Umywalka stawiana na blacie - przewodnik zakupowy
Wybór kształtu umywalki blatowej jest kwestią indywidualną. Jeśli w aranżacji łazienki zdecydowaliśmy się na owalne, zaokrąglone formy, polecamy owalne umywalki blatowe o podobnych kształtach. Jeśli dominują proste kąty, wybierzmy prostokątną lub kwadratową umywalkę blatową. Pamiętajmy, żeby nie wprowadzać do wnętrza zbyt wielu kształtów ceramiki i armatury, niech aranżacja łazienki będzie spójna. Zwróćmy także uwagę na głębokość umywalki, grubość ścianek. Nowością na rynku są umywalki stawiane na blat z bardzo cienkim rantem, które dodają wnętrzu elegancji i lekkości.
Umywalki blatowe owalne
Modne umywalki owalne stawiane na blacie znajdziemy w serii IÖ Mufi: Umywalki Mufi to modele pozbawione otworów przelewowych i otworów na baterię. Do wyboru mamy dwa rozmiary 48,5x35 cm oraz 60x41,5 cm. Warto zwrócić uwagę na umywalki marki Omnires - model Crete o intrygującej linii rantu jest wykonany z kompozytu mineralnego. Głównym składnikiem kompozytu w umywalkach Omnires jest skała dolomitowa. Technologia produkcji zapewnia gładką, efektownie połyskującą powierzchnię. Tworzywo jest trwałe i niewrażliwe na zarysowania. Z kompozytu również wykonane są umywalki z serii Shell. W komplecie mają efektowne maskownice odpływów, które nadadzą wnętrzu misy elegancki i stylowy wygląd. Kompozyty na dobre zadomawiają się w łazienkach. Te z kolekcji Silia marki Deante są wykonane z kompozytu granitowego, który jest wysoko odporny na wysokie temperatury, nawet do 250°C i szok termiczny oraz posiada właściwości hydrofobowe, dzięki czemu umywalka odpycha cząsteczki wody. Występują w różnych wariantach kolorystycznych, od bieli alabaster, po szarość i głęboką, matową czerń.
Kwadratowe i prostokątne umywalki stawiane na blat
Mają nowoczesny wygląd a ze względu na wyraźne, geometryczne formy łatwo wpasują się w przestrzenie nowoczesne, minimalistyczne czy loftowe. Seria umywalek IÖ Gol to produkty o designerskich, lekko pochylonych liniach, które nadadzą każdej aranżacji dynamizmu. Kolekcja IÖ Garda ma z kolei niemal proste kąty. Minimalistyczne wzornictwo jest też bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości a dodatkowa powłoka CLEAN PLUS+ ogranicza powstawanie osadów na powierzchni ceramiki. Warto zwrócić uwagę na produkty marki Elita - umywalkę Agnes z ciekawie wykończonymi bokami. Umywalka Fresi ma prostokątną, miękko wyprofilowaną i głęboką na 10 cm misę, komfortową w użytkowaniu. Praktyczne i stylowe są także umywalki blatowe z serii Moduo marki Cersanit. Jeśli zależy nam na ceramice o lekkich, pocienionych rantach, warto zwrócić uwagę na umywalki z serii Excellent Cori.
Kolorowe umywalki stawiane na blat
Wybór baterii do umywalki stawianej na blacie
Baterię umywalkową montowaną bezpośrednio na blacie powinniśmy dopasować do wielkości umywalki. Pamiętajmy, że im wyższa bryła umywalki, tym wyższa powinna być bateria. Zwróćmy uwagę również na kąt wylewki oraz na położenie baterii wolnostojącej. Czy będzie wygodniej, jeśli ustawimy ją symetrycznie względem umywalki, czy bliżej prawej lub lewej krawędzi?
Do wyboru mamy modele umywalek bez otworu na baterię, które różnią się kształtem, wielkością i wysokością. Rodzaj konkretnej umywalki powinniśmy dopasować do stylu panującego w naszej łazience, podobnie jest z baterią.
Umywalka nablatowa z otworem na baterię
Problem z wielkością baterii znika, gdy zdecydujemy się na umywalkę nablatową z otworem na baterię. Poniżej prezentujemy kilka przykładów tego rodzaju ceramiki łazienkowej.
Blat łazienkowy drewniany, kamienny
Jeśli decydujemy się na umywalkę stawianą na blat, jedną z najważniejszych kwestii do rozważenia jest materiał, z jakiego został wykonany blat pod umywalkę. Dużą popularnością cieszą się blaty drewniane, kamienne. Wybierając drewniany blat, pamiętajmy o jego odpowiedniej impregnacji. W wilgotnych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się egzotyczne gatunki: iroko, merbau.
Blaty kamienne są wytrzymałe, odporne na zarysowania, wilgoć, ścieranie. Ich montaż wymaga wzmocnionej konstrukcji szafki, dlatego, jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, należy wybrać odpowiednio wytrzymałą podstawę. Często stosowane w łazienkach marmury powinny być systematycznie impregnowane. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć dobrze sprawdzają się blaty z kamieni nienasiąkliwych: granity, alabastry.
W łazience często sięgamy również po blaty z konglomeratu, które powstają z połączenia zmielonego kamienia (np. granitu, marmuru) z dodatkiem żywicy. Konglomerat jest odporny na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, jest łatwy do utrzymania w czystości. Jest to nieco tańsza alternatywa dla blatów wykonanych z kamienia.
Blat do umywalki nablatowej z płytek
Umywalkę możemy postawić także na blat z płytek. Wykonany zgodnie z indywidualnym projektem potrafi idealnie zgrać się z aranżacją łazienki. Na blat łazienkowy z płytek idealnie nadają się gresy wielkoformatowe, wycięte na odpowiedni wymiar stworzą gładką powierzchnię, pozbawioną fug.