Komoda jako element aranżacji wnętrz

Komoda jako element aranżacji wnętrz

Komoda służy każdemu z nas do przechowywania przedmiotów w domu. Nie jest to mebel do garderoby. Ustawiamy ją zwykle w tych miejscach, które są eksponowane na codzienny widok. Z tego powodu powinna zostać wybrana rozważnie. Jak dobierać komodę do wystroju oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby nie żałować wyboru?
3:00 min
0
0

Komoda - połączenie funkcjonalności i elegancji

Wybór komody, wbrew pozorom, nie jest rzeczą łatwą. Mimo że komoda wydaje nam się niewidocznym i mało istotnym meblem, to jednak w rzeczywistości to właśnie ten mebel nadaje ton całej aranżacji. Tak jest szczególnie w sypialni, w której z reguły nie ma zbyt wielu mebli, a komoda jest w zasięgu naszego wzroku codziennie: wyjmujemy z niej podręczne przedmioty, trzymamy tam ubrania, w które na co dzień ubieramy się, a na komodzie wisi to, co w ostatniej chwil chwytamy wychodząc z sypialni. O tym, jak ważna jest komoda, najczęściej przekonujemy się, gdy zamieniamy wielką zawalidrogę na komodę, dzięki której całe pomieszczenie wydaje nam się nagle znacznie ładniejsze. 

Komody towarzyszą ludziom od zawsze. Pierwsze wzmianki o używaniu tego rodzaju mebla pochodzą z XIV wieku z Francji. Wszystko przez to, że, że jest to niesamowicie funkcjonalny mebel. Niezależnie od tego, czy komoda wyposażona jest w szuflady, czy w półki, spełnia te same funkcje: ma być pojemnym magazynem dla wszystkiego, czego nie  chcemy trzymać na widoku, a co jednocześnie musi znajdować się pod ręką. Uporządkowane i rzetelnie rozłożone i posegregowane w komodzie

Autor:
Redakcja
Data:
07.04.2020
komoda.jpg

Komoda nie tylko w przedpokoju

Komodę możemy ustawić nie tylko w przedpokoju, czy sypialni. Świetnie  odnajdzie się w pokoju dziecinnym i będzie nam służyła jako wygodny mebel do porządkowania dziecięcych zabawek, pościeli i przyborów szkolnych. Komodę można ustawić nawet w kuchni, o ile jest odpowiednio dopasowana stylistycznie do aranżacji. Tradycyjnie również komody ustawiamy w jadalni, w której mebel ten będzie służył nie tylko jako miejsce do przechowywania naczyń, ale także jako stojak na pamiątki rodzinne, fotografie oprawione w ramki, czy lustro. W wielu nowoczesnych aranżacjach nad komodą w jadalni znajduje się wielkie prostokątne lustro, ustawione horyzontalnie, co niesamowicie powiększa przestrzeń.

Jak dopasować komodę do stylu wnętrz?

W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów mebli typu komoda. Niezależnie od tego, czy jest to styl rustykalny, do którego dopasujemy komodę drewnianą, czy styl prowansalski, w którym świetnie odnajdzie się biała komoda z postarzałego drewna z ozdobnymi listewkami, czy styl glamour, do którego dopasujemy komodę z połyskliwego materiału z jednolitym kolorze, będzie to zawsze mebel nie tylko funkcjonalny, ale także taki, który ozdobi wnętrze. Dobierając komodę do wnętrza zwróćmy uwagę na to, jakie są potrzeby pomieszczenia. Tam, gdzie jest ciasno i gdzie jest dużo mebli, komoda powinna wyglądać jak najbardziej lekko. Lekkości nadadzą jej na przykład nóżki lub ażurowa budowa. Czasami też komody wyglądają na lżejsze, gdy mają drzwiczki wykonane na przykład z żaluzjowego panelu lub jeśli mają wstawki ze szkła.

Biała komoda - najnowszy trend w aranżacji

Przeglądając ofertę sklepów z meblami, szybko zwracamy uwagę na to, że królują w nich komody w kolorze białym. Niezależnie od tego, czy jest to mebel z płyty wiórowej, czy z postarzanego drewna, biel jest niezwykle modna w ostatnich sezonach. Białe meble wnoszą do pomieszczenia delikatność, nie obciążają aranżacji i sprawiają, że aranżacja wydaje się natychmiast bardziej elegancka. Biała komoda pasuje do minimalistycznych wnętrz, a także do tych utrzymanych w stylu art deco lub w stylu glamour. Świetnie odnajdzie się wśród naturalnego drewna (czyli na przykład w pomieszczeniu, w którym mamy dużą powierzchnię drewnianego parkietu), jak i tam, gdzie mamy na ścianach dużo szarości lub tam, gdzie mamy panele tkaninowe. Szczególnie chętnie białe komody są widziane w aranżacjach w stylu skandynawskim oraz tych stylizowanych na marynistyczne.

Komoda - element aranżacji wnętrz w stylu retro

Jednym z najbardziej popularnych modeli aranżacyjnych ostatnich sezonów jest styl retro. We wnętrzach w stylu retro meble są zaciągnięte jakby ze starej epoki, ale jednocześnie w odnowionej, unowocześnionej i nie tak topornej wersji. Mamy tutaj nawiązania do lat 40., 50, i 60-tych, kiedy królowała płyta pilśniowa, geometryczne wzory, elementy plastikowe, a także dość "sprane" kolory i surowe tkaniny. Komoda do wnętrz w stylu retro powinna mieć cienkie nóżki, mieć dużą ilość małych szuflad, powinna mieć dość kanciasty kształt. Na komodzie, obowiązkowo, powinny stać kwiaty, najlepiej  takie o dużych liściach. Komody w stylu retro to również takie komody, które nawiązują do dawnych czasów, gdy w naszej części Europy królowały wielkie, zwaliste komody drewniane, przypominające nieco skrzynie. Ciężkie, dominujące w pomieszczeniu, są dużym wyzwaniem dla dzisiejszych projektantów wnętrz. Warto na nie postawić, gdy chcemy mieć coś prawdziwie oryginalnego w naszym  pomieszczeniu.