Projekt na własność – wnętrza architektów bkm group
Ponadczasowe wzornictwo, naturalne materiały i indywidualne rozwiązania
Bazę wystroju stanowi uniwersalna, naturalna kolorystyka – złamaną biel i piaskowy beż przełamują ciemne, drewniane belki, wyrazista faktura cegły oraz nasycone odcienie zieleni i fioletu. W aranżacji pojawiają się również metal, ceramika, szkło i miękkie tekstylia. Architekci chcieli maksymalnie scalić wizualnie salon z kuchnią, aby część robocza z szafkami wydawała się przedłużeniem przestrzeni wypoczynkowej. Ten efekt udało się osiągnąć dzięki dopracowanym detalom, takim jak subtelne ramki i minimalistyczne, czarne uchwyty.
„Wiedzieliśmy też, że zachodnie słońce będzie często gościć we wnętrzu, a lubimy patrzeć na grę światłocienia na frontach, płytkach. Wtedy to wszystko żyje. Sama kuchnia utrzymana jest w stonowanej jednolitej w miarę kolorystyce, więc jako całość sprawia spokojne wrażenie i dzięki temu mogliśmy wykończyć ją różnymi detalami” dodają architekci. Ważną rolę w aranżacji przestrzeni odgrywa oświetlenie.
„Oświetlenie chcieliśmy jak najbardziej minimalistyczne w swojej formie i płaskie, żeby zlewało się z sufitem i taki efekt osiągnęliśmy, używając MIXLINE marki AQForm. Nad stołem jest natomiast oprawa wisząca MAXI RING dot również od AQForm, którą uwielbiamy, gdyż jej źródło światła jest odbite — chroni wzrok użytkownika przed olśnieniem. Dodatkowo warto pomyśleć o funkcji ściemniania i tworzeniu nastroju wedle naszych potrzeb. Świetnie to się sprawdza w oświetleniu stołu, kiedy potrzebujemy bardziej ambientowe, kameralne światło. Dzięki temu we wnętrzu możemy uzyskać różne emocje” dodają architekci.
Większość mebli w mieszkaniu to autorskie projekty architektów. Warto zwrócić uwagę na wolnostojącą komodę w ciemnym, zielonym kolorze. To bardzo ważny element wystroju, widoczny jako pierwszy zaraz po wejściu do mieszkania. Pomaga w utrzymaniu porządku i funkcjonalności przestrzeni. Autorem minimalistycznych zdjęć w drewnianych ramkach jest właściciel mieszkania, architekt Bartosz Koszałka. Zrobił je podczas licznych podróży.
„Bardzo nie lubimy oświetlenia bezpośredniego z góry i zawsze posiłkujemy się w projektach kinkietami, światłem kierunkowym, a najlepiej ze ściemniaczem, żeby tworzyć warstwy świetlne i sceny, gdyż to samo wnętrze za dnia oraz wieczorem może różnić się klimatem, ale także wywoływać w nas inne emocje” dodaje Koszałka.
Łazienka jest urządzona na bazie kontrastu kolorystycznego – pomarańczu i granatu. — „Obecnie mamy bardzo dużo możliwości wykończeniowych i kolorystycznych, na pewno trzeba uważać, żeby nie przesadzić”. Tutaj wszystko jest odpowiednio wyważone a kolory doskonale się dopełniają.
Niezależnie od pomieszczenia, wszystkie akcenty kolorystyczne pojawiające się w aranżacji współgrają ze sobą. Podobnie jak inne elementy – meble, materiały i oświetlenie tworzą nietuzinkową, ale harmonijną bazę dla codzienności domowników. Architekci twierdzą, że projektowanie na własne potrzeby jest o wiele bardziej skomplikowane, niż praca z klientem. Podejmowanie decyzji jest trudniejsze, jeśli ma się bogate doświadczenie i zna ogromne możliwości rozwiązań dostępnych na rynku. Architektom z bkm group udało się uzyskać wnętrz zarówno funkcjonalne, jak i przytulne, zgodne z oczekiwaniami. Chętnie wracają do nich codziennie po pracy.
Apartament prywatny
Lokalizacja — Chwarzno, Gdynia
Fotograf — Tom Kurek
Projekt wnętrza — Marta Komorowska-Koszałka i Bartosz Koszałka, pracownia bkm group