Płytki 20 mm – montaż, zastosowanie

Płytki 20 mm – montaż, zastosowanie

Coraz bardziej popularne gresy o grubości 2 cm mają szerokie zastosowanie, zarówno podczas aranżacji strefy dookoła naszego domu, jak i w realizacjach komercyjnych. Przyglądamy się dostępnym kolekcjom, sprawdzamy, gdzie stosowanie takich płytek ma sens, podpowiadamy, jakie są sposoby montażu.
4:00 min
0
0

Niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i ścieranie gresy dostępne są w coraz to nowych formatach i grubościach. Z jednej strony producenci dążą do uzyskania jak najcieńszej płytki, która można stosować na elewacjach, frontach mebli, czy remontowanych wnętrzach, gdzie nie zależy nam na minimalnym podniesieniu poziomu posadzki. Na drugim, przeciwnym biegunie mamy płytki o coraz większej, sięgające do 20 mm grubości, kolekcje przystosowane do montażu w wymagających warunkach. Płytki gresowe 2 cm możemy stosować w ogrodzie, na tarasie, często stosowane także w aranżacji wnętrz publicznych.

Autor:
Redakcja
Data:
06.08.2021
Aktualizacja:
20.07.2022
Nowoczesny taras w graficie
Pomysł na nowoczesny taras z płytkami podłogowymi o grubości 2 cm Cerrad Testo. Fot. Cerrad
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Grafit 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź

Gdzie stosować płytki 2.0?

Płytki 2.0 są modnym sposobem na aranżację przestrzeni zarówno przydomowej, jak i ogrodów. Dobrze sprawdzą się także podczas kreacji terenów zielonych obok budynków użyteczności publicznej. 


Najczęściej gresy o grubości 20 mm stosujemy:


 • w ogrodzie: na ścieżkach ogrodowych, w altankach
 • na tarasach
 • w garażu, na podjazdach
 • w aranżacji przestrzeni użyteczności publicznej, miejscach o dużym natężeniu ruchu
Wybieramy płytki do garażu
Garaż w domu zajmuje szczególne miejsce. Techniczny charakter pomieszczeń, często staje się także przestrzenią do majsterkowania...
czytaj więcej

Gresy są łatwe do utrzymania w czystości, nie wymagają dodatkowej impregnacji i konserwacji. Potocznie nazywany „gruby gres” doskonale sprawdzi się w miejscach, które narażone są na wysokie obciążenia: na podjazdach, w garażach. Wszystkie płytki 2 cm mają właściwości antypoślizgowe.

Aranżacja nowoczesnego ogrodu
Aranżacja nowoczesnego ogrodu z płytkami Opoczno Optimum 2.0. Fot. Opoczno
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź
Optimum 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Zalety płytek 2 cm

 • wysokie parametry techniczne
 • odporność na ścieranie, zmiennie warunki atmosferyczne
 • nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych
 • możliwość szybkiego montażu i demontażu na trawie, żwirze
 • łatwość utrzymania w czystości 
 • wiele wzorów do wyboru
Taras z kwadratowymi płytkami w szarym kolorze
Płyty tarasowe 2.0 z kolekcji Optimal Ceramika Paradyż ułożone bezpośrednio na żwirze. Płytki dostępne są w czterech, uniwersalnych kolorach: beige, grafit, grys i antracite. Fot. Ceramika Paradyż
Optimal Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Optimal Antracite Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź

Montaż płytek 2.0

Zaletą płytek o grubości 20 mm jest ich ciężar, który pozwala na ułożenie jej bezpośrednio na podłożu, bez konieczności stałego montowania. W takim przypadku ich montaż możemy przeprowadzić samodzielnie. Grube gresy możemy montować na trzy sposoby.


Pierwszym jest możliwość montażu bezpośrednio na istniejącym podłożu – trawie, żwirze, piasku.


 • Płytki układane na trawie: w tym przypadku należy sprawdzić, czy podłoże jest równe. Pod miejscem, gdzie planujemy położenie płytek, warto wybrać kilka centymetrów gruntu, następnie zalecane jest podsypanie pod płytką grubego żwiru, który zagwarantuje stabilny montaż. Po ułożeniu płytek należy wyrównać poziom płytek z powierzchnią trawnika, używając do tego np. gumowego młotka. Odstępy między poszczególnymi płytkami zależą od naszych indywidualnych preferencji i pomysłu na ogród, ale polecamy odstęp nie mniejszy niż 10 cm.


 • Płytki układane na żwirze: przy takim montażu należy dokładnie wyrównać podłoże, następnie układamy płyty i wyrównujemy powierzchnię. Płytki 2 cm układane w taki sposób w każdej chwili możemy przenieść. Brak stałego mocowania sprawia, że nawet po kilku latach, gdy zechcemy zmienić aranżację naszej przydomowej przestrzeni, będziemy mogli ponownie ułożyć płytki w innym miejscu, czy konfiguracji. Jest to także dobry wybór do aranżacji przestrzeni tymczasowych. W każdej chwili możemy zabrać płytki i ułożyć je w innym miejscu. 
Taras w drewnie
Deski tarasowe o grubości 2 cm ułożone na trawie są szybkim sposobem na aranżację ogrodu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź
Detal grafitowej płytki tarasowej Cerrad Testo
Płytki o grubości 2 cm możemy ułożyć na podsypce z drobnych kamieni. Fot. Cerrad
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Grafit 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź

Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych wsporników. Ten rodzaj sprawdzi się w takich miejscach, gdzie nie mamy możliwości ułożenia standardowej posadzki. Gotowe wsporniki możemy ułożyć na wylewce, bądź na utwardzonym podłożu. Standardowo, między płytami tarasowymi zaleca się zachowanie szczeliny, która pozwoli na odprowadzenie wody.


Trzecie rozwiązanie to standardowe klejenie płytek do podłoża.

Rodzaje płytek o grubości 2 cm

Do wyboru mamy kolekcje, które wiernie naśladują naturalne materiały. Gresy podłogowe odwzorowujące kamień, czy kolekcje inspirowane wzorem betonu będą ciekawym uzupełnieniem każdej aranżacji. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, uniwersalne barwy współgrają z otaczająca zielenią.

W bogatej ofercie płytek tarasowych dostępne są także płytki drewnodpobne – do wyboru mamy wiele odcieni, które możemy dopasować do koloru dominującego w naszej przydomowej przestrzeni. Wiernie odwzorowana struktura drewna na gresach 2 cm otwiera przed nami wiele możliwości aranżacyjnych.


Nowoczesny taras w beżowej, kamiennej płytce
Płytki o grubości 2 cm możemy ułożyć zarówno na tarasie, jak i na trawie, tworząc spójną aranżację strefy przydomowej. Fot. Opoczno
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Greige 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie...
czytaj więcej

Sprawdź, jak wykorzystać płyty o gruboci 20 mm w aranżacji tarasów na gruncie i ścieżek ogrodowych. Podkreślą styl przydomowej przestrzeni oraz usprawnią ogrodową komunikację.

Więcej o płytkach tarasowych

Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom, powinniśmy myśleć kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno...
czytaj więcej
Jakie płytki wybrać na balkon?
Wiosna to doskonały czas na remont! Przeglądając nowe propozycje producentów, możemy dostrzec kilka wyraźnych trendów, w...
czytaj więcej