Płytki drewnopodobne na elewacji

Płytki drewnopodobne na elewacji

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana elewacja naszego domu podkreśla jego styl, staje się wizytówką. Uniwersalność płytek drewnopodobnych sprawia, że coraz częściej są jednym z materiałów wykończeniowych stosowanych na zewnątrz. Sprawdzamy, jak stworzyć za ich pomocą ciekawy projekt nowoczesnej elewacji.
3:00 min
0
0

Elewacje wykonane z naturalnego drewna są dość drogim, wymagającym rozwiązaniem dlatego nikogo nie dziwi popularność materiałów inspirowanych drewnianymi powierzchniami. Płytki drewnopodobne łączą w sobie walory użytkowe oraz doskonałe parametry techniczne. Płytki nie odbarwiają się pod wpływem działania promieni słonecznych, są trwałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie wymagają impregnacji. Zamontowane w prawidłowy sposób będą ponadczasową ozdobą naszej elewacji przez długi czas.

Autor:
Redakcja
Data:
24.02.2021
Drewniany taras w nowoczesnym wydaniu
Płytka drewnopodobna zastosowana na tarasie i elewacji. Fot. Cerrad
Aviona
Aviona
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Aviona sabbia
Cerrad Aviona sabbia
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź

Jakie płytki wybrać na elewację?

Ułożenie płytek drewnodpobnych na elewacji powinniśmy dopasować do bryły naszego budynku. Przy domach piętrowych ze skośnym, dwuspadowym dachem drewno ciekawie prezentuje się umieszczone między dwoma oknami, zarówno na parterze, jak i piętrze budynku. Innym sposobem jest czytelny podział całej elewacji na parter i piętro – w takim przypadku płytkę drewnodpobną stosujemy na jednym poziomie, tynk na drugim. Takie kontrastowe połączenie ciekawie prezentuje się zwłaszcza w nowoczesnych bryłach domu z płaskim dachem. 

Aranżacja nowoczesnego tarasu z betonowymi płytkami
Pomysł na nowoczesną elewację budynku. Fot. Opoczno
Beton 2.0
Beton 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Płytka podłogowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Drewnopodobna fasada

Na parterze za pomocą płytki drewnodpobnej możemy zaaranżować reprezentacyjną strefę wejścia do budynku. Kolor, który pojawi się na elewacji, warto wprowadzić także do wnętrz naszego domu. Dzięki temu uzyskamy spójną przestrzeń. Wybierając drewno na elewację, przyjrzyjmy się proporcjom poszczególnych materiałów. W nowoczesnych projektach elewacji drewno zazwyczaj jest dodatkiem, dzięki temu nie przytłacza całości i prezentuje się niezwykle efektownie. Płytkę drewnodpobną na elewacji możemy zastosować także na wybranych ścianach, częściach, które są konstrukcyjnie wyróżnione. Wysunięta bryła salonu z przestronnym tarasem, czy duży balkon na piętrze to także dobre miejsce na podkreślenie za pomocą płytek drewnopodobnych.

Nowoczesny taras w drewnie i jasną, betonową podłogą
Kolor płytki drewnopodobnej warto dopasować do pozostałych elementów, które planujemy w naszej aranżacji. W tym projekcie kolor elewacji współgra z drewnianą zabudową tarasu. Fot. Cerrad
Macro
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Macro bianco
Cerrad Macro bianco
Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm
sprawdź

Jaki kolor wybrać na elewację?

W ofercie producentów odnajdziemy wiele kolorów, wzorów i wymiarów płytek drewnopodobnych, na którą się zdecydować? Wybierając konkretną płytkę na elewację, zestawmy ją z kolorem tynku, pokrycia dachowego, stolarką okiennąCzy planujemy połączenie drewnopodobnych okładzin z kamieniem, czy tynkiem mozaikowym? Być może płytki inspirowane drewnem, będą dodatkiem do istniejących płytek elewacyjnych. Jeśli tak, zadbajmy o spójny dobór kolorystyczny wszystkich elementów. Wybrany kolor płytki drewnodpobnej warto powtórzyć w aranżacji wnętrz naszego domu. W przypadku salonów otwartych na przestronny taras ciekawym pomysłem jest połączenie jedną okładziną obu stref. Płytka użyta na tarasie powinna współgrać z elewacją, więc wybierając płytkę, którą zastosujemy na zewnątrz, warto wziąć pod uwagę także koncepcję wykończenia wnętrz.

Podobne artykuły

Aranżacja balkonu w bloku
Aranżacja balkonu w bloku wymaga od wiele kreatywności. Jak na zazwyczaj niewielkim metrażu pogodzić wszystkie niezbędne...
czytaj więcej
Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej