Wielkie możliwości na niewielkim metrażu
Łazienkę podzielono na przestrzeń z toaletą, a w jej poprzedniej lokalizacji powstała pakowna garderoba. Pokój dzieci oraz sypialnię rodziców zaadaptowano na oddzielne pokoje dziecięce. Teraz każde z nich ma swój, własny kąt. Rodzicom również zależało na utrzymaniu prywatności, zatem ich sypialnia została urządzona w miejscu dotychczasowej kuchni. A tę z kolei, urządzono w formie aneksu w salonie.
- Dzięki szczegółowo, co do centymetra, przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni zyskaliśmy nie tylko dodatkowy pokój, ale też np. przestrzeń do pracy z biblioteczką i miejsce do gry na gitarze w nowej, powstałej w miejsce kuchni, sypialni. Wymagało to jednak wielu kompromisów aranżacyjnych i sprytnych rozwiązań. I tak by powiększyć przestrzeń raczej ciasnego salonu, wybrałam drzwi dwuskrzydłowe przesuwne między sypialnią a pokojem dziennym. Podobnie w toalecie, gdzie na niedużej przestrzeni trzeba było zmieścić miskę WC i pralkę, z pomocą przyszedł system Geberit Monolith. Ten nowoczesny moduł sanitarny, dzięki niewielkim gabarytom i niepowtarzalnemu wyglądowi pozwolił oczarować wręcz malutkie wnętrze toalety – opowiada projektantka, Kasia Orwat.
Wielofunkcyjne rozwiązania
W związku ze sporymi modyfikacjami w układzie funkcjonalnym postawiono również na całkowitą zmianę wystroju wnętrz. Architektka zdecydowała się na zastosowanie zaokrągleń w meblach kuchennych oraz w bryle garderoby. Zastosowano je również w elementach wystroju takich jak stolik nocny, hoker czy stolik kawowy. Inwestorom zależało na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni, co zaowocowało wielofunkcyjnością elementów wyposażenia. Taboret spełnia dodatkowo funkcje jako stolik nocny bądź dodatkowe siedzisko dla gości. Z kolei krzesło z jadalni idealnie sprawdza się również w roli krzesła biurowego. Wybrano także lampki przenośne, które według aktualnych preferencji domowników mogą zmienić swoje miejsce położenia.
W aranżacji wnętrz panują beże w postaci stolarki drzwiowej i listew przypodłogowych oraz drewno. Do wykończenia podłogi użyto dębu, meble natomiast wykonane zostały z orzecha. Wystrój idealnie dopełniają płytki imitujące marmur, które znajdziemy w łazienkach oraz na ścianie nad przestrzenią roboczą w kuchni. Dla przełamania melancholii w salonie stanęła zielona, tapicerowana sofa. W tym samym kolorze wykończone jest łoże w sypialni rodziców. Ciepły wystrój wnętrza dopełniony został za pomocą takich elementów jak firanki wykonane z naturalnego materiału, krzeseł, donicy oraz niezwykle ważnego elementu, jakim jest legowisko dla kota.
Praktyczne wyposażenie
Łazienkę podzielono na dwie części. Gospodarzom zależało na rozbiciu jednego pomieszczenia na dwa funkcjonalne. W pierwszym znajduje się salonik kąpielowy, w drugim natomiast mieści się toaleta z pralnią w zabudowie. Przestrzeń obu została maksymalnie zagospodarowana. Wyznacznikiem ścianki dzielącej była szerokość drzwi i wnęka na pralkę. Pomieszczenia tworzą spójną całość aranżacją mieszkania. Nie brak w nich ciepłych beży, marmurowych płytek i drewna. O zachowaniu maksymalnej funkcjonalności i praktyczności rozwiązań przypomina nam wanna z parawanem, w której w zależności od chęci można wziąć zarówno szybki prysznic, jak i relaksującą kąpiel.
Przestrzeń tą optycznie powiększają duże lustra. Nie sposób nie wspomnieć o module sanitarnym Geberit Monolith. Zyskał on niecodzienny wygląd, przy zachowaniu minimalnych rozmiarów. W tak niewielkiej do zagospodarowania przestrzeni nie było wystarczająco miejsca dla standardowego stelaża czy kompaktu, zatem ten model produktu marki Geberit wpasował się idealnie w potrzeby inwestorów. Ponadto zachwyca on niecodziennym wyglądem.
Projekt: Kasia Orwat z pracowni ORWAT Design
Fot. Materiały prasowe Geberit