Wysmakowany minimalizm w dwupoziomowym apartamencie

Wysmakowany minimalizm w dwupoziomowym apartamencie

Przestronne, dwukondygnacyjne mieszkanie jest położone w centrum Krakowa. Z okien roztacza się malowniczy widok na bulwary wiślane i hotel Forum. Wnętrza wymagały gruntownej przebudowy, aby dostosować je do oczekiwań i potrzeb nowych mieszkańców. Inwestorzy są świadomi, wymagający i doskonale wiedzieli, czego oczekują. Zależało im na wnętrzach minimalistycznych, ale wyrafinowanych, wypełnionych doskonałym designem i sztuką. O realizację marzeń poprosili Martę Pala-Szczerbak z pracowni Minimoo.
2:00 min
0
0

Apartament znajduje się w doskonałej lokalizacji. Inwestorzy korzystają z zalet i wygód wielkomiejskiej infrastruktury, kawiarni, restauracji i muzeów, natomiast bulwary wiślane oferują piękne tereny spacerowe. Blisko stąd do najpiękniejszych dzielnic Krakowa - na Kazimierz lub Podgórze. Wspaniałe widoki zapewnia nie tylko usytuowanie nieruchomości, ale także położenie apartamentu w szczytowej części 5-piętrowego apartamentowca. Projekt wnętrz miał więc podkreślić te walory mieszkania. Jednak do wydobycia jego pełnego potencjału, niezbędne były liczne zmiany w zastanej tkance.


We współpracy z konstruktorem całkowicie przebudowaliśmy cały górny poziom, postawiliśmy na nowo wszystkie ściany. Dziś mieszczą się tam dwie obszerne sypialnie, pralnia oraz łazienka z wolnostojącą wanną i prysznicem. Na dole, prócz otwartej przestrzeni salonu, jadalni i kuchni, mieści się natomiast obszerna garderoba przy wejściu oraz łazienka z prysznicem – relacjonuje architekt wnętrz Marta Pala-Szczerbak, właścicielka pracowni Minimoo. – Obie kondygnacje połączyliśmy schodami wspornikowymi z ukrytą konstrukcją montowaną do ściany i wykończeniem z drewna. W dolnej części towarzyszy im lekka ażurowa balustrada z metalowych prętów, w górnej – szklane tafle, dzięki którym korytarz pozostaje przestronny i widny, choć nie ma okna – objaśnia projektantka.


To wrażenie przestrzeni możemy także dostrzec w innych częściach apartamentu. To zasługa odpowiednio dobranego wyposażania i umiejętnego stosowania elementów ażurowych. Ale na tym nie koniec  – W jadalni sufit znajduje się na wysokości aż 4 metrów. Dzięki temu cała dolna cześć apartamentu, oczywiście znacznie niższa, zyskuje oddech – wskazuje Marta Pala-Szczerbak.


Autor:
Redakcja
Data:
16.10.2023
Aktualizacja:
16.05.2025
Schody półkowe w luksusowym apartamencie, Projekt. Minimoo
Fot. Yassen Hristov
Widok na elegancką klatkę schodową, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Komfort, który się czuje

Na posadzkę parteru wybrano włoskie płyty gresowe inspirowane spatynowaną powierzchnią betonu. Dzięki właściwościom gresów jest jednak o wiele bardziej praktyczny, niż jego surowy odpowiednik. Na zdjęciach nie dostrzegamy ogrzewania podłogowego – instalacja dba o komfort cieplny domowników a posadzka staje się przyjemna w dotyku. Boso można też chodzić po trójwarstwoch deskach, dostarczonych i ułożonych przez Dekorian Home. – Wykonawcy estetycznie obudowali także stopień pod witryną okienną w sypialni. W ten sposób element konstrukcyjny zamienił się miejsce, w którym można na chwilę przysiąść np. z kubkiem kawy – podkreśla Marta Pala-Szczerbak. 


Poczucie ciepła to nie wszystkie niewidoczne na pierwszy rzut oka zalety apartamentu. Pojawia się także praktyczny system inteligentnej elektryki w standardzie KNX. Dzięki temu domownicy mogą swobodnie sterować lampami, wydzielają strefy świetlne i tworząc nastrojowe sceny. System obsługuje także żaluzje zewnętrzne. Nowoczesną technologię dopełnia biżuteryjny design – osprzęt firmy Gira. Ma zróżnicowaną kolorystykę, która pozwoliła dopasować elementy sterujące do odcieni ścian w pomieszczeniach.

Elegancki salon z regałem na całą ścianę, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Dużym wyzwaniem było stworzenie efektywnej, ale minimalistycznie dyskretnej wentylacji mieszkania, zwłaszcza otwartej kuchni i dwóch łazienek. Umiejętnie ukryto również klimatyzację pod sufitem parteru oraz jej centralny moduł, umieszczony w szafie w sypialni na piętrze. Dzięki temu wnętrza są estetyczne, niezmącone widokiem elementów technicznych. Pomysł i realizacja takich założeń wymagały starannego planowania przebiegu instalacji.


Minimalistyczna zabudowa w salonie, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Salon wystawowy

W otwartej strefie wypoczynkowej stanęła wypoczynkowa sofa. W tym miejscu domownicy mogą spotykać się z gośćmi i prowadzić inspirujące rozmowy o sztuce. W salonie bowiem wyeksponowano metalowe rzeźby Krzysztofa Renesa i marmurowe dzieła Marty Banaszak. Wisi tu także telewizor, który jednak pomimo znacznego rozmiaru, nie dominuje pomieszczenia. Urządzenie otacza biała zabudowa o minimalistycznym kroju.

Salon ze ścianą w płytach gresowych i schodami, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Coś dla ciała, coś dla ducha

Obok salonu zaplanowano jadalnię. Wielkoformatowe, przesuwne okna odsłaniają widok na słynny gmach hotelu Forum, utrzymany w stylu brutalistycznym. Jadalnia kontynuuje minimalistyczną estetykę sąsiadujących pomieszczeń. Ściany i podłogi również są wykończone płytami gresowymi a w centrum pomieszczenia stoi szklany stół, dopełniony przez skórzane krzesła. Nad stołem góruje efektowna lampa marki Nemo, mająca formę świetlistej, srebrnej rzeźby. Obok okna możemy dostrzec obraz autorstwa Dominiki Doniec-Tkacz.

Realizacja projektu pracowni Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Wielofunkcyjna wyspa

Z jadalni możemy płynnie przejść do strefy kuchennej. Inwestorzy mają tu do dyspozycji wysoką, przyścienną zabudowę oraz rozłożysta wyspa. Jej blat ma przepiękną fakturę z płomieniowanego, szczotkowanego granitu marki Hoder. Na wyspie znajduje się podwieszany zlewozmywak i 5-palnikowa płyta indukcyjna. Towarzyszą im aż dwa okapy o dekoracyjnych formach. Blat wyspy skrywa jeszcze jedną niespodziankę – wbudowaną indukcyjną ładowarkę do telefonu. Szafki z fornirowanymi frontami ukrywają wygodne szuflady i pojemne, ergonomicznie rozwiązania typu cargo. Życzeniem Inwestorów były także dwie chłodziarko-zamrażarki.

Luksusowa kuchnia z czarną wyspą, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov
Detale aranżacji kuchni, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov
Luksusowa kuchnia z wyspą. projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov
Kuchnia z wyspą - zalety i wady
Kuchnia z wyspą to jeden z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych sposobów na aranżację tego pomieszczenia. Świetnie...
10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...

Kultura wysoka

Elegancka sypialnia z belkami na suficie, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Górne piętro zajmują prywatne sypialnie i pokoje domowników, duża łazienka i pojemne garderoby. Wnętrza również są utrzymane w stylu wyrafinowanego minimalizmu, w którym elementy dekoracyjne wnosi sztuka nowoczesna. Nad łóżkiem w sypialni wyeksponowano dyptyk wspomnianej Marty Banaszak. Artystka zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale także malarstwem. Nie sposób nie zwrócić uwagę na rośliny – ogród zimowy jest pełen naturalnej zieleni w designerskich donicach.

Biała sypialnia z obrazem nad łóżkiem, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov
Łóżko z plecionym wezgłowiem, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Na fali dobrego wzornictwa

Beżowa łazienka z czarną szafką, projekt, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov

Łazienka na piętrze jest wyposażona w prysznic i wolnostojąca wannę oraz podwójną umywalkę z wiszącą szafką. Wnętrze rozświetla duża, lustrzana tafla na ścianie. W połączeniu z jasnymi płytkami gresowymi o wymiarach 100x100 cm tworzy wrażenie optycznie większego wnętrza. Fakturę gresu uwydatnia doskonale dopasowane oświetlenie. Aby nadać łazience elegancki charakter, architektka postawiła na baterie z linii hansgrohe z linii Talis S przy wannie i umywalce. Pod prysznicem znajduje się głowica prysznicowa Raindance S z termostatem ShowerSelect. Deszczownica ma regulowane ramię, które umożliwiło montaż urządzenia na skośnym suficie.

detale łazienki z wolnostojąca wanną, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov
Stolik przy wannie, projekt Minimoo
Fot. Yassen Hristov
  • -28%
    Paradyż Architeq Crema Gres Rekt. Mat

    Płytka uniwersalna, 119,8x119,8 cm

    234,70 PLN
    -28% od 326,00 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 157,85 m2

  • -5%
    Paradyż Architeq Crema Gres Rekt. Mat

    Płytka uniwersalna, 59,8x119,8 cm

    139,00 PLN
    -5% od 146,10 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 847,12 m2

  • Kabina prysznicowa narożna, prostokatna, szkło przezroczyste, profile chrom połysk, 110x80x195 cm

    1 879,00 PLN

    Dostępność: 13 szt.

  • Szafka z umywalką, bez uchwytów, 80 cm, czarny mat

    1 483,50 PLN

    Dostępność: 3 szt.

  • -2%
    Elita Sharon 169518

    Lustro LED Square, 120x80 cm, black

    1 447,60 PLN
    -2% od 1 483,50 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 1 szt.

  • -16%
    Ravak Freedom Q XC00100022

    Wanna wolnostojąca, 80x169 cm, biała

    5 690,00 PLN
    -16% od 6 798,40 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 1 szt.

  • -3%
    Deante Silia BQS 017M

    Bateria wannowa wolnostojąca z zestawem prysznicowym, chrom

    2 951,20 PLN
    -3% od 3 055,60 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 2 szt.

  • -3%
    Deante Silia BQS 020M

    Bateria umywalkowa, chrom

    507,60 PLN
    -3% od 525,50 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 5 szt.

O pracowni MINIMOO

MINIMOO to autorska pracownia projektowa z siedzibą w Krakowie, założona przez Martę Pala-Szczerbak – absolwentkę wydziału architektury wnętrz wrocławskiej ASP i członkinię Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (SAW). We własnej pracowni, wykorzystując doświadczenia gromadzone w wielu biurach projektowych, Marta spełnia marzenia o tworzeniu wysoko funkcjonalnych i dopracowanych estetycznie przestrzeni, które zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wymagających, świadomych inwestorów. Szczególną uwagę architektka zwraca na proporcje, jakość materiałów, oświetlenie i detal. Ceni  minimalizm oraz ponadczasowe rozwiązania, jednak do każdego wnętrza podchodzi w sposób indywidualny. Projekty pracowni MINIMOO były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na łamach prasy branżowej – podobnie jak obrazy Marty Pala Szczerbak, prezentowane na wielu wystawach i uhonorowane szeregiem wyróżnień. Za najważniejsze z nich sama autorka uważa to, które otrzymała z rąk Edwarda Dwurnika. 


Projekt architektury wnętrza: Marta Pala-Szczerbak/ MINIMOO

Zdjęcia: Yassen Hristov

Stylizacja: Eliza Mrozińska


Podobne artykuły

Pastelowy apartament we Wrocławiu
Apartament w sercu Wrocławia zdominowały łagodne pastele. Od progu wita nas lekki błękit, złoto i subtelna wanilia, nieco...
Styl japandi we wnętrzu apartamentu Magdy Janickiej
Styl japandi łączy ze sobą estetykę japońską i skandynawską. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają ciepła w minimalistycznym...