
Klimatyzacja z funkcją ogrzewania – co warto o niej wiedzieć?

Zalety klimatyzacji z funkcją grzania
1. Oszczędności finansowe — wiosną i jesienią, kiedy temperatury często są jeszcze niskie i nieprzewidywalne, możemy wykorzystać klimatyzatory z funkcją grzania jako dodatkowe źródło ciepła. Są wydajniejsze niż np. grzejnik elektryczny. Nowoczesne klimatyzatory mają wysoką klasę energetyczną — wydajnie ogrzewają pomieszczenie w okresie przejściowym przy niskim zużyciu prądu. Klimatyzacje z trybem grzania można wykorzystać w domach zasilanych energią fotowoltaiczną lub geotermalną, co dodatkowo przyczyni się do obniżenia wysokości rachunków za prąd.
2. Zdrowie i bezpieczeństwo — klimatyzator z funkcją grzania jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ urządzenie podczas pracy nie wydziela spalin i gazów cieplarnianych do atmosfery, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnymi paliwami kopalnymi lub drewnem. Dodatkowo nowoczesne klimatyzatory są często wyposażone w specjalne filtry powietrza, zapobiegające rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów. Wbudowane filtry powietrza dodatkowo usuwają kurz, pyłki, roztocza i sierść. Czyste powietrze z pewnością docenią alergicy i osoby z chorobami układu oddechowego, dzieci czy osoby starsze. Klimatyzatory mogą regulować wilgotność powietrza, dzięki czemu zyskamy w pomieszczeniach komfortowe warunki niezależnie od pogody.
3. Uniwersalne zastosowanie — współczesne urządzenia sprawdzają się nawet w bardzo niskich temperaturach, dlatego ogrzewanie klimatyzatorem jest popularnym rozwiązaniem w domkach letniskowych, jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniach z ogrzewaniem z sieci miejskiej i domach jednorodzinnych, lub biurach.
4. Łatwa obsługa — klimatyzatory ścienne z funkcją grzania możemy łatwo sterować zdalnie - pilotem z kanapy lub z poziomu aplikacji w telefonie. Można uruchomić tryb grzania lub chłodzenia w zależności od potrzeb: dopasować siłę nawiewu i temperaturę w taki sposób, aby po powrocie z pracy czekały na nas odpowiednio nagrzane lub przyjemnie chłodne pomieszczenia.
5. Elegancki wygląd – jednostki wewnętrzne dobrze komponują się z nowoczesnymi aranżacjami domów i mieszkań. Nowoczesne klimatyzatory zajmują niewiele miejsca, dlatego możemy je umieścić w niemal każdym pomieszczeniu.



Rodzaje klimatyzatorów z funkcją grzania
Jakie rodzaje klimatyzatorów z funkcją grzania są dostępne na rynku? Każdy z nich różni się zależności od rozmiaru, sposobu montażu oraz mocy chłodzenia i grzania:
Klimatyzatory typu split — to najpopularniejsze modele z funkcją grzania. System składa się z jednostek wewnętrznej i zewnętrznej, które pracują zależnie, pobierając i przekazując ciepło do pomieszczenia. Klimatyzatory ścienne typu split są wydajne i ciche. Na rynku dostępne są modele o różnej mocy, którą łatwo dopasujemy do metrażu pomieszczeń.
Klimatyzatory multisplit — te modele umożliwiają połączenie kilku jednostek wewnętrznych z 1 jednostką zewnętrzną. Świetnie sprawdzają się w domach lub wielopokojowych mieszkaniach i biurach. Każdą z jednostek wewnętrznych można sterować niezależnie i utrzymywać różne temperatury w różnych pokojach.
Przenośne klimatyzatory — kompaktowe, mobilne urządzenia, które możemy zabrać tam, gdzie aktualnie potrzebujemy. Małe jednostki przenośne możemy wykorzystywać na działkach i w domkach letniskowych, jako dodatkowe źródło ogrzewania w małych mieszkaniach.
Jak dobrać klimatyzatory z funkcją grzania do pomieszczeń?
Aby najlepiej dopasować moc klimatyzatora do rozmiaru pomieszczenia, mieszkania czy biura? Możemy przyjąć, że na 10 m2 powierzchni potrzebujemy 1 Kw (czyli 1 kilowat, lub 100 watów) mocy chłodniczej. W uproszczeniu wygląda to następująco: powierzchnia pomieszczenia w metrach kwadratowych x 100 watów. Do ogrzania lub ochłodzenia mieszkania o powierzchni 30 m2 potrzebujemy więc klimatyzatora o mocy 3000 watów: 100 w x 30 m2= 3000 watów.
Ten wzór można stosować do wnętrz o standardowej wysokości stropu, czyli między 250 a 280 cm. W przypadku pomieszczeń wyższych, zamiast powierzchni musimy obliczyć kubaturę w metrach sześciennych. Jak to zrobić? Długość x szerokość x wysokość pomieszczenia = m3. Następnie mnożymy wynik przez 40 - m3 x 40 = moc chłodnicza w watach.
Klimatyzator do biura o wymiarach 10x12 m i wysokości 3,2, czyli odpowiednio - 384 m3 x 40 = 15,360 Kw. Do wnętrz o tej kubaturze dobrze sprawdzi się więc klimatyzator o mocy 16 Kw. Warto zwrócić uwagę na estetyczny klimatyzator kasetonowy lub przypodłogowo-podsufitowy.
Co jeszcze warto wiedzieć o klimatyzatorach?
Oprócz sposobu montażu i mocy, warto też zwrócić uwagę na inne parametry i funkcje urządzenia, takie jak wysoka klasa energetyczna A lub A+, zapewniająca energooszczędne użytkowanie sprzętu. Sprawdźmy, czy klimatyzator jest wyposażony w opcje programowania, tryb szybkiego grzania/chłodzenia, tryb nocny, lub jonizację powietrza. Warto zwrócić uwagę na urządzenia posiadające tryb samoczyszczenia i automatycznie wznawiają działanie po przerwie w dostawie prądu. Nowoczesne klimatyzatory mają opcję wysyłania powiadomień przypominających o serwisie.

