Stojące baterie wannowe - przewodnik zakupowy
Baterie wannowe stojące mają niestandardowy sposób montażu i potrzebują też nietypowego podłączenia – dojście instalacji wodnej musimy wykonać w posadzce. Decyzja o wyborze baterii stojącej do wanny musi być podjęta odpowiednio wcześniej, przed położeniem wykończenia posadzki. Wtedy najłatwiej i najtaniej wykonać przeniesienie instalacji oraz późniejszą obróbkę płytek w miejscu posadowienia boxa podłogowego pod baterię.
Bateria wolnostojąca do wanny – jedno czy dwuuchwytowa?
Możemy wybierać spośród modeli jedno lub dwuuchwytowych. Pamiętajmy, że o estetyce łazienki decydują detale i spójność elementów. Najlepiej więc jest zdecydować się na baterie do wanny z tej samej kolekcji, do której należą inne modele armatury w łazience. Zachowamy jednolitą estetykę baterii i podkreślimy styl aranżowanego wnętrza. Jednouchwytowe mają często bardziej nowoczesne i minimalistyczne linie, natomiast baterie z dwoma kurkami pasują do łazienek stylizowanych na retro i vintage.
Baterie stojąca do wanny - dwuotworowa czy trzyotworowa?
Baterie wannowe stojące wolnostojące występują w kilku różnych wariantach. Różnią się sposobem montażu — do montażu musimy przygotować większą ilość otworów, w których umieścimy poszczególne elementy poza korpusem baterii: osobną wylewkę, słuchawkę prysznicową czy uchwyty. W ofercie wielu producentów znajdziemy baterie jednootworowe, baterie wannowe stojące dwuotworowe i baterie wannowe stojące trzyotworowe, a nawet — czterootworowe.
Baterie do wanny – na co zwrócić uwagę?
Pamiętajmy, że baterie do wanny kupujemy na lata. Jakie inne parametry musimy wziąć pod uwagę przed zakupem baterii do wanny? Przyjrzyjmy się bliżej następującym komponentom baterii stojącej:
Materiał korpusu – tworzywo, z jakiego wykonany jest korpus baterii, ma ogromny wpływ na jej trwałość. Powinien być wysokoodporny na kontakt z wodą, korozję oraz powstawanie kamienia i nieczystości. Najczęściej stosowanym w produkcji baterii materiałem jest mosiądz. Stop mosiądzu powinien podlegać europejskim regulacjom, dotyczącym zawartości ołowiu. Wielu producentów deklaruje używanie bezpiecznego w użytkowaniu mosiądzu — sprawdźmy certyfikaty zgodności oferowane przez markę.
Głowica baterii – reguluje strumień wody, steruje mieszaniem, rozdzielaniem wody ciepłej i zimnej, zapewnia bateriom odpowiednią szczelność. Najlepiej wybierać głowice ceramiczne, trwalsze i niewrażliwe na korozję. Modele ceramiczne są mają też wyższą szczelność, niż głowice uszczelkowe. Na gładkiej powierzchni ceramiki tworzy się mniej osadów i są one łatwiejsze do usunięcia.
Wydajność przepływu – istotna wartość w przypadku baterii wannowych, ponieważ oznacza szybkość, z jaka napełnimy naszą wannę do kąpieli. 6 klas przepływu ma zastosowanie w różnych bateriach, w zależności od funkcji. Do baterii wannowej najlepiej wybierać te o klasie C (≤ 0,50 l/s) lub D (≤0,63 l/s).
Długość wylewki – jest bardzo ważna informacja w przypadku baterii podłogowej. Baterię i wannę ustawiamy w taki sposób, aby wylewka sięgała bezpiecznie poza rant wanny.
Natrysk i wąż prysznicowy – nie każda bateria wannowa stojąca jest wyposażona w słuchawkę prysznicową. Warto zwrócić uwagę na segment baterii do wanny z natryskiem, nawet jeśli w łazience znajdzie się też kabina prysznicowa. Słuchawka ułatwi sprzątanie wanny, mycie i płukanie włosów oraz jest nieoceniona podczas kąpieli dziecięcych.
Termostat – modele z płynną i bezpieczną regulacją temperatury to gwarancja wysokiego komfortu kąpieli. Ustawienie temperatury wody na stałym poziomie zapewni użytkownikom łazienki bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko oparzeń. Bateria do wanny z termostatem sprawdzi się przy starych i niestabilnych instalacjach – głowica utrzyma temperaturę nawet podczas spadków ciśnienia.