Rattan i wiklina we wnętrzach

Rattan i wiklina we wnętrzach

Coraz chętniej sięgamy po naturalne materiały w aranżacjach wnętrz. Ekologiczne trendy i potrzeba bliskiego kontaktu z naturą spowodowały, że wróciła moda na meble rattanowe i wiklinowe. Podpowiadamy, jak wykorzystać je w aranżacjach i do jakich stylów pasują meble z rattanu?
3:00 min
0
0

Ponadczasowo naturalne materiały


Wiklina należy do najstarszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle meblarskim. Jest pozyskiwana z młodych pędów różnych gatunków wierzb. Do najpopularniejszych należą wierzba purpurowa, amerykańska, migdałowa lub wierzba wiciowa, popularnie zwana konopianką. Pędy roślin są następnie odpowiednio obrabiane i okorowane. Rattan, inaczej zwany indyjską trzciną, jest wyplatany z palm rotangowych, naturalnie występujących na terenach Południowo-Wschodniej Azji. Ok. 70% światowego eksportu rattanu pochodzi z Indonezji.


Autor:
Redakcja
Data:
28.06.2021
Aktualizacja:
28.05.2025
Eklektyczna, zielona sypialnia z drewnianymi meblami
Drewniane meble z rattanową plecionką to ciekawa propozycja do nietuzinkowych sypialni. Fot. The French Bedroom
Różowa komoda z rattanowymi drzwiczkami
Klasyczne, zamykane szafki możemy wyposażyć we fronty z dekoracyjnymi plecionkami. Fot. Nathan Oakley/unsplash

Rattan, czy technorattan?

Oba materiały mają podobne właściwości – są bardzo plastyczne i elastyczne, trwałe, a przede wszystkim, bardzo lekkie. Mają również podobną estetykę. Wykorzystane w jednym wnętrzu wzajemnie się uzupełniają, dlatego możemy bez obaw łączyć ze sobą rattanowe i wiklinowe elementy. Zarówno rattan jak i wiklina są od wieków cenione w meblarstwie. Chętnie sięgamy po sezonowe meble ogrodowe wykonane z tych materiałów, jednak coraz częściej pojawiają się też w aranżacjach salonów, sypialni czy kuchni. Wnoszą do wnętrz charakterystyczne dla drewna ciepło i sprawiają, że aranżacja zyskuje swobodny, wypoczynkowy charakter. Rattan i wiklina dobrze chłoną bejce, dlatego występują w wielu wariantach kolorystycznych. Wybierając meble rattanowe, najlepiej zdecydować się na te w naturalnych odcieniach drewna lub bielonych.

Rattanowe stoliki w otoczeniu roślin
Rattan lubi towarzystwo naturalnych roślin. Fot. Louis Mornaud/Unsplash

Technorattan, Inaczej zwany rattanem syntetycznym jest wytwarzany z aluminiowej lub stalowej konstrukcji, oplatanej syntetyczną żywicą. Jest popularnym materiałem na kosze, maty czy meble. Trechnorattan w rolce może być stosowany jako osłona balkonowa czy ogrodzeniowa. Materiał staje się elastyczny pod wpływem wody i pary wodnej, dzięki czemu łatwo dopasujemy go do pożądanego kształtu. Inną odmianą syntetycznego zamiennika rattanu jest technorattan z poliproplenu. To najtańsze, plastikowe tworzywo, imitujące wzór plecionki. Masa polipropylenowa jest odlewana w formach, dlatego meble mają jednolity kolor i są twarde w dotyku.

Kuchnia w stylu skandynawskim z patchworkową podłoga
Plecione oprawy oświetleniowe to ciekawa alternatywa dla lamp z metalowym czy szklanym kloszem. Fot. Opoczno
Opoczno Patchwork Vertigo OP867-004-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x29,8 cm
sprawdź
Patchwork Concept
Marka Opoczno
sprawdź

Do jakich wnętrz pasują meble z rattanu?

Naturalny materiał oferuje nam mnóstwo kreatywnych możliwości. Najpopularniejsze są fotele rattanowe i krzesła, ale ciekawie wyglądają też rattanowe stoliki. Warto rozejrzeć się też za większymi meblami – regałami czy szafkami. Plecione fronty wprowadzą do wnętrz ciepły i przytulny klimat. Naturalny rattan pasuje do wnętrz w klimacie japandi i skandynawskim, boho, rustykalnymi vintage, schabby chic czy prowansalskim. Doskonale odnajduje się też w przestrzeniach klasycznych, kolonialnych czy eklektycznych. Rattan ma niezwykle plastyczny charakter, dlatego z powodzeniem wpasuje się niemal w każdą przestrzeń, gdzie chcemy wprowadzić nieoczywisty element z ekologicznego materiału.


Podobne właściwości ma też wiklina. Fotele, kanapy i wiklinowe szezlongi wprawiają w relaksujący nastrój. Bujany, wiklinowy fotel to doskonały mebel wypoczynkowy do wnętrz z kominkiem. Wiklinowa plecionka doskonale nadaje się do stworzenia dekoracyjnego wezgłowia łóżka w sypialni.

Brązowa sypialnia z łóżkiem drewnianym z rattanowymi elementami
Drewniane meble z plecionymi elementami to propozycja do wnętrz boho, retro i eklektycznych. Fot. French Bedroom
Łózko z wilkinowym zagłówkiem
Rattan malowany na czarno zyskuje nieco bardziej wyrazisty charakter. Fot. visualsofdana/Unsplash
5 pomysłów na ogród zimowy
Oranżerie towarzyszyły już XVIII-wiecznym pałacom i szlacheckim dworkom. Przeszklone ogrody zimowe do dzisiaj nie straciły...
Styl scandi boho we wnętrzach
Jak urządzić wnętrza w stylu scandi-boho? Czym wyróżnia się ten styl i czy warto wprowadzić go do swoich wnętrz? Sprawdzamy...
Rattanowe mebelki w aranżacji jasnego pokoju dziecka
Naturalne materiały są bezpieczne dla dzieci - rattan i wiklina to świetne materiały na mebelki do pokoi maluchów. Fot. The White Company

Plecione dodatki z rattanu

Plecione koszyczki, lustra z wiklinowymi ramami czy podstawki stołowe – z wikliny i rattanu to doskonały sposób na urozmaicenie wnętrza w stylu nowoczesnym czy loft. 

Kosze i kuferki wiklinowe tworzą doskonałą, estetyczną przestrzeń do przechowywania. W sypialni możemy je wykorzystać np. na poduszki lub pościel. W mniejszych, plecionych pudełeczkach schowamy ulubione kosmetyki. Dzięki uniwersalnej estetyce rattan i wiklina pasują do większości stylów aranżacyjnych – bez problemu możemy je wyeksponować na półce czy stoliku nocnym.

W stylowych wnętrzach chętnie sięgamy również po plecione oprawy oświetleniowe: ażurowe, rattanowe lampy rozpraszają światło, dając niezwykłe efekty dekoracyjne. Dekoracje wykonane z materiałów naturalnych wpisują się w trendy eko i less waste.



Salon z plecioną lampą z trawy morskiej
Oprawa oświetleniowa pleciona z trawy morskiej lub rattanu to propozycja do wnętrz japandi i boho. Fot. Nedgis
lustro w wiklinowej ramie
Lustro w wiklinowej ramie. Fot. Katja Vogt/Unsplash
Ażurowa szafka za kanapą
Szafka z ażurowymi, plecionymi drzwiczkami uzupełni aranżacje przytulnych salonów. Fot. Nathan Oakley/Unsplash
ciekawe pomysły

Jak pielęgnować wiklinę i rattan? Aby służyły nam dłużej, naturalne materiały przecieramy z kurzu lekko wilgotną, dobrze wyciśniętą ściereczką. Uważajmy, aby nie namoczyć materiału – może to powodować odkształcenia. Do czyszczenia możemy używać nylonowej lub ryżowej szczoteczki. Nie korzystamy z chemicznych środków do mycia wikliny ani rattanu, możemy posłużyć się mieszanką wody i soku z cytryny: 4 łyżki soku z cytryny na 1 litr ciepłej wody.

Jasny salon w stylu skandynawskim
Rattanowe stoliki pasują do skandynawskich wnętrz - naturalny materiał w ciepłym odcieniu dobrze komponuje się z bielą i szarościami, charakterystycznymi dla tego stylu. Fot. Domni.pl
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź

Rattan na balkonie

Bogaty wybór foteli i krzeseł z rattanu sprawia, że chętnie wybieramy je do aranżacji przestrzeni przydomowej. Warto zwrócić uwagę na modele wiszące – minihuśtawka może stać się atrakcją nawet małego i wąskiego balkonu. Meble z rattanu naturalnego sprawdzą się na zadaszonych tarasach i balkonach. Postawmy je pod parasolem lub pergolą – pozwoli to ochronić rattanowe meble balkonowe przed deszczem i silnym słońcem. Promieniowanie UV może z czasem powodować blaknięcie powierzchni rattanu i wikliny. Meble z rattanu są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak źle znoszą ujemne temperatury. Po sezonie powinniśmy schować je we w bezpiecznym miejscu, a podczas szczególnie deszczowych dni przykryć wodoodporną plandeką. W sklepach i marketach możemy znaleźć profesjonalne produkty do pielęgnacji i konserwacji rattanu – przed odstawieniem na zimę warto zaimpregnować meble na kolejny sezon. Na otwartych tarasach lepiej wykorzystać technorattan. Plecionka z syntetycznej żywicy nie wymaga dodatkowej impregnacji, nie blaknie i o wiele lepiej znosi bezpośredni kontakt z wodą.

Fotel ratttanowy w aranzacji
Fotele rattanowe możemy wykorzystać w aranżacji ogrodu zimowego. Fot. Jordan Bigelow/Unsplash

Na balkon możemy wykorzystać też akcesoria wykonane z rattanu: osłona rattanowa na balkon zapewni prywatność podczas letniego wypoczynku, a rattanowe doniczki z roślinami podkreślą wypoczynkowy klimat salonu pod chmurką.

Podobne artykuły:

Sypialnia w stylu boho
Stylu boho kojarzy się przede wszystkim z odważnym zestawieniem kolorów, wysmakowanymi dodatkami i zielonymi roślinami. W...
Taras i balkon w stylu boho
Wakacyjne dni z pewnością wprawiają nas w lepszy nastrój. Więcej czasu możemy spędzać na zewnątrz i korzystać z uroków przestrzeni...