Coś starego, coś nowego – mieszkanie na Mokotowie

Coś starego, coś nowego – mieszkanie na Mokotowie

Mieszkania w starych kamienicach mają unikalny klimat. W historycznych wnętrzach z duszą często powstają prawdziwe perełki architektoniczne – nie inaczej jest w tym przypadku. Realizacja projektu architektki Małgorzaty Jaworskiej w doskonały sposób komponuje klasyczną architekturę i wzornictwo z nowoczesnymi rozwiązaniami i funkcjonalnością. Pod wysokimi sufitami na warszawskim Mokotowie zamieszkały więc liczne antyki, kolekcja obrazów i szkła oraz Ewa – pochodząca z Podhala miłośniczka rzeczy nietuzinkowych.
3:00 min
0
0

Zabytkowa kamienica, w której znajduje się ponad 80-metrowe mieszkanie to budynek z 1925 roku. Przedwojenna architektura jest niezwykle bogata i wyraźnie nawiązuje do stylu pałacowego. W przeszłości kamienica należała do jednego ze znanych Warszawskich lekarzy, Edwarda Flataua. Kiedy tylko Inwestorka trafiła na to mieszkanie, wiedziała, że będzie idealnym domem. Wyzwania, jakim była realizacja jej marzeń, podjęła się Małgorzata Jaworska, właścicielka biura projektowego Pracownia Małgorzata Jaworska.


Eklektyczna mozaika


Styl mieszkania z całą pewnością można określić jako eklektyczny. Właścicielka marzyła o aranżacji wnętrz z wykorzystaniem rodzinnych pamiątek z Zakopanego i belgijskich antyków. Nie mogło też zabraknąć kolekcji kolorowego szkła z PRL-u, ceramiki i dekoracyjnych lamp. Inwestorka jest wielką fanką klimatów retro i zależało jej na zachowaniu jak największej ilości historycznych elementów wystroju mieszkania: drewnianych parkietów, sztukaterii i stolarki. Architektka doskonale połączyła zastaną, klasyczną architekturę z nowoczesnym designem. Inwestorka, prywatnie wieloletnia przyjaciółka architektki, była bardzo zaangażowana w proces projektowy. Samodzielnie wykonała część mebli znajdujących się w mieszkaniu, między innymi efektowne szafki nocne do sypialni z czeczoty.

Autor:
Redakcja
Data:
17.10.2022
Detale realizacji Pracowni Małgorzaty Jaworskiej w Warszawie
W mieszkaniu warto zwrócić uwagę na detale i precyzję wykonania elementów. Fot: Igor Dziedzicki

Od projektu do realizacji

Ze względu na położenie w zabytkowej kamienicy, mieszkanie należało potraktować ze szczególną starannością. Samo przygotowanie do tak wymagającego remontu zajęło niemal 1.5 roku. Wymagało biegu przez biurokratyczne płotki i uzyskania szeregu pozwoleń. Dodatkowym utrudnieniem była rozpoczynająca się w kraju pandemia – liczne ograniczenia funkcjonowania sklepów i zakładów pracy wydłużyły czas realizacji projektu.


Architektka Małgorzata Jaworska musiała znaleźć kompromis między zachowaniem historycznej tkanki budynku a stworzeniem nowego układu funkcjonalnego i podziału wnętrz. Inwestorka chciała zatrzymać jak najwięcej elementów z pierwotnego wystroju w tym cały, drewniany parkiet. To stanowiło spore wyzwanie dla ekip remontowych, które musiały pracować bardzo ostrożnie. Niestety, mieszkanie było w bardzo złym stanie technicznym i nie wszystko udało się uratować. Większość stolarki drzwiowej należało wykonać od nowa. Architektka Małgorzata Jaworska zaprojektowała między innymi uszkodzone drzwi do sypialni. Inwestorka cały czas aktywnie uczestniczyła w procesie kreatywnym i realizacji i często podsuwała Małgorzacie Jaworskiej swoje pomysły.

Detale jadalni z dekoracyjnym kinkietem i białą szafką
W aranżacji możemy dostrzec elementy nowoczesne i antyki, które tworzą harmonijną całość. Fot: Igor Dziedzicki

Krok w stronę historii

Od progu mieszkania możemy poczuć przedwojenny klimat. Za drzwiami czekają na nas wysokie na niemal 3.5 meta sufity i skrzypiący, drewniany parkiet. W strefie wejściowej projektantka stworzyła praktyczne zabudowy. Szafy z frezowanymi frontami dekorują punktowe uchwyty. Motyw powtarzają dwa punktowe kinkiety na przeciwległej ścianie. W wąskim pomieszczeniu pojawia się też efektowna kanapa ze skórzaną, koniakową tapicerką.

Retro przedpokój z koniakową sofką i białymi szafami
W wąskim przedpokoju znalazło się miejsce na pojemną szafę w zabudowie. Fot: Igor Dziedzicki
Detale przedpokoju z brązową kanapą
Kanapa wykończona brązową skórą to zapowiedź wielu intrygujących antyków w kolejnych pomieszczeniach mieszkania. Fot: Igor Dziedzicki

Strefa dzienna mix and match

W części dziennej znajduje się jadalnia, otwarty aneks kuchenny i salon wypoczynkowy. Z przedpokoju wchodzimy na wprost dużego, owalnego stołu z toczonymi nogami. Towarzyszą mu kubełkowe krzesła z giętymi, szerokimi oparciami. Nowoczesny element wprowadza biała, minimalistyczna szafka z gładkimi frontami. Nad blatem stołu góruje mosiężny żyrandol, oprawiony gipsową rozetą. We wnętrzu możemy dostrzec wiele opraw oświetleniowych w różnych stylach. Razem tworzą starannie zaplanowaną kompozycję, podkreślającą najważniejsze punkty aranżacji.

Eklektyczna, otwarta strefa dzienna z antykami
Strefa dzienna łączy funkcje kuchni, jadalni i wypoczynkowego salonu. Fot: Igor Dziedzicki
Detale wyspy - baru w stylu art deco
Wyspa kuchenna została wykonana z efektownego kredensu, który przesłania część zabudowy z niskim AGD. Fot: Igor Dziedzicki
Kuchnia eklektyczna z wyspą i witrynką art deco
Serwantka na szkło i zastawę jest utrzymana w tej samej stylistyce i doskonale pasuje do wyspy. Fot: Igor Dziedzicki

Po lewej stronie znajdziemy najbardziej efektowny element aranżacji – wyspę kuchenną, wykonaną z zabytkowego kredensu, przykrytego marmurowym blatem. Masywny mebel z dekoracyjnymi okuciami rozdziela strefę dzienną od wypoczynkowego salonu. Wyspa jest jednocześnie fasadą, która ukrywa sprzęty AGD – piekarnik i lodówkę. W tle stanęła niemal niewidoczna, stapiająca się ze ścianą zabudowa kuchenna z gładkimi frontami. Dzięki temu w aranżacji kuchni to wyspa może grać pierwsze skrzypce. Na sąsiedniej ścianie znalazła się serwantka w tym samym stylu. Front ze szkłem w złoconej ramce eksponuje kolekcję szklanek i kieliszków.

Eklektyczna kuchnia z efektownym barem w stylu art déco
Efektowną formę wyspy kontrastuje nowoczesne oświetlenie. Fot: Igor Dziedzicki

Salon jest tu tylko dodatkiem do całości. W strefie wypoczynkowej stanęła rozłożysta, narożna kanapa, zwrócona na białą ścianę z telewizorem. Ekran otacza galeria obrazów. Pozorny miszmasz w układzie i rozmiarze ramek to konsekwentna kontynuacja motywu przewodniego wnętrz mieszkania, gdzie spotykają się sprzeczności.

Biały salon z aneksem w stylu eklektycznym
Właścicielka mieszkania jest miłośniczką sztuki, co daje się odczuć na każdym kroku. Fot: Igor Dziedzicki

Skąpane w szarości

W łazience i toalecie architektka na nowo zinterpretowała klasyczne lamperie ścienne. Do jej stworzenia wykorzystała wielkoformatowe, szare płytki z motywem kamienia o delikatnym wyżyleniu, zwieńczone białą listwą. Na tle szarości pięknie prezentują się zupełnie współczesna wanna przyścienna z baterią ścienną i minimalistyczny prysznic. Nad wanną znalazł się obraz młodej polskiej malarki Sary Illii w energetycznych odcieniach pomarańczy i czerwieni. Na szczególną uwagę zasługuje strefa umywalkowa z drewnianą komodą, nakrytą marmurowym blatem. Szuflady mebla zdobią stylizowane okucia w złotym odcieniu. Delikatnie błyszczące akcenty wnoszą też kinkiet przy lustrze z rzeźbioną ramą i stolik przy wannie. Toaleta również jest wyposażona w wąską komodę pod umywalką i lustro ze złotą ramą.

Łazienka vintage z szarą lamperią z kamienia
Łazienka posiada duże okno, dlatego w aranżacji saloniku kąpielowego pojawiły się również duże, naturalne rośliny. Fot: Igor Dziedzicki
Klimatyczna łazienka retro z drewnianą komodą
Właścicielka mieszkania uwielbia odnawiać i nadawać antykom drugie życie. Szafka pod umywalkę w łazience powstała z wiekowej, drewnianej komody. Fot: Igor Dziedzicki
Toaleta w stylu retro z szarą lamperią
Szara lamperia w toalecie est doskonałym tłem dla kolejnej drewnianej komody z umywalką blatową i wysoką baterią. Fot: Igor Dziedzicki

Nowoczesna alkowa

Sypialnia jest urządzona dość prosto. Wnętrze wyposażone jest duże, nowoczesne łóżko z szarym zagłówkiem. Obok znajdują się dwie politurowane szafki z czeczoty. Inwestorka pasjonuje się meblarstwem i szafki oraz kilka innych sprzętów w mieszkaniu wykonała samodzielnie, przerabiając elementy starej meblościanki. Również tutaj pojawia się sztuka – tym razem abstrakcyjny obraz w odcieniach brązu został wyeksponowany na zagłówku łóżka. Na drugiej ścianie pojawia się lustro z w złoconej ramie i mała, rzeźbiona półeczka.

Biała sypialnia retro
Nowoczesne łóżko tworzy ciekawy kontrast z szafkami przerobionymi ze starej meblościanki. Fot: Igor Dziedzicki
Złote lustro na białej ścianie sypialni
Lustra w złotych ramach pojawiają się w aranżacji przedpokoju, toalety oraz sypialni. Fot: Igor Dziedzicki

Gabinet osobliwości

W mieszkaniu znajduje się również gabinet, do którego prowadzą przesuwne drzwi ze szprosami. Pokój jest wyposażony w rozkładaną sofę, dlatego pełni też funkcję pokoju gościnnego. Wokół mebla znajduje się wisząca zabudowa, skomponowana z… mebli kuchennych ze szwedzkiej sieciówki. Witrynki tworzą całkiem zgrabną biblioteczkę, ciekawie ujętą w szafki boczne. Pod oknem stoi nowoczesne biurko w towarzystwie fotela w brązowej skórze. Na drugiej ścianie projektantka umieściła politurowaną szafę, niski stolik kawowy i barwny obraz w jasnych odcieniach.


Projekt: Małgorzata Jaworska, Pracownia Małgorzata Jaworska

Zdjęcia: Igor Dziedzicki 

stylizacja: Anna Salak

Gabinet do pracy z wiszącymi witrynami
Aranżacja gabinetu pozwala szybko zamienić go w wygodną sypialnię gościnną. Fot: Igor Dziedzicki
Detale białego gabinetu w klimacie retro
W gabinecie nie mogło zabraknąć ulubionej ceramiki i obrazów Inwestorki. Fot: Igor Dziedzicki

Zobacz także

Parterowy dom na zielonych przedmieściach Warszawy
Projektu parterowego domu o powierzchni 240m2 pod Warszawą, na zlecenie wymagających klientów, podjęła się architektka wnętrz...
Magiczny dom w sąsiedztwie puszczy
160-metrowy dom jest położony pod Poznaniem, w malowniczym sąsiedztwie Puszczy Zielonki. Niesamowite otoczenie przyciągnęło...