Pełne życia mieszkanie na warszawskiej Pradze

Pełne życia mieszkanie na warszawskiej Pradze

Warszawska Praga jest miejscem nieoczywistym. W sąsiedztwie XIX-wiecznych kamienic budują się nowoczesne apartamentowce. Taki klimatyczny melanż przyciąga ludzi otwartych i odważnych, a do takich z pewnością należą inwestorzy – para z kilkuletnią córką.
7:00 min
0
0

Mieszkanie przy ulicy Stalowej


Para z małym dzieckiem postawiła na mieszkanie w nowym budownictwie. Jednym z determinantów zakupu był widok z tarasu, który prezentuje starą praską zabudowę. Mierzący ponad 115 metrów apartament inwestorzy nabyli w stanie deweloperskim. Jednogłośnie uznali, że potrzebują profesjonalisty do stworzenia projektu. Niestety pierwsza próba współpracy okazała się nie udana, ale na szczęście gospodarze nie porzucili pomysłu współpracy z architektem. Wtem gospodyni przypomniała sobie, że jedna z jej koleżanek z liceum – Antonina Sadurska – została architektką wnętrz. Prowadzi ona wspólnie z Katarzyną Burak pracownię FUGA. Tym razem wybór okazał się trafny. 

Autor:
Redakcja
Data:
30.06.2023
ffff.jpg
Designerskie lustro w kształcie kobiecej sylwetki. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont
Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (20)-min.jpg
Imponująca lampa w kształcie kapelusza nad stołem jadalnym. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont

Nie od dziś wiadomo jednak, że praca dla znajomych wiąże się z wieloma obawami i jest to wielkie wyzwanie, gdyż może narazić relację na szwank w przypadku nieporozumień. Natomiast architektki z pracowni FUGA są pewne jakości oferowanych usług i nie bały się podjąć takiego wyzwania. Moja koleżanka, a teraz również klientka, to kobieta z klasą, która ceni sobie wysoką jakość i lubi otaczać się pięknem – mówi Antonina. - Razem z Katarzyną wiedziałyśmy, że jesteśmy w stanie sprostać jej wysokim wymaganiom tworząc komfortowe miejsce do życia, które zachwyci funkcjonalnością i estetyką. Zakładałyśmy, że zachowamy, a nawet podkreślimy przestronność wnętrza, a jednocześnie sprawimy, że będzie ono otulające i ciepłe w wyrazie.  

Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (15)-min.jpg
Jasne wnętrze z meblami wykonanymi na indywidualne zamówienie inwestorów. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont

- Otaczająca nas przestrzeń ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie – mówi Katarzyna Burak. -Naukowo udowodniono, że przebywanie w pięknych i funkcjonalnych wnętrzach wywołuje pozytywne emocje, m.in. spokój i zadowolenie, jednocześnie redukując negatywne uczucia takie jak złość i rozdrażnienie. Kolory, faktury, kształty i światło - to wszystko ma na nas ogromny wpływ. Ludzkie oko w ciągu milisekundy wysyła informację do mózgu, który ocenia czy otacza nas harmonia czy bałagan, i decyduje, czy możemy się zrelaksować czy też powinniśmy trwać w czujnym napięciu. Jako firma chcemy pozytywnie wpływać na jakość życia naszych klientów, dbając o ich komfort psychiczny i fizyczny każdego dnia. Wierzymy, że szczęśliwsi i spokojniejsi ludzie, to lepszy świat. Dlatego tak uważnie wsłuchujemy się w potrzeby naszych Klientów. Dobrze zaprojektowane wnętrze staje się ostoją bezpieczeństwa, integruje domowników, a jednocześnie daje możliwość każdemu z osobna realizowania swoich potrzeb.

Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (1)-min.jpg
Przestrzeń dzienna w stylu angielskim. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont

W stylu angielskim

Gospodyni w poprzednich latach żyła w Londynie gdzie mieszka jej rodzina. W związku z tym faktem mieszkanie chciała urządzić w stylu angielskim. Projektantki odniosły się wzorowo do tej wskazówki, projektując wnętrze z nutą nonszalancji, a zarazem w pełni funkcjonalne. - Istotne było dla nas stworzenie jak najlepszego domu do życia – mówi Katarzyna Burak. Apartament podzielony został na strefę dzienną, dziecięcą oraz dla dorosłych, na którą składają się sypialnia z osobną łazienką, garderoba oraz gabinet. Do pokoju i łazienki córki można dostać się z osobnego korytarza.  W strefie dziennej znajduje się natomiast otwarty salon z kuchnią, który w okresie letnim dopełniony zostaje poprzez powierzchnię pełną zieleni, imponujących rozmiarów tarasu.

Kolorystykę we wnętrzu utrzymano w jasnych i neutralnych barwach. Królują tu zatem złamana biel, beż, zgaszony róż oraz naturalne tony drewna. Z kolei w łazience dostrzeżemy złotą, połyskującą armaturę angielskiego producenta Vado. W tym samym kolorze zachowano klamki do drzwi oraz uchwyty do szafek w zabudowie kuchennej. 

Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (3)-min.jpg
Łazienka dziecka w stonowanych kolorach. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont
Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (5)-min.jpg
Łazienka dorosłych z motywem terrazo. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont

Pomieszczenia emanują spokojem i bezpieczeństwem dzięki zastosowaniu stonowanej gamie barw, bez kontrastów czy wyrazistych wzorów. Dodatkowym elementem sprawiającym subtelny charakter aranżacji jest staranny dobór mebli. Postawiono na obłe kształty i płynne linie. Uwagę przykuwa lustro z ramą stylizowaną na kształt kobiecej sylwetki, która jest autorskim projektem Buket Studio – firmy córki FUGI. W tym charakterze wpisuje się również lampa wisząca nad stołem jadalnym, która przywodzi na myśl wiotki kobiecy kapelusz. Z kolei wokół stołu ustawione zostały klasyczne thonetowskie krzesła z giętego drewna i siedzeniami z plecionki.

Spora część mebli została wykonana na zamówienie według autorskiego projektu architektek. Wykonaniem zajął się zaprzyjaźniony z pracownią FUGA stolarz. Również pod indywidualne zamówienie wykonane zostały dekoracje okienne, uszyte przez szwaczkę, która także współpracuje z pracownią. W holu, kuchni i w pokojach znajduje się ułożona we francuską jodełkę podłoga z drewna. Z kolei w łazience rodziców posadzkę pokryto kunsztownym lastryko. W drugiej łazience natomiast znajdują się płytki tworzące atrakcyjny deseń. Warto wspomnieć, że dominująca część wyposażenia apartamentu została wyprodukowana w Polsce. - Kochamy i doceniamy wysokiej jakości produkty polskich producentów oraz dzieła krajowych projektantów. Jeśli tylko możemy, w maksymalnym stopniu wprowadzamy polskie wzornictwo do projektowanych przez nas wnętrz – deklaruje Antonina.

Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (6)-min.jpg
Klimat w sypialni rodziców sprzyja relaksowi. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont
Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (10)-min.jpg
Komfortowe łoże z tapicerowanym, jasnym zagłówkiem w sypialni rodziców. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont

Poczucie smaku

Po raz kolejny projektantki doskonale wykonały swoją pracę, tworząc imponujący projekt. Od wprowadzenia się inwestorów do nowego mieszkania minęło już parę miesięcy, a my wciąż otrzymujemy od nich wiadomości, że uwielbiają swój nowy dom i że jest on dokładnie tym o czym marzyli – cieszy się Katarzyna Burak z FUGI. Wiele osób twierdzi, że utrzymanie wnętrza w stonowanych barwach jest pójściem na skróty, jednak nic bardziej mylnego. W subtelnym i stonowanym zestawieniu o powodzeniu stworzenia spójnej aranżacji decydują niuanse, które potrafią odmienić wyraz całości. - Wielu osobom może wydawać się, że mieszkanie skąpane w beżach to bezpieczny wybór. – mówi Antonina Sadurska. - Dementujemy te plotki. Beż to jeden z najtrudniejszych kolorów. Ma w swojej palecie setki ciepłych i chłodnych odcieni, a wybór potrafi przysporzyć sporo dylematów, nawet profesjonalistom..  

Realizacja Fuga Architektura Wnętrz_fot i stylizacja Aleksandra Dermont (14)-min.jpg
Pokój dziecka z jodełką na podłodze. Projekt: Fuga Architektura Wnętrz Fot. Aleksandra Dermont

W mieszkaniu na warszawskiej Pradze też nie wszystko szło według założeń  -Zanim udało się nam znaleźć idealny odcień beżu na fronty szafek kuchennych, stolarz wykonał wiele próbek, które poddawaliśmy zaawansowanym testom, oglądaliśmy w każdym możliwym świetle: naturalnym, sztucznym, porannym, wieczornym– opowiada Katarzyna. – Ale nie żałujemy ani sekundy spędzonej na tych debatach, ponieważ efekt jest oszałamiający. Niespodziewane również okazało się dobranie koloru bazowego ścian. Pierwszy wybrany kolor nie sprawdził się i inwestorzy nie czuli się nieusatysfakcjonowani. W następstwie tej reakcji mieszkanie zostało przemalowane na nowo. - Kolory natury są jednym z największych wyzwań w pracy architekta wnętrz. Aby efekt był olśniewający i naturalny musimy naprawdę długo szukać i przebierać, a ponadto wielokrotnie sprawdzać, jak wybrane tony prezentują się w konkretnej przestrzeni, zestawione z materiałami, meblami oraz dodatkami - podsumowuje Antonina. 


Projekt wnętrza: Antonia Sadurska, Katarzyna Burak, Ewa Burak, FUGA Architektura Wnętrz

Stylizacja: Aleksandra Dermont

Zdjęcia: Aleksandra Dermont


Polecane artykuły:

Nowe życie willi na Żoliborzu
W zacisznej, zielonej części warszawskiego Żoliborza, w pobliżu Cytadeli i Parku Fosa znajduje się willa o powierzchni aż...
Azyl dla 4-osobowej rodziny
Trzykondygnacyjny dom przeszedł niebagatelną metamorfozę. Podczas remontu zaadaptowano poddasze i zmieniono układ funkcjonalny...