
Zalety i wady biokominków
Czy biokominki są bezpieczne dla zdrowia?
Kominki na biopaliwo są bezpieczne w użytkowaniu. Zastosowanie biokominka nie tylko podniesie temperaturę pomieszczenia i poprawi wilgotność powietrza. Są też popularne w aromaterapii. Ich konstrukcja musi zapewnić szczelność zbiornika paliwa, aby bioetanol nie rozlał się do pomieszczenia.

Zalety biokominków
- Brak ograniczeń konstrukcyjnych. Biokominki możemy je stosować we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na lokalizację i parametry techniczne budynku. Do jego funkcjonowania nie potrzebujemy ciągu kominowego, dlatego możemy umieścić biokominek w dowolnym miejscu. Popularne modele obejmują warianty do zabudowy we wnęce lub biokominki wolnostojące, które pięknie będą prezentowały się np. na stoliku kawowym w salonie lub na niskiej komodzie w sypialni. Zyskujemy nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mobilne biokominki możemy przestawiać zgodnie z własnymi upodobaniami, wyłączyć i schować w dowolnym momencie.
- Nie tylko do wnętrz. Biokominki stojące to świetny dodatek na taras, balkon lub patio. Płomienie stworzą przyjemny, relaksujący nastrój i dogrzeją w chłodniejszy letni wieczór.
- Oryginalny design. Nowoczesne lub stylizowane kształty są ciekawą ozdobą pomieszczenia. Projektanci proponują minimalistyczne kominki szklane, z wykończeniem stalowym lub płyty MDF, lub naturalnego drewna, lub modele nawiązujące do kształtu klasycznego komina. Oprócz wariantów mobilnych możemy wykorzystać fragmenty przeszklonych ścian do stworzenia ciekawych przepierzeń z paleniskiem, np. między salonem a przedpokojem albo w sypialni z łazienką.
- Biopaliwo jest bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Spalanie bioetanolu jest bezwonne i nie powoduje powstawania szarego, gryzącego dymu, znanego z tradycyjnych kominków na paliwo stałe.

Jakie wady mają biokominki?
- Wietrzenie i wentylacja. Pomieszczenie, w którym stosowany jest biokominek, musimy regularnie wietrzyć. Podczas spalania uwalniane są do atmosfery para wodna oraz dwutlenek węgla. Są to substancje naturalnie występujące w powietrzu, jednak ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.
- Niska wydajność energetyczna. Biokominek daje ciepło, jednak nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Ma zbyt małą moc grzewczą, dlatego nie aprawdzi się jako kompleksowe ogrzewanie. Z biokominkiem potrzebujemy również tradycyjnego rozwiązania centralnego do równomiernego dogrzania przestrzeni.
- Wysoka cena biopaliwa. To chyba największa wada biokominków – 1 litr biopaliwa kosztuje ok. 10- 15 zł. Podczas pracy biokominek zużywa ok. 1.5 litra na 3 godziny ciągłego palenia, co daje od 5 do 8 zł za godzinę użytkowania.

Biokominek w mieszkaniu
To ciekawe rozwiązanie sprawi, że możemy cieszyć się przytulnym, oswojonym ogniskiem nawet w małej kawalerce w bloku. Nie potrzebujemy kupować i przechowywać drewna do kominka ani sprzątać paleniska z popiołu. Po wlaniu paliwa do urządzenia wystarczy je podpalić. Cykl pracy kominka, w zależności od zasobności i kształtu zbiornika wynosi od 2 do 8 godzin. Nawet wysokiej jakości biokominki nie zastąpią grzejników, ale pozwolą stworzyć we wnętrzu przyjemnie relaksującą atmosferę i pozwolą na chwilę oderwać wzrok od ekranu telewizora czy telefonu.
Biokominek parowy - co warto wiedzieć?
To jedno z najlepszych rozwiązań dla rodzin z dziećmi i zwierzętami. Kominek parowy imituje prawdziwy ogień przy wykorzystaniu pary wodnej, dźwięków i światła LED. Tworzy przytulną atmosferę z hipnotyzującymi płomieniami, bez ryzyka niebezpiecznych poparzeń. Uzyskany w ten sposób "ogień" ma wysoką efektywność energetyczną, a kominek jest prosty w obsłudze. Wkład na parę nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, gdyż nie generuje wysokiej ilości wilgoci. Do działania potrzebują zasilania z sieci elektrycznej. Kominki parowe z wyjmowanym zbiornikiem na wodę możemy wykorzystać we wszystkich pomieszczeniach. Na rynku dostępne są także modele z opcją stałego podłączenia do sieci wodociągowej.
Kominki elektryczne - doskonałe do mieszkań
Wiele osób marzy o kominku w mieszkaniu, a jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnego kominka na drewno jest kominek elektryczny. Elektryczny biokominek w obudowie ze stali nierdzewnej doskonale wpisze się w aranżacje salonów w stylu nowoczesnym. Dzięki technologii LED można uzyskać realistycznie wyglądające płomienie. Jeśli dodatkowo wyposażymy wkład w imitacje polan lub kolorowe kryształy, nasz biokominek elektryczny będzie ciekawą ozdobą przestrzeni. Wiele modeli kominków elektrycznych ma możliwość zdalnego sterowania pilotem - możemy regulować temperaturę grzania urządzenia lub zmienić kolor płomieni na ciekawszy.
Biokominek gazowy - czy jest bezpieczny?
Kominek zasilany gazem jest ciekawą propozycją do stylowych przestrzeni dziennych, ogrodów lub tarasów. Ten rodzaj kominka wymaga podłączenia do wentylacji oraz wyboru jednego z dwóch rodzajów zasilania, LPG lub gazu ziemnego. Kominki gazowe można wykorzystać jako źródło ogrzewania we wnętrzu - spalanie gazów uwalnia ciepło do pomieszczenia, natomiast spaliny są bezpiecznie odprowadzane za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych.
Podobne artykuły



