Złota elegancja

Złota elegancja

Dom z lat 80 XX. wieku zmienił się w nowoczesną willę. Budynek w niczym nie przypomina poprzedniego wcielenia i zachwyca odbiorcę.
5:00 min
0
0

Zaufanie


Zdaniem architektów najlepsze realizacje można stworzyć, gdy inwestorzy darzą projektantów zaufaniem. W tym przypadku warunek ten zdecydowanie został spełniony.  Nie należy zapominać o tym, iż jest ono w pełni zasłużone, gdyż nie jest to pierwsze zlecenie dla gospodarzy i już uprzednio mogli oni zapoznać się z możliwościami Małgorzaty i Andrzeja Bacik z pracowni MM Architekci. Inwestorzy wskazali wręcz, aby „projektować jak dla siebie”, udzielając tylko kilku wytycznych. Między innymi były to takie wskazówki jak szersze łóżko, okna salonu bez zasłon oraz nowoczesna kuchnia. 

Autor:
Redakcja
Data:
30.03.2023
Realizacja MM Architekci Fot. Anna Bacik 01-min.jpg
Klatka schodowa z mosiężną poręczą. Projekt: MM Architekci Fot. Anna Bacik
Realizacja MM Architekci Fot. Anna Bacik 02-min.jpg
Tapicerowane hokery na podłodze z marmuru. Projekt: MM Architekci Fot. Anna Bacik
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (21)-min.jpg
Jasna elewacja budynku z drewnianymi wstawkami. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov

Zgodnie ustalono, że w domu mają harmonijnie przenikać się motywy z różnych epok. Metamorfoza zajęła aż 3 lata, co ukazuje, jak szeroki zakres objęły prace remontowe. Powiększone zostało wejście, zmieniono układ okien i kolor elewacji. Zmieniono również balustrady oraz dobudowano sporych rozmiarów taras. We wnętrzu kuchnię otworzono na jadalnię i salon. Na górnym piętrze wyburzono ściany pomiędzy dwoma niewielkich rozmiarów pokojami, dzięki czemu uzyskano dużą, komfortową sypialnię.

Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (32)-min.jpg
Komoda w stylu mid century na tle jasnej ściany. Projekt MM Architekci Fot. Yassen Hristov
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (23)-min.jpg
Nowoczesny stół z krzesłami w części jadalnianej. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov

Wielopokoleniowy salon

Nastrój jest swojego rodzaju zapowiedzią tego, co możemy spotkać we wnętrzu domu. Meble, które  znajdują się w salonie, są nieprzypadkowe i reprezentują różne okresy XX wieku. Żaden z wybranych elementów nie jest bezpłciowy i zawiera głębię i duszę.  Wiele elementów i dodatków to przedstawiciele stylu art déco oraz powojennego mid-century modern. Mowa tu między innymi o stolikach kawowych w stylu Hollywood Regency czy o palisandrowej komodzie na cienkich nóżkach oraz lustrze umieszczonym na ścianie przy schodach. Uwagę przyciąga szklany żyrandol z Murano, a całość dopełnia obraz nad komodą autorstwa Wandy Kosińskiej-Nowak. Należy wspomnieć również o mosiężnej balustradzie projektu Małgorzaty Bacik, który został oparty o wzór historycznej ryciny. Dla utrzymania równowagi w pomieszczeniu ustawiono nowoczesny stół jadalny i rzeźbiarskie lampy Gubi. Podłogę wyłożono deskami warstwowymi firmy Boen, które zostały wykończone trwałym lakierem z wyglądu imitującym wosk.

Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (16)-min.jpg
Jasna strefa dzienna ze złotem. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov

Powiew świeżości

W przestrzeni kuchennej zdecydowanie dominuje imponująca tapeta z motywem kwiatów w ogromnej skali. Ponadto w pomieszczeniu, nad przestrzenią roboczą, ułożono trójkątną mozaikę w czerni i złocie. W tym momencie warto wspomnieć, iż złoto w wielu formach i postaciach subtelnie przewija się przez wystrój całego domu. W kuchni jednak pojawia się jeszcze również srebro pojawiające się między innymi w oprawach lamp dekoracyjnych. O odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu zadbają lampy w kształcie walca firmy AQForm. W pomieszczeniu znajduje się również roleta rzymska z półprzejrzystej tkaniny, która idealnie komponuje się z kolorami fakturami salonu, na który otwarta jest kuchnia.

Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (26)-min.jpg
Mozaika w złote i czarne trójkąty w przestrzeni roboczej. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (25)-min.jpg
Tapeta z florystycznym wzorem w kuchni. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov

Strefa relaksu

Sypialnia zyskała odrębny wystrój. Ściany pokryto farbą  w odcieniu rozbielonego taupe. W pomieszczeniu króluje wielkie łoże szerokie na 180 cm. Stanęło ono na tle żłobionych paneli sztukateryjnych marki Orac Decor. W oknach znajdują się natomiast lekkie firanki i zasłony od Bunny’s Home Syudio. Na ścianie dumnie prezentuje się kompozycja Joanny Sarapaty „Portret w złotej sukni”. W związku z niedostępnością oryginału zdecydowano się na art print. Jest to wysokiej jakości wydruk uszlachetniony płatkami metalu, które zwłaszcza w odbiorze na żywo zapewniają wyjątkowy efekt wizualny, o oprawę zadbała natomiast krakowska pracownia Verso.

Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (3)-min.jpg
Sztukateryjne żłobienia na ścianach. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (4)-min.jpg
Imponujący obraz na ścianie w sypialni. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (1)-min.jpg
Wielkie łoże w sypialni z firanką i zasłoną. Projekt: MM Architekci Fot. Yassen Hristov

Barwy wody

W łazience sąsiadującej z sypialnią właścicieli znajduje się wanna wolnostojąca polskiej firmy Marmorin oraz prysznic. Jest to przestrzeń przewidziana dla dwojga, zatem zamontowano dwie komfortowe umywalki  z pojemną szafką. Co ciekawe swój metaliczny połysk zyskała ona dzięki wykończeniu jej lakierem samochodowym BMW. Tłem dla tych elementów jest subtelny jasny marmur z delikatnymi, szarymi żyłami. Natomiast w małej łazience ułożono kamień z wyrazistymi żyłami, nadającymi charakteru pomieszczeniu.


Projekt: MM Architekci – Małgorzata i Andrzej Bacik 

Fot. Yassen Hristov, Anna Bacik

Stylizacja: Patrycja Rabińska

Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (13)-min.jpg
Wanna wolnostojąca w łazience z marmurem. Projekt: MM Architekci fot. Yassen Hristov
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (7)-min.jpg
Łazienka w kamieniu z wyrazistymi żyłami. Projekt: MM Architekci fot. Yassen Hristov
Realizacja MM Architekci fot. Yassen Hristov, stylizacja Patrycja Rabinska (15)-min.jpg
Szafka pokryta lakierem samochodowym BMW. Projekt: MM Architekci fot. Yassen Hristov

Polecane artykuły:

Dwupoziomowy apartament na poddaszu
Krakowskie Zabłocie to dzielnica z przemysłową historią. Obecnie, znajdują się tu liczne kawiarnie, muzea i galerie sztuki...
czytaj więcej
Dom pod Warszawą szyty na miarę
200-metrowy dom pod Warszawą został zaprojektowany przez architektkę Agnieszkę Musiał-Chmielnik. Wnętrza zachwycają elegancją...
czytaj więcej