Projekt na własność – wnętrza architektów bkm group

Projekt na własność – wnętrza architektów bkm group

W pracy architekta często jest tak, że najtrudniejszymi do projektowania wnętrzami są.. te własne! Przekonali się o tym założyciele pracowni bkm group – Marta Komorowska i Bartosz Koszałka podczas aranżacji 70-metrowego mieszkania w Gdyni. Ciepłe i przytulne wnętrza z naturalnymi materiałami dopełniają doskonale dopracowane detale.
2:00 min
0
0

Na 70 metrach mieszkania znajduje się salon i kuchnia otwarta na jadalnię, gabinet do pracy, sypialnia a także toaleta i łazienka. Właścicielom zależało na centralnym układzie mieszkania, pozbawionego długich korytarzy, które zajmują cenny metraż. Kluczowe było zachowanie jak największej funkcjonalności.

„Mieszkanie miało być ponadczasowe oraz funkcjonalne. Poza czysto praktycznymi rozwiązaniami chcieliśmy  otoczyć się elementami przestrzeni, w której żyjemy i estetyką, które nam się podoba i szybko nam się nie znudzi. Zastosowane materiały są naturalne i dobrej jakości, kolory stonowane z drobnymi akcentami kolorystycznymi” mówi architekt Bartosz Koszałka z bkm group. „Jest to wnętrze wyczekane i szczególnie ważne dla nas, bo własne, dlatego proces projektowy był wydłużony i można powiedzieć, że wnętrze rozwijało się z nami, a my z nim. Wnętrze zrodzone z pasji i detalu” – dodaje.


Czym się różni projektowanie dla siebie od projektowania dla klienta? Podczas pracy z Inwestorem, architekci prezentują mu najlepsze rozwiązania, a on podejmuje ostateczne decyzje. Podczas tworzenia koncepcji na własny użytek, nawet pomimo doświadczenia i doskonałej znajomości rynku, wybór ostatecznej kolorystyki i funkcjonalności wcale nie staje się łatwiejszy.

Autor:
Redakcja
Data:
21.06.2023
Realizacja_bkm group_Foto_Tom Kurek_AQForm (7).jpg
Fot. Tom Kurek

Ponadczasowe wzornictwo, naturalne materiały i indywidualne rozwiązania


Bazę wystroju stanowi uniwersalna, naturalna kolorystyka – złamaną biel i piaskowy beż przełamują ciemne, drewniane belki, wyrazista faktura cegły oraz nasycone odcienie zieleni i fioletu. W aranżacji pojawiają się również metal, ceramika, szkło i miękkie tekstylia. Architekci chcieli maksymalnie scalić wizualnie salon z kuchnią, aby część robocza z szafkami wydawała się przedłużeniem przestrzeni wypoczynkowej. Ten efekt udało się osiągnąć dzięki dopracowanym detalom, takim jak subtelne ramki i minimalistyczne, czarne uchwyty.

„Wiedzieliśmy też, że zachodnie słońce będzie często gościć we wnętrzu, a lubimy patrzeć na grę światłocienia na frontach, płytkach. Wtedy to wszystko żyje. Sama kuchnia utrzymana jest w stonowanej jednolitej w miarę kolorystyce, więc jako całość sprawia spokojne wrażenie i dzięki temu mogliśmy wykończyć ją różnymi detalami” dodają architekci. Ważną rolę w aranżacji przestrzeni odgrywa oświetlenie.

Realizacja_bkm group_Foto_Tom Kurek_AQForm (2).jpg
Fot. Tom Kurek
Realizacja_bkm group_Foto_Tom Kurek_AQForm (6).jpg
Fot. Tom Kurek

„Oświetlenie chcieliśmy jak najbardziej minimalistyczne w swojej formie i płaskie, żeby zlewało się z sufitem i taki efekt osiągnęliśmy, używając MIXLINE marki AQForm. Nad stołem jest natomiast oprawa wisząca MAXI RING dot również od AQForm, którą uwielbiamy, gdyż jej źródło światła jest odbite — chroni wzrok użytkownika przed olśnieniem. Dodatkowo warto pomyśleć o funkcji ściemniania i tworzeniu nastroju wedle naszych potrzeb. Świetnie to się sprawdza w oświetleniu stołu, kiedy potrzebujemy bardziej ambientowe, kameralne światło. Dzięki temu we wnętrzu możemy uzyskać różne emocje” dodają architekci.

Realizacja_bkm group_Foto_Tom Kurek_AQForm (3).jpg
Fot. Tom Kurek

Większość mebli w mieszkaniu to autorskie projekty architektów. Warto zwrócić uwagę na wolnostojącą komodę w ciemnym, zielonym kolorze. To bardzo ważny element wystroju, widoczny jako pierwszy zaraz po wejściu do mieszkania. Pomaga w utrzymaniu porządku i funkcjonalności przestrzeni. Autorem minimalistycznych zdjęć w drewnianych ramkach jest właściciel mieszkania, architekt Bartosz Koszałka. Zrobił je podczas licznych podróży.


„Bardzo nie lubimy oświetlenia bezpośredniego z góry i zawsze posiłkujemy się w projektach kinkietami, światłem kierunkowym, a najlepiej ze ściemniaczem, żeby tworzyć warstwy świetlne i sceny, gdyż to samo wnętrze za dnia oraz wieczorem może różnić się klimatem, ale także wywoływać w nas inne emocje” dodaje Koszałka. 

Realizacja_bkm group_Foto_Tom Kurek_AQForm (10).jpg
Fot. Tom Kurek

Łazienka jest urządzona na bazie kontrastu kolorystycznego – pomarańczu i granatu. — „Obecnie mamy bardzo dużo możliwości wykończeniowych i kolorystycznych, na pewno trzeba uważać, żeby nie przesadzić”. Tutaj wszystko jest odpowiednio wyważone a kolory doskonale się dopełniają.


Niezależnie od pomieszczenia, wszystkie akcenty kolorystyczne pojawiające się w aranżacji współgrają ze sobą. Podobnie jak inne elementy – meble, materiały i oświetlenie tworzą nietuzinkową, ale harmonijną bazę dla codzienności domowników. Architekci twierdzą, że projektowanie na własne potrzeby jest o wiele bardziej skomplikowane, niż praca z klientem. Podejmowanie decyzji jest trudniejsze, jeśli ma się bogate doświadczenie i zna ogromne możliwości rozwiązań dostępnych na rynku. Architektom z bkm group udało się uzyskać wnętrz zarówno funkcjonalne, jak i przytulne, zgodne z oczekiwaniami. Chętnie wracają do nich codziennie po pracy.



Apartament prywatny

Lokalizacja — Chwarzno, Gdynia

Fotograf — Tom Kurek

Projekt wnętrza — Marta Komorowska-Koszałka i Bartosz Koszałka, pracownia bkm group


Realizacja_bkm group_Foto_Tom Kurek_AQForm (9).jpg
Fot. Tom Kurek

Podobne artykuły

Spokojna przystań w Warszawie
Aby poczuć bliskość natury na co dzień, wcale nie trzeba żegnać się z urokami i wygodami życia w mieście. Nawet w nowoczesnym...
czytaj więcej
Chata z piernika Jagny Niedzielskiej
W Szczawnie-Zdroju znajduje się urokliwy projekt nazywany przez inwestorkę „Domem z piernika”. Zamieszkuje go Jagna Niedzielska...
czytaj więcej