Maksymalizm: styl który musisz poznać
Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie wszystkich pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu w podobnym stylu, aby tworzyły spójną całość, jednak dobrze wyglądają też wnętrza pojedyncze, urządzone na zasadzie kontrastu z innymi, otaczającymi je przestrzeniami.
W maksymalizmie wyraziste kolory i desenie nie są jedynie pojedynczymi akcentami a głównymi elementami wystroju. Możemy wzory geometryczne, abstrakcyjne czy botaniczne zestawiać z odważnymi odcieniami fioletu, czerwieni, granatu i fuksji czy szmaragdowej zieleni. Maksymalistyczne aranżacje możemy oprzeć na wyrazistych z natury stylach, glamour, art deco, retro czy kolonialnym. Popularny jest także maksymalizm nowoczesny.
Jak stworzyć wnętrze w stylu maksymalizmu?
To styl, który oferuje ogromną swobodę aranżacyjną, jednak wszystkie elementy powinny być doskonale przemyślane i dopasowane do siebie. Jak uzyskać efekt artystycznego nieładu?
W przygotowaniu aranżacji maksymalistycznej warto posłużyć się kilkoma zasadami. Wybierzmy kolory i wzory, którymi chcemy otoczyć się we wnętrzu. Możemy wykorzystać tekstylia i tapety – wyeksponujmy wzory na ścianach z kominkiem lub telewizorem, czy nad kapaną. Świetnie sprawdzają się wzorzyste dywany, lub zasłony. Z tkanin możemy też stworzyć draperie, czyli ułożyć materiał w ozdobne fałdy. Tego rodzaju dekoracje są charakterystyczne dla wnętrz barokowych, którymi inspirowała się też pionierka maksymalizmu, Dorothy Draper.
Wzory roślinne, geometryczne czy abstrakcyjne warto zestawić z mocnymi kolorami. Postawmy na odcienie kontrastowe, leżące na przeciwległych stronach koła barwnego – żółty i fioletowy, czerwony i zielony czy pomarańczowy i niebieski.
Ciekawym pomysłem na maksymalistyczną aranżację są też ściany w ciemnych kolorach np. brązowe, grafitowe lub granatowe i fioletowe. Warto wykorzystać trójwymiarowe dekoracje, takie jak sztukaterie, półkolumny, dekoracyjne listwy, rozety i gzymsy, które nadadzą przestrzeniom głębi.
Czym więc wyróżnia się styl maksymalistyczny?
- Ściany w dekoracjach – do wyboru mamy tapety, sztukaterie, obrazy, lustra w pięknych ramach, efektowne kinkiety.
- Kolory – dużo i intensywne, często w kontrastowych zestawieniach.
- Tkaniny – wybierzmy wzorzyste, lub o ciekawych splotach. Mięsiste zasłony, kotary i draperie oraz miękkie poduszki na sofach i kanapach dadzą wrażenie przytulności.
- Meble – Warto połączyć meble vintage ze współczesnym wzornictwem. Postawmy na zdobione drzwiczki lub otwarte półki, na których ustawimy książki i bibeloty.
- Oświetlenie – oprawy w różnych rozmiarach i kształtach
- Sztuka – duże i małe obrazy w ciekawych ramach, rzeźby i figurki dekoracyjne wyeksponowane na półkach i blatach.
- Rośliny - to ciekawy sposób na przemycenie ciekawych kształtów i odcieni zieleni. Donice i kwietniki także mogą stać się ozdobą aranżacji.