetnie współgra tu z drewnianymi elementami. Fot. Cersanit
Mosabi
Mosabi
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Mosabi G407 grey W453-002-1
Cersanit Mosabi G407 grey W453-002-1
Płytka podłogowa, 42x42 cm
sprawdź
Cersanit Mosabi G407 graphite W453-005-1
Cersanit Mosabi G407 graphite W453-005-1
Płytka podłogowa, 42x42 cm
sprawdź

Interesująco i stylowo

Ogrodzenia, podobnie jak inne elementy domu i podwórza, nie musi być nudne.

Ciekawą alternatywą dla bardziej tradycyjnych rozwiązań stanowią gabiony. Ogrodzenia, w których zostają wykorzystane, są niezwykle trwałe i potrafią skutecznie przyciągnąć uwagę. Dobrze radzą sobie również z tłumieniem hałasów od strony ulicy. Gabiony stanowią też doskonałą powierzchnię dla roślin pnących. Nie istnieją jednak rozwiązania idealne, i tak jest również w tym przypadku. Solidna konstrukcja wiąże się z dużą ilością niezbędnego do jej postawienia miejsca. Nie są to też ogrodzenia proste we wstawianiu. Ich konstrukcję należy pozostawić fachowcom. Zależnie od użytego wypełnienia, może okazać się, że wymaga ono uzupełnienia. Tego typu nietypowe rozwiązania wiążą się też z większymi kosztami.

Inną interesującą opcją jest ogrodzenie klinkierowe. Posiada ono wiele istotnych zalet. Tego typu materiał nie wymaga wielu prac konserwacyjnych, jest trwały, a do tego łatwy w czyszczeniu. Do tego ogrodzenia klinkierowe bardzo dobrze się prezentują, a ich estetyczny wygląd dobrze skomponuje się z większością stylów. Istotnym mankamentem tego rozwiązania jest jego cena, szczególnie gdy mowa o bardziej nietypowych kolorach cegły.

Ciekawym i tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek klinkierowych. Dobrej jakości płytki zniosą zarówno potencjalne uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienne warunki pogodowe. Ozdobione nimi podmurówka i słupki będą nie tylko ładnie się prezentować, ale również utrzymają się w dobrej kondycji przez długie lata.

O czym warto pamiętać?

Ogrodzenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Przy projektowaniu go jest parę kwestii, o których należy pamiętać.

Istotnym, funkcjonalnym elementem jest domofon. Powinien znajdować się niedaleko głównego wejścia, najlepiej furtki. Dobrze jest umiejscowić go na wysokości twarzy, tak by goście nie musieli go długo szukać. Jest to szczególnie istotne, gdy decydujemy się na wideofon, wszakże bez tego posiadanie tego urządzenia mija się z celem. Alternatywą dla domofonu jest dzwonek, chociaż z czysto praktycznych względów bardziej zaawansowane rozwiązanie wydaje się lepsze. Niedaleko wejścia powinna znajdować się również skrzynka na listy. Ułatwi to życie zarówno nam, jak i listonoszom.  

Bardziej na uboczu powinny się znajdować z kolei skrzynki przyłączeniowe gazu i elektryczności. Trzeba mieć na uwadze, że muszą być cały czas dostępne z zewnątrz i powinny znajdować się w linii ogrodzenia. Nie powinny jednak zwracać na siebie zbytniej uwagi, by nie psuć walorów estetycznych. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydaje się zostawienie ich na uboczu.

Ważnym elementem jest również miejsce na śmietniki. Najważniejsze jest dogodne umiejscowienie i łatwy dostęp, co ułatwi życie zarówno nam, jak i pracownikom zakładu oczyszczania miasta. Warto przy tym zadbać o to, by pojemniki na śmieci nie rzucały się bardzo w oczy. Najbardziej praktycznym wyborem wydaje się wkomponowanie w ogrodzenie wnęki na śmietniki. Warto jednak przemyśleć jej umiejscowienie. Najlepiej by znajdowała się nie bliżej niż 3 metry od okien i drzwi i chociaż 2 metry od granicy sąsiedniej działki, by nie utrudniać życia sąsiadom. Dobrą opcją jest uzgodnienie z sąsiadem, że zarówno jego, jak i nasze pojemniki na śmieci będą znajdować się obok siebie, przy granicy działek. 

Nowoczesny taras wykończony płytką klinkierową Opoczno Solar
Klinkierowy murek łączy szyk i wytrzymałość. Fot. Opoczno
Opoczno Solar Brown Pdstop 3-D OP128-009-1
Opoczno Solar Brown Pdstop 3-D OP128-009-1
Płytka stopnicowa, 14,8x30 cm
sprawdź
Solar
Solar
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Solar Brown 3-D OP128-007-1
Opoczno Solar Brown 3-D OP128-007-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź
Opoczno Solar Brown Elew 3-D OP128-008-1
Opoczno Solar Brown Elew 3-D OP128-008-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Przepisy dotyczące budowy ogrodzenia

Pamiętając o tych rzeczach, stworzycie ogrodzenie, które będzie nie tylko estetyczne, ale też uporządkowane i funkcjonalne.


Trzeba pamiętać jednak również nie tylko o kwestiach praktycznych, ale i prawnych. Na 30 dni przed rozpoczęciem prac należy złożyć w urzędzie powiatowym lub urzędzie miasta zgłoszenie o rozpoczęciu budowy. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy sprzeciwu w formie decyzji, możemy śmiało przystąpić do dzieła. Warto mieć na uwadze, że takie pozwolenie ważne jest przez 2 lata od daty złożenia zgłoszenia.


W razie budowy ogrodzenia pomiędzy dwiema działkami trzeba pamiętać o tym, że budować można zarówno wspólnie z sąsiadem, jak i samodzielnie. W razie wspólnej budowy warto spisać umowę, w której ujęty został projekt ogrodzenia, zakres prac i podział kosztów. Jeśli z kolei sąsiad nie jest zainteresowany wspólną budową, koszty trzeba ponieść samodzielnie. Nie istnieją przepisy, które zobowiązywałyby sąsiada do współfinansowania takiego przedsięwzięcia. Jeśli chodzi o samo miejsce budowy, najdogodniejszym miejscem jest pogranicze działek. Jednak jeżeli sąsiad nie wyrazi takiej zgody, całość ogrodzenia musimy postawić na swoim terenie.

Polskie prawo nie ogranicza obywateli, jeśli chodzi o budowę ogrodzeń, należy pamiętać jednak o pewnych podstawowych wytycznych podczas projektowania i budowy.


  • ogrodzenie nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt
  • umieszczanie na nim na wysokości poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych, potencjalnie niebezpiecznych materiałów i wyrobów jest zabronione
  • bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki
  • minimalna szerokość bramy powinna wynosić 2,4 m, zaś furtki 0,9 m
Taras i elewacja z kolekcja Cerrad Canella
Dobrze dopasowane do domu ogrodzenie stanowi doskonałe uzupełnienie wizualne posesji. Fot. Cerrad
Cerrad Canella Natura 16811
Cerrad Canella Natura 16811
Płytka elewacyjna, 30x49 cm
sprawdź
Canella
Canella
Marka Cerrad
sprawdź

Podobne artykuły:

Pomysły na elewację domu
Elewacja to zewnętrzna warstwa pokrycia ścian budynku, zapewniająca odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi...
czytaj więcej
Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej