Rattan i wiklina we wnętrzach
Rattan, czy technorattan?
Oba materiały mają podobne właściwości – są bardzo plastyczne i elastyczne, trwałe, a przede wszystkim, bardzo lekkie. Mają również podobną estetykę. Wykorzystane w jednym wnętrzu wzajemnie się uzupełniają, dlatego możemy bez obaw łączyć ze sobą rattanowe i wiklinowe elementy. Zarówno rattan jak i wiklina są od wieków cenione w meblarstwie. Chętnie sięgamy po sezonowe meble ogrodowe wykonane z tych materiałów, jednak coraz częściej pojawiają się też w aranżacjach salonów, sypialni czy kuchni. Wnoszą do wnętrz charakterystyczne dla drewna ciepło i sprawiają, że aranżacja zyskuje swobodny, wypoczynkowy charakter. Rattan i wiklina dobrze chłoną bejce, dlatego występują w wielu wariantach kolorystycznych. Wybierając meble rattanowe, najlepiej zdecydować się na te w naturalnych odcieniach drewna lub bielonych.
Technorattan, Inaczej zwany rattanem syntetycznym jest wytwarzany z aluminiowej lub stalowej konstrukcji, oplatanej syntetyczną żywicą. Jest popularnym materiałem na kosze, maty czy meble. Trechnorattan w rolce może być stosowany jako osłona balkonowa czy ogrodzeniowa. Materiał staje się elastyczny pod wpływem wody i pary wodnej, dzięki czemu łatwo dopasujemy go do pożądanego kształtu. Inną odmianą syntetycznego zamiennika rattanu jest technorattan z poliproplenu. To najtańsze, plastikowe tworzywo, imitujące wzór plecionki. Masa polipropylenowa jest odlewana w formach, dlatego meble mają jednolity kolor i są twarde w dotyku.
Do jakich wnętrz pasują meble z rattanu?
Naturalny materiał oferuje nam mnóstwo kreatywnych możliwości. Najpopularniejsze są fotele rattanowe i krzesła, ale ciekawie wyglądają też rattanowe stoliki. Warto rozejrzeć się też za większymi meblami – regałami czy szafkami. Plecione fronty wprowadzą do wnętrz ciepły i przytulny klimat. Naturalny rattan pasuje do wnętrz w klimacie skandynawskim, boho, rustykalnymi vintage, schabby chic czy prowansalskim. Doskonale odnajduje się też w przestrzeniach klasycznych, kolonialnych czy eklektycznych. Rattan jma niezwykle plastyczny charakter, dlatego z powodzeniem wpasuje się niemal w każdą przestrzeń, gdzie chcemy wprowadzić nieoczywisty element z ekologicznego materiału.
Podobne właściwości ma też wiklina. Fotele, kanapy i wiklinowe szezlongi wprawiają w relaksujący nastrój. Bujany, wiklinowy fotel to doskonały mebel wypoczynkowy do wnętrz z kominkiem. Wiklinowa plecionka doskonale nadaje się do stworzenia dekoracyjnego wezgłowia łóżka w sypialni.
Plecione dodatki z rattanu
Plecione koszyczki, lustra z wiklinowymi ramami czy podstawki stołowe – z wikliny i rattanu to doskonały sposób na urozmaicenie wnętrza w stylu nowoczesnym czy loft.
Kosze i kuferki wiklinowe tworzą doskonałą, estetyczną przestrzeń do przechowywania.
W sypialni możemy je wykorzystać np. na poduszki lub pościel. W mniejszych, plecionych pudełeczkach schowamy ulubione kosmetyki. Dzięki uniwersalnej estetyce rattan i wiklina pasują do większości stylów aranżacyjnych – bez problemu możemy je wyeksponować na półce czy stoliku nocnym.
W stylowych wnętrzach chętnie sięgamy również po plecione oprawy oświetleniowe: ażurowe, rattanowe lampy rozpraszają światło, dając niezwykłe efekty dekoracyjne.
Dekoracje wykonane z materiałów naturalnych wpisują się w trendy eko i less waste.
Jak pielęgnować wiklinę i rattan? Aby służyły nam dłużej, naturalne materiały przecieramy z kurzu lekko wilgotną, dobrze wyciśniętą ściereczką. Uważajmy, aby nie namoczyć materiału – może to powodować odkształcenia. Do czyszczenia możemy używać nylonowej lub ryżowej szczoteczki. Nie korzystamy z chemicznych środków do mycia wikliny ani rattanu, możemy posłużyć się mieszanką wody i soku z cytryny: 4 łyżki soku z cytryny na 1 litr ciepłej wody.
Rattan na balkonie
Bogaty wybór foteli i krzeseł z rattanu sprawia, że chętnie wybieramy je do aranżacji przestrzeni przydomowej. Warto zwrócić uwagę na modele wiszące – minihuśtawka może stać się atrakcją nawet małego i wąskiego balkonu. Meble z rattanu naturalnego sprawdzą się na zadaszonych tarasach i balkonach. Postawmy je pod parasolem lub pergolą – pozwoli to ochronić rattanowe meble balkonowe przed deszczem i silnym słońcem. Promieniowanie UV może z czasem powodować blaknięcie powierzchni rattanu i wikliny. Meble z rattanu są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak źle znoszą ujemne temperatury. Po sezonie powinniśmy schować je we w bezpiecznym miejscu, a podczas szczególnie deszczowych dni przykryć wodoodporną plandeką. W sklepach i marketach możemy znaleźć profesjonalne produkty do pielęgnacji i konserwacji rattanu – przed odstawieniem na zimę warto zaimpregnować meble na kolejny sezon. Na otwartych tarasach lepiej wykorzystać technorattan. Plecionka z syntetycznej żywicy nie wymaga dodatkowej impregnacji, nie blaknie i o wiele lepiej znosi bezpośredni kontakt z wodą.
Na balkon możemy wykorzystać też akcesoria wykonane z rattanu: osłona rattanowa na balkon zapewni prywatność podczas letniego wypoczynku, a rattanowe doniczki z roślinami podkreślą wypoczynkowy klimat salonu pod chmurką.