Jak zaaranżować małą kuchnię?

Jak zaaranżować małą kuchnię?

Mała kuchnia to duże wyzwanie projektowe, wymagające niecodziennych rozwiązań. Niewielka przestrzeń, pomimo nagromadzenia sprzętu i funkcji, musi pozostać wygodna w codziennym użytkowaniu. Na co warto zwrócić uwagę, aranżując małą kuchnię?
4:00 min
0
0

Projekt małej kuchni warto rozpocząć od zastanowienia się, na jakich sprzętach i funkcjach najbardziej nam zależy. Niewielki metraż będzie wymagał kompromisów i ustępstw. Trzeba określić, na które z nich możemy przystać, kosztem spełnienia ważniejszych warunków na liście. Jeśli priorytetem jest duża kuchenka lub piekarnik w wysokiej zabudowie, możemy nie znaleźć miejsca na zmywarkę. Określenie gabarytów AGD w pierwszej kolejności znacznie uprości cały proces projektowy.

Autor:
Redakcja
Data:
14.05.2019
Nowoczesna kuchnia z płytkami strukturalnymi
Nawet niewielki aneks może być funkcjonalny, dzięki prawidłowemu rozplanowaniu przestrzeni. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Veo Nero Ściana Struktura
Paradyż Veo Nero Ściana Struktura
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Paradyż Veo Bianco Ściana Struktura
Paradyż Veo Bianco Ściana Struktura
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź
Paradyż Veo Nero Ściana
Paradyż Veo Nero Ściana
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź

Wybierz małe AGD

W małej kuchni, zamiast standardowej kuchenki, warto pokusić się o zmniejszony rozmiar płyty grzewczej, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce na blacie roboczym. Dobrym wyborem będą też jednokomorowe zlewozmywaki. Podobnie mniejsza może być np. zmywarka – na rynku znajdziemy w pełni funkcjonalne modele o szerokości 45 cm, dzięki czemu z łatwością zmieścimy ją nawet pod krótkim blatem. Zamiast wysokiej lodówki, do kawalerek możemy wybrać niższe, a nawet podblatowe modele. Zyskamy nad nią dodatkową przestrzeń do przechowywania. W małej kuchni warto stosować szuflady. Są wygodne i lepiej organizują przestrzeń w małej kuchni niż tradycyjne szafki.

Wyspa wpisana w stół jadalny w projekcie KODO
W aranżacji aneksu kuchennego z pomocą przychodzą wyspa i wpisany w nią stół, które stwarzają dodatkową przestrzeń roboczą w otwartym wnętrzu. Fot. Kodo

Zamontuj wysokie szafki

Miejsce do przechowywania jest w małej kuchni na wagę złota. Z pomocą przyjdzie wysoka zabudowa, nawet do samego sufitu. Zyskamy dodatkowe miejsce do składowania większych lub rzadziej używanych przedmiotów, nie tylko kuchennych. Szafki nad blatem możemy wykonać na dwa sposoby- wszystkie o jednakowej głębokości, lub jako połączenie dwóch głębokości, np. 30 i 60 cm. W tym przypadku pierwszy, płytszy pas płytek pozwala na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni nad blatem. Druga część szafek, równa zabudowie w rozmiarze szafek pod blatem, pozwala stworzyć wiele, praktycznego miejsca na przechowywanie.


Kuchnia - realizacja projektu studia "Tworzywo"
Wysoka zabudowa szafek pozwoli na swobodne przechowywanie wszystkich niezbędnych w kuchni przedmiotów. Fot. "Tworzywo" Warsztat Architektury Wnętrz

Kuchenni pomocnicy

To sprytne produkty doposażające szafki kuchenne, takie jak obrotowe szafki narożnikowe, kosze i segregatory odpadków o kompaktowym rozmiarze. Pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń i uzyskać dostęp do najdalszych zakamarków mebli. Nawet wąska, wysuwana zabudowa typu cargo znacznie poprawi funkcjonalność małej kuchni. Takie rozwiązania możemy wykorzystać już na 30 cm wolnej przestrzeni i zakończyć w ten sposób ciąg kuchenny przy lodówce lub ścianie.
Jeśli w małej kuchni brakuje blatu roboczego, warto poprosić o pomoc stolarza. Nawet niewielką zabudowę możemy wyposażyć w dodatkowy blat wysuwany jak szuflada lub zamontować rozkładany stolik – pomocnik, umieszczony na ścianie obok zabudowy. Nieużywany blat będzie wisiał równolegle do ściany i nie zajmie cennej przestrzeni użytkowej.