Jak zaaranżować toaletkę w sypialni?

Jak zaaranżować toaletkę w sypialni?

Na dźwięk słowa „toaletka” wielu przychodzą na myśl wytworne buduary sprzed dwóch stuleci lub garderoby rodem ze złotej ery Hollywood. Czas tych niezwykle przydatnych mebli jednak nie przeminął. Chociaż nie widujemy ich już tak często, to pojawiają się w wielu nowych stylach i formach, stając się praktycznym wyposażeniem naszych sypialni.
3:00 min
0
0

Odrobina historii

Historia toaletek sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy wykształciła się jako osobny mebel w znanej nam formie, czyli stolik albo komodę z szufladkami i skrytkami na przybory z dołączonym lustrem. Toaletka w sypialni to rozwiązanie, które zaczęło pojawiać się relatywnie późno. Niegdyś jej miejscem były przede wszystkim salon lub buduar.  

Autor:
Redakcja
Data:
16.07.2021
detale sypialni - komoda i toaletka
Wisząca toaletka wygląda niepozornie, jednak niektóre modele potrafią zaskoczyć swoją pojemnością. Fot. TIKA Design

Nazwa toaletki wywodzi się z języka francuskiego od słowa „toile” lub „toilette”. Pierwsze z nich oznacza w dosłownym przekładzie „płótno”, co wiąże się z tym, że meble te często były zasłonięte upiętą tkaniną. Drugie z kolei wiąże się z czynnościami związanymi z poranną higieną, nakładaniem makijażu oraz układaniem włosów. Po dziś dzień językoznawcom nie udało się ustalić, od którego ze słów pochodzi nazwa tego elementu wyposażenia wnętrz.

Współczesne toaletki

Toaletki w wersji współczesnej możemy podziwiać w wielu interesujących formach. Bardzo popularne i estetyczne są wiszące warianty takich mebli, które wizualnie przypominają półkę z szufladami. Jest to szczególnie dobry wybór, jeśli chodzi o toaletkę w stylu nowoczesnym. Meble montowane do ściany są praktycznym rozwiązaniem do małych sypialni. Nie zabierają zbyt wiele cennego miejsca i pozwalają na praktyczną aranżację.

Toaletka na tle szarych lameli
Piękne, duże lustro potrafi sprawić, że nasza toaletka będzie wyglądała zachwycająco. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej oprawie świetlnej. Fot. Artdesign

Ciekawym rozwiązaniem są również modele ze składanym lustrem. To dobry pomysł w przypadku toaletek w stylu skandynawskim, dzięki połączeniu prostej formy z funkcjonalnością. Tego typu element wystroju, po schowaniu lustra, może pełnić funkcję stolika na laptop lub szafki nocnej.  

Aranżacja nowoczesnej sypialni w z białymi płytkami z wzorem kamienia
Nowoczesna forma toaletki montowanej na ścianie będzie ciekawym uzupełnieniem sypialni. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Elegantstone Bianco Gres Szkl. Rekt. Półpoler
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Elegantstone Bianco Gres Szkl. Rekt. Półpoler
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Elegantstone
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Garść porad

Toaletka bardzo dobrze odnajdzie się w sypialni. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć porannych przepychanek o miejsce w łazience podczas szykowania się do wyjścia do szkoły lub pracy. Jak zaaranżować toaletkę w sypialni w taki sposób, by była możliwie najbardziej użyteczna? Te porady pomogą Wam dobrać ten element wystroju tak, by stanowił stylowe i użyteczne uzupełnienie wnętrza.  

Dekoracja z drewnianych lameli w sypialni
Aranżacja toaletki z wiszącym lustrem. Fot. Anna Freier
  • Zadbaj o to, by w pobliżu znajdował się kontakt. Dzięki temu będzie możliwe bezproblemowe korzystanie z suszarki, lokówki, prostownicy i innych przydatnych urządzeń bez potrzeby wstawania.

  • Toaletka w sypialni powinna być możliwie najbardziej funkcjonalna. Sprawdź, ile miejsca na przechowywanie potrzebujesz, by mieć pewność, że szuflady i schowki będą miały odpowiednią pojemność.

  • Warto kupić wraz z toaletką odpowiednio dopasowane wygodne krzesełko lub taboret. Jeżeli planujesz spędzać dużo czasu w tym miejscu, zaopatrz się o siedzisko z oparciem, by możliwie najlepiej zadbać o swój komfort oraz kręgosłup.

  • Toaletka z lustrem wymaga odpowiedniego oświetlenia. Dobrze jest, gdy mebel ten znajduje się w pobliżu okna, by zapewnić osobie użytkującej możliwie największą ilość naturalnego światła. Niemniej, warto również zaopatrzyć się w odpowiednie lampy. Najlepiej wybrać oświetlenie emitujące neutralne światło, czyli takie z zakresu 4000-5000 Kelwinów.

  • Perfumy, dzięki atrakcyjnemu wyglądowi flakoników, będą stanowiły naturalną ozdobę toaletki. Dlatego warto je eksponować, ze względu na interesujące kolory i kształt.


Jak widać, toaletka w sypialni stanowi bardzo ciekawy dodatek do sypialni oraz garderoby. Ten element wystroju nie tylko stanowi estetyczne uzupełnienie wnętrza, ale również niemałe ułatwienie w codziennym życiu.  

Zobacz też:

Sypialnia z biurkiem do pracy
Cenimy sobie prywatność w przestrzeni mieszkalnej – jest oazą, w której odpoczywamy i relaksujemy się po intensywnym dniu...
czytaj więcej
Sypialnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością i wcale się temu nie dziwimy. Jego ciepła, przyjazna natura doskonale...
czytaj więcej