Jak zaaranżować małą kuchnię?
Małe funkcjonalne kuchnie
W małej kuchni priorytetem jest funkcjonalne rozmieszczenie całego wyposażenia. Ciąg kuchenny w małej kuchni, możemy podzielić na trzy główne obszary. W pierwszej strefie – przechowywania – dobrze jest umieścić lodówkę, cargo, szuflady, mini spiżarnię. W drugiej strefie – zmywania, poza zmywarką i zlewem zazwyczaj umieszczamy również kosze na odpady. Trzecia strefa – przygotowywania – jest miejscem na piekarnik, czy płytę gazową. Jeśli nasza mała kuchnia ma kształt litery „C” wtedy, najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest stworzenie „trójkąta roboczego” poprzez umieszczenie na każdej ze ścian poszczególnej strefy. W małej kuchni warto zaplanować jeden, dłuższy blat roboczy o długości min. 120 cm. Jesli mamy taką możliwość jeden, dłuższy blat będzie bardziej praktyczny niż dwa mniejsze. W przypadku kuchni z oknem, blat kuchenny możemy umieścić w oknie, planując tam np. miejsce na zlewozmywak.
AGD do małej kuchni
W małej kuchni, zamiast standardowej kuchenki, warto pokusić się o zmniejszony rozmiar płyty grzewczej, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce na blacie roboczym. Dobrym wyborem będą też jednokomorowe zlewozmywaki. Podobnie mniejsza może być np. zmywarka – na rynku znajdziemy w pełni funkcjonalne modele o szerokości 45 cm, dzięki czemu z łatwością zmieścimy ją nawet pod krótkim blatem.
Zamiast wysokiej lodówki, do kawalerek możemy wybrać niższe, a nawet podblatowe modele. Zyskamy nad nią dodatkową przestrzeń do przechowywania. W małej kuchni warto stosować szuflady. Są wygodne i lepiej organizują przestrzeń w małej kuchni niż tradycyjne szafki.
Wysoka zabudowa w małej kuchni
Miejsce do przechowywania jest w małej kuchni na wagę złota. Z pomocą przyjdzie wysoka zabudowa, nawet do samego sufitu. Zyskamy dodatkowe miejsce do składowania większych lub rzadziej używanych przedmiotów, nie tylko kuchennych. Szafki nad blatem możemy wykonać na dwa sposoby- wszystkie o jednakowej głębokości, lub jako połączenie dwóch głębokości, np. 30 i 60 cm. W tym przypadku pierwszy, płytszy pas płytek pozwala na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni nad blatem. Druga część szafek, równa zabudowie w rozmiarze szafek pod blatem, pozwala stworzyć wiele, praktycznego miejsca na przechowywanie.
Przechowywanie w małej kuchni
Dodatkowe wyposażenie szafek, takie jak obrotowe szafki narożnikowe, kosze i segregatory odpadów o kompaktowym rozmiarze pozwalają nam lepiej wykorzystać przestrzeń i uzyskać dostęp do najdalszych zakamarków mebli. Nawet wąska, wysuwana zabudowa typu cargo znacznie poprawi funkcjonalność małej kuchni. Takie rozwiązania możemy wykorzystać już na 30 cm wolnej przestrzeni i zakończyć w ten sposób ciąg kuchenny przy lodówce lub ścianie. Jeśli w małej kuchni brakuje blatu roboczego, warto poprosić o pomoc stolarza. Nawet niewielką zabudowę możemy wyposażyć w dodatkowy blat wysuwany jak szuflada lub zamontować rozkładany stolik – pomocnik, umieszczony na ścianie obok zabudowy. Nieużywany blat będzie umieszczony równolegle do ściany i nie zajmie cennej przestrzeni użytkowej.
Wąska kuchnia w bloku
Urządzanie kuchni w pomieszczeniach o nietypowych proporcjach zawsze jest trudnym wyzwaniem. Wąska kuchnia, często spotykana w mieszkaniach z wielkiej płyty, czy starym budownictwie, zazwyczaj z oknem na końcu pomieszczenia jest trudnym układem aranżacyjnym, ale nawet w takim wnętrzu można stworzyć funkcjonalną przestrzeń. W bardzo wąskiej kuchni w bloku, jeśli szerokość całego pomieszczenia wynosi ok. 150-180 cm, zabudowę kuchenną umieszczamy na jednej ścianie. W tym przypadku, jeśli mamy taką możliwość, warto pamiętać o zachowaniu ciągu roboczego: strefa przechowywania (lodówka), strefa zmywania (zlew, zmywarka) i strefa gotowania (piekarnik, płyta).
Podłużna kuchnia w bloku może mieć także układ w kształt litery „L”, z blatem umieszczonym na krótszej ścianie. Przy takim planie pomieszczenia blat kuchenny może być umieszczony w oknie, tworząc dobrze doświetloną przestrzeń roboczą. W bardzo wąskiej kuchni w bloku, ściany do wysokości około 130 cm należy zabezpieczyć materiałem, który w łatwy sposób możemy wyczyścić. Na ścianę możemy ułożyć płytki, pomalować łatwo zmywalną farbą. W kuchniach w klasycznym stylu możemy sięgnąć po dekoracyjną boazerię, która odpowiednio zabezpieczy ściany.
Jakie płytki wybrać do małej kuchni?
Do małych wnętrz najczęściej wybieramy jasne odcienie płytek. Delikatne beże, białe i jasnoszare płytki pomagają nam stworzyć neutralne aranżacje, do których bez problemu dopasujemy każdy rodzaj frontów i blatów kuchennych. Na ścianach dobrze sprawdzą się płytki z połyskiem, które optycznie powiększą przestrzeń, rozświetlając naszą kuchnię. O tym, jakie płytki wybrać na ściany do kuchni, pisaliśmy w artykule: Płytki na ścianę do małej kuchni.
Wybierając wielkość płytek, możemy sugerować się stylem panującym we wnętrzu. W nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach postawmy na większe formaty, z minimalną fugą. W kuchniach klasycznych dobrze sprawdzą się małe płytki ścienne. Często stosowanym wzorem są płytki przywołujące na myśl stare, kaflowe piece z charakterystycznym frezowaniem. Płytki na pas roboczy mogą być utrzymane w podobnej kolorystyce jak płytki podłogowe. Innym rozwiązaniem, polecanym zwłaszcza w przypadku jednolitej zabudowy jest wprowadzenie koloru, który przełamie jeden kolor mebli kuchennych. Na pas roboczy w kuchni możemy zastsować barwną mozaikę, czy dodatkowe, dekoracyjne listwy.
Gotowe projekty małych kuchni
Szukając inspiracji na gotowe projekty małych kuchni, warto przyjrzeć się realizacjom, które są zaprojektowane na podobnym metrażu. Mając do dyspozycji standardową kuchnię, możemy wybrać meble, korzystając z popularnych wymiarów szafek o wymiarach: 40, 60, 80 cm. Z gotowymi projektami kuchni możecie zapoznać się na naszej stronie.