Bar śniadaniowy w kuchni

Bar śniadaniowy w kuchni

Barek kuchenny stanowi doskonałe, praktyczne połączenie między salonem a kuchnią. Jak w ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń, w której wygodnie zjemy szybki posiłek lub wypijemy kawę?
4:00 min
0
0

Bar śniadaniowy to stosunkowo nowy mebel, który powstał na pograniczu stref kuchennej i wypoczynkowej, z potrzeby stworzenia praktycznego miejsca na szybkie posiłki. We wnętrzach o otwartym planie, pomaga nam stworzyć optyczny podział przestrzeni. Z jednej strony często wykorzystywany jest jako dodatkowy blat roboczy, z drugiej stwarza miejsce sprzyjające rozmowom przy kawie i spotkaniom towarzyskim. Gość może swobodnie rozmawiać z osobą przygotowującą posiłek, bez wchodzenia w strefę kuchenną.

Autor:
Redakcja
Data:
05.07.2019
Szarość i beż w stylowej kuchni z oknem
Zastosowanie jednego rodzaju płytki podłogowej w strefie kuchni salonu powiększa optycznie przestrzeń. Fot. Cerrad
#Duże formaty
sprawdź
Kuchnia w stylu nowoczesnym
sprawdź
#styl nowoczesny
sprawdź
Tacoma
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tacoma sand 44023
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cerrad Tacoma sand 43941
Płytka uniwersalna, 59,7x119,7 cm
sprawdź

Salon z aneksem kuchennym

Bar z hokerami stanowi swego rodzaju łącznik między strefą kuchenną a salonową. Dla wzmocnienia efektu podziału i podkreślenia tego mebla możemy wykorzystać elementy konstrukcyjne w pomieszczeniu, takie jak podwieszany sufit. Obniżenie obejmujące zasięgiem barek, powstały z blatu, wyspy lub zabudowy meblowej możemy wykorzystać do zabawy z interesującym oświetleniem lub kolorem. W tej części sufitu możemy również zaplanować przebieg wentylacji, np. do kuchenki na wyspie. Jednymi z najbardziej praktycznych układów funkcjonalnych kuchni, jakie możemy wykorzystać do stworzenia barku śniadaniowego, jest zabudowa kuchenna umieszczona na jednej ścianie, oraz kuchnie w kształcie litery L lub U.

Kuchnia Paradyż Tammi & Scandiano
Praktyczny bar śniadaniowy zmieścimy w większości salonów z aneksem kuchennym. Fot. Synage
Paradyż Tammi Grys Gres Szkl. Rekt. Mat.
Płytka ścienno-podłogowa, 29,4x180 cm
sprawdź

Jakie wymiary powinien mieć barek śniadaniowy?

Wymiary zabudowy powinniśmy dopasować do ilośći użytkowników oraz rozmiarów pomieszczenia, w którym je umieścimy. Do swobodnego spożywania posiłków dla dwóch osób, przeznaczmy przestrzeń nie mniejszą niż 120 x 50 cm, do wygodnego siedzenia nogi umieść nie bliżej niż 25 cm od krawędzi blatu. Jeśli barek ma być jednocześnie użytkową przestrzenią funkcjonalną kuchni, w tym miejscu powinien mieć co najmniej 90 cm szerokości. Barek kuchenny na wyspie powinien mieć szerokość między 90 a 120 cm.  Jeśli blat ma być wyższy niż ciąg kuchenny, zamontuj blat na wysokości 110-115 cm. Od jego poziomu będzie również zależeć wysokość hokerów lub krzeseł. Dopasujmy go do wzrostu domowników, aby był wygodny w użytkowaniu.

Szachownica w szarości i bieli - Cerrad Cambia
Przy minimalistycznym wystroju wnętrza i prostej zabudowie meblowej, warto zastosować ciekawy wzór na podłodze. Fot. Cerrad
Cerrad Cambia white lappato 42363
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cambia
Marka Cerrad
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Cerrad Cambia gris lappato 42400
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź

Jak zaprojektować barek w kuchni?

Forma barku wynika częściowo z jego funkcji. Jeśli potrzebujemy tylko przestrzeni na szybkie posiłki, jego konstrukcja może być lekka. Do spożywania śniadań wystarczy kawałek blatu wykonany z płyty, wsparty na nodze. W nowoczesnych wnętrzach blat i wspornik wykonane są z jednego materiału, np. płyty meblowej w takim samym odcieniu, kamienia lub konglomeratu. We wnętrzach industrialnych, nogi często wykonane będą z metalu, natomiast do wnętrz klasycznych wykorzystajmy barek oparty na szafce kuchennej. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą, która zniesie obciążenie związane z pracami kuchennymi. Blat barku musi być wtedy wykonany z tego samego materiału, który znajduje się na reszcie kuchennych szafek, aby pozostał trwały i estetyczny. Od strony salonu warto wtedy zadbać o estetyczny wystrój kuchennego baru. Najważniejsze o czym musimy pamiętać, to fakt, aby konstrukcja korespondowała zarówno ze strefą kuchenną, jak i wypoczynkowym salonem. 

Nowoczesna kuchnia z płytkami strukturalnymi
Wysoka zabudowa z blatem jest praktyczna w przestrzeniach, gdzie chcemy wizualnie oddzielić kuchnię od strefy dziennej. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Veo Nero Ściana Struktura
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Paradyż Veo Bianco Ściana Struktura
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Veo
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Veo Nero Ściana
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź

W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań, bar śniadaniowy może spełniać funkcję użytkową lub pozostać dodatkiem estetycznym. To zależy również od ilości miejsca, którym dysponujemy w pomieszczeniu. W małych przestrzeniach taki barek pełni funkcję pełnowartościowego stołu do spożywania posiłków. W kawalerce ciężko o rodzinne rozwiązania, jeśli jednak pozwala na to metraż, wybierzmy i stół jadalny i śniadaniowy bar. Jeśli jednak musimy wybierać, zastanówmy się, co jest bardziej potrzebne i zgodne z naszym trybem dnia? Być może przestrzeń, którą chcieliśmy przeznaczyć na bar może z powodzeniem zająć stół jadalny, przy którym przyjmiemy więcej gości i będziemy celebrować posiłki z rodziną. W większych przestrzeniach znajdziemy zapewne miejsce na oba rozwiązania. Wtedy możemy pokusić się o zaprojektowanie wysokiego baru, który optycznie oddzieli strefę kuchenną od reszty pomieszczenia.

Czarno-biała kuchnia z ceglastą ścianą Ferro Kizz
Bar w kuchni możemy zaaranżować w każdej estetyce wnętrza - industrialnej, nowoczesnej czy skandynawskiej. Fot. Ferro
Ferro Kizz DRG50/50B
Zlewozmywak 1-komorowy, grafitowy
sprawdź
Kizz
Marka Ferro
sprawdź

Podobne artykuły

Wybieramy płytki do jadalni
Płytki do jadalni są praktycznym wyborem na wiele lat, doskonale sprawdzą się jako materiał na podłogę oraz ściany, które...
czytaj więcej
Kuchnia w stylu klasycznym
Klasyczne kuchnie są pełne elegancji, zachwycają ponadczasowym stylem. Jak zaprojektować klasyczną kuchnię? Przygotowaliśmy...
czytaj więcej