
Jakie kolory wybrać do biura?
Kolor ścian w pomieszczeniu biurowym ma znaczenie
Najlepiej w biurze sprawdzają się ciepłe, jasne kolory o małym nasyceniu. Wnętrze utrzymane w takiej kolorystyce działa uspokajająco, ale zarazem napełnia energią. Do tego sprawia, że gabinet jest bardziej przytulny. Powinno się unikać mocno nasyconych barw, które mogą rozpraszać uwagę. W pomieszczeniu biurowym zdecydowanie lepiej sprawdzą się łagodniejsze, pastelowe lub złamane odcienie. Warto również mieszać kolory. Monochromatyczne pomieszczenia na dłuższą metę nużą i zmniejszają produktywność oraz poziom energii. Może to nawet zwiększyć ryzyko pojawienia się wypalenia zawodowego.
Ponadczasowa biel
Biel kojarzy się ze spokojem, łagodnością, czystością i swobodą. Ten odcień łagodzi emocje i obniża poczucie stresu. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, dlatego są niezastąpione w małych gabinetach. Biel doskonałą bazą dla innych kolorów, znacząco wpływa na postrzeganie innych barw: łagodzi nasycone odcienie i wytraca ich surowość. W gabinecie polecamy łączyć ją z błękitem lub odcieniami zieleni – te świeże, naturalne barwy budują poczucie równowagi. Wprowadzą nas w pogodny nastrój i ułatwią skupienie na pracy. Biel świetnie sprawdzi się we wnętrzach osób kreatywnych, które cenią sobie spokój, samodzielność w działaniu oraz dużo niezależności podczas codziennej pracy.
Odcienie zieleni
Zielone kolory w biurze wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznej równowagi. Są dobrym kolorem do wnętrz osób nadmiernie pobudzonych, mających problemy z zapamiętywaniem, koncentracją, co jest niezwykle istotne w pracy umysłowej. Zielona ściana w aranżacji gabinetu pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i pewność siebie. Zieleń w biurze pozwoli odpocząć oczom zmęczonym przy pracy z ekranem. Odcienie zieleni w gabinecie warto łączyć z bielą, odcieniami kremów, beżu i kości słoniowej lub delikatnymi żółciami. Będzie doskonałym tłem dla mebli wykonanych z drewna. Warto pomyśleć też o naturalnej zieleni w postaci rośliny doniczkowej. Nie tylko będzie stanowić estetyczny dodatek i poprawiać jakość powietrza, ale też poprawią jakość pracy. Według badań naukowców z uniwersytetów w Groningen, Queensland, Cardiff i Exeter, rośliny w miejscu pracy poprawiają produktywność nawet o 15 procent.


Odcienie niebieskiego
Błękity kojarzą z profesjonalizmem i wzbudzają zaufanie. Ściana pomalowana na niebieski kolor sprzyja koncentracji i kreatywnej pracy. Błękity i granaty mają pozytywny wpływ na poprawę skupienia, dlatego barwy zimne są doskonałą propozycją do gabinetów osób, którym zależy na poprawie wydajności pracy. Jeśli w naszym biurze spotykamy się z klientami, warto wykorzystać ciemne odcienie z dodatkami brązu, fioletu lub odcieni metali szlachetnych: zwłaszcza srebra i złota. Takie połączenie dodaje energii i prestiżu oraz wyszukanej, eleganckiej powagi.
Kolory ziemi
Wnętrza w uniwersalnych szarościach i beżach pozwalają na stworzenie neutralnych kompozycji. Łagodne odcienie dobrze sprawdzą się zarówno w gabinetach urządzanych w klasycznym stylu, jak i nowoczesnych wnętrzach. Barwy neutralne dobrze komponują się z bielą i czernią, a delikatne beże możemy przełamać ciemnymi odcieniami drewna. Ciepłe szarości i stonowane barwy wprowadzą stylową elegancję w każdym pomieszczeniu biurowym i gabinecie.
Wnętrza w żółtych odcieniach
Słoneczne odcienie są przyjazne, wzbudzają pozytywne emocje i pozytywnie wpływają na kreatywność. Żółty stymuluje szybkie myślenie i ułatwia zapamiętywanie, dlatego świetnie sprawdzi się w gabinecie osób, których praca wymaga częstego przyswajania i przetwarzania informacji. Te kolory ścian polecamy stosować w małych wnętrzach, z ograniczonym dostępem światła, z małym oknem lub umieszczonym od strony północnej, lub wschodniej. W nadmiarze odcienie żółci mogą drażnić, dlatego ten kolor warto uzupełnić bielą lub zielenią, lub szarością. Piaskowe żółcie będą doskonałym tłem dla kolorowych obrazów i grafik lub wzorzystych zasłon.
Wyraziście, ale z rozsądkiem
Nie powinno się też nadużywać wyrazistych, intensywnych kolorów jak czerwony, pomarańczowy i żółty. Chociaż działają pobudzająco i napełniają energią, to mogą osłabiać koncentrację a nawet wzmacniać odczuwany stres. Dlatego lepiej zdecydować się na nie w miejscach, gdzie pracownicy nie są wystawieni na ich ekspozycję zbyt długo, jak chociażby kuchnia. W samej strefie biurowej mogą występować ewentualnie jako dodatki np. w postaci artykułów biurowych, segregatorów itd.
Podobne artykuły

