Maksymalizm: styl który musisz poznać

Maksymalizm: styl który musisz poznać

Wnętrza wypełnione barwami, strukturami i wzorami od podłogi aż po po strop – maksymalizm to ciekawa alternatywa dla uporządkowanego minimalizmu, skromnego w ozdoby stylu skandynawskiego czy japandi. Czym właściwie jest maksymalizm i jak wykorzystać go w aranżacji przestrzeni? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po stylu maksymalistycznym.
4:00 min
0
0

Historia maksymalizmu


Maksymalizm jako styl aranżacji wnętrz jest ciekawym, ale wcale nie nowym zjawiskiem. Ramy estetyki maksymalistycznej stworzyła pierwsza amerykańska dekoratorka i projektantka wnętrz Dorothy Draper w latach 20. XX wieku. Była zdecydowaną przeciwniczką minimalizmu, a jej projekty wyróżniało niezwykła fantazja i doskonały zmysł estetyczny. Barwna postać Dorothy Draper miała ogromny wpływ na amerykańską historię, sztukę i architekturę a jej dokonania niezmiennie inspirują kolejnych twórców.

 Maksymalizm to styl bogaty – we wzory, kolory, materiały i liczne dekoracje zgodnie z zasadą im więcej, tym lepiej. Może kojarzyć się ze stylem eklektycznym, jednak nie są one do końca tożsame. W stylu maksymalistycznym dodatki powinny tworzyć spójniejszą całość. Maksymalizm to przeciwieństwo zachowawczych i stonowanych wnętrz minimalistycznych. Wbrew pozorom jest trudnym stylem, który powinien być wykorzystywany świadomie i umiejętnie, aby uniknąć efektu kiczu. Maksymalistyczne wnętrza powinny też pasować do osobowości mieszkańców – nie wszyscy będą się w nich czuli dobrze.

Autor:
Redakcja
Data:
18.01.2021
Aktualizacja:
30.10.2024
Maksymalistyczna sypialnia z turkusową ścianą
Maksymalistyczna sypialnia z aż trzema wzorami - podobna paleta odcieni na ścianie, dywanie i obrazie spaja aranżację w estetyczną całość. Fot. Spacejoy/Unsplash
ciekawe pomysły

Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie wszystkich pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu w podobnym stylu, aby tworzyły spójną całość, jednak dobrze wyglądają też wnętrza pojedyncze, urządzone na zasadzie kontrastu z innymi, otaczającymi je przestrzeniami.

W maksymalizmie wyraziste kolory i desenie nie są jedynie pojedynczymi akcentami a głównymi elementami wystroju. Możemy wzory geometryczne, abstrakcyjne czy botaniczne zestawiać z odważnymi odcieniami fioletu, czerwieni, granatu i fuksji czy szmaragdowej zieleni. Maksymalistyczne aranżacje możemy oprzeć na wyrazistych z natury stylach, glamour, art deco, retro czy kolonialnym. Popularny jest także maksymalizm nowoczesny.

Kolorowy salon maksymalistyczny
W salonie maksymalistycznym warto wykorzystać plakaty i obrazy jako dekoracje ścian. Fot. Steph Wilson/Unsplash

Jak stworzyć wnętrze w stylu maksymalizmu?

To styl, który oferuje ogromną swobodę aranżacyjną, jednak wszystkie elementy powinny być doskonale przemyślane i dopasowane do siebie. Jak uzyskać efekt artystycznego nieładu?

W przygotowaniu aranżacji maksymalistycznej warto posłużyć się kilkoma zasadami. Wybierzmy kolory i wzory, którymi chcemy otoczyć się we wnętrzu. Możemy wykorzystać tekstylia i tapety – wyeksponujmy wzory na ścianach z kominkiem lub telewizorem, czy nad kapaną. Świetnie sprawdzają się wzorzyste dywany, lub zasłony. Z tkanin możemy też stworzyć draperie, czyli ułożyć materiał w ozdobne fałdy. Tego rodzaju dekoracje są charakterystyczne dla wnętrz barokowych, którymi inspirowała się też pionierka maksymalizmu, Dorothy Draper.

Maksymalistyczny salon z pomarańczową sofą
Stylistyczny misz masz z nowoczesnymi meblami z różnymi tapicerkami na tle ciemnozielonej ściany. Fot. Spacejoy/Unsplash

Wzory roślinne, geometryczne czy abstrakcyjne warto zestawić z mocnymi kolorami. Postawmy na odcienie kontrastowe, leżące na przeciwległych stronach koła barwnego – żółty i fioletowy, czerwony i zielony czy  pomarańczowy i niebieski. 


Ciekawym pomysłem na maksymalistyczną aranżację są też ściany w ciemnych kolorach np. brązowe, grafitowe lub granatowe i fioletowe. Warto wykorzystać trójwymiarowe dekoracje, takie jak sztukaterie, półkolumny, dekoracyjne listwy, rozety i gzymsy, które nadadzą przestrzeniom głębi.

Szary salon w maksymalistycznym wydaniu glamour
Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie stylów bliskich ideom maksymalizmu, np. glamour. Liczne dekoracje ścienne i sztukaterie oraz dekoracyjne oświetlenie tworzą efektowną, pełną przepychu całość. Fot. Amira Aboalnaga/Unsplash

Czym więc wyróżnia się styl maksymalistyczny?


  • Ściany w dekoracjach – do wyboru mamy tapety, sztukaterie, obrazy, lustra w pięknych ramach, efektowne kinkiety.
  • Kolory – dużo i intensywne, często w kontrastowych zestawieniach.
  • Tkaniny – wybierzmy wzorzyste, lub o ciekawych splotach. Mięsiste zasłony, kotary i draperie oraz miękkie poduszki na sofach i kanapach dadzą wrażenie przytulności.
  • Meble – Warto połączyć meble vintage ze współczesnym wzornictwem. Postawmy na zdobione drzwiczki lub otwarte półki, na których ustawimy książki i bibeloty.
  • Oświetlenie – oprawy w różnych rozmiarach i kształtach
  • Sztuka – duże i małe obrazy w ciekawych ramach, rzeźby i figurki dekoracyjne wyeksponowane na półkach i blatach.
  • Rośliny - to ciekawy sposób na przemycenie ciekawych kształtów i odcieni zieleni. Donice i kwietniki także mogą stać się ozdobą aranżacji.


Maksymalistyczny salon ze wzorzystą tapetą
Wzorzyste tapety świetnie sprawdzają się w maksymalistycznych salonach. Fot. Spacejoy

Podobne artykuły:

Łazienka w stylu glamour
Wnętrza urządzone w stylu glamour zachwycają blaskiem, bogactwem dekoracji, wyszukanymi formami mebli, ceramiki i dodatków...
10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
Eklektyzm według Hanny Pietras
Ludzie z natury nie lubią ograniczeń. Stąd pojawia się nieustanne dążenie do nowości o oryginalności. W architekturze odpowiedzią...
Eklektyczne wnętrze z kobaltowym akcentem
W ulokowanym na warszawskiej Pradze Północ apartamencie klasyka spotyka się z nowoczesnością. W aranżacji dostrzeżemy również...