Co położyć na balkon zamiast płytek

Co położyć na balkon zamiast płytek

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia tarasu czy balkonu do tej pory było ułożenie płytek ceramicznych. Natomiast obecnie na rynku mamy więcej rozwiązań, takich jak płyty betonowe, deski kompozytowe, posadzki żywiczne czy deski tarasowe. Zatem co na balkon zamiast płytek? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
3:00 min
0
0

Żywica na balkonie i tarasie zamiast płytek


Atrakcyjną alternatywą na taras czy balkon, zamiast płytek jest ułożenie posadzki żywicznej. Występuje w dwóch rodzajach: żywica poliuretanowa oraz epoksydowa. O tym, która z nich będzie odpowiednią opcją, zależy nie tylko od jej właściwości, ale i również naszych możliwości finansowych i potrzeb.  Balkon i taras jest miejscem narażonym na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wahania temperatur, różne warunki atmosferyczne i zjawiska pogodowe, a także promieniowania UV. Żywica poliuretanowa do dobry pomysł na podłogę balkonową, ponieważ, jest to tworzywo odporne na działanie różnych substancji oraz upadki i uderzenia odpowiednio zabezpieczając konstrukcję balkonu. Decydując się na żywicę poliuretanową, możemy cieszyć się z jej zalety jaką, jest fakt, iż jest ona wodoszczelna, przez co nie chłonie wilgoci. Żywica na taras zewnętrzny jest odporna na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. 

Autor:
Redakcja
Data:
14.11.2022
Aktualizacja:
19.06.2023
Nowoczesny dom z dużym tarasem
Dom jednorodzinny z tarasem wykończonym żywicą. Fot. BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki
Nowoczesny taras w płytach z motywem kamienia
Posadzka z żywicy epoksydowej posiada właściwości antypoślizgowe. Fot. Cersanit
Cersanit Colosal Grey Matt Rect NT1140-004-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x59,8 cm
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Cersanit Colosal Grey Matt Rect NT1140-005-1
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 9,3 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Colosal
Marka Cersanit
sprawdź

Żywica na taras zewnętrzny oferuje dużo kreatywnych możliwości. Tarasy wykończone tym materiałem mogą być bezbarwne, jak i barwione oraz w różnych wykończeniach powierzchni materiału. Jest to solidne i trwałe rozwiązanie odporne na ścieranie, a także nie wymaga poświęcenia wielu godzin na ich konserwacji. Żywica epoksydowa ma niemal identyczne właściwości jak jej poprzedniczka, natomiast nie jest to tworzywo tak odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak i na promieniowanie UV. 

Drewno i deski kompozytowe na balkonie

Naturalne drewno jest kolejnym materiałem, który idealnie sprawdzi się na balkonie i tarasie. Jest miłe w dotyku, nie nagrzewa się i wygląda schludnie, a zarazem elegancko. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń otrzyma niecodzienny charakter. Naturalny wygląd drewna jest ponadczasowy i pasuje do tarasów w różnych stylach.

Deski tarasowe cechują się jednak tym, iż są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnacje oraz wymagają systematycznej konserwacji. Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest ich cena. Jest to dość kosztowne rozwiązanie szczególnie jeżeli zdecydujemy się na ułożenie drewna egzotycznego.

Drewno i cegiełkowa elewacja w wykończeniu tarasu
Płytki kamienne na ścianie pięknie komponują się z drewnem. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią grubość posadzki. Fot. Cerrad
Cerrad Piatto Gris 11368
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź

Co najlepiej położyć na balkon zamiast płytek? Doskonałą opcją będzie również wyłożenie balkonu deskami kompozytowymi. Powstają z mączki drzewnej, tworzyw syntetycznych oraz dodatków, które mają uszlachetnić produkt i nadać im atrakcyjny wygląd. Są mniej wymagające niż drewniana podłoga przy zachowaniu podobnego efektu wizualnego. Drewniane podłogi modułowe. Nie pęcznieją i nie rozwarstwiają się, a także są mniej podatne na działanie warunków atmosferycznych.  Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Nagrzewają się podczas upałów, zatem nie odnajdą się na tarasach niezadaszonych. 

Nowoczesny taras w szarej płytce klinkierowej
Wybierając płytki drewnopodobne, możemy również uzyskać pożądany efekt naturalnego drewna. Fot. Cerrad
Saltstone
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Saltstone Grys
Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm
sprawdź
Aranżacja dużego tarasu w drewnie i kamieniu
Przestrzenny taras z drewnem. Fot. Synage.
Cerrad Mustiq Beige 14338
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Cerrad Aragon Savanna 18853
Płytka elewacyjna, 15x45 cm
sprawdź
#Roślinne motywy
sprawdź
Mustiq
Marka Cerrad
sprawdź
Aragon
Marka Cerrad
sprawdź
Drewniany taras w nowoczesnym wydaniu
Drewniany, nowoczesny taras. Fot. Cerrad
Aviona
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Aviona Sabbia
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź

Płyty betonowe na tarasie

Kolejnym rozwiązaniem, które można zastosować na balkon zamiast płytek, są płyty betonowe. Charakteryzuje je odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i warunki atmosferyczne.  Na rynku dostępny jest w barwach naturalnych i barwionych. Przy doborze jego koloru należy zwrócić uwagę na aranżację przestrzeni, aby tworzył spójną całość.

Aranżacja nowoczesnego ogrodu z tarasem
Nowoczesny ogród z tarasem. Fot. Paradyż
Garden Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Garden Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,5x59,5 cm
sprawdź
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź

Beton jest idealną bazą dla mebli i dekoracji takich jak dywan czy rośliny. Dzięki temu nawet przebywając na zewnątrz, poczujemy się jak w przytulnym wnętrzu w harmonii z naturą. Podobnym rozwiązaniem są płytki tarasowe, które są zdecydowanie grubsze niż standardowe płytki gresowe.

Nowoczesny taras w drewnie i jasną, betonową podłogą
Betonowa podłoga do drewnianej elewacji. Fot. Cerrad
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Macro Bianco
Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm
sprawdź

Trawa na balkon i taras zamiast płytek

W przypadku, gdy chcielibyśmy wpuścić trochę natury na nasz taras czy balkon, idealnym rozwiązaniem będzie sztuczna trawa. Jest ona odporna na działanie wilgoci, promieni słońca, a także ekstremalnych warunków pogodowych. Jest prosta w montażu. W tym przypadku będziemy mogli zamontować ją samodzielnie bez potrzeby zlecania tej czynności fachowcowi. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania wybranego przez nas materiału. Produkty niższej jakości nie będą tak sprawnie odzwierciedlać efektu, który chcemy uzyskać. 

Taras w bloku z hamakiem
Sztuczna trawa na balkonie w bloku z hamakiem. Projekt KP Pure Form, Fot. Katarzyna Piotrowiak Pure Form
Nowoczesny taras z beżową płytką tarasową
Nowoczesny taras z drewnem. Fot Cerrad
Cerrad Tauro Sabbia 2.0
Płytka tarasowa, 39,7x119,7 cm
sprawdź
Tauro
Marka Cerrad
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Balkon bez płytek

Popularne dotychczas płytki ceramiczne ustępują powoli miejsca nowym rozwiązaniom.  Posadzki żywiczne, deski tarasowe, płyty betonowe, deski kompozytowe czy trawa na taras zamiast płytek coraz częściej są wyborem osób, które wykańczają mieszkanie czy dom.  Niezależnie jednak od tego, na co padnie nasz wybór, należy zwracać uwagę na właściwości oraz jakość wykonania materiałów. Nie każdy produkt będzie spełniał nasze wymagania zarówno wizualne, jak i techniczne ze względu na warunki pogodowe, zadaszenie czy estetykę wykonania.

Tania metamorfoza balkonu i tarasu - ciekawe pomysły
Wiosenna i letnia aura sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Choć dla zdrowia warto czasem wybrać się na pieszą...
czytaj więcej
Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę
Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Intensywnie użytkowane, zwłaszcza w przestrzeni zewnętrznej...
czytaj więcej

Podobne artykuły:

Deski kompozytowe na taras - co warto wiedzieć?
Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Warto przygotować przydomowe otoczenie do nadchodzącego sezonu...
czytaj więcej
Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Powierzchnia tarasów i balkonów jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, skutkami promieniowania UV oraz niekorzystnymi...
czytaj więcej