Otwarta kuchnia - jaki wybrać okap?

Otwarta kuchnia - jaki wybrać okap?

Połączenie dwóch stref - kuchennej i salonowej ma wiele zalet. Sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu, umożliwia wspólne gotowanie w gronie najbliższych. W otwartych przestrzeniach istotną kwestią jest odpowiednia wentylacja, dlatego warto zadbać o wydajany okap. Do wyboru mamy wiele rodzajów okapów kuchennych, sprawdzamy, czym kierować się podczas zakupu.
3:00 min
0
0

Odpowiednio dobrany okap poza oczywistymi zadaniami, jakim jest pochłanianie zapachów i wymiana powietrza, może być ciekawą ozdobą wnętrza. W zależności od naszych potrzeb i stylu panującym w naszym domu, do wyboru kilka rozwiązań: okapy kominowe, podszafkowe, czy nowoczesne okapy wyspowe.


Okap może stać się ciekawym akcentem w projektowanym wnętrzu, charakterystycznym elementem budującym całą aranżację, zwłaszcza jeśli postawimy na wyrazisty kolor, lub oryginalną formę. Z drugiej strony, współczesne rozwiązania pozwalają na całkowite ukrycie okapu kuchennego, sprawiając, że pozostaje on niemal niewidoczny w projektowanym wnętrzu. Wszystko zależy od naszych preferencji i koncepcji na aranżację.

Autor:
Redakcja
Data:
22.06.2022
Aranżacja jasnej kuchni w stylu klasycznym
Projekt klasycznej kuchni ze stylizowanym okapem kominowym. Fot. Ferro
Tiga VerdeLine
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Tiga VerdeLine BTG4VL
Bateria zlewozmywakowa, stojąca, chrom
sprawdź

Okap do małej kuchni

W przypadku niewielkich wnętrz istotną kwestią jest stworzenie jak najwięcej miejsca na przechowywanie. W tego typu kuchniach najczęściej decydujemy się na pełną zabudowę meblową, górne szafki kuchenne pod sam sufit. W takich kuchniach dobrze sprawdzi się okap podszafkowy, który pozwoli nam na praktyczne wykorzystanie miejsca w zabudowie meblowej.



Jeśli okap ma za zadanie pracować w tzw. ”trybie wyciągu”, oczywiście, pewną część wewnątrz szafki będzie zajmować podłączenie okapu do komina wentylacyjnego, ale i tak jest to rozwiązanie, które pomaga nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad okapem. Na szczególną uwagę zasługują tzw. okapy teleskopowe, które możemy wysunąć, zwiększając tym samym powierzchnię pochłaniania. Po gotowaniu front okapu możemy zrównać z linią zabudowy szafek.

Biała kuchnia z ceglastą ścianą Deante Lusitano
W mniejszych kuchniach dobrze sprawdzi się okap umieszczony pod szafką. Fot. Deante
Lusitano
Marka Deante
sprawdź
Deante Lusitano ZCL 651N
Zlewozmywak 1,5-komorowy z ociekaczem
sprawdź

Okap nad wyspę kuchenną

W przestronnych kuchniach, zwłaszcza tam, gdzie domownicy uwielbiają gotowanie, często decydujemy się na wyspy kuchenne. Nic dziwnego - wyspa pomaga dobrze zorganizować przestrzeń, spójnie łączy część kuchenną z otwartą jadalnią i salonem.


W tego typu kuchniach okap wyspowy może przybrać różną formę – od prostych, geometrycznych brył po wyszukane, zaprojektowane z wielką starannością dekoracyjne formy. Bogata paleta kolorystyczna sprawia, że bez problemu dopasujemy konkretny model do naszej aranżacji. Dużą popularnością cieszą się okapy w czarnym kolorze, które razem z pozostałym, kuchennym wyposażeniem tworzą spójną całość. Nad wyspami kuchennymi możemy też spotkać dekoracyjne okapy bez komina. Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów dobrze sprawdzą się jako pochłaniacz.

Rodzaje blatów kuchennych
Wygodny blat roboczy to podstawa w każdej kuchni. Aranżując piękne i funkcjonalne wnętrze, warto upewnić się, że wybierzemy...
Wybieramy blat kuchenny
Blat kuchenny jest narażony na wiele wyzwań podczas codziennego użytkowania. Powierzchnię będziemy użytkować przez lata,...
Ciemna kuchnia z kamiennymi płytami Opoczno Silver Point
Kuchnia z wyspą i czarnym okapem nad płytą. Ciemne elementy dobrze komponują się z ciepłym odcieniem drewna i delikatną szarością. Fot. Domni.pl
Silver Point
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Silver Point Grey Matt NT1064-015-1
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Salon z kuchnią w drewnie Opoczno Grand Wood
autor: Domni.pl
sprawdź

Na wyspach kuchennych często decydujemy się na ponadstandardowe płyty grzewcze. Jeśli w naszej kuchni planujemy większą płytę, np. model o szerokości 80 lub 100 cm, warto zamontować większy okap, który skutecznie będzie pochłaniać zapachy.

Innym rodzajem okapów, stosowanych nie tylko na wyspach kuchennych są tzw. okapy blatowe. Te innowacyjne rozwiązanie nie zabiera przestrzeni nad płytą, nie ingeruje w projektowaną przestrzeń. Cały mechanizm okapu umieszczony jest pod blatem. Na blacie, tuż obok płyty kuchennej znajduje się tylko minimalistyczny wyciąg, który w trakcie gotowania zazwyczaj wysuwa się ponad linię blatu.

Parametry techniczne

Podczas wyboru okapu kuchennego warto zwrócić uwagę na wydajność okapu, głośność w minimalnym i maksymalnym poziomie mocy. Sprawdźmy, czy okap ma dodatkowe funkcje, np. timer, który umożliwia automatyczne wyłączenie po określonym czasie. Podczas codziennego użytkowania przydatna może być także funkcja automatycznego dostosowania mocy do temperatury, czy wilgotność w pomieszczeniu. 


Wybierając okap, zwróćmy uwagę także na rodzaj i moc oświetlenia, możliwość regulacji natężenia światła. Odpowiednie oświetlenie w okapie pozwala nam na równomierne oświetlenie strefy roboczej, ułatwia przygotowanie potraw, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy będzie wystarczające. Zwróćmy uwagę na rodzaj sterowania – okapy możemy uruchamiać za pomocą przycisków, pilota, aplikacji, praktycznym rozwiązaniem są czujniki sensorowe.

Cegiełki i ciemny kamień w kuchni z granatową zabudową
Kuchnia z przyściennym, skośnym okapem. Fot. Domni.pl
Paradyż Barro Nero Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 9 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Cerrad Retro Brick Chilli 11962
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Kuchnia z ciemną zabudową z cegiełkowym wykończeniem ściany
autor: Domni.pl
sprawdź
Retro Brick
Marka Cerrad
sprawdź

Wybierając okap do kuchni otwartej na salon, zadbajmy o spójność obu stref. Zadbajmy także o wybór urządzeń o odpowiednich parametrach, dopasowaniu wydajności okapu do projektowanej powierzchni.

Podobne artykuły

Kuchnia na poddaszu - jak urządzić?
Kuchnie ze skosami mają ogromny potencjał aranżacyjny, jednak mogą sprawiać nieco problemów. Jak je rozwiązać i na co zwrócić...
Kuchnia z wyspą - zalety i wady
Kuchnia z wyspą to jeden z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych sposobów na aranżację tego pomieszczenia. Świetnie...