Sypialnia w stylu industrialnym
Kolorystyka loftowej sypialni
W sypialni w stylu industrialnym spotkamy wiele betonowych szarości, rudawe bądź beżowe odcienie surowej cegły i bogactwo kolorów naturalnego drewna. W niewielkich przestrzeniach sprawdzi się również ponadczasowa, uniwersalna biel. Odpowiednio zastosowana powiększy optycznie niewielkie przestrzenie. Gładka, biała lub jasnoszara ściana zrównoważy wyraziste struktury betonu, lub cegły. W małej sypialni postawmy na jeden charakterystyczny motyw i zbudujmy aranżację wokół niego – albo ciemny kolor, albo wyraźna struktura.
Jakie materiały wykorzystać do aranżacji loftowej sypialni? Styl loftowy lubi autentyczność, więc jeśli urządzamy sypialnię w starym domu lub kamienicy, możemy odsłonić surowy mur i wykorzystać go jako bazę aranżacji. Świetnie sprawdzi się tu też farba strukturalna, tynk betonowy lub płyty z betonu architektonicznego.
Tańszą alternatywą są wielkoformatowe gresy imitujące powierzchnię betonu, które możemy ułożyć w podobny sposób. Warto też zwrócić uwagę na elewacyjne płytki klinkierowe. Występuje w bogatej gamie rozmiarów i odcieni, dlatego świetnie zastąpi ją w aranżacjach wnętrz soft loft.
Gresy doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Na posadzce sypialni w stylu loft możemy położyć gresy imitujące wygląd betonu lub modne płytki drewnopodobne. Podkreślą klimat aranżacji i zapewnią dobre przewodzenie ciepła, rozprowadzając je równomiernie po podłodze.
Dekoracje w stylu loft
Ważny jest przede wszystkim umiar – unikajmy krzykliwych dodatków w sypialni. Zbyt duże kontrasty lub przeładowanie akcesoriami może niekorzystnie wpłynąć na jakość wypoczynku w takim wnętrzu. W sypialni łatwo o przebodźcowanie. To miejsce relaksu, dlatego zadbajmy o przytulne akcenty w postaci tkanin – zasłon, rolet rzymskich na oknie, narzuty z grubym splotem, czy poduszek na łóżku. Za pomocą ozdobnych tkanin możemy wprowadzić do wnętrza ciekawy kolor, np. kremowy beżu, róż, miętę do przełamania ciemnej bazy. Do industrialnej sypialni możemy wprowadzić też naturalną zieleń. Rośliny poprawią mikroklimat sypialni i sprawią, że sen stanie się zdrowszy. Które sprawdzą się najlepiej? Szeflera drzewkowata, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity lub dracena. Alternatywą są sukulenty, takie jak aloes – roślina nawilża powietrze i filtruje je, pochłaniając szkodliwe dla zdrowia składniki.
Industrialne oświetlenie w sypialni
Zwróćmy uwagę na oprawy oświetleniowe z metalowymi kloszami, lampy na długich, grubych kablach. Zamiast lampek stojących na nocnych szafkach możemy wykorzystać kinkiety, lub nisko wiszące oprawy sufitowe, które dodatkowo podkreślą nastrojowy klimat loftowej sypialni. Gdzie szukać oryginalnego oświetlenia? Ciekawe modele lamp z pewnością możemy znaleźć online, w serwisach ogłoszeniowych, aukcjach internetowych lub targach staroci.