
Wąska łazienka - pomysły i inspiracje
Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, postawmy na jasne kolory – biel, beże i jasne szarości to uniwersalne propozycje do łazienek w wielu stylach.
Wąska łazienka — rzut
Projekt wąskiej łazienki rozpoczniemy od zaplanowania układu funkcjonalnego. Prostokątna łazienka powinna być wygodna w użytkowaniu. Jednym ze sposobów może być planowanie sprzętów od drzwi, w kolejności najczęstszego korzystania – przy drzwiach umywalka, sanitariaty, w dalszej części pomieszczenia wanna/prysznic. Wykorzystajmy kształt pomieszczenia do maksimum: we wnęce możemy stworzyć prysznic lub zabudowaną strefę przechowywania.
Jak powiększyć wąską łazienkę – porady projektantów
Jasna baza – jasne kolory takie jak biel, beże i jasne szarości dadzą wizualną poprawę proporcji pomieszczenia. Aranżacja wąskiej łazienki najlepiej czuje się w stonowanych kolorach.
Kontrast na prostopadłej ścianie — wprowadźmy ciemniejszy odcień lub intrygującą fakturę na jednej z krótkich ścian. Dzięki temu optycznie zbliżymy prostokątne wnętrze do kształtu kwadratu. Ciekawie sprawdzą się tu też wieloelementowe ceramiczne obrazy lub szklane dekory
Duże lustro – umieszczone na jednej z dłuższych ścian powiększy przestrzeń i „odsunie” wąsko osadzone ściany. Powierzchnia naprzeciwko lustra powinna być utrzymana w jasnych kolorach. Najbardziej efektowna będzie gładka tafla, bez grubych ram.
Dobre oświetlenie – postawmy dobre doświetlenie wnętrz. Zamiast jednej centralnie umieszczonej oprawy oświetleniowej, zamontujmy dwa lub więcej sufitowych punktów świetlnych. Dzięki temu unikniemy niedoświetlonych kątów w rogach pomieszczenia. Warto też stosować oświetlenie dekoracyjne, np. przy zabudowie meblowej, zwłaszcza w wąskiej łazience bez okna. Jaki kolor światła wybrać do łazienki? Postawmy na światło neutralne, dzienne, o temperaturze 5500 - 7000 Kelwinów.
Gładkie powierzchnie – zabudowa meblowa (np. szafka we wnęce) w odcieniu nawiązującym do koloru ściany będzie estetyczna i niemal niezauważalna. Lakierowane meble w jasnych kolorach zadziałają podobnie jak lustro – będą pięknie odbijać światło.
Podwieszana ceramika sanitarna – toalety i bidety wiszące oferują nie tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne, ale również estetyczne. Ten sposób montażu ułatwi utrzymanie w czystości misy ceramicznej i jej otoczenia. Do naprawdę wąskiej łazienki wykorzystajmy krótkie miski WC – modele o długości nawet 40 cm pomogą oszczędzić cenne miejsce.
Jak układać płytki w wąskiej łazience?
Płytki wielkoformatowe – to doskonała propozycja do małych i wąskich łazienek. Gładkie powierzchnie bez wyraźnych podziałów i fug sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Wielkoformatowe płytki uniwersalne możemy wykorzystać zarówno na ścianach, jak i podłodze w wąskiej łazience.
Płytki układane prostopadle – prostokątne płytki podłogowe ułożone w poprzek pomieszczenia mogą pozytywnie wpłynąć na estetykę i proporcję wnętrza. Świetnie sprawdzą się np. jasne płytki inspirowane wyglądem betonu lub drewna.
Szachownica na posadzce – kontrastowa posadzka w szachownice pomoże ukryć dysproporcje pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też posadzka dwukolorowa, z ciemnymi płytkami na krawędziach pomieszczenia. Jasne płytki w środku optycznie skorygują długości ścian.

Jak wyposażyć wąską łazienkę?
Jakie meble do wąskiej łazienki wybrać? Szukajmy modeli kompaktowych – świetnie sprawdzają się meble modułowe do małych wnętrz, komplety z umywalką typu unik i zabudowa wykonana na wymiar. Postawmy na meble do małej łazienki o prostych formach, najlepiej wiszące i z gładkimi frontami, wyposażone w minimalistyczne uchwyty liniowe, lub system „push to open”. Dzięki temu nawet wąska łazienka 120 cm będzie bezpieczna w użytkowaniu – nie będziemy zahaczać o wystające elementy.
Jak urządzić strefę kąpielową — wąska łazienka z wanną czy prysznicem? Prysznic lub wannę możemy umieścić na końcu pomieszczenia. Tu świetnie sprawdzają się klasyczne wanny do zabudowy, wykończone dekoracyjnymi kaflami. Optycznie skrócą pomieszczenie i stworzą przykuwający wzrok punkt centralny aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem do wąskich łazienek będzie prostokątna wanna z parawanem, która stworzy strefę kąpielową 2 w jednym. Wąska łazienka z wanną i prysznicem będzie wtedy funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.
Jeśli wolimy prysznic, postawmy na kabiny o prostych formach – kwadratowe, prostokątne, ścianki prysznicowe. Wnęki kąpielowe przesłońmy składanymi lub otwieranymi do wewnątrz drzwiami prysznicowymi. Wąska łazienka z prysznicem bez brodzika będzie wydawać się większa. Jeśli nie możemy z niego zrezygnować, warto zdecydować się na brodziki niskie lub wpuszczane w posadzkę.
Podobne artykuły

