Płytki na ścianę do małej kuchni
Płytki dekoracyjne do kuchni
W małej kuchni możemy poeksperymentować z dekoracyjnymi strukturami. Płytki 3d w ciekawy sposób odbijają światło, co w połączeniu z oświetleniem dolnym szafek da oryginalne, stylowe efekty dekoracyjne. Strukturalne płytki dekory do kuchni to doskonała alternatywa dla innych rozwiązań.
Dekory dostępne są w szerokiej gamie odcieni i rozmiarów – doskonale komponują się z gładkimi frontami meblowymi. Strukturalne płytki do kuchni ożywią nawet monochromatyczne aranżacje. Wprowadzony w ten sposób dekor nie zdominuje małego wnętrza. Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej wyrazistym efekcie, możemy zastosować płytki o innych, niż klasyczne kształtach, np. heksagonalne lub płytki arabeska.
Płytki ze wzorem patchwork
Wzory marokańskie i inspirowane patchworkiem w stylu retro. Kolorowe i monochromatyczne płytki przypominające mozaiki doskonale ożywią proste aranżacje małych kuchni. Odrobina koloru przełamie surowość białych, gładkich frontów i elegancję klasycznej zabudowy. Płytki patchwork w małej kuchni możemy wykorzystać na fragmencie ściany między szafkami lub w okolicy kuchenki.
Wielkoformatowe gresy do wnętrz
Wielkoformatowe płytki do kuchni pasują także do małych wnętrz. Bogaty wybór wzorów i kolorów powierzchni płytek wielkoformatowych oferuje rozwiązania do niemal każdego stylu aranżacyjnego kuchni. Gresowe płytki ścienne do kuchni to doskonała alternatywa dla wielkoformatowych slabów kamiennych – są lżejsze i tańsze niż odpowiedniki z naturalnego kamienia. Brak widocznych podziałów tworzy modny, minimalistyczny efekt. Wielkoformatowe gresy imitują surowe kamienie, takie jak np. popularne marmury lub beton architektoniczny.
Mozaiki do kuchni
Drobne, dekoracyjne mozaiki dają efekt podobny do płytek strukturalnych. Są wykonane z różnych materiałów: szkła, drewna lub metalu. Przykładowo, jasna mozaika szklana pięknie odbija światło, tworząc we wnętrzu delikatną dekorację.
Do małych kuchni wbrew pozorom pasuje bardzo dużo materiałów. Ważny jest jednak sposób, w jaki je wykorzystamy, aby wydobyć pełen potencjał niewielkiej przestrzeni. Zbyt wiele wzorów i kolorów przytłoczy wnętrze. Przede wszystkim jednak płytki powinny być praktyczne – jeśli dużo i często gotujemy, ale nie lubimy sprzątać, zamiast dekoracyjnych struktur, lepiej wybrać dekoracyjne wzory. Z gładkich powierzchni łatwiej usunąć plamy z tłuszczu i innych produktów spożywczych. Zwróćmy uwagę na płytki rektyfikowane — termin oznacza szlifowanie płytek już po wypaleniu w piec, aby miały niemal idealnie jednakowe wymiary. Równe narożniki płytek pozwolą uzyskać proste i estetyczne fugi.
Do płytek ceramicznych na ścianę możemy dopasować listwy wykończeniowe. Do wyboru mamy listwy aluminiowe, ceramiczne lub szklane. Ciekawie przełamią kompozycję na ścianie.