Płytki 20 mm – montaż, zastosowanie
Gdzie stosować płytki 2.0?
Płytki 2.0 są modnym sposobem na aranżację przestrzeni zarówno przydomowej, jak i ogrodów. Dobrze sprawdzą się także podczas kreacji terenów zielonych obok budynków użyteczności publicznej. Dzięki swojej wszechstronności, płytki 2 cm mogą być używane przy ułożeniu dowolnej powierzchni, takich jak tarasy, balkony, werandy czy ogrody sezonowe.
Najczęściej gresy o grubości 20 mm stosujemy:
- w ogrodzie: na ścieżkach ogrodowych, w altankach
- na tarasach
- w garażu, na podjazdach
- w aranżacji przestrzeni użyteczności publicznej, miejscach o dużym natężeniu ruchu
Gresy są łatwe do utrzymania w czystości, nie wymagają dodatkowej impregnacji i konserwacji. Potocznie nazywany „gruby gres” doskonale sprawdzi się w miejscach, które narażone są na wysokie obciążenia: na podjazdach, w garażach. Wszystkie płytki 2 cm mają właściwości antypoślizgowe.
Zalety płytek 2 cm
- wysokie parametry techniczne
- odporność na ścieranie, zmiennie warunki atmosferyczne
- nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych
- możliwość szybkiego montażu i demontażu na trawie, żwirze
- łatwość utrzymania w czystości
- wiele wzorów do wyboru
Montaż płytek 2.0
Zaletą płytek o grubości 20 mm jest ich ciężar, który pozwala na ułożenie jej bezpośrednio na podłożu, bez konieczności stałego montowania. W takim przypadku ich montaż możemy przeprowadzić samodzielnie. Grube gresy możemy montować na trzy sposoby.
Pierwszym jest możliwość montażu bezpośrednio na istniejącym podłożu – trawie, żwirze, piasku.
- Płytki układane na trawie: w tym przypadku należy sprawdzić, czy podłoże jest równe. Pod miejscem, gdzie planujemy położenie płytek, warto wybrać kilka centymetrów gruntu, następnie zalecane jest podsypanie pod płytką grubego żwiru, który zagwarantuje stabilny montaż. Po ułożeniu płytek należy wyrównać poziom płytek z powierzchnią trawnika, używając do tego np. gumowego młotka. Odstępy między poszczególnymi płytkami zależą od naszych indywidualnych preferencji i pomysłu na ogród, ale polecamy odstęp nie mniejszy niż 10 cm.
- Płytki układane na żwirze: przy takim montażu należy dokładnie wyrównać podłoże, następnie układamy płyty i wyrównujemy powierzchnię. Płytki 2 cm układane w taki sposób w każdej chwili możemy przenieść. Brak stałego mocowania sprawia, że nawet po kilku latach, gdy zechcemy zmienić aranżację naszej przydomowej przestrzeni, będziemy mogli ponownie ułożyć płytki w innym miejscu, czy konfiguracji. Jest to także dobry wybór do aranżacji przestrzeni tymczasowych. W każdej chwili możemy zabrać płytki i ułożyć je w innym miejscu.
Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych wsporników. Ten rodzaj sprawdzi się w takich miejscach, gdzie nie mamy możliwości ułożenia standardowej posadzki. Gotowe wsporniki możemy ułożyć na wylewce, bądź na utwardzonym podłożu. Standardowo, między płytami tarasowymi zaleca się zachowanie szczeliny, która pozwoli na odprowadzenie wody.
Trzecie rozwiązanie to standardowe klejenie płytek do podłoża.
Rodzaje płytek o grubości 2 cm
Do wyboru mamy kolekcje, które wiernie naśladują naturalne materiały. Gresy podłogowe odwzorowujące kamień, czy kolekcje inspirowane wzorem betonu będą ciekawym uzupełnieniem każdej aranżacji. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, uniwersalne barwy współgrają z otaczająca zielenią.
W bogatej ofercie grubych płytek tarasowych dostępne są także płytki drewnodpobne – do wyboru mamy wiele odcieni, które możemy dopasować do koloru dominującego w naszej przydomowej przestrzeni. Wiernie odwzorowana struktura drewna na gresach 2 cm otwiera przed nami wiele możliwości aranżacyjnych.
Sprawdź, jak wykorzystać płyty o gruboci 20 mm w aranżacji tarasów na gruncie i ścieżek ogrodowych. Podkreślą styl przydomowej przestrzeni oraz usprawnią ogrodową komunikację.