Minimalistyczny dom w kolorach natury

Minimalistyczny dom w kolorach natury

Inwestorom tak podobało się ich wynajmowane mieszkanie, że musieli poznać osobę, która przygotowała jego projekt. Kiedy więc przyszedł czas na urządzanie własnego domu, od razu zgłosili się do pracowni Malwiny Morelewskiej. Dzięki architektce wnętrza ich parterowej wilii wypełnia wyrafinowana prostota w odcieniach ziemi, przeplatana tu i ówdzie wizualnymi smaczkami.
2:00 min
0
0

Właściciele domu wiele lat spędzili za granicą i długo zmieniali adresy, aby w końcu osiąść w spokojnej, zielonej okolicy pod Warszawą. Kolor zieleni miał pojawiać się we wnętrzach i wizualnie łączyć dom z ogrodem. – A przede wszystkim inwestorom zależało na funkcjonalności w minimalistycznych, ale nie surowych formach  – zaznacza Malwina Morelewska, autorka prezentowanych wnętrz. – Od tej reguły pojawiły się jednak wyjątki  – uśmiecha się.

Autor:
Redakcja
Data:
09.01.2024
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (29).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (32).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (30).jpg
Fot. Yassen Hristov

Wnętrza dostosowane

Parterowy dom na co dzień zamieszkują dwie osoby, jednak parę często odwiedza syn z własną rodziną, żoną i dzieckiem. – Synowa nawet brała udział w decyzjach dotyczących szczegółów aranżacji pokoju gościnnego – dodaje architektka. Inny z pokoi został przeznaczony na garderobę w efektownej zabudowie. Nie znajdziemy tu zwykłych szaf, ale piękne, oszklone witryny z fornirem, gdzie Pani Domu eksponuje kolekcję ulubionych strojów, dodatków i biżuterii. Tutaj, w królestwie Inwestorki, zasada minimalizmu nie obowiązuje.


Deweloperski układ wnętrz wymagał dostosowania do potrzeb nowych mieszkańców. Architektka przeprojektowała sypialnię i główną łazienkę w taki sposób, aby wejścia do pomieszczeń sąsiadowały ze sobą. Miało to na celu usprawnienie komunikacji. Kosztem metrażu drugiej łazienki powstała osobna spiżarnia. Co więcej, Inwestorka marzyła o toaletce i kąciku do czytania z wygodnym fotelem w aranżacji sypialni. Chciała też, aby w domu pojawiło się półkoliste lustro. Nie pasowało do łazienki, dlatego Malwina Morelewska wykorzystała je w aranżacji przedpokoju. – To nie pierwsza współpraca inwestorów z architektem wnętrz, oboje byli więc znakomicie zorientowani we własnych potrzebach i precyzyjnie je wyrażali. Dzięki temu prace nad projektem postępowały bardzo sprawnie – wspomina architektka.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (3).jpg
Fot. Yassen Hristov

Salon pod lekką chmurką

Inwestorzy są towarzyscy i chętnie przyjmują gości, dlatego strefa dzienna domu przyjęła plan otwarty. Salon płynnie łączy się z jadalnią i znajdującą się obok kuchnią. Do salonu prowadzi szerokie przejście z holu, które architekta powiększyła. To rozwiązanie dodało tu wrażenie przestronności i lepszy przepływ światła naturalnego do kolejnych pomieszczeń. – Jak na budownictwo współczesne, okna są tu niewielkie. Z tego powodu w projekcie wnętrz ważne było otwieranie wybranych widoków, a także staranne rozplanowane oświetlenia. Zarówno technicznego, opartego na szynoprzewodach zagłębionych w suficie, jak i dekoracyjnego – zwraca uwagę architektka. 

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (1).jpg
Fot. Yassen Hristov

Wzrok przykuwają ciekawe formy lamp, które przypominają białe obłoki. Abażury powstały z odpowiednio przygotowanego papieru. Centrum salonu skupia się w wokół obszernej, narożnej kanapy z szezlongiem. Funkcję domowego ogniska pełni biokominek, wykończony gresem z pięknym wzorem kamienia, uzupełniona geometryczną mozaiką terakotową, przygotowaną przez Studio Tafla.

Za kanapą znajdują się asymetryczne, podświetlane półki, na których Inwestorzy eksponują ulubione przedmioty i książki. Półki są wyposażone w ruchome ekrany z ciekawego, przydymionego szkła. Dzięki nim domownicy mogą budować ciekawe kadry i eksponować wybrane elementy osobno. Aranżację salonu wieńczą piękny stolik, wykonany z naturalnego kwarcytu oraz barwne obrazy Ivo Nikicia.  

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (31).jpg
Fot. Yassen Hristov

Jadalnia i kuchnia – siła prostoty

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (5).jpg
Fot. Yassen Hristov

Gospodarze chętnie zapraszają rodzinę i przyjaciół, dlatego w domu musiały znaleźć się duże stoły. Jeden rozkładany rozdziela salon i kuchnię, drugi stanął w ogrodowej altanie. – Aranżacja jadalni powtarza jasną kolorystykę wyposażenia strefy wypoczynkowej w kontraście z ciemną podłogą. Odcień desek miał dla właścicieli duże znaczenie, odnosiliśmy go do barwy włosów inwestorki – wspomina z uśmiechem Malwina Morelewska.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (7).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (8).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (10).jpg
Fot. Yassen Hristov

Tuż obok jadalni znajduje się kuchnia, urządzona z ciekawymi rozwiązaniami. – Pani domu dużo i chętnie gotuje, potrzebowała więc wygodnych rozwiązań, ale w bardzo estetycznej formie. Dlatego strefę przechowywania w znacznej mierze przenieśliśmy do oddzielnej spiżarni. Wchodzi się tam przez wtopione w ścianę drzwi typu secret. Pojemne szafki podblatowe także w bryle wyspy oraz segment zabudowy sięgający aż do sufitu pozwoliły nam zrezygnować ze standardowych szafek wiszących. Na ścianie pokrytej minimalistycznymi, wielkoformatowymi płytami z kolekcji „Cielo e Terra” projektu Doroty Koziary wyeksponowany został jedynie dekoracyjny okap – wskazuje autorka projektu.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (10).jpg
Fot. Yassen Hristov

Skryta elegancja – sypialnia i łazienka

Panu domu zależało, by część dzienna tchnęła przede wszystkim harmonią i spokojem. W częściach prywatnych do głosu doszły potrzeby pani domu, której bliskie są wybrane wątki stylu glamour – relacjonuje Malwina Morelewska. Architektka umiejętnie połączyła je z minimalistyczną częścią dzienną. Na głównej ścianie sypialni, tuż za tapicerowanym zagłówkiem pojawia się tapeta z drobnym, geometrycznym wzorem. Dopełniają ją lampki wiszące z piórkowymi abażurami. Elegancki dodają kapa i poduszki wykonane z miękkiego, połyskującego weluru.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (15).jpg
Fot. Yassen Hristov

Musiała się tu także znaleźć wcześniej wspomniane toaletka oraz kącik do czytania z fotelem. Pomimo skromnego metrażu, oba marzenia Inwestorki zostały spełnione. Sypialnię zdobią kolejne obrazy Ivo Nikicia, utrzymane w nieco innym stylu, niż te z salonu czy przedpokoju.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (16).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (17).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (23).jpg
Fot. Yassen Hristov

W łazience nie sposób nie zwrócić uwagi na płytki imitujące onyks, wykorzystane we wnęce z wanną dwuosobową. Łazienka sąsiaduje z sypialnią, jednak wejście znajduje się od strony korytarza. Malowniczy wzór w stonowanych odcieniach szarości i beżu koresponduje z nieco bardziej stonowanym wystrojem reszty pomieszczenia.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (19).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (22).jpg
Fot. Yassen Hristov

To jednak nie koniec zaskoczeń w tym wnętrzu. – Podwieszana szafka z umywalką mieści trzy bardzo pojemne szuflady, z kolei zabudowa ściany z WC mieści głębokie aż na 60 cm półki na ręczniki, szlafroki oraz zapasy kosmetyków – wymienia architektka. Za efektownym, minimalistycznym wyglądem łazienki stoi starannie zaplanowana, pojemna strefa przechowywania.

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (21).jpg
Fot. Yassen Hristov

Intrygująca szałwia – pokój gościnny

Pokój gościnny ma elegancki i minimalistyczny charakter. Malwina Morelewska połączyła tu elementy bieli i chłodną, szałwiową zieleń oraz przełamała je czernią i brązem na posadzce z drewnianych desek. O efekcie jednak decyduje oszczędne, dopracowane wyposażenie.


W niewielkim pomieszczeniu podobnie jak w łazience należało dobrze uporządkować strefę przechowywania. Tutaj architektka zaprojektowała pojemne szafy po obu stronach łózka a także szafki wiszące powyżej.  – Ich minimalistyczne fronty jednocześnie optycznie spłycają wnękę, w której stanęło łóżko, tak by uniknąć wrażenia zamknięcia – zwraca uwagę Malwina Morelewska. Duzo miejsca zjanduje się też pod podnoszonym materacem i w skrzyni pufa.


Projekt wnętrza: Malwina Morelewska, 

Zdjęcia: Yassen Hristov, yassenhristov.com                

Stylizacja sesji zdjęciowej: Malwina Morelewska

Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (26).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (27).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (28).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (12).jpg
Fot. Yassen Hristov
Realizacja Martyna Morelewska, fot. Yassen Hristov, stylizacja Malwina Morelewska (13).jpg
Fot. Yassen Hristov

Podobne artykuły

Ocieplony minimalizm
Dom dla każdego mieszkańca jest oazą spokoju, która pozwala odetchnąć od pędzącego świata zewnętrznego. Jednak każdy ma swój...
Pełne ciepła mieszkanie na Woli
Apartament o powierzchni 83 metrów kwadratowych znajduje się w wysokim wieżowcu na tętniącej życiem biznesowej Woli i należy...