Rozświetlony dom z wnętrzami projektu pracowni Minimoo
Coś, co szybko się nie znudzi
Właściciele domu marzyli o nowoczesnych wnętrzach, ale o uniwersalnym charakterze, które pozostaną piękne przez lata. Spodobała im się koncepcja aranżacji opartej na neutralnej palecie kolorystycznej, którą mogą rozwijać akcentami kolorystycznymi dodatków. Marta Pala Szczerbak pozostawiła też w domu przestrzeń dla dzieł sztuki - Najbardziej lubię wnętrza, które żyją i zmieniają się wraz z mieszkańcami. Dobrze, gdy dom reaguje na bieg pór dnia i pór roku, a także na ewoluujące z upływem czasu nasze spojrzenie na świat – dodaje Marta Pala-Szczerbak. Autorka projektu przybliżyła Inwestorom rolę minimalistycznego detalu architektonicznego we wnętrzach.
W efekcie w projekcie pojawiły się stylowe rozwiązania, takie jak drzwi do sufitu, które pojawiają się na parterze. Dodatkowo lekkości ścianom nadają wąskie, centymetrowe podcięcia – ciekawe, architektoniczne przeciwieństwo listew przypodłogowych. Karnisze elektryczne zostały estetycznie ukryte w sufitach. Wnętrza, nie tylko kuchenne, wypełniają meble wykonane z indywidualnych projektów. Płyty meblowe o odpracowanych formach z płyt zacinanych pod kątem 45 stopni tworzą wrażenie monolitu.
Salon otoczony naturą
Strefa dzienna otwiera się na ogród dzięki przeszklonym ścianom. Aranżacja wnętrz jest lekka i oszczędna, nie odwraca uwagi od widoków za oknem, za to koresponduje z nimi odpowiednim dopasowaniem materiałów, faktur i kolorów, rozpoczynając od dębowej posadzki z szerokich desek. Z dębu wykonane są stoliki polskiej marki Misa Form o rzeźbiarskich formach. Ciepły rysunek drewna pojawia się na frontach zabudowy meblowej. Nad niszą biokominka wyłożonego czarnym spiekiem znajduje się dyskretnie ukryta biblioteczka. O przytulny aspekt aranżacji dbają tkaniny: tapicerka na sofach, poduszki, pledy i mięsiste zasłony. Podłogę przykrył gruby, miękki dywan Monad Warsaw. Akcenty kolorystyczne wnosi portret autorstwa Soni Brzeźniak.
Niepozorna funkcjonalność: kuchnia z jadalnią
Obok wypoczynkowego salonu projektantka ulokowała jadalnię. Inwestorzy chcieli, aby w jadalni znalazł się masywny, drewniany stół. Rodzinny mebel o lekko loftowym charakterze otaczają tapicerowane krzesła. Nad blatem zawisły trzy lampy w efektownych oprawach.
Z jadalnią sąsiaduje kuchnia. Przestrzeń wydaje się większa dzięki ogromnym przeszkleniom. W razie potrzeby mogą je przesłonić elektrycznie rozkładaną roletą, z mechanizmem ukrytym we wnęce sufitowej. Aranżacja kuchni jest stylowa i dyskretna. Meble stapiają się ze ścianami – są białe w części centralnej z wyspą i rzędem szafek stojącym i wiszących. Zabudowa monolityczna z lewej strony jest czarna. Drzwi typu secret kryją spiżarnię.
Projektantka zaplanowała o wszystkie aspekty projektu – nawet elementy wyposażenia pozostają niewidoczne, jeśli domownicy z nich aktualnie nie korzystają. Thermomix ma dedykowaną, wysuwaną szufladę w wysokiej zabudowie. Inwestorzy chcieli mieć w kuchni dwa podblatowe zlewozmywaki. Większy znalazł się w zabudowie przy ścianie i jest wyposażony w armaturę hansgrohe z praktyczną, wodną kaskadą. Drugi zlewozmywak projektantka ulokowała na wyspie – posiada składaną baterię, którą można ukryć wewnątrz zlewu i przykryć nakładką wykonaną z tego samego co blat wyspy materiału. Dzięki temu nieużywana kuchnia zachwycała niezmąconą, harmonijną formą.
Wyspa jest wykończona kamieniem syntetyzowanym lapitec. Materiał ma idealny odcień bieli, wysoko odporny na powstawanie plam. Dyskretny charakter ma również oświetlenie kuchenne. Miniaturowe reflektory na szynoprzewodach są zatopione w suficie. Doskonale dopełniają lampy o kształcie czarnych tub wiszące nad wyspą. Kształt cylindra ma również stalowy okap kuchenny.
Rozświetlona strefa komunikacji
Marta Pala-Szczerbak starannie zaplanowała oprawę oświetleniową strefy wejściowej. Hol wejściowy stanowi hub komunikacyjny – wita domowników i gości, a także łączy trzy kondygnacje budynku. Z przedpokoju na parterze możemy wejść nie tylko do strefy prywatnej na piętrze, ale również do sauny, małej siłowni i strefy relaksu z leżakami, położonej na poziomie -1.
Mówiąc o strefie wejściowej, musimy wspomnieć o wiatrołapie. Nie tylko chroni wnętrza przed chłodem, ale także pełni praktyczną funkcję pojemnej garderoby na odzież wierzchnią. Znajduje się tu również wisząca szafka na obuwie z tapicerowanym siedziskiem. Inwestorzy chcieli, aby wiatrołap był doskonale oświetlony. Na ich życzenie architektka zaplanowała między innymi dwa kinkiety przy lustrze, podświetlenie led pod meblem i małą lampkę – półeczkę Vibia.
W domu nie mogło zabraknąć łazienek. Mniejsza, gościnna toaleta jest utrzymana w odcieniach ciemnego brązu. Wyposażona jest w WC, umywalkę i dekoracyjne oprawy oświetleniowe z kloszami wykonanymi z barwionego betonu. Aranżacja drugiej, większej łączy elegancką biel, odcienie drewna i antracyt. Wnęka prysznicowa o głębokości 2,5 metra zapewnia domownikom niezwykłe wrażenia podczas kąpieli – oprócz strumienia wody z deszczownicy, z sufitu i ścian spływa światło. Oprawy ukryte zostały w niszach ściennych, za lustrem oraz blatem z umywalką. Dzięki inteligentnemu sterowaniu inwestorzy mogą budować nastrojowe sceny świetlne w łazience. Kąpiel, oprócz przyjemnego oświetlenia uprzyjemni również muzyka. Łazienka jest wyposażona w system nagłośnienia multiroom. Jako biżuteryjne wykończenie aranżacji, projektantka dobrała wiszącą, kulistą lampę.
Wypoczynek na wysokim poziomie – przestrzeń prywatna na piętrze
Sypialnie domowników są położone na piętrze. Znajduje się tu główna sypialnia inwestorów, pokój córki, główna łazienka, pralnia oraz pokój hobby, w którym można rozwijać zainteresowania fotograficzne i grać na gitarze.
Sypialnia została wyposażona w łóżko marki Rosanero w niszy z dekoracyjną tapetą i efektownym podświetleniem. Atmosferę relaksu budują też oświetlone zasłony a całą kompozycję sypialni dopełniają złote oprawy Gong marki Prandina. Marta Pala-Szczerbak zaprojektowała wiszące szafki nocne przy łóżku. Za efektowną ścianką projektantka zaplanowała pojemną garderobę.
Pokój córki Inwestorów to ciekawa wariacja inspirowana kompozycją z głównej sypialni. Głównym elementem jest wielofunkcyjny podest, który pełni rolę bazy materaca, siedziska oraz wyjścia na taras. Równie ciekawym przykładem rozwiązania integrującego różne zastosowania jest zabudowa z biurkiem, szafkami na książki oraz ubrania. Osobnym elementem wyposażenia sypialni córki jest toaletka z lustrem. Wszystkie meble i elementy wykończeniowe skrywają liczne źródła światła, które kreują nastrój w sypialni.
Główna łazienka na piętrze domu została zaplanowana nietypowo. Autorka projektu zmieściła tu podwójną umywalkę z lustrem, wolnostojącą wannę oraz wnękę prysznicową z deszczownicą. Strefa kąpielowa stwarza wrażenie nowoczesnego luksusu. Atmosferę budują okładziny wykonane z wielkoformatowego spieku i długi na całe pomieszczenie odpływ liniowy. W ścianie projektantka zaplanowała ukryte półeczki na kosmetyki. Zgodnie z założeniami projektowymi nie mogło zabraknąć dekoracyjnego oświetlenia. W łazience oprawy muszą mieć odpowiednią, podwyższoną szczelność. Jako miejsce do przechowywania znajdują się tu ukryte szafy z frontami wykończonymi spiekiem, otwierane na dotyk. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, funkcjonalność łazienki ukryta jest w minimalistycznej formie.
To wyjątkowy dom rozświetlony iluminacją, która odpowiada na potrzeby mieszkańców. Codzienność jawi się tu w zupełnie innym świetle.
Projekt wnętrza: Marta Pala- Szczerbak,
Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz,
Zdjęcia: Yassen Hristov