Bar śniadaniowy w kuchni
Aranżacja kuchni z barkiem otwarta na salon
Barek kuchenny z hokerami stanowi swego rodzaju łącznik między strefą roboczą a wypoczynkową. Dla wzmocnienia efektu podziału i podkreślenia tego mebla możemy wykorzystać elementy konstrukcyjne w pomieszczeniu, takie jak podwieszany sufit. Obniżenie obejmujące zasięgiem barek w kuchni powstały z blatu roboczego, wyspy lub zabudowy meblowej, możemy wykorzystać do zabawy z interesującym oświetleniem, lub kolorem. W tej części sufitu możemy również zaplanować przebieg wentylacji, np. do kuchenki na wyspie. Jednymi z najbardziej praktycznych układów funkcjonalnych kuchni, jakie możemy wykorzystać do budowy barku śniadaniowego, jest zabudowa kuchenna umieszczona na jednej ścianie, oraz kuchnie w kształcie litery L lub U.
Wymiary barku kuchennego
Wymiary zabudowy barku powinniśmy dopasować do ilości użytkowników oraz rozmiarów pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Do swobodnego spożywania posiłków dla dwóch osób, przeznaczmy przestrzeń nie mniejszą niż 120 x 50 cm. Do wygodnego siedzenia nogi umieść nie bliżej niż 25 cm od krawędzi blatu.
Jeśli barek ma być jednocześnie użytkową przestrzenią funkcjonalną kuchni, powinien mieć co najmniej 90 cm szerokości. Półwysep kuchenny z barkiem również powinien mieć szerokość między 90 a 120 cm. Jeśli barek ma być wyższy niż ciąg kuchenny, zamontuj blat na wysokości 110-115 cm. Od poziomu blatu będzie również zależeć wysokość hokerów lub krzeseł. Dopasujmy go do wzrostu domowników, aby był wygodny w użytkowaniu.
Jak zaprojektować barek kuchenny?
Forma barku wynika częściowo z jego funkcji. Jeśli potrzebujemy tylko przestrzeni na szybkie posiłki, jego konstrukcja może być lekka. Najtańszym sposobem na barek w kuchni jest kawałek blatu roboczego wykonany z płyty meblowej, wsparty na metalowej nodze lub prostej konstrukcji z metalowych profili.
W nowoczesnych wnętrzach blat i wspornik wykonane są z jednego materiału, np. płyty meblowej w takim samym odcieniu, kamienia lub konglomeratu. We wnętrzach industrialnych, nogi często wykonane będą z metalu, natomiast do wnętrz klasycznych wykorzystajmy barek oparty na szafce kuchennej. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą, która zniesie obciążenie związane z pracami kuchennymi. Blat barku musi być wtedy wykonany z tego samego materiału, który znajduje się na reszcie kuchennych szafek, aby pozostał trwały i estetyczny. Od strony salonu warto wtedy zadbać o estetyczny wystrój kuchennego baru. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, to fakt, aby konstrukcja korespondowała zarówno ze strefą kuchenną, jak i wypoczynkowym salonem.
W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań barek w kuchni może spełniać funkcję użytkową lub pozostać dodatkiem estetycznym. To zależy również od ilości miejsca, którym dysponujemy w pomieszczeniu. W małych przestrzeniach taki barek pełni funkcję pełnowartościowego stołu do spożywania posiłków. W kawalerce ciężko o rodzinne rozwiązania, jeśli jednak pozwala na to metraż, wybierzmy i stół jadalny i barek kuchenny.
Jeśli jednak musimy iść na kompromis, zastanówmy się, co jest bardziej potrzebne i zgodne z naszym trybem dnia? Być może przestrzeń, którą chcieliśmy przeznaczyć na barek kuchenny, może z powodzeniem zająć stół jadalny, przy którym przyjmiemy więcej gości i będziemy celebrować posiłki z rodziną. W większych przestrzeniach znajdziemy zapewne miejsce na oba rozwiązania. Wtedy możemy pokusić się o zaprojektowanie wysokiego baru, który optycznie oddzieli strefę kuchenną od reszty pomieszczenia.