Płytki 20 mm – montaż, zastosowanie

Płytki 20 mm – montaż, zastosowanie

Coraz bardziej popularne gresy o grubości 2 cm mają szerokie zastosowanie, zarówno podczas aranżacji strefy dookoła naszego domu, jak i w realizacjach komercyjnych. Przyglądamy się dostępnym kolekcjom, sprawdzamy, gdzie stosowanie takich płytek ma sens, podpowiadamy, jakie są sposoby montażu.
4:00 min
0
0

Niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i ścieranie gresy dostępne są w coraz to nowych formatach i grubościach. Z jednej strony producenci dążą do uzyskania jak najcieńszej płytki, która można stosować na elewacjach, frontach mebli, czy remontowanych wnętrzach, gdzie nie zależy nam na minimalnym podniesieniu poziomu posadzki. Na drugim, przeciwnym biegunie mamy płytki o coraz większej, 20 mm grubości, kolekcje przystosowane do montażu w wymagających warunkach.

Autor:
Redakcja
Data:
06.08.2021
Nowoczesny taras w graficie
Pomysł na nowoczesny taras z płytkami podłogowymi Cerrad Testo. Fot. Cerrad
Testo
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Grafit 2.0
Cerrad Testo Grafit 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź

Gdzie stosować płytki 2.0?

Płytki 2.0 są modnym sposobem na aranżację przestrzeni zarówno przydomowej, jak i ogrodów, czy terenów zielonych obok budynków użyteczności publicznej. Zaletą płytek jest wysoka odporność na trudne warunki atmosferyczne, nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych, są mrozoodporne, dlatego bez obaw możemy stosować je na zewnątrz. Najczęściej gresy o grubości 20 mm stosujemy:


  •  w ogrodzie: na ścieżkach ogrodowych, w altankach
  • na tarasach
  • w garażu, na podjazdach
  • w aranżacji przestrzeni użyteczności publicznej, miejscach o dużym natężeniu ruchu


Gresy są łatwe do utrzymania w czystości, nie wymagają dodatkowej impregnacji i konserwacji. Potocznie nazywany „gruby gres” doskonale sprawdzi się w miejscach, które narażone są na wysokie obciążenia: na podjazdach, w garażach. Wszystkie płytki 2.0 mają właściwości antypoślizgowe.


Taras z kwadratowymi płytkami w szarym kolorze
Płyty tarasowe 2.0 z kolekcji Optimal Ceramika Paradyż ułożone bezpośrednio na żwirze. Płytki dostępne są w czterech, uniwersalnych kolorach: beige, grafit, grys i antracite. Fot. Ceramika Paradyż
Optimal Płyty Tarasowe 2.0
Optimal Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Optimal Antracite Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Optimal Antracite Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź

Montaż płytek 2.0

Zaletą płytek o grubości 20 mm jest ich ciężar, który pozwala na ułożenie jej bezpośrednio na podłożu, bez konieczności stałego montowania. W takim przypadku ich montaż możemy przeprowadzić samodzielnie. Grube gresy możemy montować na trzy sposoby.


Pierwszym jest możliwość montażu bezpośrednio na istniejącym podłożu – trawie, żwirze, piasku.

  • Płytki układane na trawie: w tym przypadku należy sprawdzić, czy podłoże jest równe. Pod miejscem, gdzie planujemy położenie płytek, warto wybrać kilka centymetrów gruntu, następnie zalecane jest podsypanie pod płytką grubego żwiru, który zagwarantuje stabilny montaż. Po ułożeniu płytek należy wyrównać poziom płytek z powierzchnią trawnika, używając do tego np. gumowego młotka. Odstępy między poszczególnymi płytkami zależą od naszych indywidualnych preferencji i pomysłu na ogród, ale polecamy odstęp nie mniejszy niż 10 cm.


  •  Płytki układane na żwirze: przy takim montażu należy dokładnie wyrównać podłoże, następnie układamy płyty i wyrównujemy powierzchnię. Płytki 2.0 układane w taki sposób w każdej chwili możemy przenieść. Brak stałego mocowania sprawia, że nawet po kilku latach, gdy zechcemy zmienić aranżację naszej przydomowej przestrzeni, będziemy mogli ponownie ułożyć płytki w innym miejscu, czy konfiguracji. Jest to także dobry wybór do aranżacji przestrzeni tymczasowych. W każdej chwili możemy zabrać płytki i ułożyć je w innym miejscu. 


Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych wsporników. Ten rodzaj sprawdzi się w takich miejscach, gdzie nie mamy możliwości ułożenia standardowej posadzki. Gotowe wsporniki możemy ułożyć na wylewce, bądź na utwardzonym podłożu. Standardowo, między płytami zaleca się zachowanie szczeliny, która pozwoli na odprowadzenie wody.


Trzecie rozwiązanie to standardowe klejenie płytek do podłoża.

Taras w drewnie
Deski tarasowe o grubości 2 cm ułożone na trawie są szybkim sposobem na aranżację ogrodu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Rodzaje płytek 2.0

Do wyboru mamy kolekcje, które wiernie naśladują naturalne materiały. Gresy podłogowe odwzorowujące kamień, czy kolekcje inspirowane wzorem betonu będą ciekawym uzupełnieniem każdej aranżacji. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, uniwersalne barwy współgrają z otaczająca zielenią.

W bogatej ofercie płytek tarasowych dostępne są także płytki drewnodpobne – do wyboru mamy wiele odcieni, które możemy dopasować do koloru dominującego w naszej przydomowej przestrzeni. Wiernie odwzorowana struktura drewna otwiera przed nami wiele możliwości aranżacyjnej.


Nowoczesny taras w beżowej, kamiennej płytce
Płytki o grubości 2 cm możemy ułożyć zarówno na tarasie, jak i na trawie, tworząc spójną aranżację strefy przydomowej. Fot. Opoczno
Testo
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Greige 2.0
Cerrad Testo Greige 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Aranżacja nowoczesnego ogrodu
Aranżacja nowoczesnego ogrodu z płytkami Opoczno Optimum 2.0. Fot. Opoczno
Optimum 2.0
Optimum 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom myślimy kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno wnętrza...
czytaj więcej
Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej