Otwarta kuchnia - jaki wybrać okap?
Okap do małej kuchni
W przypadku niewielkich wnętrz istotną kwestią jest stworzenie jak najwięcej miejsca na przechowywanie. W tego typu kuchniach najczęściej decydujemy się na pełną zabudowę meblową, górne szafki kuchenne pod sam sufit. W takich kuchniach dobrze sprawdzi się okap podszafkowy, który pozwoli nam na praktyczne wykorzystanie miejsca w zabudowie meblowej.
Jeśli okap ma za zadanie pracować w tzw. ”trybie wyciągu”, oczywiście, pewną część wewnątrz szafki będzie zajmować podłączenie okapu do komina wentylacyjnego, ale i tak jest to rozwiązanie, które pomaga nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad okapem. Na szczególną uwagę zasługują tzw. okapy teleskopowe, które możemy wysunąć, zwiększając tym samym powierzchnię pochłaniania. Po gotowaniu front okapu możemy zrównać z linią zabudowy szafek.
Okap nad wyspę kuchenną
W przestronnych kuchniach, zwłaszcza tam, gdzie domownicy uwielbiają gotowanie, często decydujemy się na wyspy kuchenne. Nic dziwnego - wyspa pomaga dobrze zorganizować przestrzeń, spójnie łączy część kuchenną z otwartą jadalnią i salonem.
W tego typu kuchniach okap wyspowy może przybrać różną formę – od prostych, geometrycznych brył po wyszukane, zaprojektowane z wielką starannością dekoracyjne formy. Bogata paleta kolorystyczna sprawia, że bez problemu dopasujemy konkretny model do naszej aranżacji. Dużą popularnością cieszą się okapy w czarnym kolorze, które razem z pozostałym, kuchennym wyposażeniem tworzą spójną całość. Nad wyspami kuchennymi możemy też spotkać dekoracyjne okapy bez komina. Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów dobrze sprawdzą się jako pochłaniacz.
Na wyspach kuchennych często decydujemy się na ponadstandardowe płyty grzewcze. Jeśli w naszej kuchni planujemy większą płytę, np. model o szerokości 80 lub 100 cm, warto zamontować większy okap, który skutecznie będzie pochłaniać zapachy.
Innym rodzajem okapów, stosowanych nie tylko na wyspach kuchennych są tzw. okapy blatowe. Te innowacyjne rozwiązanie nie zabiera przestrzeni nad płytą, nie ingeruje w projektowaną przestrzeń. Cały mechanizm okapu umieszczony jest pod blatem. Na blacie, tuż obok płyty kuchennej znajduje się tylko minimalistyczny wyciąg, który w trakcie gotowania zazwyczaj wysuwa się ponad linię blatu.
Parametry techniczne
Podczas wyboru okapu kuchennego warto zwrócić uwagę na wydajność okapu, głośność w minimalnym i maksymalnym poziomie mocy. Sprawdźmy, czy okap ma dodatkowe funkcje, np. timer, który umożliwia automatyczne wyłączenie po określonym czasie. Podczas codziennego użytkowania przydatna może być także funkcja automatycznego dostosowania mocy do temperatury, czy wilgotność w pomieszczeniu.
Wybierając okap, zwróćmy uwagę także na rodzaj i moc oświetlenia, możliwość regulacji natężenia światła. Odpowiednie oświetlenie w okapie pozwala nam na równomierne oświetlenie strefy roboczej, ułatwia przygotowanie potraw, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy będzie wystarczające. Zwróćmy uwagę na rodzaj sterowania – okapy możemy uruchamiać za pomocą przycisków, pilota, aplikacji, praktycznym rozwiązaniem są czujniki sensorowe.
Wybierając okap do kuchni otwartej na salon, zadbajmy o spójność obu stref. Zadbajmy także o wybór urządzeń o odpowiednich parametrach, dopasowaniu wydajności okapu do projektowanej powierzchni.