Rozświetlony dom z wnętrzami projektu pracowni Minimoo

Rozświetlony dom z wnętrzami projektu pracowni Minimoo

Ponadczasowe wnętrza z dopracowanymi, minimalistycznymi detalami. To aranżacja, która umożliwia mieszkańcom swobodną transformację przestrzeni dzięki dodatkom, w zależności od nastroju czy pory roku. Domownicy mogą też dowolnie kreować oświetlenie – rozbudowany system opraw z łatwym sterowaniem buduje atmosferę zgodną z aktualnymi potrzebami.
1:00 min
0
0

Współczesna bryła budynku dobrze wpisuje się w otoczenie, łączy funkcjonalność i dyskretną formę. Patrząc z zewnątrz, ciężko uwierzyć, że ma 3 kondygnacje i oferuje aż 340 m2 powierzchni użytkowej. Autorem projektu jest architekt Jarosław Krysiak z pracowni Doomo. Na wczesnym etapie prac, bo już podczas powstawania koncepcji architektonicznej, inwestorzy podjęli też współpracę z właścicielką pracowni Minimoo, Martą Pala-Szczerbak. – To najlepszy moment – podkreśla architektka. – Dzięki temu można od razu dostosować układ ścian wewnętrznych czy przebieg instalacji do finalnych potrzeb, więc koszty wykończenia są niższe, a prace przebiegają sprawniej. Bez kłopotu ukryliśmy wszystkie ważne, ale kłopotliwe estetycznie rozwiązania techniczne. Mogliśmy także wprowadzić kilka niestandardowych rozwiązań, aby w pełni dostosować wnętrza do potrzeb przyszłych mieszkańców – zaznacza.


Do kogo należy ten niezwykły dom? Mieszka tu trzyosobowa rodzina, która szczególnym zamiłowaniem darzy fotografię. Pasja sprawia, że mają wrażliwe spojrzenie, dlatego jednym z ważnych założeń projektu był rozbudowany, ale łatwy w obsłudze system oświetleniowy. Ergonomicznie rozwiązany system pozwala tworzyć sceny świetlne w zależności od oczekiwań, nastroju domowników czy pór dnia. – Aby sprostać oczekiwaniom klientów, barwę i moc poszczególnych lamp dobieraliśmy indywidualnie w zależności od powierzchni, na które miało padać światło. Szczególnie twardym orzechem do zgryzienia była czarna łazienka. Ona wymagała od nas najbardziej intensywnych testów – zdradza architektka.

Autor:
Redakcja
Data:
12.07.2023
_YAS8912-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Coś, co szybko się nie znudzi

Właściciele domu marzyli o nowoczesnych wnętrzach, ale o uniwersalnym charakterze, które pozostaną piękne przez lata. Spodobała im się koncepcja aranżacji opartej na neutralnej palecie kolorystycznej, którą mogą rozwijać akcentami kolorystycznymi dodatków. Marta Pala Szczerbak pozostawiła też w domu przestrzeń dla dzieł sztuki - Najbardziej lubię wnętrza, które żyją i zmieniają się wraz z mieszkańcami. Dobrze, gdy dom reaguje na bieg pór dnia i pór roku, a także na ewoluujące z upływem czasu nasze spojrzenie na świat – dodaje Marta Pala-Szczerbak. Autorka projektu przybliżyła Inwestorom rolę minimalistycznego detalu architektonicznego we wnętrzach.


W efekcie w projekcie pojawiły się stylowe rozwiązania, takie jak drzwi do sufitu, które pojawiają się na parterze. Dodatkowo lekkości ścianom nadają wąskie, centymetrowe podcięcia – ciekawe, architektoniczne przeciwieństwo listew przypodłogowych. Karnisze elektryczne zostały estetycznie ukryte w sufitach. Wnętrza, nie tylko kuchenne, wypełniają meble wykonane z indywidualnych projektów. Płyty meblowe o odpracowanych formach z płyt zacinanych pod kątem 45 stopni tworzą wrażenie monolitu.

_YAS8723 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8618 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Salon otoczony naturą


Strefa dzienna otwiera się na ogród dzięki przeszklonym ścianom. Aranżacja wnętrz jest lekka i oszczędna, nie odwraca uwagi od widoków za oknem, za to koresponduje z nimi odpowiednim dopasowaniem materiałów, faktur i kolorów, rozpoczynając od dębowej posadzki z szerokich desek. Z dębu wykonane są stoliki polskiej marki Misa Form o rzeźbiarskich formach. Ciepły rysunek drewna pojawia się na frontach zabudowy meblowej. Nad niszą biokominka wyłożonego czarnym spiekiem znajduje się dyskretnie ukryta biblioteczka. O przytulny aspekt aranżacji dbają tkaniny: tapicerka na sofach, poduszki, pledy i mięsiste zasłony. Podłogę przykrył gruby, miękki dywan Monad Warsaw. Akcenty kolorystyczne wnosi portret autorstwa Soni Brzeźniak.

_YAS8709-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8711-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8720-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8716-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Niepozorna funkcjonalność: kuchnia z jadalnią


Obok wypoczynkowego salonu projektantka ulokowała jadalnię. Inwestorzy chcieli, aby w jadalni znalazł się masywny, drewniany stół. Rodzinny mebel o lekko loftowym charakterze otaczają tapicerowane krzesła. Nad blatem zawisły trzy lampy w efektownych oprawach. 


Z jadalnią sąsiaduje kuchnia. Przestrzeń wydaje się większa dzięki ogromnym przeszkleniom. W razie potrzeby mogą je przesłonić elektrycznie rozkładaną roletą, z mechanizmem ukrytym we wnęce sufitowej. Aranżacja kuchni jest stylowa i dyskretna. Meble stapiają się ze ścianami – są białe w części centralnej z wyspą i rzędem szafek stojącym i wiszących. Zabudowa monolityczna z lewej strony jest czarna. Drzwi typu secret kryją spiżarnię.


Projektantka zaplanowała o wszystkie aspekty projektu – nawet elementy wyposażenia pozostają niewidoczne, jeśli domownicy z nich aktualnie nie korzystają. Thermomix ma dedykowaną, wysuwaną szufladę w wysokiej zabudowie. Inwestorzy chcieli mieć w kuchni dwa podblatowe zlewozmywaki. Większy znalazł się w zabudowie przy ścianie i jest wyposażony w armaturę hansgrohe z praktyczną, wodną kaskadą. Drugi zlewozmywak projektantka ulokowała na wyspie – posiada składaną baterię, którą można ukryć wewnątrz zlewu i przykryć nakładką wykonaną z tego samego co blat wyspy materiału. Dzięki temu nieużywana kuchnia zachwycała niezmąconą, harmonijną formą.

_YAS8676 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8703 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8619-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8700-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8693-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Wyspa jest wykończona kamieniem syntetyzowanym lapitec. Materiał ma idealny odcień bieli, wysoko odporny na powstawanie plam. Dyskretny charakter ma również oświetlenie kuchenne. Miniaturowe reflektory na szynoprzewodach są zatopione w suficie. Doskonale dopełniają lampy o kształcie czarnych tub wiszące nad wyspą. Kształt cylindra ma również stalowy okap kuchenny.

_YAS8683-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8687-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Rozświetlona strefa komunikacji

Marta Pala-Szczerbak starannie zaplanowała oprawę oświetleniową strefy wejściowej. Hol wejściowy stanowi hub komunikacyjny – wita domowników i gości, a także łączy trzy kondygnacje budynku. Z przedpokoju na parterze możemy wejść nie tylko do strefy prywatnej na piętrze, ale również do sauny, małej siłowni i strefy relaksu z leżakami, położonej na poziomie -1.


Mówiąc o strefie wejściowej, musimy wspomnieć o wiatrołapie. Nie tylko chroni wnętrza przed chłodem, ale także pełni praktyczną funkcję pojemnej garderoby na odzież wierzchnią. Znajduje się tu również wisząca szafka na obuwie z tapicerowanym siedziskiem. Inwestorzy chcieli, aby wiatrołap był doskonale oświetlony. Na ich życzenie architektka zaplanowała między innymi dwa kinkiety przy lustrze, podświetlenie led pod meblem i małą lampkę – półeczkę Vibia.

 

_YAS8616-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8613 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

W domu nie mogło zabraknąć łazienek. Mniejsza, gościnna toaleta jest utrzymana w odcieniach ciemnego brązu. Wyposażona jest w WC, umywalkę i dekoracyjne oprawy oświetleniowe z kloszami wykonanymi z barwionego betonu. Aranżacja drugiej, większej łączy elegancką biel, odcienie drewna i antracyt. Wnęka prysznicowa o głębokości 2,5 metra zapewnia domownikom niezwykłe wrażenia podczas kąpieli – oprócz strumienia wody z deszczownicy, z sufitu i ścian spływa światło. Oprawy ukryte zostały w niszach ściennych, za lustrem oraz blatem z umywalką. Dzięki inteligentnemu sterowaniu inwestorzy mogą budować nastrojowe sceny świetlne w łazience. Kąpiel, oprócz przyjemnego oświetlenia uprzyjemni również muzyka. Łazienka jest wyposażona w system nagłośnienia multiroom. Jako biżuteryjne wykończenie aranżacji, projektantka dobrała wiszącą, kulistą lampę. 

_YAS8608-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8603 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8599-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8612 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Wypoczynek na wysokim poziomie – przestrzeń prywatna na piętrze

Sypialnie domowników są położone na piętrze. Znajduje się tu główna sypialnia inwestorów, pokój córki, główna łazienka, pralnia oraz pokój hobby, w którym można rozwijać zainteresowania fotograficzne i grać na gitarze.

Sypialnia została wyposażona w łóżko marki Rosanero w niszy z dekoracyjną tapetą i efektownym podświetleniem. Atmosferę relaksu budują też oświetlone zasłony a całą kompozycję sypialni dopełniają złote oprawy Gong marki Prandina. Marta Pala-Szczerbak zaprojektowała wiszące szafki nocne przy łóżku. Za efektowną ścianką projektantka zaplanowała pojemną garderobę.

_YAS8767 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8765 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8759 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8760 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Pokój córki Inwestorów to ciekawa wariacja inspirowana kompozycją z głównej sypialni. Głównym elementem jest wielofunkcyjny podest, który pełni rolę bazy materaca, siedziska oraz wyjścia na taras. Równie ciekawym przykładem rozwiązania integrującego różne zastosowania jest zabudowa z biurkiem, szafkami na książki oraz ubrania. Osobnym elementem wyposażenia sypialni córki jest toaletka z lustrem. Wszystkie meble i elementy wykończeniowe skrywają liczne źródła światła, które kreują nastrój w sypialni.

_YAS8774 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8777 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8772 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Główna łazienka na piętrze domu została zaplanowana nietypowo. Autorka projektu zmieściła tu podwójną umywalkę z lustrem, wolnostojącą wannę oraz wnękę prysznicową z deszczownicą. Strefa kąpielowa stwarza wrażenie nowoczesnego luksusu. Atmosferę budują okładziny wykonane z wielkoformatowego spieku i długi na całe pomieszczenie odpływ liniowy. W ścianie projektantka zaplanowała ukryte półeczki na kosmetyki. Zgodnie z założeniami projektowymi nie mogło zabraknąć dekoracyjnego oświetlenia. W łazience oprawy muszą mieć odpowiednią, podwyższoną szczelność. Jako miejsce do przechowywania znajdują się tu ukryte szafy z frontami wykończonymi spiekiem, otwierane na dotyk. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, funkcjonalność łazienki ukryta jest w minimalistycznej formie.

To wyjątkowy dom rozświetlony iluminacją, która odpowiada na potrzeby mieszkańców. Codzienność jawi się tu w zupełnie innym świetle.

Projekt wnętrza: Marta Pala- Szczerbak,

Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz,

Zdjęcia: Yassen Hristov

_YAS8758 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8893 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8899-HDR copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8902 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8903 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov
_YAS8904 copy.jpg
Fot: Yassen Hristov

Podobne artykuły

Głębia kobaltu w Ostrołęce
Prace koncepcyjne nad projektem rozpoczęły się cztery lata temu. W związku z planami inwestycyjnymi realizacja została wstrzymana...
czytaj więcej
Warszawski projekt pracowni Artewizjon z prestiżową nagrodą
Wnętrza wypełnia atmosfera relaksu i niezobowiązującą elegancją. Aranżacja jest oparta na szlachetnych formach, najwyższej...
czytaj więcej