Jak wybrać wysokość hokerów do kuchni?

Jak wybrać wysokość hokerów do kuchni?

W niewielkich kuchniach często zastępuje typową przestrzeń jadalną, w większych dodatkowo pozwala na wizualne zaznaczenie podziału strefowego wnętrza. Bar śniadaniowy, bo o nim mowa, to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w kuchniach otwartych na salon. Aby był wygodny i funkcjonalny, musi spełniać kilka warunków, w tym posiadać odpowiednio dobrane siedziska. Jak najlepiej wybrać hokery lub stołki do kuchennego baru?
3:00 min
0
0

Oprócz odpowiedniej wysokości siedziska należy uwzględnić szereg innych czynników, które dopasują idealny stołek lub hoker do naszego wnętrza. Ważna jest również jego wielkość, ilość i sposób ustawienia przy blacie. Pozwoli to określić, ile osób będzie mogło w jednym czasie wygodnie zjeść posiłek. Szerokość i głębokość siedziska często nie są jednoznaczne z rozmiarem podstawy. Warto więc o tym pamiętać, planując bar śniadaniowy w kuchni.

Autor:
Redakcja
Data:
24.06.2021
ciekawe pomysły

Jeśli nie jesteśmy pewni, który hoker wybrać, zawsze wybierzmy ten z możliwością regulacji. To uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli zachować komfort dla każdego, zwłaszcza jeśli mamy w otoczeniu domowników o różnym wzroście. Wysokość blatu do hokerów nie będzie ograniczeniem. Kupując siedziska do kuchni, warto zwróć również uwagę na styl, w którym urządzone jest wnętrze. Dzięki temu aranżacja pozostanie przemyślana i spójna.

Aranżacja kuchni z przestronną jadalnią w kolekcji Cerrad Giornata
Zadbaj o spójną estetykę mebli - to ważne w otwartych przestrzeniach. Hokery kuchenne i krzesła w jadalni mają podobne formy i kolory, dzięki czemu aranżacja jest elegancka i dopracowana. Fot. Synage
Franke Active Neo Pull-Out Spray 115.0554.088
Bateria kuchenna wysokociśnieniowa
sprawdź
Cerrad Giornata Bianco 7924
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Cerrad Giornata Bianco 7924
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź

Ergonomia kuchennego baru


W zależności od konstrukcji i położenia blatu możemy wyróżnić kilka podstawowych wysokości, do których najprościej dobrać wysokość siedziska. Przyjmuje się, że różnica wysokości pomiędzy siedziskiem a blatem mebla towarzyszącego powinna wynosić 25-30 cm. Zwróćmy tu uwagę na wzrost domowników – wyższe osoby potrzebują więcej miejsca na nogi. Przestrzeń niezbędna do tego, aby jedna osoba mogła swobodnie zjeść posiłek przy śniadaniowym barze, ma wymiar ok. 40 × 60 cm, dodając ok. 10 cm odległości pomiędzy siedziskami. 


Projektując ergonomiczną kuchnię, będziemy więc budować z tego modułu przestrzeń dla 2 i kolejnych osób w następujący sposób: 40 × 130 cm, 40 × 190 cm itp. 40 cm jest szerokością blatu akceptowalnego dla kilku osób w domowym zaciszu. Możemy wybrać barowy standard wnętrz publicznych i przygotować bar dla dwóch osób o szerokości 50 cm dla baru jednostronnego i 70 cm, aby umożliwić użytkownikom siedzenie naprzeciw siebie. Dla porównania: typowy stół jadalniany ma wysokość ok. 75 cm. Wysokość siedzisk pasujących do niego to ok. 45 cm.

Czarna kuchnia z jodełkową podłogą
Hokery z możliwością regulacji to uniwersalne rozwiązanie - pasują do blatów i barów o różnych wysokościach. Fot. Synage
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Giornata Marrone 7986
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Cerrad Marquina Gold Mat 120x120
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 8 mm), 119,7x119,7 cm
sprawdź
Cerrad Marquina Gold Mat 60x120
Płytka ścienno-podłogowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Marquina Gold
Marka Cerrad
sprawdź
#Inspirowane marmurem
sprawdź

Jaka wysokość blatu do hokerów?


Barek zlokalizowany na wysokości ciągu szafek kuchennych będzie miał ok. 85 cm. To częste rozwiązanie w zabudowie typu, U gdzie miejsce do spożywania śniadań powstaje poprzez przedłużenie blatu szafek na ich stałej wysokości. Wygodne krzesła/stołki do takiego blatu będą miały wysokość 55-60 cm.

Wysokość wyspy kuchennej do hokerów waha się od 90 do 110 cm -  to często nieco wyżej niż blat szafek kuchennych.  Dobierzmy do niej hokery o wysokości między 60 a 80 cm.

Typowa wysoka zabudowa kuchennego baru lub nadstawka przy wyspie będzie miała między 110 a 120 cm wysokości. To również zwyczajowa wysokość barów w lokalach gastronomicznych i innych wnętrzach publicznych. W zależności od naszego wzrostu wybierzmy więc siedziska o wysokości między 80 a 90 cm. Aby było nam wygodnie przy wysokich hokerach, warto wybrać takie z podpórką na stopy, umieszczoną 40 cm poniżej siedziska. Zapewni to utrzymanie prawidłowej postawy i zdrowe ułożenie kręgosłupa.


Podobne artykuły

10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
czytaj więcej
Co na ścianę nad blatem w kuchni?
Ściana między szafkami w kuchni jest integralną częścią aranżacji pięknych i praktycznych kuchni. To coś więcej, niż tylko...
czytaj więcej